Columbus +23,8 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 1 Geg 2024
Columbus +23,8 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 1 Geg 2024

Koloninių obelų alėja

2024/01/23


Kas nenori kuo greičiau sulaukti derliaus! Koloninė obelis galėtų išpildyti nekantruolių lūkesčius. Jau dvimečiai sodinukai ima megzti pirmuosius vaisius, o štai trečiaisiais ir ketvirtaisiais metais derlius itin gausus.

„Mitas – kad tai trumpaamžės obelys, jos produktyvios 10–15 metų. Vis tik, ar derliumi džiaugsitės ilgiau nei dešimtmetį, priklauso ir nuo medelių priežiūros“, – teigia medelyno „Tado ūkis“ kraštovaizdžio specialistė Kristina Cvilikienė.

Praktiškas pasirinkimas

Pirma koloninė obelų veislė 1964 m. Kanadoje išskirta kaip natūrali kolona iš veislės ‘MacIntosh’. Iš jos išvesta ir daugelis kitų žinomų koloninių obelų veislių. Mokslininkė Natalija Saveljeva yra paskaičiavusi, kad jos sudaro apie 2 proc. visų pasaulyje išvestų obelų veislių. Dėl kompaktiško augumo, dekoratyvumo ir gausaus derliaus jos sparčiai populiarėja ir lietuviškuose soduose. Itin įspūdingai atrodo žydėjimo metu ir nokstant derliui.

„Šiuos vaismedžius galima auginti net vazonuose balkone, tik reikia pasirinkti tinkamas savidulkes veisles, – patarimus dalija K. Cvilikienė. – Koloninės obelys tinka ne tik mažo, bet ir didesnio sklypo savininkams. Aukštas ir lieknas obelis galima sodinti vieną šalia kitos 70 cm atstumu, nes jos labai siauros. Taip susodinus daug skirtingų veislių, galima kiekvieną jų išragauti.“

Tinka gyvatvorėms

Kristina priduria, kad koloninės obelys sode atrodo itin dekoratyviai: link namų vedanti vaismedžių alėja pavasarį pasidabina įspūdingo grožio žiedais, o vasarą ir rudenį džiugina gausiu, lengvai surenkamu derliumi. Be to, idealiai tinka gyvatvorėms, gali būti naudojamos ir sklypui zonuoti, sodyboje ar sode sukuriant atskirus lauko „kambarius“. Jeigu terasa pietinėje pusėje ir norisi šešėlio, koloninius vaismedžius galima panaudoti kaip sienelę apsaugai nuo kaitrios saulės ar vyraujančių stiprių vėjų.

Kraštovaizdžio žinovė pažymi, kad koloninių obelų priežiūra labai lengva. Dauguma jų yra atsparios šalčiui bei ligoms. Kai kurių veislių nebūtina genėti, o tai tik palengvina darbus sode.

koloninės obelys
Kolonės obelys tinka ir gėlynams, ir gyvatvorei formuoti.

Atsparios šalčiams ir ligoms

Norintiesiems ilgai džiaugtis koloninės obels grožiu ir mėgautis gausiu kabančių raudonskruosčių obuoliukų derliumi, K. Cvilikienė rekomenduoja rinktis rudenines–žiemines veisles. Dauguma veislių nebijo šalčių, o tinkamai sandėliuojami jų vaisiai puikiai išsilaiko iki pat pavasario. Specialistė aptaria kelias sodininkų dėmesio vertas veisles.

‘Moskovskoje Ožerelje’ – labai perspektyvi rusiška vėlyva rudeninė–žieminė veislė. Vaisiai stambūs, 150–170 g, tamsiai raudoni, skanūs, sultingi. Veislė labai derlinga, atspari ligoms ir šalčiui. Medis neaugus, derėti pradeda anksti ir dera kasmet. Prinokę vaisiai ilgai laikosi ant medžio. Veislė sunokina gausų derlių, todėl norint geresnės vaisių kokybės, patartina retinti užuomazgas. Planuojant rinktis sodinti tik vieną koloninę obelaitę, rekomenduojame būtent šią veislę, nes ji savidulkė.

‘Ilma’ – Švedijoje išvesta žieminė veislė. Vaisiai tamsiai raudoni, tvirti, sultingi, saldoki. Nuskinti rugsėjo pabaigoje, išsilaiko iki balandžio, todėl labai tinkami sandėliuoti. Veislė atspari šalčiui ir ligoms.

‘Bolero’ – rudeninė koloninių obelų veislė, sukurta Anglijoje. Medis neaugus, kompaktiškas, neformuoja šoninių šakų. Vaisiai stambūs, geltoni su oranžišku raudoniu, minkštimas sultingas, saldžiarūgštis. Sandėliuojami obuoliai išsilaiko apie du mėnesius.

‘Mango’ – vėlyva rudeninė-ankstyva žieminė veislė. Obuoliai vidutinio dydžio, sunokusių odelė gelsva, didesnė dalis nusispalvinusi išsiliejančiais rausvais dryžiais. Veislė išsiskiria unikaliu skoniu, turi bananų ir mango aromatą. Vaisiai labai skanūs, saldžiarūgščiai. Atspari ligoms ir šalčiui, derlinga.

‘Nataliushka’ – ankstyva žieminė koloninė veislė. Obuoliai stambūs, apvalūs, jų odelė geltona, šiek tiek raustelėjusi. Vaisiai sunoksta rugsėjo mėnesį ir yra iškart valgomi, o jų skonis – puikus. Medis neaugus, atsparus ligoms ir šalčiui, labai derlingas.

‘Valiuta’ – vėlyva rudeninė-ankstyva žieminė veislė. Obuoliai stambūs, apvalūs, jų odelė ryškiai rožinė. Vaisiai sultingi, skanūs, visiškai neserga rauplėmis, atsparūs puviniui, sunokę gerai laikosi ant medžio. Medis vidutinio augumo, turi nedaug šakų, atsparus šalčiui, pradeda anksti derėti. Tinka auginti ekologiniuose soduose.

‘Koral’ – labai mažo augumo vėlyva žieminė veislė. Vaisių skonis primena ‘Jonagold’. Obuoliai stambūs, tamsiai raudoni, išvaizdūs ir labai skanūs, tačiau nėra itin sultingi, sunokę ilgai nenubyra. Medis pasižymi tvirtumu, yra dekoratyvus, atsparus šalčiui ir ligoms, dera vidutiniškai.

‘Priokskoje’ – rusiška vėlyva rudeninė veislė, deranti spalį. Sunokina iki 200 g svorio geltonus su išsiliejusiu raudoniu obuolius. Vaisių minkštimas baltas, standus ir labai sultingas, pasižymi maloniu aromatu. Veislė vidutiniškai atspari šalčiui ir ligoms.

koloninės obelys
Koloninės obelys auga ir nokina vaisius pasodintos net vazonuose.

Veislės ankstyvam derliui

Koloninės obelys ne tik atrodo estetiškai ir yra tinkamos auginti bet kokio dydžio soduose – vasarinės veislės, pasak K Cvilikienės, sunokina ypač sultingus, labai skanius vaisius. Kai kurios koloninės veislės pradeda derėti itin anksti: jų derliaus galima skanauti vos sulaukus liepos vidurio.

‘Ciepa’ – Latvijoje atrinkta vasarinė veislė. Obuoliai, sunokę rugpjūčio viduryje, sveria apie 130 g, odelė žalsvai geltona su raudonais dryželiais. Vaisių minkštimas baltas, labai sultingas, valgant šiek tiek juntamas saldumas ir vyno prieskonis. Obelis neaugi, pradeda derėti anksti, yra labai atspari ligoms ir šalčiui.

‘Kičinos vasarinis’ – tai ankstyva vasarinė veislė. Obuoliai pasižymi aromatingu minkštimu su vyno prieskoniu. Vaisių odelė rausva, storoka, sunoksta rugpjūčio viduryje. Medis vidutinio augumo, šakų nedaug. Koloninė veislė atspari šalčiui ir ligoms.

‘Uldis’ – labai ankstyva vasarinė veislė, kuri sunokina derlių liepos pabaigoje rugpjūčio pradžioje. Obuoliai stambūs, dalis jų paviršiaus nusispalvinę raudonais dryželiais. Minkštimas žalsvas ir labai švelnus, o vaisiai itin sultingi rūgštelėję. Medis augus ir šakotas, todėl skiepijamas tik į labai žemus poskiepius. Veislė itin atspari šalčiui ir ligoms.

‘President’ – tai rusiška, Viktoro Kičinos sukurta vėlyva vasarinė veislė. Obuoliai šviesiai žali, stambūs, sveria apie 150–250 g, jų minkštimas tvirtas. Medis vidutinio augumo, gana atsparus šalčiui ir ligoms, pradeda anksti derėti. Tinkamai sandėliuojami vaisiai išsilaiko iki pat didžiųjų žiemos švenčių.

‘Vasiugan’ – rusiška, V. Kičinos sukurta vėlyva vasarinė veislė. Obuoliai dera rugpjūčio gale, jų skonis sodrus, vaisiai ryškiai raudoni, gana dideli. Obelis vidutinio augumo, su daug šakų. Medis pasižymi ypatingu atsparumu šalčiui, tačiau vidutiniškai atsparus ligoms.

‘Zane’ – vėlyva vasarinė veislė. Obuoliai vidutinio dydžio, gražūs, nusispalvinę šviesiai raudonai, sunoksta rugpjūčio pabaigoje, jų minkštimas baltas, saldus, aromatingas, skanus. Veislė pradeda derėti anksti, derlinga, atspari šalčiui ir ligoms, žiedai atsparūs pavasario šalnoms. Medis vidutinio augumo, šakojasi mažai, formuoja kompaktišką, storą kamieną, lapai gražūs, pailgi.

Jei savo sode ar balkone dar neišdrįsote užsiauginti koloninių obelų, K. Cvilikienė rekomenduoja pasisodinti bent keletą jų veislių ir patiems įsitikinti šių vaismedžių auginimo privalumais. Koloninės obelys pavasarį džiugins akis išskirtinių žiedų puokšte, o vasarą ir rudenį – gausiu ypatingo skonio derliumi.

 

Donatas KLIMAVIČIUS

Kristinos CVILIKIENĖS nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/30

Europos Komisija pradėjo oficialią procedūrą prieš „Facebook“ ir „Instagram“

Šiandien Europos Komisija pradėjo oficialią procedūrą, kad įvertintų, ar bendrovė „Meta“, „Facebook“ ir „Instagram“ paslaugų teikėja, nepažeidė Skaitmeninių paslaugų akto.
2024/04/30

Netikslios žemės sklypų ribos: galimos pasekmės ir sprendimo būdai

Nesutarimai su kaimynais, daug laiko ir finansinių išlaidų galintys pareikalauti teisminis bylinėjimasis, stringantys turto pardavimo procesai – tai  tik keletas nemalonumų, gresiančių savininkams žemės sklypų, kurių ribos yra ne...
2024/04/30

Nuo šiandienos: tam tikrų rūšių dideles žuvis teks paleisti

Aplinkos ministras patvirtino Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklių pakeitimus, kurie draudžia žvejybos metu paimti tam tikrų rūšių dideles žuvis. Tokia nuostata buvo priimta po diskusijų su žvejų mėgėjų organizacijomis ir mokslininkai...
2024/04/30

Biržoje – mažiausia mėnesio vidutinė elektros kaina nuo 2021-ųjų birželio

Nord Pool biržoje balandžio mėnesio vidutinė elektros kaina siekė 0,060 Eur/kWh be PVM – tai 12 proc. mažiau už kovo mėnesio vidutinę kainą, kuri buvo 0,068 Eur/kWh be PVM. Nors balandžio antrojoje pusėje elektros kainos biržoje didėjo, bet ...
2024/04/30

Ar yra paprastesnis būdas investuoti į NT nei butas nuomai?

Sutelktinis nekilnojamojo turto finansavimas su įkei­timu tampa vienu populiariausių investavimo bū­dų Lie­tuvoje. Šią rinką pri­žiūrinčio Lietuvos banko duomenimis, pernai per su­telktinio finansavimo plat­for­m...
2024/04/30

Atbudusioje gamtoje jau girdimas gegutės kukavimas

Gegužės 1 d. minima Gegutės diena. Paprastoji gegutė arba tiesiog gegutė (lot. Cuculus canorus) – daugumai gerai pažįstamas paukštis, kuris lengvai atskiriamas dėl  balso – kukavimo. Lietuvoje gyvena tik viena gegučių rū&sc...
2024/04/30

„Pirmosios vagos“ šventėje ir žemė žadinta, ir Jurginių kiaušinienė čirškinta

Lazdijų krašte, Veisiejų seniūnijoje, Kailinių kaime surengta jau 23-ioji „Pirmosios vagos“ šventė. Šv. Jurgis – žemdirbių ir Veisiejų parapijos globėjas – išarė pirmąją vagą ir taip senu paproči...
2024/04/30

Šv. Roko skulptūrėlė ir ornamentuotas kryžius iškeliavo į muziejų

Padažnėjus skulptūrėlių vagystėms iš koplytstulpių, Žemaitijoje skiriama daugiau dėmesio mažajai architektūrai. Neseniai į Tauragės krašto muziejų „Santaka“ iškeliavo Šv. Roko skulptūrėlė ir ornamentuotas kr...
2024/04/30

Paaiškino, kada į užsienį vykstama dėl planinių medicinos paslaugų

Pasitaiko situacijų, kai dėl tam tikrų aplinkybių apdraustajam Lietuvoje negali būti suteiktos sveikatos priežiūros paslaugos, kurios galėtų padėti. Kartais tokiais atvejais, išdavus specialų dokumentą, pacientai siunčiami gauti medicinos p...