Ashburn +20,7 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Geg 2024
Ashburn +20,7 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Geg 2024

Kaip prižiūrėti augalus vidurvasarį?

2014/07/16

Vasaros viduryje mus ima džiuginti gausus prisirpusių uogų būrys: braškės, trešnės, vyšnios, agrastai, serbentai, avietės, šilauogės ir daug kitų. Taip pat liepą ima nokti ir obuoliai, aktyviai vaisius veda agurkai, bręsta pomidorai, pradedamos kasti ankstyvosios bulvės. Kaip prižiūrėti uogų lysves, daržoves bei vaismedžius, kad derlius būtų dosnus ne tik šiemet, bet ir kitąmet? Štai keletas naudingų patarimų.

 Pirmiausia, pasirūpinkite tinkama dirva. Derėtų nepamiršti ne tik ją laistyti, bet ir purenti žemę, dažnai ravėti piktžoles bei pamaitinti augalus trąšomis. Taip ne tik juos sustiprinsite, bet ir padidinsite jų atsparumą aplinkos poveikiui.

 Ką reikia žinoti apie augalų tręšimą?

 Nepamirškite, kad augalus tręšti reikia ir sulaukus itin gausaus derliaus. Jei vaismedžių šakos linksta nuo gėrybių, dalį jų nurinkite ir krūmą pamaitinkite 0,2% kompleksinių trąšų su mikroelementų tirpalu, pavyzdžiui, universaliosiomis trąšomis „Hydrocomplex“.

 Vasaros viduryje augalai tręšiami per lapus, ypač bulvės ir kiti šakniavaisiai, taip pat uogynai ir vaismedžiai. Šiam tręšimui rekomenduojama „Nutrivant“ produktų linija. Be to, po derliaus nuėmimo galima ne tik palaistyti, bet ir pabarstyti trąšų, kad augalas turėtų jėgų ruoštis žiemai ir kitam derliui. Tam tinka „Hobby daržovėms“, “Hobby braškėms“ ir „Hobby bulvėms“ trąšos.

 Uogienojų augintojams patariama nepamiršti, kad uogas derėtų laistyti dukart per dieną – ryte ir vakare. Tik atminkite, kad ypač šaltu vandeniu ar trąšomis aplieti augalai gali patirti stresą, tad prieš laistydami patikrinkite, ar temperatūra nėra itin žema.

 Braškių priežiūra po derliaus nuėmimo

 Liepą paprastai nuimamas jau visas braškių derlius, tad reikia tinkamai pasirūpinti šiais augalais. Dažnai svarstoma, ar nuėmus derlių reikėtų šalinti lapus. Specialistai pataria juos pjauti tik ligotuose, kenkėjų apniktuose ir piktžolėtuose braškynuose. Lapai nušienaujami tuoj po derliaus nuėmimo, ne žemiau 5 cm virš ragelių. Jei iki rugpjūčio mėnesio nespėjote pašalinti lapų, tuomet juos geriau palikite: lapus šalinant vėliau, kereliai bus jautresni nepalankioms žiemojimo sąlygoms, kitąmet mažės uogų derlius.

 Derantis braškynas azoto trąšomis maitinamas tuoj pat po derliaus nuėmimo. Tam tinka įvairios trąšos, kurių sudėtyje yra azoto. Tręšimas po derliaus nuėmimo ypač rekomenduojamas jaunoms braškėms, augančioms lengvose žemėse. Svarbiausia neviršyti rekomenduojamų trąšų normų, nes pertręštos braškės nors ir veši geriau, bet jų uogos labiau pūva. Ruošiant braškyną kitiems metams, geriausiai tinka gamintojo „Hobby“ trąšos su fosforu ir kaliu „Nutrivant Plus“.

 Augalų apsauga nuo ligų ir kenkėjų

 Vasaros vidurys – aktyviausio daržovių augimo ir brendimo laikotarpis, todėl šiuo metu labai svarbu apsaugoti augalus nuo ligų ir kenkėjų. Bene dažniausia agurkus puolanti liga – netikroji miltligė. Ant šia liga sergančių augalų lapų atsiranda baltos apnašos, kurios plisdamos padengia visą lapo plotą.

 Štai auginantys bulves neretai kovoja su maru, kuris sudžiovina ir numarina derlių. Maro paveiktų bulvių stiebai ir lapkočiai nusėjami pailgomis, kartais susiliejančiomis, o lapai – netaisyklingomis pilkšvai rudomis dėmėmis. Ligai išplitus ant žiedynų, šie pajuoduoja ir sudžiūva. Tiesa, bulvių derlių taip pat mažina ir sausligė, sukelianti ankstyvą augalo senėjimą.

 Vaismedžius ir uogienojus puola amarai ir įvairios ligos, pavyzdžiui, nemenką žalą padarančios rauplės. Pastarosios ligos apniktų augalų lapai nusėjami tamsiai žaliomis apnašomis. Šią ligą atpažinsite iš parudavusių lapalakščių (ypač viršutinėje lapo dalyje). Rauplėmis užsikrėtusių vaismedžių bei uogienojų vaisiai sutrūkinėja ir apsikrečia ruduoju puviniu.

 Kokių priemonių imtis kovojant su visomis šiomis ligomis? Nuo maro ar netikrosios miltligės populiariausios priemonės „Infinito“ ir „Revus“. Vaiskrūmius ir vaismedžius nuo ligų apsaugosite produktais „Topas“ ir „Score“. Universali profilaktinė priemonė nuo ligų – „Čempionas“, nuo kenkėjų – „Decis Mega“ ir „Mavrik“.

 Kovoti su ligomis ar kenkėjais, o taip pat tręšti augalus galite ir ekologiškomis trąšomis.

Dalintis
2024/05/27

Vietos maisto sistemos: dramblys kambaryje, tačiau niekas apie jį nešneka

(VDU ŽŪA langas) Vietos maisto sistema – potenciali socialinė inovacija. Ji gali tapti trumpųjų maisto tiekimo grandinių socialine infrastruktūra, smulkiojo verslo pradžia, naujai sukurtomis darbo vietomis ar vietoje užaugintos žemės ūkio pr...
2024/05/27

VDU Agroinovacijų centras – naujos galimybės aukštos kokybės mokslo tyrimams

Lietuvos agrosektorius susiduria su iššūkiais, kurie tiesiogiai atsiliepia jo efektyvumui, tvarumui ir konkurencingumui. Keliami vis aukštesni reikalavimai, nuo didesnio produktyvumo, iki minimalaus išteklių naudojimo i...
2024/05/27

Nuogąstavimai pasitvirtino: Kuršių mariose pastebėtos kritusios žuvys

Praėjusią savaitę Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) Hidrologinių tyrimų skyriaus atliktų hidrologinių matavimų duomenys parodė, kad deguonies koncentracija pasiekė vandens telkiniuose gyvenančioms žuvims, pavojingai mažą ribą.
2024/05/27

Ministras K. Navickas siekia, kad padidinti muitai būtų taikomi kuo platesniam rusiškos ir baltarusiškos žemės ūkio produkcijos sąrašui

Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryboje dalyvaujantis  žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas paragino Europos Komisiją (EK) kuo skubiau išplėsti iš Rusijos ir Baltarusijos į ES importuojamų žemės ūki...
2024/05/27

Sveikatos apsaugos sistemų ekspertė: kai kurie Lietuvos rodikliai – žemiausi ES

Slopstant pasaulio šalių sveikatos apsaugos sistemas sukrėtusios Covid-19 pandemijos pasekmėms, Lietuvoje neišvengiamai teks atsigręžti į ankstesnes, dar iki pandemijos vyravusias problemas.
2024/05/27

Europos Komisija: užsienio prekyba žemės ūkio ir maisto produktais – stabili

2024 m. vasarį ES prekybos žemės ūkio ir maisto produktais perteklius pasiekė 6,2 milijardo eurų, t. y. 24 proc. daugiau nei sausio mėn. Dėl gero žinomumo ir didelės gamybos ES tebėra didžiausia pasaulyje žemės ūkio ir maisto produktų eksportuotoj...
2024/05/27

VMVT patikrinimas atskleidė šiurkščius pažeidimus mėsos perdirbimo įmonėje: nesaugi produkcija sunaikinta

Šių metų, gegužės 8–10 dienomis Valstybinės maisto ir veterijanijos tarnybos (VMVT) Alytaus apygardos priežiūros skyrius atliko planinį patikrinimą mėsos perdirbimo įmonėje UAB „Riamona“, esančioje Alytaus rajone. &Sc...
2024/05/27

„Gamtos kišenėje“ – daug garsų, spalvų ir įdomybių

Šiaulių r. Gruzdžių sen. Jauneikiškių k. ūkininkai Jurgita Stancikaitė ir jos gyvenimo partneris Almis Petkevičius visus kviečia atvykti į netradicinį jų ūkį „Gamtos kišenė“. Viensėdyje galima pasigrožėti ne tik na...
2024/05/27

Akcijos „Saugom lydeką“ rezultatai: 80 šiukščių žvejybos pažeidimų, padaryta žala aplinkai – daugiau nei 41 tūkst. eurų

Per šių metų vasario–balandžio mėnesiais vykusią akciją „Saugom lydeką“ Aplinkos apsaugos departamento (AAD) pareigūnai nustatė 278 žvejybos pažeidimus, iš jų 80 – šiurkštūs. Iš pažeidėjų ...