Columbus +1,1 °C Debesuota
Antradienis, 4 Vas 2025
Columbus +1,1 °C Debesuota
Antradienis, 4 Vas 2025


Audris NARBUTAS
ŪP apžvalgininkas 

Kas laukia žudiko už žudiko nužudymą?

2023/08/27


Prisipažinsiu, kad rašant apie Jevgenijaus Prigožino mirtį apima prieštaringi jausmai. Viena vertus, „Putino virėju“ tituluoto „Wagner“ vadovo, kaip asmens, visiškai negaila. Jis buvo žudikas, su savo kariais nešęs mirtį tiek į Ukrainą, tiek į Afriką. Kita vertus, faktas, kad būtent šis veikėjas buvo tapęs viena didžiausių grėsmių Kremliaus režimui per visą Vladimiro Putino valdymo laikotarpį, skatina šiek tiek nusivilti, kad J. Prigožinas Kremliuje nepridarė daugiau problemų. Tikras neišnaudoto potencialo pavyzdys. Palikime jausmus nuošalyje ir paprognozuokime, kas laukia po J. Prigožino mirties?

„Wagner“ turi apsispręsti

Kalbant apie J. Prigožino žūties pasekmes, pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į tai, kas lėmė lėktuvo nukritimą. Žinoma, visos tiesos nežinome nė vienas, tačiau pradžiai užtenka ir vyraujančios nuomonės. Ekspertams išanalizavus krentančio lėktuvo vaizdus ant jo matyti daug mažų skylučių, kurios galėjo susidaryti sprogus raketai.

„Reuters“ šaltiniai informavo, kad J. Prigožino lėktuvas galėjo būti numuštas raketa „žemė–oras“. Tai tvirtina ir JAV, besiremdamos savo palydovų video informacija. Su „Wagner“ grupuote siejamas kanalas „Grey zone“ taip pat išsakė mintį, kad J. Prigožino lėktuvas buvo numuštas. Svarbu ir tai, kad tokius veiksmus galėjo padaryti tik Rusijos kariuomenės struktūros.

Šešėlį ant V. Putino režimo meta ir tai, kad jis yra sudorojęs ne vieną politinį oponentą. Kodėl gi tarp Boriso Nemcovo ar Anos Politkovskajos pavardžių negalėtų atsidurti ir J. Prigožino? Svarbiausia, kad jis turėjo motyvą susidoroti su J. Prigožinu, kurio vaikščiojimas šia žeme kėlė nebaudžiamumo jausmą, o toks jausmas Maskvai tikrai nereikalingas. Net jeigu netikėtai paaiškėtų, kad V. Putinas čia niekuo dėtas, kuo aš visiškai abejoju, priežasčių įtarti V. Putiną yra tiek daug, kad „Wagner“ šiandien sau turi atsakyti į klausimą, kaip reaguos į visą šią situaciją. Ar mėgins keršyti už savo vado nužudymą?

Pirmas scenarijus

Esama kelių pagrindinių scenarijų. Pirmuoju atveju „Wagner“ reaguoja į galimą savo vadovo nužudymą ir pradeda žygį į Maskvą. Šis scenarijus yra komplikuotas, nes, priešingai nei Joninių naktį, visas netikėtumo efektas jau yra išblėsęs. Jeigu turėdami Rostovą savo rankose „Wagner“ samdiniai taip ir neužbaigė žygio į Maskvą, šiandien tą daryti būtų gerokai sudėtingiau. Ne tik netikėtumo efekto nebuvimas, bet ir reikšmingas karinės galios nunykimas leidžia prognozuoti, kad „Wagner“ tiesiog būtų likviduota. Tai reiškia, kad V. Putino režimas, tiesiog sutriuškindamas „Wagner“ pajėgas, gali parodyti, kad kontroliuoja situaciją.

Antras scenarijus

Pagal šį scenarijų „Wagner“ kariams pritrūks jėgų, įrangos, lyderystės, drąsos mobilizuotis ir jų atsakas baigsis paburbėjimais socialiniuose tinkluose. Kadangi su J. Prigožinu žuvo ir kiti grupuotės vadovai, egzistuoja tikimybė, kad grupuotėje atsiradęs galios vakuumas neleis mobilizuotis. Šiam scenarijui išsipildyti didžiausią grėsmę kelia tai, kad ultranacionalistų akyse J. Prigožinas jau buvo beveik didvyris, o jo nužudymas gali labai prisidėti prie herojaus mito kūrimo. Tokio herojaus, už kurį būtų galima keršyti.

Trečias scenarijus

Galimas variantas, kad Rusija po J. Prigožino mirties mėgins „Wagner“ rodyti kaip nekontroliuojamą organizaciją, kuri sutriko netekus vadų. Šis scenarijus įmanomas, bet mažai tikėtinas, nes per „Wagner“ Kremlius gali mėginti daryti įtaką Afrikoje. Ypač Nigeryje, kuriame neseniai įvykdytas perversmas. Todėl rodyti „Wagner“ kaip nekontroliuojamą vargu ar bus naudinga. Tačiau tam tikras autonomijos vaizdavimas yra realus.

Ketvirtas scenarijus

Savo nepavykusiu perversmu J. Prigožinas birželį ne tik sau pasirašė mirties nuosprendį, bet ir pradėjo darytis komiškas. Pastarąjį laikotarpį jo įtaka stipriai silpo, todėl įmanomas ir toks variantas, kad miręs J. Prigožinas Kremliui pavojingesnis už gyvą. Jeigu „Wagner“ visgi susivienytų, jiems reikėtų organizuoti tikslią ataką, o ne plataus masto kampaniją. Savos rūšies Valkirija 2.0 ir pasikėsinimą į V. Putiną. Nėra abejonių, kad ši grupuotė pakankamai gerai ginkluota, kad galėtų suorganizuoti tokią ataką, tačiau kiek gerai ji informuota, ar būtų pajėgi prieiti pakankamai arti V. Putino, kad smogtų? Atsakymai į šiuos klausimus priklauso nuo vidinių Kremliaus intrigų. Kremliaus koridoriuose veikiausiai yra žmonių, kuriems pabodo tarptautinės sankcijos jų turtams ir nesėkmingas Rusijos karas su Ukraina, bet ar jų pakankamai, niekas nežino.

Viena žinome tikrai

Pasakyti, kuris iš scenarijų išsipildys, yra sudėtinga, bet kur kas lengviau prognozuoti paties Kremliaus veiksmus. V. Putinas savo turimais kanalais, pavyzdžiui, per propagandistus, mėgins įtikinėti, kad dėl J. Prigožino mirties kalta Ukraina. Kuo daugiau žmonių tikės šia versija, tuo saugesnis jis bus. Be to, keršto troškimas prigožininkus gali paversti efektyvesniais fronte. Tikėtina, kad ši įvykių versija gali pasklisti labai plačiai.

Vietoje išvadų

Buvimas V. Putino priešu Rusijoje mažina tikėtiną gyvenimo trukmę. Esu įsitikinęs, kad J. Prigožino atvejis nėra išimtis. Labai tikėtina, kad šis išpuolis įvykdytas tik dabar, nes V. Putinui reikėjo neutralizuoti tuos, kurie būtų norėję keršyti už J. Prigožino mirtį. Visa kaltė bus verčiama Ukrainai, o karo eigos veikiausiai šis galimas nužudymas nepakeis. Vargu ar net ir norėdama pašalinti V. Putiną „Wagner“ pajėgs tą padaryti. Todėl labiausiai tikėtinas scenarijus, kad tokios „Wagner“, prie kurios mes buvome įpratę, nebeliks. Galbūt bus pavadinimas, bet pati grupuotė keisis iš esmės. Šie pokyčiai jau buvo prasidėję, o dabar jie gali dar labiau paspartėti.

 

Redakcijos nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis