Ashburn +20,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024
Ashburn +20,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024

Kas buvo svarbiausia Prezidentui auklėjant dukras?

2023/06/04


Kitose šalyse, ypač Europoje ir Lotynų Amerikoje, tėvai pagerbiami per Šv. Juozapo dieną, tradicinę katalikų šventę, kuri minima kovo 19 d. O Lietuvoje, kaip žinia, tėvams didesnis dėmesys tenka birželio pirmą sekmadienį. Šią dieną mini ir Prezidentas Gitanas Nausėda. Išskirtiniame šalies vadovo interviu „Rinkos aikštei“ jis pasidalino prisiminimais apie savo tėvelį, kalbėjo apie patirtį auginant dvi dukras ir kuo dabar jis džiaugiasi bei didžiuojasi pats būdamas tėvu.

Jūsų Ekscelencija, pradėsiu nuo gana liūdno įvykio, bet tuo pačiu ir labai gražaus Jūsų poelgio. Išlydint ponią Almą Adamkienę į paskutinę kelionę, Jūs prezidentui Valdui Adamkui buvote labai didelė atrama ir parama, tarsi artimas sūnus, padedantis išgyventi netekties skausmą. Akivaizdu, kad Prezidentas Valdas Adamkus Jums yra ne tik garbingos, kultūringos, išmintingos politikos pavyzdys, bet ir kaip tėvas, suteikiantis Jums prezidentinės stiprybės, duodantis vertingų patarimų. Pone Prezidente, ar iš tiesų taip yra?

Tikrai taip ir yra. Ir anksčiau, ir dabar Prezidentas Valdas Adamkus paremia mane ir patarimais, ir palaikymu, visada yra šalia, kai reikia. Ponia Alma man taip pat buvo labai svarbi. Mus su Diana labai praturtino draugystė su Prezidentu ir ponia Alma, tos bendros valandos ir ilgi pokalbiai prie arbatos.

Šiuo skaudžiu atsisveikinimo su ponia Alma laiku norėjosi neįkyriai, bet švelniai padėti Prezidentui išgyventi atsiskyrimą su brangiausiu jam žmogumi. Tiesiog būti šalia. Juk net ir skausmo akimirką žmonės gali būti vieni kitiems atrama, padaryti tą skausmą šviesesnį.

Vos prieš pusmetį sulaukęs garbingo amžiaus į Amžinybę išėjo ir Jūsų tėvelis. Kokie buvo Jūsų santykiai su juo? Sprendžiant iš to, kad užaugino šalies Prezidentą, Jūsų tėvelis turėjo būti labai tvirtas, reiklus, išmintingas žmogus… Kokį jį prisimenate šiandien, koks jis yra išlikęs Jūsų atminty?

Mano tėvelis buvo labai išmintingas ir tvirtas žmogus. Bet šeimoje, ko gero, mano mama buvo griežtesnė. Tėtušis, kaip jį vadinau, buvo taikintojas, visada pasiruošęs subalansuoti kilusias įtampas.

Jaunystėje, kai jau gyvenau Vilniuje ir lankydavau tėvus, turėdavome ritualą, kai jis išlydėdamas mane vis susakydavo po keletą gyvenimiškų patarimų. Taip darydavo, kol man sukako kokie 25-eri. Vėliau aš jo su šypsena paklausdavau, – na, o kur tavo patarimai? Dabar jau, vaikeli, atsakydavo, tai tavo gyvenimas, turi gyventi jį savo galva.

Mudviejų ryšys išliko stiprus visą laiką, mums visada reikėjo turėti laiko dviese. Visada turėdavome daug ką aptarti, norėdavome išklausyti vienas kito – dažniausiai ilgų pasivaikščiojimų metu.

Šiuolaikinė tėvystė dažnai yra grindžiama draugiškais santykiais, kai vaikai nebijo tėvams pasakyti, ką galvoja, išreikšti savo nepasitenkinimus ir pan. Ankstesnės kartos augo lyg ir baimėje, iš kurios gimdavo pagarba ne tik vyresniems, bet, žinoma, ir tėvams, ypač tėvui, kuris dažnai būdavo griežtesnis už motiną. Kurio auklėjimo metodo šalininkas esate Jūs?

Mūsų šeimoje visada vyravo draugiškas santykis. Mes vieni kitus su vaikais galime ir švelniai per dantį patraukti, ne tik išsakyti savo nuomonę. Auklėjant dukras man buvo svarbiausia, kad jos išaugtų savarankiškos, visapusiškos asmenybės, kad galėtų savo gyvenimus gyventi savo galva.

Pone Prezidente, pats užauginote dvi dukras. Ar jos Jums yra kada pasakiusios, koks Jūs buvote tėtis – reiklus, griežtas, teisingas ar pan.?

Tiesą sakant, džiaugiuosi tuo, kad dukros trokšta būti nepriklausomos, nori visko pasiekti gyvenime pačios. Jos nenorėtų, kad mano pavardė net iš tolo būtų siejama su jų gyvenimo ar profesiniais pasiekimais.

Kokias vertybes siekėte įdiegti savo dukroms? Kaip manote, ar pavyko?

Didžiuojuosi tuo, kad mano vaikai nėra prisitaikėliai. Abi dukros yra asmenybės – su savo požiūriais, įsitikinimais. Mes galime ginčytis, diskutuoti, pajuokauti vienas kito atžvilgiu. Bet man svarbu, kad išlaikytume ryšį, kad nenutoltume.

Gražiausias šeimos modelis man – kai kartu bent trys kartos. Taip buvo, kai su vaikais buvom labai laukiami Klaipėdoje pas savo tėvus. Tikiuosi, taip bus ir mūsų namuose.

Jūsų Ekscelencija, labai dėkoju už pokalbį ir linkiu smagios, jaukios ir šeimyniškos Tėvo dienos.

 

Rasa JAKUBAUSKIENĖ/RINKOS AIKŠTĖ

Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos nuotr. (aut. Eitvydas Kinaitis)

Dalintis
2024/05/23

Ne medžioklės sezono vilkams nebūna

Gyvenimas sukasi nenutrūkstamu ratu – ūkininkai augina gyvulius, o vilkai, pasitaikius progai, juos pjauna. To negali sustabdyti nei padidintos medžioklės kvotos, nei probleminių vilkų paėmimas iš gamtos, nei elektrinės tvoros. Pasitv...
2024/05/23

Šaulių priesaika toli nuo Tėvynės: nori stiprinti Lietuvos gynybinę galią

Gegužės 24-ąją Lietuvos šaulių sąjungos gretas papildys nauji broliai ir sesės Suomijoje – Helsinkyje, LR ambasadoje, šaulio priesaiką duos mūsų tautiečiai, gyvenantys ir dirbantys šioje šalyje. Šiemet pris...
2024/05/23

Augalams vien šilumos ir drėgmės neužtenka

Pastaruoju metu daug kalbama apie labai gerą žiemkenčių būklę, ypač žieminiai rapsai alsuoja produktyvumu. Tačiau daugybė tarpusavyje susipynusių pokyčių ir veiksnių kelia naujas rizikas ir tam tikrą netikrumą. Šiuolaikinis žemės ūkis susid...
2024/05/23

171 Lietuvos įmonė gaus į 11,3 mln. eurų ES finansavimo savo eksporto galimybių gerinimui

Produkcijos pristatymui užsienio parodose ir eksportui skirtų produktų bei paslaugų sertifikavimui labai mažos, mažos ir vidutinės Vidurio bei vakarų Lietuvos įmonės siekė gauti daugiau nei 20,2 mln. eurų finansavimą. Pagal Inovacijų agentūros pas...
2024/05/23

Įprasmintas devynių kaimų atminimas

Kupiškis („Kupiškėnų mintys“). Gegužės 18 dieną neeilinis susitikimas surengtas Antašavos parapijoje. Čia rinkosi Daršiškių ir dar aštuonių aplinkinių gyvybingų ir išnykusių kaimų gyvent...
2024/05/23

Paviršinio vandens telkinių pakrančių, melioracijos griovių apsaugos juostų deklaravimas pagal 4 GAAB standartą

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) atkreipia dėmesį, kad 2024 m. gegužės 7 d. įsigaliojo Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašo pakeitimas.
2024/05/23

Daržovės kibiruose: kompaktiška ir patogu

Kai kurie daržininkai bent dalį daržovių augina ne lysvėse, bet kibiruose. Juose be vargo auga pomidorai, agurkai, paprikos, braškės. Ar tikrai toks sprendimas turi pranašumų? Kokių?
2024/05/23

Šerbeto upės ir visiškai sunaikinti sodai Lenkijoje. Ar sulauksime to ir Lietuvoje?

Praėjusį sekmadienį vos per 15 minučių kruša soduose sunaikino absoliučiai visą šių metų derlių, tačiau jos pasekmės vaismedžiams bus juntamos dar kokius dvejus metus. Tai – tikras Armagedonas, sako už galvų susiėmę Lenkijos so...
2024/05/23

Europos tamsiąją medunešę bitę siūloma įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą

Lietuvos raudonosios knygos komisija siūlo įrašyti Europos tamsiąją medunešę bitę (Apis mellifera mellifera) į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, kitaip vadinamą Lietuvos raudonąja knyga.