Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Grūdų kainoms smunkant žemyn, Europos ūkininkai piktinasi dėl pigaus importo

2024/02/07


Europos grūdų augintojai atsidūrė tarp dviejų girnapusių: iš vienos pusės – smunkančios supirkimo kainos tiek pasaulio, tiek vidaus rinkose ir į Europos Sąjungą (ES) importuojami pigūs grūdai, iš kitos – rekordiškai didelis pasaulyje 2022–2023 m. sezono derlius ir užpildyti sandėliai.

Labiausiai atpigo kukurūzai ir rapsai

Maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) paskelbė, kad vasarį grūdų kainų indeksas, palyginti su praėjusiu mėnesiu, sumažėjo 2,2 proc. Ne vieną savaitę pasaulio rinkose trunkančią tendenciją lemia stipri konkurencija tarp eksportuotojų ir neseniai į ją įsiliejęs Pietų pusrutulio šalyse nuimtas naujas derlius. Pastebima, kad labiausiai krito kukurūzų ir aliejinių augalų sėklų kainos.

Pasak žemės ūkio ir maisto pramonės rinkų analizės platformos „Agritel“, Europos grūdų eksportuotojų konkurencingumą kiek padidino dolerio atžvilgiu susilpnėjęs euras, nukritęs žemiau 1,08 JAV dolerio, tačiau kritus paklausai, Europos grūdus parduoti tiek pasaulio, tiek vidaus rinkoje sunku.

Kovo mėnesio kukurūzų sandorių kainos MATIF biržoje buvo 5,25 Eur/t žemesnės nei prieš savaitę, tai yra 181,5 Eur/t. Rinkos stebėtojų nuomone, kainų spaudimą ES rinkai daro kukurūzų srautas iš Ukrainos ir Brazilijos. Rapsų kaina praėjusios savaitės pabaigoje krito 1,75 proc., iki 414,25 Eur/t.

Analitikų teigimu, operatoriai vis labiau nekantrauja parduoti sukauptas dideles kviečių atsargas, nes iki naujo derliaus nuėmimo lieka 5 mėnesiai.

Europos kviečių eksportas sumažėjo, importas – padidėjo

Sausio viduryje buvo pastebimai išaugęs eksportas iš Prancūzijos, Lenkijos, Baltijos šalių, Vokietijos, Bulgarijos ir Rumunijos. Prancūzija ir Rumunija per šį laiką eksportavo po 4 mln. t kviečių, Lenkija – 2,4 mln. t, Lietuva ir Bulgarija – maždaug po 1,5 mln. Tad kainos rinkoje šiek tiek atsigavo, tačiau praėjusią savaitę jos smuko į naujas žemumas – 210,75 Eur/t.

Portalas "Agrateur" pastebėjo, kad ES šalys sausį eksportavo 6 proc. mažiau kviečių (18,9 mln. t) nei pernai tuo pačiu metu, ir atkreipė dėmesį į kviečių judėjimą priešinga kryptimi – jų importą į ES, kuris yra 16 proc. didesnis nei 2023 m. ir siekia 7,4 mln. t.

Apie 3,8 mln. t (arba 67 proc.) įvežamų paprastųjų kviečių sudaro importas iš Ukrainos, o Turkija, Rusija ir Kanada yra pagrindinės kietųjų kviečių importo tiekėjos. Tokia tendencija, suprantama, visiškai netenkina ES ūkininkų.

Ukrainos agroverslo atstovai teigia, kad sausį eksporto apimtys buvo mažesnės nei gruodį, o Rusijos grūdų eksportas praėjusį mėnesį buvo 23 proc. (iš viso 38,5 mln. t) didesnis nei sausį pernai. Vertindama preliminarius kviečių eksporto rezultatus Rusijos grūdų eksportuotojų asociacija tvirtina, kad rusiškų kviečių eksportas nuo sezono pradžios siekė 29,5 mln. t, tai yra 13 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu praėjusį sezoną.

Penkios didžiausios rusiškų grūdų importuotojos yra Iranas, Egiptas, Bangladešas, Saudo Arabija ir Turkija, iš kurios kviečiai po to atkeliauja į ES.

Rekordinis derlius

Remdamasi preliminariais duomenimis FAO paskelbė, kad pernai pasaulinė grūdų gamyba pasieks visų laikų rekordą – 2 836 mln. t, tai yra, 1,2 proc. daugiau nei 2022 m.

Itin išaugo stambiųjų grūdų produkcija, kuri jau pasiekė 1 523 mln. t lygį. Dėl gausesnio kukurūzų derliaus ir išplėstų pasėlių plotų didesni produkcijos įverčiai užfiksuoti Kanadoje, žemyninėje Kinijos dalyje, Turkijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV).

Pasaulyje augantį grūdų panaudojimą, kuris, pasak prognozių, 2023–2024 m. gali išaugti iki 2 822 mln. t ir 1,2 proc. viršyti 2022–2023 m. lygį, lemia didesnis nei anksčiau numatytas pašarų naudojimas, ypač ES, taip pat Australijoje ir JAV.

Todėl, pasak FAO, 2023–2024 m. pasaulio grūdų atsargų ir panaudojimo santykis turėtų būti patogiame lygyje – 31,1 proc., o tai viršija 2022–2023 m. lygį, kuris buvo 30,9 proc.

Ateities prognozėse, teigiama, kad pasaulinė prekyba grūdais didės 0,8 proc., daugiausia tam įtakos turės stambių grūdų prekybos apimčių augimas, o štai pasaulinė prekyba kviečiais ir ryžiais, spėjama, gali sumenkti.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Minint Vaistinių augalų sektoriaus šimtmetį, atidaryta paroda VDU Botanikos sodo parke

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet švenčia savo šimtąsias metines. Minint šią progą, sodo parkas pasipuošė istorinių nuotraukų ir dokumentų paroda, kurioje peržvelg...
2024/04/25

Darbštūs žemaičiai po išbandymų nepasidavė

Šilalės r. Burkėnų k. ūkininkaujančių Loretos ir Vytauto Šacauskų ūkininkavimo patirtį bene geriausiai apibūdintų žinomas posakis – kai užsidaro durys, atsiveria langas. Susidūrę su sunkumais, užsispyrę darbštūs žemaičia...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...