Columbus +13,0 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024
Columbus +13,0 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024

Karšta bulvė tarp dviejų ministerijų

2021/12/16


Aplinkos ministerija (AM) ir Seimo Aplinkos apsaugos komitetas (AAK) atsakomybę dėl miškų plėtros finansavimo perkelia Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM). Ar tai reiškia, kad gali būti „nugnybtas“ finansavimas nuo kitų 2023–2027 metų priemonių? Kaimo reikalų komitetas (KRK), kaip paaiškėjo vakar surengtame bendrame dviejų komitetų posėdyje, tam kategoriškai priešinasi.

Žvelgia į ŽŪM valdomą fondą

„Turiu vilties, kad galime turėti įtakos ar prašyti supratimo dėl miškų įveisimo“, – AAK pirmininkė Aistė Gedvilienė apeliavo į ŽŪM ir KRK atsakomybę įsipareigojime didinti miškų plėtrą. Dėl to yra vieningas politinis sutarimas, tačiau iš rengiamo Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano matyti, kad finansavimas mažėja – ar nėra daroma klaida?

ŽŪM kaip institucija nėra įtraukta į AM inicijuotą nacionalinio susitarimo procedūrą, nors jos atstovai darbe dalyvauja. Aplinkos ministras Simonas Gentvilas tikina, kad didesnę finansavimo dalį skirti miškų plėtrai turėtų būti suinteresuoti patys žemdirbiai, nes tai padės subalansuoti šilumos efektą sukeliančių dujų emisijos sekvestraciją. ŽŪM priekaištauja, esą iš jos „neišgirdo nuoširdaus atsakymo“.

AM akcentuoja, kad pagrindinis finansavimo šaltinis yra Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai. Primena, kad Vyriausybė yra numačiusi iki 2024 metų šalies miškingumą padidinti iki 35 proc., Nacionaliniame pažangos plane įsipareigota iki 2030 metų miškų plotus išplėsti iki 36 proc.; o pagal nacionalinį susitarimą iki 2050 metų jie turėtų išsiplėsti iki 40 proc.

Tik bėda, kad nebuvo sutarta, kokiomis lėšomis finansuoti miškų plėtrą. Dėl to žvelgiama į ŽŪM: praėjusiame finansiniame laikotarpyje miškų reikmėms ji buvo numačiusi 107,7 mln. Eur, o ateinančiai perspektyvai siūloma tik 23,7 mln. Eur. AM siūlo krepšelį miškų finansinei perspektyvai padidinti iki 74 mln. Eur.

Kategoriškai nepritaria

Girdėdamas panašius teiginius apie atsakomybės peradresavimą ir pareigą padidinti lėšų miškams krepšelį, KRK pirmininkas Viktoras Pranckietis atsako retoriniu klausimu: reikėtų kartu pasakyti, kam finansavimą sumažinti. Šiuo atžvilgiu Seimo komitetas vieningas. „Žinant finansus ir įtampas, reikėtų didesnio AM prisidėjimo, prisiimant politinę atsakomybę. Žemės ūkyje to nepadarysime. O jums – prioritetas Nr. 1“, – AM vadovybei pastabą adresavo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotojas Andrius Vyšniauskas.

ŽŪM Europos Sąjungos reikalų ir paramos politikos departamento direktorė Jurgita Stakėnienė pastebėjo, kad yra tam tikro nesusikalbėjimo, miškų plėtrai skiriamas sumas galima interpretuoti įvairiai. Tarkime, dabar nelieka priemonės miško keliams, tačiau anksčiau šia priemone naudojosi tik urėdijos. Absoliučiais skaičiais jos mažėja, tačiau atsižvelgus į žaliąsias miško priemones (ir be tęstinių įsipareigojimų), netgi didėja kone 30 proc.

V. Pranckietis siūlo atimti eurus iš pelkių

KRK pirmininkas V. Pranckietis problemos sprendimą šiuo metu mato kitur – peržiūrėti Lietuvos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą (vartosenoje prigijęs jo angliškas trumpinys RRF) – pelkių priemonei numatytus 16 mln. Eur permesti miškų plėtrai. Seimo komiteto vadovas nuoširdžiai abejoja investicijų į pelkes sukuriama pridėtine verte. O miškų plėtra tiesiogiai susijusi su nauda regionui ir gamyba.

Bendrame dviejų Seimo komitetų posėdyje dėl to buvo apstu skeptiškų nuomonių, esą RRF koregavimas yra sunkiai įsivaizduojamas, planas yra patvirtintas Europos Komisijos.

AAK pirmininkės A. Gedvilienės žodžiais, RRF jau egzistuoja, pakeitimas yra sudėtingas – „traukinys jau nuvažiavęs“. Ji liko prie savo pirminės nuomonės, jog vienintelis rezervas – rengiamas Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginis planas.

Prie savo pozicijos liko ir KRK. Pasak V. Pranckiečio, reglamentas numato galimybę peržiūrėti RRF. Žemės ūkio ministras šią savaitę buvo susitikęs su Europos komisaru žemės ūkiui Janušu Vojciechovskiu. „Turėtume vytis traukinį. Voicechovskis mus palaikytų“, – baigdamas diskusiją sakė Seimo komiteto pirmininkas.

2021-12-16 ŪP korespondentė Irma DUBOVIČIENĖ

123rf iliustracija

Aistė Gedvilienė, Viktoras Pranckietis, miškų plėtra, Irma Dubovičienė, Ūkininko patarėjas
Dalintis
2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Dzūkai jau kviečia grybauti

Dzūkijos nacionaliniame parke balandžio 20 d. prasidės grybavimo sezonas. Direkcija kviečia eiti miškan ir ieškoti pavasarinių grybų. Vieni tokių – bobausiai.
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...
2024/04/19

Vilniaus oro uoste – terapiniai šunys

Lietuvos oro uostuose pirmą kartą išbandyta nauja praktika – keleiviams skirti trumpi terapiniai užsiėmimai su šunimis. Vilniaus oro uosto išvykimo zonoje skrydžių laukę keleiviai galėjo patirti profesionaliai parengtų t...
2024/04/19

PSO: žmonių užsikrėtimo paukščių gripu atvejai kelia didžiulį susirūpinimą

Ženeva, balandžio 19 d. (AFP-BNS). Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį išreiškė susirūpinimą dėl didėjančio paukščių gripo H5N1 viruso potipio plitimo į naujas gyvūnų rūšis, įskaitant žmones, kurių mir&s...