Ashburn +15,5 °C Debesuota
Sekmadienis, 4 Bir 2023
Ashburn +15,5 °C Debesuota
Sekmadienis, 4 Bir 2023

Karšta bulvė tarp dviejų ministerijų

2021/12/16


Aplinkos ministerija (AM) ir Seimo Aplinkos apsaugos komitetas (AAK) atsakomybę dėl miškų plėtros finansavimo perkelia Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM). Ar tai reiškia, kad gali būti „nugnybtas“ finansavimas nuo kitų 2023–2027 metų priemonių? Kaimo reikalų komitetas (KRK), kaip paaiškėjo vakar surengtame bendrame dviejų komitetų posėdyje, tam kategoriškai priešinasi.

Žvelgia į ŽŪM valdomą fondą

„Turiu vilties, kad galime turėti įtakos ar prašyti supratimo dėl miškų įveisimo“, – AAK pirmininkė Aistė Gedvilienė apeliavo į ŽŪM ir KRK atsakomybę įsipareigojime didinti miškų plėtrą. Dėl to yra vieningas politinis sutarimas, tačiau iš rengiamo Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano matyti, kad finansavimas mažėja – ar nėra daroma klaida?

ŽŪM kaip institucija nėra įtraukta į AM inicijuotą nacionalinio susitarimo procedūrą, nors jos atstovai darbe dalyvauja. Aplinkos ministras Simonas Gentvilas tikina, kad didesnę finansavimo dalį skirti miškų plėtrai turėtų būti suinteresuoti patys žemdirbiai, nes tai padės subalansuoti šilumos efektą sukeliančių dujų emisijos sekvestraciją. ŽŪM priekaištauja, esą iš jos „neišgirdo nuoširdaus atsakymo“.

AM akcentuoja, kad pagrindinis finansavimo šaltinis yra Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai. Primena, kad Vyriausybė yra numačiusi iki 2024 metų šalies miškingumą padidinti iki 35 proc., Nacionaliniame pažangos plane įsipareigota iki 2030 metų miškų plotus išplėsti iki 36 proc.; o pagal nacionalinį susitarimą iki 2050 metų jie turėtų išsiplėsti iki 40 proc.

Tik bėda, kad nebuvo sutarta, kokiomis lėšomis finansuoti miškų plėtrą. Dėl to žvelgiama į ŽŪM: praėjusiame finansiniame laikotarpyje miškų reikmėms ji buvo numačiusi 107,7 mln. Eur, o ateinančiai perspektyvai siūloma tik 23,7 mln. Eur. AM siūlo krepšelį miškų finansinei perspektyvai padidinti iki 74 mln. Eur.

Kategoriškai nepritaria

Girdėdamas panašius teiginius apie atsakomybės peradresavimą ir pareigą padidinti lėšų miškams krepšelį, KRK pirmininkas Viktoras Pranckietis atsako retoriniu klausimu: reikėtų kartu pasakyti, kam finansavimą sumažinti. Šiuo atžvilgiu Seimo komitetas vieningas. „Žinant finansus ir įtampas, reikėtų didesnio AM prisidėjimo, prisiimant politinę atsakomybę. Žemės ūkyje to nepadarysime. O jums – prioritetas Nr. 1“, – AM vadovybei pastabą adresavo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotojas Andrius Vyšniauskas.

ŽŪM Europos Sąjungos reikalų ir paramos politikos departamento direktorė Jurgita Stakėnienė pastebėjo, kad yra tam tikro nesusikalbėjimo, miškų plėtrai skiriamas sumas galima interpretuoti įvairiai. Tarkime, dabar nelieka priemonės miško keliams, tačiau anksčiau šia priemone naudojosi tik urėdijos. Absoliučiais skaičiais jos mažėja, tačiau atsižvelgus į žaliąsias miško priemones (ir be tęstinių įsipareigojimų), netgi didėja kone 30 proc.

V. Pranckietis siūlo atimti eurus iš pelkių

KRK pirmininkas V. Pranckietis problemos sprendimą šiuo metu mato kitur – peržiūrėti Lietuvos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą (vartosenoje prigijęs jo angliškas trumpinys RRF) – pelkių priemonei numatytus 16 mln. Eur permesti miškų plėtrai. Seimo komiteto vadovas nuoširdžiai abejoja investicijų į pelkes sukuriama pridėtine verte. O miškų plėtra tiesiogiai susijusi su nauda regionui ir gamyba.

Bendrame dviejų Seimo komitetų posėdyje dėl to buvo apstu skeptiškų nuomonių, esą RRF koregavimas yra sunkiai įsivaizduojamas, planas yra patvirtintas Europos Komisijos.

AAK pirmininkės A. Gedvilienės žodžiais, RRF jau egzistuoja, pakeitimas yra sudėtingas – „traukinys jau nuvažiavęs“. Ji liko prie savo pirminės nuomonės, jog vienintelis rezervas – rengiamas Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginis planas.

Prie savo pozicijos liko ir KRK. Pasak V. Pranckiečio, reglamentas numato galimybę peržiūrėti RRF. Žemės ūkio ministras šią savaitę buvo susitikęs su Europos komisaru žemės ūkiui Janušu Vojciechovskiu. „Turėtume vytis traukinį. Voicechovskis mus palaikytų“, – baigdamas diskusiją sakė Seimo komiteto pirmininkas.

2021-12-16 ŪP korespondentė Irma DUBOVIČIENĖ

123rf iliustracija

Aistė Gedvilienė, Viktoras Pranckietis, miškų plėtra, Irma Dubovičienė, Ūkininko patarėjas
Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/04

Integruota kenksmingųjų organizmų kontrolė – visų labui

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos primena svarbiausius Integruotos kenksmingųjų organizmų (kenkėjų) kontrolės (toliau – IKOK) bendruosius principus bei ragina jų laikytis.
2023/06/04

Pasaulinės sūrio dienos proga – gabaliukas lietuviško varškės sūrio

Lietuvos pienininkų asociacija „Pieno centras“ ragina birželio 4-ąją, tarptautinės sūrio dienos proga, dar kartą atkreipti dėmesį į lietuvišką varškės sūrį, kuris garbės būti nacionalinės virtuvės pasididžiavimu nusipelnė...
2023/06/04

Smurtas artimoje aplinkoje: kiek dėmesio jam skiriama socialinės globos ir medicinos įstaigose?

Nevyriausybinės organizacijos „Psichikos sveikatos perspektyvos“ ekspertės Ugnė Grigaitė ir Greta Klidziūtė išanalizavo, kaip Lietuvos socialinės globos ir psichikos sveikatos priežiūros įstaigose rūpinamasi smurto artimoje apli...
2023/06/04

Bus renkamos ateinančių metų Mažosios Lietuvos sostinės

Lietuvos mažųjų kultūros sostinių idėja gimė 2014 m., pirmąja Lietuvos mažąja kultūros sostine tapo Naisių bendruomenė (Šiaulių r.). Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių (MLKS) programos vykdymo patirtis liudija, šio vardo suteikimas sk...
2023/06/04

Platelių ežero būklė įvertinta teigiamai, bet yra pavojaus signalų

Vasaros metu vienas mėgstamiausių poilsio būdų lietuviams yra laiko leidimas prie ežerų, upių ar kitų vandens telkinių. Tačiau ar poilsiautojai dažnai susimąsto apie vandens telkinio būklę? Ar jiems įdomu, kodėl vanduo yra vienokios ar kitokios sp...
2023/06/04

Kas buvo svarbiausia Prezidentui auklėjant dukras?

Kitose šalyse, ypač Europoje ir Lotynų Amerikoje, tėvai pagerbiami per Šv. Juozapo dieną, tradicinę katalikų šventę, kuri minima kovo 19 d. O Lietuvoje, kaip žinia, tėvams didesnis dėmesys tenka birželio pirmą sekmadienį. &Sca...
2023/06/04

Pastarnokai iš daigų – gera išeitis

Kaunietė Jolita Jonaitienė, pamėgusi pastarnokus, žino, kaip nelengva jų užsiauginti. Šiemet džiaugiasi radusi gerą išeitį – pati jų pasidaigino. Galbūt jus sudomins ir tai, kaip pašnekovė šias daržoves ruo&scaron...
2023/06/04

Kodėl nusilpsta santykis su tėvu ir kaip jį atkurti suaugus?

Psichologiniuose tyrimuose vis dažniau pabrėžiama tėvo ir vaiko santykio svarba skirtingoms gyvenimo sritims. Deja, ne visiems pasiseka tą santykį sukurti, užauginti ir išlaikyti vaikui jau suaugus. „Iš patirties matome, kad &s...
2023/06/04

Teismas: užkrėstą mėsą įvežusi „Baltic Foods“ nubausta teisingai, bet baudos išvengs

Mėsa ir jos produktais prekiaujanti Vilniaus įmonė „Baltic Foods“ teisingai, bet pavėluotai nubausta už salmonelėmis užterštos paukštienos įvežimą, todėl 700 eurų baudos mokėti neprivalo, panaikintas ir jai skirtas įspėji...