Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Kalėdiniu laikotarpiu Europoje parduodama vis daugiau karpių

2023/12/20


Pasitinkant didžiąsias žiemos šventes kasmet padidėja žuvies, ypač karpių paklausa. Ši tendencija matoma ne tik Lietuvoje, bet ir kitose katalikiškose Europos Sąjungos (ES) valstybėse, ypač Lenkijoje. Nors daugiausia užauginama Azijos šalyse, Vidurio ir Rytų Europoje ši žuvų rūšis vaidina svarbų vaidmenį akvakultūros pramonėje ir yra mėgstama vartotojų.

Skaičiuojama, kad pasaulinės karpių rinkos vertė 2021 m. siekė 98,6 mlrd. JAV dolerių, o per artimiausius septynerius metus dar labiau išaugs, nuo 103,3 mlrd. JAV dolerių 2022 m. iki 158,6 mlrd. JAV dolerių 2030 m.

Visai nesunku atspėti, kodėl taip yra. Karpiai vertinami dėl skonio ir maistinių savybių, jie yra palyginti nebrangus ir plačiai prieinamas baltymų šaltinis. Ši žuvis vertinama ne tik virtuvėje, maisto ir gyvūnų augintinių maisto pramonėje, bet ir pramoginėje žvejyboje.

Vis tik didžiausias karpių rinkos segmentas yra maisto pramonė. Karpiai parduodami švieži, šaldyti, rūkyti, konservuoti ir gali būti naudojami įvairiuose europiečių ir azijiečių virtuvės patiekaluose. Galiausiai tai ir akvakultūros verslininkų mėgstama žuvis, gali būti auginama skirtinguose regionuose, yra palyginti atspari ir nesunkiai prisitaikanti prie aplinkos sąlygų.

Didžiausios karpių augintojos yra Kinija, Indija, Vietnamas, Tailandas, Indonezija. Tarp ES šalių pastaraisiais metais lyderių pozicijas užima Čekija, Vengrija ir Rumunija. Jau daugelį metų viena didžiausių ES karpių augintojų yra ir Lenkija. Jos produkcija sudaro daugiau nei 20 proc. ES produkcijos, rašo Lenkijos Nacionalinis žemės ūkio paramos centras (KOWR).

Centro pateiktoje ataskaitoje matyti, kad vidaus karpių gamybos apimtys pastaraisiais metais svyravo nuo 17 tūkst. t iki 21 tūkst. t ir beveik visa produkcija buvo skirta vidaus rinkai. 2022 m. karpių produkcija siekė 17,8 tūkst. t, tai per 30 proc. Lenkijoje sugautų gėlavandenių žuvų.

Kaimyninėje šalyje, kaip ir pas mus, karpis yra neatsiejama Kūčių stalo dalis. Skaičiuojama, kad kalėdiniu laikotarpiu gyventojams parduodama apie 90 proc. metinės tvenkininių karpių produkcijos.

Didžioji dalis karpių parduodama vidaus rinkoje ir beveik visiškai patenkina paklausą, todėl eksporto apimtys palyginti nedidelės. Pernai karpių eksportas iš Lenkijos siekė tik 232 t ir buvo 50 proc. mažesnis nei prieš metus.

Eksportuojama nedidelė karpių derliaus dalis. 2022 m. lenkiški karpiai eksportuoti į Jungtinę Karalystę (43 proc., 100 t), Vokietiją (17 proc., 41 t), Ukrainą (7 proc., 17 t) ir Nyderlandus (6 proc., 13 tonų). 32 tonos karpių pasiekė ir Lietuvos parduotuves.

karpių importas
Karpių importas į Lenkiją 2022 m. (Šaltinis: KOWR analizės ir strategijos biuro tyrimas, pagrįstas Finansų ministerijos duomenimis).

Šalis patenkina vidaus rinkos poreikius, vis dėlto esant sezono bumui šiek tiek karpių importuojama. 2022 m. įvežta beveik 2 tūkst. t karpių, tai yra šiek tiek daugiau nei 2021 m. (1,7 tūkst. t). Beje, apie 70 proc. žuvies atkeliavo būtent prieš žiemos šventes, lapkričio–gruodžio mėnesiais.

Didžiausia tiekėja buvo Čekija (72 proc., 1,4 tūkst. t), mažesnis kiekis įvežtas iš Vengrijos (14 proc., 270 t). Beje, ant lenkų Kūčių stalo pernai pateko ir 251 t (13 proc.) Lietuvoje užaugintų karpių.

 

ŪP portalo informacija

KOWR nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...
2024/04/25

EP patvirtino taisykles dėl pakartotinio pakuočių naudojimo ir perdirbimo

Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė naujas taisykles, kuriomis siekiama, kad ES rinkoje pakuotės taptų tvaresnės ir jų būtų naudojama mažiau. Taisyklėse, dėl kurių preliminariai susitarta su ES Taryba, numatytas pakuočių atliekų kiekio mažinimo...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...