Columbus +14,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024
Columbus +14,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024

Kaip mažame sode formuoti obelis?

2016/10/27


LAMMC SDI medelyno vedėjas Česlovas Paulauskas.

Ruduo – tinkamas laikas sodinti obelis ir vaiskrūmius. Dideliame sode galima pasodinti norimą kiekį vaismedžių, o mažame sklype sodininkams mėgėjams tenka apsispręsti, ką ir kaip sodinti, o po to ir prižiūrėti. Kaip mažame sode taisyklingai formuoti vaismedžius, pataria LAMMC SDI medelyno vedėjas Česlovas PAULAUSKAS.

Pasak Č. Paulausko, kai norisi įveisti sodą, o sklypas nedidukas, žemaūgių obelų formavimas vienoje plokštumoje padeda taupyti vietą, nes vaisiai auginami prie sienos ar tvoros, todėl nereikia tiek erdvės, kiek tradiciniam sodui. Tam tikslui galima užsiauginti ir obelų gyvatvorę, kuri suteiks ir naudos, ir grožio. Originaliai suformuotos obelys gražiai atrodo visais metų laikais – apsnigtos ar apšerkšnijusios, apsipylusios žiedais ar svyrančios ryškiaspalviais vaisiais.

Obelų palmetė „Formuojant žemaūgių obelų vainikus vienoje plokštumoje, šakos ant „špalerių“ išdėstomos vienoje plokštumoje, todėl kur kas geriau ir tolygiai apšviečiamos saulės, o kartu ir geriau vėdinasi, – sakė Č. Paulauskas. – Dėl šių sąlygų susiformuoja daugiau žiedinių pumpurų, vaisiai išauga didesni, geros kokybės, vienodo dydžio, puikiai nusispalvinę, labai skanūs.“ Sodininko nuomone, tokius vaismedžius lengviau prižiūrėti – laistyti, tręšti, apsaugoti nuo ligų ir kenkėjų, patogiau nuskinti derlių. Ne visos veislės tinkamos palmetėms, neverta auginti vasarinių veislių. Jų vaisiai anksti sunoksta ir anksčiau nukrinta lapai, o vaismedžiai greičiau netenka dekoratyvumo. Taip pat netinka ir veislės smulkiais, neišvaizdžiais vaisiais. Obelų palmetėms formuoti ypač tinkamos vėlyvosios, vėliausiai skinamos veislės su ryškios spalvos obuoliais, nuo kurių visą rudenį negali atitraukti akių. Pavyzdžiui, ‘Lodel‘ – tinkamiausia formuoti žieminė desertinių obelų veislė, lanksti, šakos nelūžta, taip pat puikiai tinka ‘Ligol‘ ir pan.

U formos palmetė.

Vaismedžių sodinimas ir priežiūra Norint iš obelų suformuoti 2–2,5 m aukščio palmetę, patartina rinktis žemaūgių vaismedžių (išaugintų su P 60 poskiepiu) norimas veisles. Tokiam sodui veisti tinkamiausia saulėta vieta ir humusingi vidutinio sunkumo, purūs, neutralios reakcijos, laidūs drėg­mei priemolio dirvožemiai. Užmirkstančioje dirvoje neverta sodinti, nes ten vaismedžiai gali žūti. Galima sodinti (0,85 m) 1–2 m eilėse 4 m tarp eilių pasirinktais atstumais. Žemaūgiai vaismedžiai gausiai dera, derėjimo metu gali išlūžti, nes jų šaknys silpnos, todėl jiems įrengiamos atramos. Pavasarį tręšiama kompleksinėmis trąšomis arba kompostu, jei trūksta drėgmės – laistoma. Vaismedžiai mulčiuojami, naikinamos piktžolės. Pirmaisiais metais neleidžiama žydėti, kad sustiprėtų sodinukas. Jei gausiai žydi, antraisiais metais patartina retinti užuomazgas. Trečiaisiais metais užuomazgų retinimas priklauso nuo veislės savybių ir derlingumo konkrečiais metais. Plokštiems vainikams formuoti papildomai naudojamos bambukinės lazdelės. Kad susiformuotų kuo daugiau vaisinių šakelių, vegetacijos metu genima 3–4 kartus. Žiemai visą palmetę patartina aprišti popieriumi, eglišakėmis nuo šalčio, aktyvios saulės, kiškių, nes neaprišus gali suskeldėti kamieno žievė. Pradėjus šalti pomedžiai mulčiuojami 10–15 cm durpių sluoksniu.

U formos palmetė Antraisiais metais po sodinimo pavasarį nukerpamas kamienas 0,5–0,6 m aukštyje nuo dirvos paviršiaus. Kadangi reikalingas ne vienas kamienas, o du liemenys, augantys į priešingas puses, paliekami du stipresni ūgliai, o kiti nereikalingi nuskabomi. Vasarą šie ūgliai atlenkiami horizontaliai prie ištemptų vielų ir pritvirtinami elastingais poliviniliniais raiščiais. Vasaros pabaigoje (jei pakanka augimo) ar kitų metų pavasarį jų viršūnės lenkiamos (keliamos) į viršų ir visą laiką auginamos vertikalia kryptimi, pritvirtinus prie bambukinių lazdelių, kad šaknys stabiliai augtų ir išsilaikytų tvirta augalo forma. Iš šoninių šakelių formuojasi vaisinės, o kiti pertekliniai ūgliai nuo pavasario iki rugsėjo vidurio šalinami 3–4 kartus. U formos palmetė auginama iki 2,5 m aukščio.

Dvigubos U foramos palmetė.

Dvigubos U formos palmetė Tokios palmetės antraisiais metais po sodinimo formuojamos kaip paprastos U formos. Trečiaisiais metais formuojama papildomai dar viena U (iki 1,5 m aukščio). Dvigubos U formos palmetė sudaroma dar kartą nupjaunant atlenktus ūglius. Iš jų išaugę viršūniniai ūgliai (liemeniniai ūgliai) lenkiami priešingomis horizontaliomis kryptimis, po to į viršų pagal ilgąsias raidės U kraštines. Praktiškai pagal abi kraštines žiedai auga nevienodai sparčiai. Norint, kad formuojama palmetė gražiai atrodytų, augtų simetriškai ir tolygiai, vešlesnį ūglį patartina patrumpinti daugiau, o dar geriau – vegetacijos metu nugnybti viršūnėlę. Iš šoninių šakelių formuojamos vaisinės, kiti pertekliniai ūgliai nuo pavasario iki rugsėjo vidurio šalinami 3–4 kartus. Dvigubos U formos palmetė auginama iki 2,5 m aukščio.

Parengė Rūta ANTANAITIENĖ

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis