Žala didesnė nei nauda
Erkės yra voragyviai nariuotakojai. Įprastiniai erkėms naikinti skirti cheminiai produktai naikina ir kitus nariuotakojus (pvz., vorus) bei vabzdžius – tiek skraidančius, tiek ropojančius. Erkės paprastai yra mažiausiai jautrios tokių produktų poveikiui, todėl efektyvaus jų naikinimo pasekmės yra žymiai blogesnės, negu žolės deginimas, nes sunaikinama visa gyvybė ne tik ant žolės ir žemės paviršiuje, bet po lietaus ar laistymo – ir giliau žemėje. Toks beatodairiškas vabzdžių naikinimas ne tik kenkia laukinei augalijai, bet ir mažina maistui bei pašarams auginamų augalų derlių. Deja, kol kas neatrastos priemonės, specifiškai naikinančios tik erkes ir neveikiančios kitų nariuotakojų. Kai tokios priemonės bus sukurtos, bus galima svarstyti, kokiuose augalijos plotuose jų naudojimas būtų pateisinamas.
Svarbu įsidėmėti, kad įprastinės cheminės nariuotakojų naikinimo priemonės yra pavojingos žmonių sveikatai. Buityje, pavyzdžiui, tarakonams naikinti jos naudojamos labai mažais kiekiais, mažuose ploteliuose ir laikantis daugybės etiketėje pateiktų nurodymų, skirtų apsisaugoti nuo galimo žalingo poveikio sveikatai.
Dar viena, ne mažiau svarbi priežastis, dėl kurios nereikėtų susivilioti siūlomomis erkių naikinimo paslaugomis – naminiai gyvūnai. Katės ir šunys yra žymiai jautresni už žmogų žalingam šių produktų poveikiui. Mat naminiams gyvūnams negali uždrausti atsigulti nupurkštoje pievelėje, taip pat negali apsaugoti jų kojų.
Be to, reikėtų turėti omenyje, kad erkės pačios neateina į mūsų pievelę. Per visą gyvenimą jų horizontaliai nuropotas atstumas matuojamas centimetrais ir metrais – jos ropoja tol, kol randa aukštesnį žolės stiebą ar krūmo šaką, po to – tik aukštyn-žemyn. Naujas erkes į mūsų pievelę atneša smulkūs graužikai ir paukščiai, nuo kurių neapsitversi. Naujokės, jei ras sau tinkamas sąlygas, apsigyvens, o jei neras – ieškos tinkamos vietos kitur. Todėl erkių naikinimo minėtu būdu efektyvumas ir jo ilgalaikiškumas yra abejotinas.
Kaip apsisaugoti nuo erkių?
Pagrindinės apsaugos nuo erkių priemonės yra nuolatinis žolės šienavimas, krūmų naikinimas, tinkama avalynė ir apranga, kūno apžiūra pasivaikščiojus neprižiūrimuose augalijos plotuose.
Apsisaugoti nuo erkių padeda ir kitos priemonės. Yra daug įvairių įteisintų erkes atbaidančių priemonių, skirtų tiek žmonėms, tiek ir augintiniams (šios priemonės irgi yra biocidiniai produktai). Jos saugios naudotojui ir nekelia jokios žalos aplinkai, kai naudojamos taip, kaip nurodyta etiketėje. Galima tik pridurti, kad erkėms atbaidyti skirti produktai dar sėkmingiau atbaido geliančius ar įkyrius vabzdžius.
Primename, kad erkės platina ligas – erkinį encefalitą ir Laimo ligą. Efektyviausia priemonė, apsauganti nuo erkinio encefalito – skiepai. Pasiskiepyti rekomenduojama visiems Lietuvos gyventojams ir atvykstantiems turistams. Vakcinacija ypač rekomenduojama žmonėms, kurie gyvena, dirba arba dažnai lankosi miškuose, parkuose, pievose. Skiepai yra mokami, tačiau nuo šių metų rugsėjo 1 d. valstybės biudžeto lėšomis turės galimybę pasiskiepyti visi 50–55 metų asmenys. Nuo Laimo ligos skiepų nėra (tačiau yra gydymas vaistais), tad būtina saugotis jų įsisiurbimo.
Rūpinkimės savo, savo augintinių sveikata ir saugokime gamtą. Darykime tai sąmoningai.
NVSC informacija
Asociatyvi 123rf nuotr.