Columbus +11,6 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 20 Bal 2024
Columbus +11,6 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 20 Bal 2024

Kaimiškų kiaušinių vingrybės

2022/02/14


Pastaruoju metu vis daugiau žmonių domisi naminių paukščių kiaušiniais ir juos vartoja. Vieni juos įsigyja iš prekeivių, besireklamuojančių skelbimų portaluose, socialiniuose tinkluose, kiti – tiesiai iš ūkių, turgelių. Pasitaiko atvejų, kai nesąžiningi prekeiviai vietoje kaimiškų kiaušinių parduoda „valdiškus“, nes tokiai prekybai yra sudarytos visos sąlygos. 

Didelė pasiūla

Socialinėje erdvėje verda diskusijos apie kaimiškus kiaušinius. „Reklamos – daug. Visur rašoma, kad kiaušiniai – kaimiški, švieži, kokybiški ir skanūs. Teigiama, kad vištos lesinamos savais augintais grūdais, kad jos laikomos laisvai. Žinoma, rizikuojame, bandome, jei kiaušiniai būna skanūs, švieži, ir vėl perkame, rekomenduojame draugams“, – rašoma socialiniuose tinkluose. Internetinėje erdvėje esančiuose skelbimuose matyti, kad didžiausia kaimiškų kiaušinių pasiūla yra Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Marijampolės rajonuose. Čia ir jų kaina didžiausia, už dešimt kiaušinių prašoma 2–3 Eur. Štai marijampolietis, reklamuojantis močiutės ūkio kiaušinius, nestokoja pagiriamų žodžių kokybiškam paukščių šėrimui ir priežiūrai. Už 10 kiaušinių jis pageidauja net 4 Eur.

Brangūs ne tik suvalkietiški kaimiški kiaušiniai, bet ir žydros spalvos seladonų (Celadon) putpelių kiaušiniai. Vilniaus rajone gyvenančiam Sergėjui 10 spalvotų kiaušinėlių pavyksta parduoti po 10 Eur. Šiuo metu jis taiko 50 proc. nuolaidą ir už vieną kiaušinį prašo 0,50 Eur. „Žydros spalvos kiaušinėliai yra tokio pat dydžio, kaip ir kitų veislių putpelių kiaušiniai. Praeitais metais jų paklausa buvo itin didelė. Tikiuosi, kad prieš Velykas ji vėl padidės ir nuolaidų nebetaikysiu“, – ŪP sakė putpelių augintojas.

Ukmergės rajone vištų kiaušinių kaina svyruoja nuo 1,50 Eur iki 2 Eur. Pigiausi kiaušiniai – Varėnos rajone, ten už 10 kiaušinių prašoma 1,40 Eur.

Kontrolė su įspėjimu

Kaimiškų kiaušinių vartojimas auga

Didžiausia kiaušinių pasiūla – turgavietėse. Kalbinti pirkėjai prasitarė, kad būtent turgavietėse ir vyksta negražūs „žaidimai“. „Ieškome natūralių produktų. Kai kurių ūkininkų atvežti vištų kiaušiniai yra ženklinti, ant dėžučių yra parašyta iš kokio ūkio jie atvežti, yra pažymėtas jų galiojimo laikas. O kaip kiti? Jei pasiteiraujame pardavėjų, ar tai naminiai kiaušiniai, atsako, kad taip. Vienas vyras sakė laikantis 49 vištas, todėl kiaušinių neženklinantis. O jų kiekiai – dideli, prikrauta net pus4 „mikriuko“. Tad kaip mums žinoti, ar kiaušiniai naminiai, ar iš paukštyno, ar iš Lenkijos? Kaip juos atskirti? Kiek laiko jie galioja? Nemalonu, kai praėjus savaitei kitai, kai kuriuos kiaušinius tenka išmesti, nes jie jau būna netinkami vartojimui“, – sakė pašnekovai. Jie teiravosi, kodėl ūkininkų turgeliuose yra tokia betvarkė, kodėl prekiaujama ne naminiais, o atvežtiniais kiaušiniais?

Ūkininkai atsakė, kad tokia tvarka gyvuoja dėl to, kad Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai prekeivius tikrina tik tuomet, kai gauna skundus. „VMVT inspektoriai turėtų atvažiuoti tikrinti prekeivių apie tai net neinformavę turgavietės administracijos. O dabar yra daroma didžiausia klaida – pranešama administracijai. Tuomet prekeiviai apie tikrinimą įspėjami ir jie viską labai greitai susitvarko. Inspektoriai atvažiuoja, nieko blogo neranda ir išvažiuoja. O kodėl ūkininkai, jei jie sąžiningai dirba, bijo tikrinimų? Ko jiems bijoti? Manome, kad nesąžiningi pardavėjai, kurie atveža po pusę „mikriuko“ vadinamų „kaimiškų“ kiaušinių, turi būti kontroliuojami. Jie „naminiais“ kiaušiniais prekiauja jau 15 metų. Reikėtų minėtų pardavėjų produkciją atskirti nuo ūkininkų parduodamos produkcijos. Tuomet ir pirkėjams bus aiškiau orientuotis, ir tikriems paukščių augintojams nebus konkurencijos“, – ŪP savo nepasitenkinimą išsakė ūkininkai.

„Tempia gumą“

Paukščių ūkių šeimininkai teigė, jog išaugusios grūdų, elektros, dujų kainos lemia galutinio produkto savikainą. Todėl jiems skaudu, kad kiaušinių prekeiviai, kurie paukščių neaugina, paukštynų kiaušinius parduoda už tokią pat aukštą kainą, kaip ir naminius. Vilniaus rajone paukščių ūkį prižiūrintis Vidmantas Krukonis sakė neįsivaizduojantis, ar ilgai paukštininkai šią veiklą temps. „Visi paukščių augintojai vargsta ir žiūri, kas bus toliau. Ar bus verta dirbti? Viskas stipriai pabrango. Pagalvokite, putpelių kiaušiniai prieš 8 metus kainavo tiek pat, kiek ir dabar, tačiau benzinas ir dyzelis pabrango pusantro karto. O pašarai? Apie juos nėra ką kalbėti. Jie dvigubai pabrango. Ūkininkai gamina savo pašarus, visaip sukasi, kad tik išgyventų“, – kalbėjo Vidmantas. Jis teigė nežinantis, kokia konkurencinė kova vyksta turgavietėse, nes kiaušinius atiduodantis urmu tiesiai iš ūkio. Jų kaina priklauso nuo pakuotės ir nuo dydžio. Pasak V. Krukonio, kaimiškų kiaušinių vartojimas auga, todėl jis jų parduoda tiek, kiek turi.

Kelmės rajone ūkininkaujantis Simonas Kačinauskas teigė, jog šiuo metu jį gelbsti savame ūkyje užauginti grūdai. Juos jis naudoja paukščių lesalams. Tačiau augant grūdų savikainai, neaišku, ar ateityje apsimokės auginti vištas ir pardavinėti kiaušinius. „Laikau 50 vištų, todėl turgeliuose neprekiauju. Kiaušiniais aprūpinu savo pirkėjų ratą, kurie yra patenkinti kokybe. Šiuo metu kiaušinių kainos šiek tiek pakilo, 10 kiaušinių parduodu po 2,50 Eur“, – sakė Simonas.

Pataria pritaikyti žinias

Skuodo rajone paukščius prižiūrintis Romas Stonys atviravo, kad parduodamas vištų kiaušinius, jis šiek tiek prisiduria prie pensijos. Prekyba kiaušiniais šiame rajone – menka, juos perka tik Romo draugai ir pažįstami. Vietiniai žmonės kiaušinių nepageidauja, nes daugelis patys laiko vištas, o miestiečiai juos įsigyja parduotuvėse. Pasak pašnekovo, miestiečiams vienodai šviečia, ar kiaušiniai kaimiški, ar ne. Svarbu, kad jų kaina būtų mažesnė.

Panevėžio rajone paukščių ūkį turinti Sandra Stakelytė naminius kiaušinius pardavinėja Vilniaus turgeliuose ir Panevėžyje esančioje parduotuvėlėje. Ji kiaušiniais aprūpina ir tuos vartotojus, kurie ją susiranda per socialinius tinklus. „Kiaušinių paklausa rinkoje didėja, todėl daugelis pirkėjų teiraujasi, kaip atskirti naminius, kaimiškus kiaušinius nuo kiaušinių, atvežtų iš paukštyno. Mano ūkio kiaušiniams yra suteiktas veterinarinis kodas, kuris yra dedamas ant kiaušinio, išduotas ir veterinarinio patvirtinimo numeris, kurį ūkiui suteikė VMVT. O tai reiškia, kad ta laikymo vieta yra veterinarijos tarnybos kontroliuojama. Ant pakuočių yra užklijuoti lipdukai, o ant jų yra nurodyta kiaušinių galiojimo data. Kiaušinių dydis yra nevienodas, o pramoniniuose ūkiuose auginamų vištų kiaušiniai yra vienodos formos ir dydžio, jų svoris kartais siekia beveik 100 g. „Kombikorma“ šeriamų vištų kiaušiniai savo skoniu ir maistinėmis savybėmis niekada neprilygs kaimiškiems kiaušiniams“, – akcentavo moteris.

Netaikomi smulkiems ūkininkams

VMVT Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyriausioji specialistė-valstybinė maisto produktų inspektorė Kamilė Petškevičiūtė sakė, kad kiaušinių ženklinimo reikalavimai netaikomi smulkiems ūkininkams.

VMVT Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyriausioji specialistė-valstybinė maisto produktų inspektorė Kamilė Petškevičiūtė ŪP sakė, kad kiaušinių ženklinimo reikalavimai netaikomi smulkiems ūkininkams, kurie savo ūkyje augina ne daugiau kaip: 50 vištų, 200 putpelių, 10 beketerių paukščių (pvz., stručių), 50 kitų naminių paukščių (pvz. ančių, žąsų). Smulkūs gamintojai neženklintus kiaušinius gali parduoti turgavietėse, bet prekybos vietoje privalo nurodyti savo vardą, pavardę ir ūkio adresą. „Naminių paukščių kiaušiniams leidimai išduodami remiantis laikomų naminių paukščių kiekiu bei atitikus ES bei nacionalinius teisės aktus. Jeigu laikoma nuo 51 iki 2 000 vištų dedeklių, nuo 200 iki 3 000 putpelių, nuo 10 iki 50 beketerių paukščių ir nuo 51 iki 500 kitų naminių paukščių bei norima jų sudėtus kiaušinius mažais kiekiais tiekti galutiniams vartotojams gamybos vietoje, į namus, turgavietėse arba vietiniams mažmeninės prekybos subjektams, kurie nuo gamybos vietos nutolę ne didesniu kaip 100 km atstumu, tokia veikla taikant suprastintus nacionalinius reikalavimus patalpoms ir kt. turi būti registruota VMVT. Jei laikoma daugiau naminių paukščių ir jų sudėtais kiaušiniais norima prekiauti, reikia VMVT patvirtinimo rūšiavimo veiklai“, – sakė K. Petškevičiūtė.

Vykdo kontrolę

VMVT Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyriausioji specialistė pastebi, kad pastaraisiais metais mažais kiekiais surinktų kiaušinių tiekėjų bei kiaušinių pakavimo centrų didėjimas yra nežymus. 2021 m. lyginant su 2020 m. mažais kiekiais surinktų kiaušinių tiekėjų padaugėjo 11 proc., kiaušinių pakavimo centrų – 5 proc. Šiuo metu Lietuvoje yra registruota 19 mažais kiekiais surinktų kiaušinių tiekėjų ir 21 kiaušinių pakavimo centras. Ji tikisi, kad praeitais metais patvirtinti naminių paukščių kiaušinių tiekimo mažais kiekiais vietinei rinkai veterinarijos reikalavimai paskatins kurtis ir veikti mažus ūkius bei smulkius maisto gamintojus. Atnaujinti reikalavimai papildyti naujomis naminių paukščių rūšimis, kurių sudėtus kiaušinius nuo šiol smulkieji ūkininkai galės tiekti galutiniams vartotojams tiesiai iš savo ūkio, pristatyti į namus, pardavinėti turgavietėse, vietinėms prekybos vietoms ar viešojo maitinimo įstaigoms, kurios nuo ūkio nutolusios ne didesniu kaip 100 km atstumu. „VMVT visus metus vykdo valstybinę kiaušinių kontrolę, vištų dedeklių laikymo vietose, pakavimo centruose, parduotuvėse, turgavietėse. VMVT specialistai planinės ir neplaninės kontrolės metu nuolat tikrina kiaušinių atitikimą teisės aktų keliamiems reikalavimams, taip pat atrenka mėginius taršai nustatyti. Pirkėjams, perkantiems kiaušinius turgavietėse, rekomenduojame atkreipti dėmesį į kiaušinių ženklinimą, gamintojo kodą. Pagal gamintojo kodą galima pasitikslinti apie paukščių laikymo vietą. Jei ūkininkas parduoda neženklintus kiaušinius turgavietėje, prekybos vietoje privalo nurodyti savo vardą, pavardę ir ūkio adresą, taip pat galima jo pasiteirauti, kokius naminių paukščių kiekius jis laiko“, – sakė K. Petškevičiūtė.

2022-02-14

ŪP korespondentė Jolita ŽURAUSKIENĖ

Romo STONIO, VMVT, socialinių tinklų nuotraukos

kaimiški kiaušiniai, kaimiškų kiaušinių kaina, putpelių kiaušinių kaina, VMVT
Dalintis
2024/04/19

Investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejamas nuo žemės ūkio veiklos sėkmės

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis ja...
2024/04/19

Seismologiniai duomenys rodo, kaip stipriai žmogaus veikla keičia net Žemės gelmes

„Žemės drebėjimai kyla ne tik dėl geologinių priežasčių, bet ir dėl žmogaus veiklos, tarkim, išgaunant žemės gelmių išteklius. Tad seisminiai stebėjimai būtini ir mūsų šalyje – jie svarbūs tiek mokslui, tiek visuom...
2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Dzūkai jau kviečia grybauti

Dzūkijos nacionaliniame parke balandžio 20 d. prasidės grybavimo sezonas. Direkcija kviečia eiti miškan ir ieškoti pavasarinių grybų. Vieni tokių – bobausiai.
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...