Columbus +22,9 °C Debesuota
Trečiadienis, 8 Geg 2024
Columbus +22,9 °C Debesuota
Trečiadienis, 8 Geg 2024

Štai kaip senoms padangoms suteikiamas antras gyvenimas

2023/07/29


Viskas turi savo pradžią ir pabaigą. Padangų naudojimo laikas – taip pat. Tačiau kitaip nei daugelis kitų dalykų, kurie atlikę savo pagrindinę paskirtį būna tiesiog išmetami, naudoti netinkamos padangos atgimsta kitu pavidalu kaip nauji ir praktiški daiktai. Kartais net sunku patikėti, kokios plačios yra iš perdirbtų padangų gaunamų medžiagų panaudojimo galimybės.  

Kaip veikia perdirbimo gamykla?

Gamintojų skaičiavimu, tinkamai eksploatuojama padanga gali atlaikyti 80–100 tūkst. kilometrų. Žinoma, gali nutikti ir taip, kad padangos naudojimo laikas gali baigtis gerokai anksčiau, pavyzdžiui, jei yra pažeidžiama taip, kad jos nebeįmanoma suremontuoti. Deja, dėl vulkanizacijos proceso padangų gumos nebeįmanoma panaudoti gaminant naujas padangas, todėl nuolat ieškoma būdų, kaip padangų atliekas panaudoti naujiems produktams. Jų yra daug, tačiau viskas prasideda nuo tinkamo medžiagų paruošimo.

Senos arba naudoti netinkamos padangos yra surenkamos ir gabenamos į specialias perdirbimo gamyklas. Pavyzdžiui, Lietuvoje aktyviai veikianti „Padangų importuotojų organizacija“ surinktas padangų atliekas gabena į vieną didžiausių Europoje ir pačią didžiausią Lenkijoje perdirbimo gamyklą „Recykl“, kurioje per metus perdirbama daugiau nei 100 tūkstančių tonų padangų atliekų.

Pirmas etapas – padangų išskirstymas pagal rūšį ir jų nukreipimas į konvejerius, kuriais jos pasiekia pirminio smulkinimo įrenginius. Juose padangos susmulkinamos į vadinamuosius „čipsus“ – ganėtinai didelės frakcijos daleles, kurios naudojamos kaip kuras, pavyzdžiui, cemento gamyklose. Toks kuras yra efektyvus dėl didelio kaloringumo ir aukštos degimo temperatūros, todėl, norint pasiekti tokį patį rezultatą, sudeginamas mažesnis kiekis padangų, nei, palyginus, medienos ar popieriaus. Dėl ypač efektyvių filtrų degimo metu į aplinką nepatenka pavojingi teršalai.

Likusi dalis, kuri nepanaudojama kaip kuras, siunčiama į kitus smulkinimo etapus. Jų metu stambesnės atliekų dalys smulkinamos į dar mažesnės frakcijos daleles. Tai leidžia efektyviai atskirti tokias padangose esančias medžiagas kaip metalas ir medvilnė, kurios taip pat pateikiamos antriniam panaudojimui. Nuo kitų medžiagų atskirta padangų guma smulkinama pagal poreikį, priklausomai nuo to, kokiems gaminiams bus skirtos granulės. O gaminių tikrai daug...

padangu cipsai
Padangos susmulkinamos į vadinamuosius „čipsus“.

Platus gaminių spektras

Tikriausiai niekas nenustebs sužinojęs, kad iš panaudotų padangų gaminama minkšta danga, kuri naudojama lauko vaikų žaidimo aikštelėse ar sporto kompleksuose. Tai buvo vienas iš pirmųjų gaminių, pradėtas gaminti iš perdirbtų padangų. Tačiau per pastaruosius 10–15 metų buvo sukurta gausybė kitų produktų, kurių gamyba neįsivaizduojama be granulių, kurios kadaise buvo padangos.

Pavyzdžiui, granulės panaudojamos ir specialioms dangoms, skirtoms naudoti gyvulių ūkiuose. Tokia danga yra patogesnė gyvulių kanopoms, sumažina riziką susižaloti ir užtikrina geresnę higieną. Taip pat smulkios granulės naudojamos gaminant stogo dangą. Tokios stogo dangos privalumai: užtikrinama geresnė šilumos izoliacija, sumažinamas lietaus keliamas triukšmas, o pati danga yra lengvesnė. Apskritai iš naudotų padangų gaminama produkcija statybų sektoriuje naudojama vis dažniau ir plačiau.

Dėl puikių amortizacinių savybių ir ilgaamžiškumo, iš padangų gautos granulės gali būti naudojamos ir tiesiant kelius. Ši technologija yra palyginti nauja, tačiau sulaukia vis daugiau dėmesio. Ir tai tik dalis sričių bei gaminių, kur naudojama iš perdirbtų padangų gaunama produkcija.

Perdirbta medvilnė dėl savo kokybės nelabai kam tinka, todėl iš karto vežama į cemento gamyklą, kur yra puikus kuras.

O štai metalas yra perlydomas ir puikiai tinka bet kokiam naudojimui kaip bet koks kitas metalas.

Tačiau, kad būtų pasiektas toks rezultatas, labai svarbu, kad veiktų visa pirminė padangos „gyvavimo“ grandinė – jomis prekiautų atsakingi ir sąžiningi verslininkai, kurie vykdo įstatymais numatytas prievoles, pirkėjai rinktųsi atsakingą požiūrį pripažįstančius padangų pardavėjus ir paslaugų teikėjus, o naudoti netinkamos padangos būtų paliekamos ten, kur joms ir vieta, kad galiausiai atsidurtų perdirbimo gamyklose ir įgautų naują, kai kam netikėtą, formą ar paskirtį.

 

Partnerio turinys

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/05/07

VRK: šiandien prie balsadėžių atėjo per 40 tūkst. rinkėjų

VRK duomenimis, pirmąją išankstinio balsavimo dieną Respublikos Prezidento rinkimuose ir referendume dėl pilietybės išsaugojimo iš viso balsavo daugiau kaip 40,6 tūkst. rinkėjų. Tai yra 1,7 proc. nuo bendro visų rinkėjų skaiči...
2024/05/07

Ministerija nustatė aiškesnius reikalavimus apsauginėms juostoms ir pagrioviams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), atsižvelgusi į pasiūlymus, pakeitė Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų (GAAB), taikomų nuo 2023 metų, aprašą. Tikimasi, kad pakeitimai ūkininkams įneš daugiau ai&scaro...
2024/05/07

Prasidėjo pavasarinė laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės

Šiandien prasideda pavasarinė laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės, kurios metu iš orlaivių yra mėtomi jaukai, kurių viduje yra vakcina, praneša Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). 
2024/05/07

KTU mokslininkė apie amžinuosius teršalus: nematomas pavojus, slypintis mūsų lėkštėse, namuose ir už jų ribų

Maistą gaminate nesvylančios dangos keptuvėje, ruošiate kukurūzų spragėsius mikrobangų krosnelėje, naudojate kontaktinius lęšius, dantų siūlą ar dekoratyvinę kosmetiką? Galite būti tikri – esate veikiami amžinųjų teršalų.
2024/05/07

EK leido išmokėti 14,9 mln. eurų Lietuvai pagal Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę

Šiandien Europos Komisija (EK) leido išmokėti Lietuvai 14,9 mln. eurų (atėmus išankstinį finansavimą) pagal Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę (RRF).
2024/05/07

Be maisto neapsieiname. Ar apsieisime be žemės ūkio?

Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) ir kitos žemdirbiams atstovaujančios organizacijos nepaliauja belstis į valdžios institucijų duris dėl padėties žemės ūkyje. Tačiau nei trys visuotinai išreikšti žemdirbių nepasitikėjimai žemės ūkio ...
2024/05/07

Žievėgraužio tipografo aktyvumas eglynuose rekordiškai ankstyvas

Kovo pabaigoje buvęs rekordinis orų atšilimas inicijavo netipiškai ankstyvą žievėgraužio tipografo vabalų skraidymo pradžią. Skraidymas prasidėjo 3–4 savaitėmis anksčiau nei įprasta. Valstybinės miškų tarnybos (VMT) Mi&s...
2024/05/07

Smulkieji ūkininkai raginami sąžiningai konkuruoti dėl paramos

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia smulkiųjų ūkininkų, šiuo metu teikiančių paramos paraiškas, dėmesį, kad atvejai, kuomet pareiškėjai, tikėdamiesi gauti papildomų atrankos balų, prieš teikdami paraišk...
2024/05/07

Į Lietuvą atkeliauja mobilus „konsultacijų kabinetas“: kviečia suprasti, kaip kovojame su vėžiu

Vien mintis apie vėžio diagnozę daugeliui kelia didžiulę baimę, nors net 40 proc. vėžio atvejų galima išvengti gyvenant sveikiau, o nustačius ankstyvoje stadijoje, vėžys dažniausiai išgydomas. Visgi žinių apie vėžį ir jo gydymą dažna...