Kaunas +21,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +21,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Asociatyvi 123rf nuotr.

Kaip stresas veikia mūsų sveikatą? 

2025/01/27


„Lietuvoje 10 iš 10 žmonių patiria stresą. Nėra žmonių, niekada nepatiriančių streso“, – sako Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto docentė Jelena Stanislavovienė. Tačiau klausimas – kaip dažnai jie jį patiria ir kiek stiprų. Žinojimas, kaip išvengti streso, ne visada padeda, tačiau gali padėti sumažinti jo sukeliamą žalą. Mūsų organizmas nėra begalinis resursas, išnaudoję visus jo rezervus galime susidurti su neigiamu streso padariniu.

Stresas – ar tai blogas dalykas?

Stresas – tai fiziologinė organizmo reakcija, neatsitiktinai sukurta gamtos. Ši reakcija mums yra naudinga ir svarbi. Kartais ji vadinama „kovok arba bėk“ ir yra sukurta tam, kad mes galėtume atitinkamai reaguoti į tam tikras situacijas ir apsisaugoti.

Tačiau reikia suvokti, kad mūsų organizmas nėra neišsenkantis šaltinis. Jei nuolat patiriame stresines reakcijas, šie ištekliai pamažu gali išsekti, o ilgainiui gali pasireikšti įvairūs sveikatos sutrikimai.

Mitai apie stresą

Doc. J. Stanislovienė paminėjo porą mitų apie stresą: „Pirmasis mitas, kurį norėčiau paneigti – kad stresas yra nieko tokio. Stresas – aiški fiziologinė mūsų kūno reakcija ir atsakas į įvairias gyvenimo situacijas. Ši fiziologinė reakcija mums aiškiai parodo, ką mes jaučiame ar išgyvename, ji daro realų poveikį žmogui ir gali būti grėsminga.

Kitas mitas – reikia streso vengti visomis jėgomis. Kadangi stresas mums padeda treniruoti mūsų gebėjimus įveikiant įvairias gyvenimo situacijas ir iššūkius, vengti jo nereikėtų. Jis mus skatina ieškoti sprendimų, kurie gali padėti išgyventi stresines reakcijas. Tačiau, kaip ir visur, turi būti saikas.“

Ar stresas visus žmones veikia vienodai?

Pasak docentės, žmonės turi individualių ypatumų – psichologinių ar biologinių: „Esame ne gamykloje pagaminti. Tačiau kai kurie žmonės greičiau pasiduoda streso poveikiui, pavyzdžiui, išsiskiriant hormonams ar reaguojant į tam tikrus dirgiklius.“

Daug kas priklauso nuo to, kaip žmonės sugeba reaguoti į stresą, juo labiau kad į skirtingas situacijas kiekvienas gali reaguoti skirtingai. Netgi situacijos, kurios mums yra įprastos, gali sukelti stresą. Stresinės situacijos, kurios kartojasi arba trunka ilgą laiką, žmonėms taip pat gali kelti didžiulę įtampą. Tačiau būna ir taip, kad kai susiduriame su stresinėmis situacijomis labai dažnai, galime net prisitaikyti prie šios būsenos ir tai gali nebekelti tokios didelės įtampos ar neigiamų fiziologinių padarinių.

„Šiais laikais stresą sukelia įvairūs veiksniai. Gyvendami dideliu tempu ir nuolat susidurdami su dideliu informaciniu srautu, dažnai galime jaustis spaudžiami. Tai gali būti susiję su darbu, žmonių santykiais, finansais ar geopolitiniais įvykiais“, – paaiškina VU mokslininkė.

Stresas – naudingas ar ne?

Streso reakcija – tai kai tam tikras situacijas suvokiame kaip keliančias mums papildomų iššūkių. Tuomet žmogaus organizmas tuoj pat pradeda leisti visą grandinę reakcijų, kurios mobilizuoja mūsų organizmą.  Kalbant konkrečiau, fiziologinė reakcija į stresą – tai širdies ritmo pagreitėjimas, padidėjęs kraujo išstūmimo kiekis, pagreitėjęs kvėpavimas, padidėjęs gliukozės kiekis ir didesnis kraujo tekėjimas į raumenis. Šie išvardyti veiksniai lemia reakcijos greitį ir sugebėjimą greičiau mąstyti iškilusioje situacijoje. Tačiau nuolatinis streso lygis ne mobilizuoja, o destabilizuoja ir gali mūsų organizmui turėti neigiamų padarinių, pavyzdžiui, padidinti imuninių ligų ar infekcijų atsiradimo riziką.

Tačiau docentė patikino: „Jei automobilį geriau prižiūrime, tai galime tikėtis, kad sėkmingiau pasieksime kelionės tašką. Taip ir mūsų kūnas – jeigu mes jį tinkamai prižiūrime, stresines situacijas, ko gero, galėsime įveikti geriau.“

Docentės teigimu, geriausi streso valdymo būdai yra geras miegas, sveika mityba ir fizinis aktyvumas. Įdomus faktas, kad streso metu išsiskiriamas hormonas kortizolis yra labai gerai skaidomas, kai esame fiziškai aktyvūs. Todėl tai yra vienas iš būdų, padedančių įveikti stresą.

Tačiau docentė pabrėžė, kad nekreipiant dėmesio į stresą jis gali sukelti nerimo, depresijos sutrikimą ar net šizofreniją.

VU mokslininkė pasidalino keliais patarimais, kaip sau padėti ir kaip kovoti, jei patiriamas stresas. Užtenka atsakyti į klausimus: kiek streso yra mano gyvenime? Kaip dažnai aš jį patiriu? Kiek jis yra stiprus? Ar aš susiduriu su kokiais nors sunkumais? Kaip aš tą stresą jaučiu? Ar man reikia dėl to ką nors daryti ar ne? Jei nors į vieną klausimą atsakėme „taip“, tuomet reikia imtis bent vienos praktikos, kad padėtume sau.

 

Šaltinis: VU

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

E. Stonkutė. Ar JAV rinka tampa Europos akligatviu?

Jau pusmetį pasaulyje verda prekybos karas, tačiau kol kas Europos Sąjungos (ES) pramonė ir eksportas demonstruoja nemenką atsparumą. Šių metų pradžioje ES apdirbamosios gamybos apimtys ėmė augti – gegužę Vokietijos pramonė pirmą kart...
2025/07/19

Pagerbti 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesoriai

Liepos 16 d., kai minima Agronomų diena, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centre surengta 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesorių pagerbimo popietė.
2025/07/19

Žvėrys mieste

Meškos pasilakstymas Vilniaus gatvėse sukėlė nemažą šurmulį ir įplieskė plačias diskusijas visose žiniasklaidos priemonėse. Žinoma, Lietuvai tai buvo neeilinis įvykis, turint galvoje, kad tik pastaraisiais metais gauruotosios vis daž...
2025/07/19

Nuo darbo „Michelin“ restoranuose iki gelbstinčių gyvybes projektų

Darbas geriausiuose, net į „Michelin“ gidą įtrauktuose restoranuose, galimybė prisidėti prie vitaminų, skirtų besivystančioms šalims, formulių tobulinimo, naujų maisto produktų kūrimas – tik keletas tarptautinės produktų r...
2025/07/19

Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina ES daugiamečio biudžeto pasiūlymą

Europos Komisijai trečiadienį pristačius ES daugiamečio biudžeto 2028-2034 m. pasiūlymą, Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina pasiūlymo apimtį, ambicingumą ir finansavimą konkrečioms sritims.
2025/07/19

Garbanoti persikų lapai signalizuoja pavojingą ligą

Pavasarį sprogstant persikų lapams galima pastebėti, kad jauni lapeliai garbanojasi, keičia spalvą, sustorėja, formuojasi pūslės. Tai – tafrinozė. Ši liga gali pažeisti ir besiformuojančius vaisius, o pats kaulavaisis kitais metais ne...
2025/07/19

NMA: svarbu nuo plėšrūnų siekiantiems apsisaugoti ūkininkams

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) informuoja paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Apsaugos priemonės nuo didžiųjų plėšrūnų daromos žalos“ pla...