Kvepia šviežia duona
Įdomu ir tai, kad kasmet atsiranda vis daugiau ūkininkų, kurie pradeda kukurūzus auginti ne vien silosui, bet ir grūdams. Užauginti derlių padeda ir besikeičiantis klimatas. Vis dėlto, PIONEER kukurūzų selekcijos kompanijos atstovo Vytenio Škarnulio teigimu, auginant kukurūzus svarbiausia pasirinkti tinkamą veislę, atitinkančią individualius ūkio poreikius.
Kartu su juo ir kompanijos vadybininku Tadu Pranskiečiu apsilankėme Pauliukų žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) kukurūzų laukuose, kur veši PIONEER veislės. Stebėtina, nors šiemet sąlygos jiems nebuvo palankios – ir šaltas pavasaris, ir labai ilgai trukusi sausra, tačiau kukurūzai pradžiugino kompanijos atstovus. V. Škarnulis pripažino sulaukęs daug negerų žinių, kad ūkininkai turi bėdų su pasėliais, tačiau būtent šiame ūkyje PIONEER veislė P7515 davė puikų rezultatų. „Tai priklauso nuo įvairių faktorių – galbūt šiose vietose gruntinis vanduo aukštesnis, gal čia palijo daugiau, neatmestina, kad augalams patiko atitinkamas dirvožemis, – „Ūkininko patarėjui“ aiškino kukurūzų ekspertas. – Labai svarbi ir priežiūra. Matau, kad kukurūzų lauke auga tik kukurūzai, jokių piktžolių. Galiu tik pasveikinti bendrovės agronomą, kad pasiekė tokių rezultatų.“
Pasak V. Škarnulio, labai svarbus sėjos laikas ir kokybė: „Kukurūzai pasėti iki gegužės 10 d. Laikas tinkamas ir pasėta teisingai, – pasakojo jis. – Pasėlis nesutankintas, pasėta apie 90 tūkst. sėklų hektarui. Matau, kad kukurūzai pamaitinti, sotūs, jie buvo gerai patręšti, gavo pakankamai mineralinių medžiagų ir organikos – skysto mėšlo, ir, nepaisant visų negandų, užaugo, subrandino pilnas burbuoles. Dabar grūdų branda tokia, kad net jau galima kulti.“
Pauliukų ŽŪB kukurūzus augina silosui, o jis, V. Škarnulio teigimu, tikrai bus aukščiausios kokybės: „Jeigu tik laiku nupjaus, tinkamai susmulkins, gerai sumins tranšėjoje ir hermetiškai uždengs, o atidengus po mėnesio–pusantro, kai baigsis fermentacija, kaupas kvepės šviežia duona. Tai bus puikus pašaras karvutėms, jos duos daugiau pieno ir bus laimingos, kaip ir pieno ūkis. Tiesa, lauksim pieno kainų politikos pasikeitimo – tikimės, kad jos pakils, nes dabar pieno kainos labai mažos ir neretai vos dengia savikainą.“
Išmano auginimo subtilybes
Jaunas ŽŪB agronomas Modestas Pernarauskas į bendrovę atėjo dirbti prieš porą metų. Būtent čia jis susipažino su kukurūzų auginimo technologijomis. Į klausimą, kaip bendrovei sekasi taip puikiai užauginti kukurūzus, nepaisant netgi nepalankių šiemečio klimato sąlygų, jis patikino, kad viskas prasideda nuo žemės dirbimo, sėjos laiko ir darbų nuoseklumo. „Jei viską atlieki laiku, tinkamai, tai ir turi tą derlių, – auginimo paslaptimis su ŪP dalijosi agronomas. – Gamta turėjo įtakos. Tiesa, labai skųstis negalime, nes kitur rajone bėdų būta daug daugiau – net stipri kruša. Ačiū Dievui, pas mus jos nebuvo. Truputį pakenkė sausra, yra ugniukų padarytų nuostolių. Tačiau pažeidimai nėra dideli, tad viskas neblogai. Kukurūzai gražūs, todėl matome, kad visi darbai buvo atlikti laiku ir teisingai.“
Pasak agronomo, bendrovėje kukurūzų plotai sudaro apie 320 ha, gyvulių skaičius stabilus, todėl nesikeičia ir plotai, skiriami kukurūzams. „Visus pašarus mes pasiruošiame patys, perkame gyvuliams tik priedus, – aiškino M. Pernarauskas. – Labai smagu, kad atstovai iš PIONEER gerai įvertino mūsų darbą.“
V. Škarnulis prognozuoja, kad kukurūzų būsiąs apie 50 t/ha siloso masės. „Ir ne šiaip sau masės, o turinčios apie 35 proc. sausų medžiagų. Tai labai svarbu, – patvirtino jis. – Šiai bendrovei, kaip ir visoje Lietuvoje, metų buvo visokių, tačiau negirdėjau jokių skundų, kad nepavyko užauginti ar būtų labai prastas kukurūzų derlius. Jie augina sau, o kai žmonės augina sau, tuomet padaro viską, kas reikalinga – ir teisingai pasėja, ir nupurškia, ir patręšia gerai.“
Kukurūzų aukštis – 3 metrai, burbuolės pilnos, ligų nematyti. Labai svarbu yra veislės pasirinkimas – V. Škarnulis rodo dantinio tipo burbuolės grūdus, sakydamas, kad ši veislė labai krakmolinga, grūduose esantis krakmolas lengviau įsisavinamas. „Tokio siloso masė bus aukščiausio virškinamumo“, – neabejojo ekspertas.
Priešnuodis prieš kenkėjus
Kompanijos atstovo T. Pranskiečio teigimu, ant augalų matomi ugniukų palikti pėdsakai. „Kalbant apie šią veislę – jos išskirtinumas tas, kad kukurūzų stiebai yra pakankamai stori, – pasakojo specialistas. –Tai tvirto augalo požymis. Jis yra aukštas, žiūrėkite, net po savaitgalio vėjų laukas nepažeistas, vadinasi, augalai stiprūs ir atsparūs. Gerai išsivysčiusios inkarinės šaknys, nėra išgulimo. Kitas dalykas, pilna, iki galo užpildyta burbuolė – tai idealaus kukurūzo požymis. Augalas – vientisas organizmas, jei jam kažkas negerai apačioje, tai persiduos ir į viršų.“
T. Pranskietis patikino, kad PIONEER gali pasiūlyti įvairių veislių, o jų populiarumą nulemia ūkininkų pasirinkimas, kam auginti – grūdams, grūdainiui, silosui ar ankstyvajam silosui: „Šie metai parodė, kad netgi tie žmonės, kurie buvo nusistatę prieš kukurūzų auginimą, pradėjo auginti, nes suprato, kad vyraujant sausrai vien tik pievomis neišsivers. Be kukurūzų pieno ūkiai tiesiog neišgyventų. Iš žolės tokios masės ir naudingo kiekio neišauginsi, turi būti ypatingi metai. Ne kartą esu girdėjęs, kaip ūkininkai pripažino – pradėjus šerti kukurūzų silosu, labai pagerėja pieno kokybė ir kiekybė. Visi rodikliai pakyla į viršų.“
Deja, kukurūzai turi ir priešų – prieš kelerius metus Lietuvą iš Pietų Europos pasiekė ugniukai, kurie pridaro bėdos – sugraužia stiebus, čiulpia sultis. Priešnuodis prieš šį kenkėją – agrotechnika: negalima lauke palikti kukurūzų ražienos, ją reikėtų nedelsiant sufrezuoti ir sulėkščiuoti.
Autorės nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.