Ashburn +20,5 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 28 Rgs 2023
Ashburn +20,5 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 28 Rgs 2023

Kas žiemoja vertikaliosiose lysvėse?

2022/12/31


Vertikalusis apželdinimas leidžia vidaus patalpoms ir pastato sienoms, kolonoms, įvairioms pertvaroms suteikti gyvybės. Toks ūdas leidžia išspręsti tiek mažų, tiek didelių plotų problemas: vienus padeda estetiškai išskaidyti zonomis, kituose sutalpina tai, ko nepasodinsi įprastu būdu. Bet artėja vasara baigiasi ir kyla kitų klausimų, į kuriuos atsako Žemės ūkio mokslų dr. Živilė Juknevičienė.

Živile, ar kiekviename kieme galima įrengti vertikaliąsias lysves?

Norint jas įsirengti, būtina įvertinti kiemo erdves. Parenkant vietą, būtina atsižvelgti į planuojamus sodinti augalus. Šviesamėgiams netiks pavėsinga vieta, o pavėsio augalams – saulėta. Geriausia vieta, kur augalai gautų saulės ryte arba po pietų, yra užuovėja.

Skirtingai nei atvirame grunte augantiems augalams, uždarose sistemose būtina kontroliuoti šviesos ir vandens kiekį. Pavyzdžiui, jeigu norėsite auginti šviesą mėgstančius čiobrelius, bet sistemą įrengsite pavėsyje, augalai skurs, o ilgainiui ir nunyks.

Gamintojai pateikia konstrukcijas, kuriose yra vandens kanalai ir vandens pertekliaus nutekėjimo sistemos. Rekomenduojama retkarčiais augalus palieti per lapus. Ypač vasarą, kai dienos karštos, saulėtos. Geriausia tai daryti iš ryto arba vakare. Tik labai svarbu neperlieti, kad neužmirktų šaknys.

Tokios lysvės – geras sprendimas, kai norisi sukurti žaliąją oazę ten, kur labai mažai vietos, nėra galimybės auginti atvirame grunte ar vazonuose. Jos įvairių dydžių, galima įrengti siaurose, aukštose ar žemose, plačiose vietose. Dauguma montuojamos prie tvirtos atramos. Tai gali būti stacionari vieta: pastato siena, tvora, arba mobili, tik šiam auginimo būdui sukonstruota atrama. Svarbu tvirtas pagrindas, kadangi konstrukcija su augalais yra sunki.

Sakote, kad galima sukurti dekoratyvų naudingų augalų paveikslą. Kaip derinti skirtingus augalus?

Svarbu parinkti žemaūges rūšis, augalus karpyti, formuoti. Jei augalai nutįsę, matysis konstrukcija, nebus dekoratyvaus vaizdo. Man patinka derinti vaistinius, prieskoninius augalus ir uogas. Pavyzdžiui, juostomis ar įstrižai gali augti skirtingų rūšių mėtos, bazilikai, čiobreliai ir žemuogės. Galima pasisodinti vazoninių pomidorų, aitriųjų paprikų, salotų, petražolių. Arbatoms, prieskoniams karpomi augalai turėtų augti viršutinėje dalyje, šonuose. Vaisius, uogas auginantieji geriausiai atrodys apatinėse juostose.

Rinkitės kompaktišką antžeminę masę auginančius augalus. Pasodinę daigelį, pašalinkite viršutinį pumpurą – paskatinsite šoninių pumpurų dygimą ir augalas plėsis į šonus. Praėjus keletui dienų, verta vėl pakarpyti viršūnėles. Taip formuoti galima mėtas, bazilikus, čiobrelius, pomidoriukus, tačiau nepatartina petražolių, žemuogių, salotų.

Artėja šaltasis metų laikas, tad norisi paklausti, ar galima jose palikti augalus?

Tokiose lysvėse geriausia auginti daugiamečius augalus. Anksčiau išvardytos žolelės gali peržiemoti. Jei norite pavasarį pamatyti sprogstančius pumpurus, reikia visą sezoną augalus tinkamai prižiūrėti. Peržiemos tie, kurie bus suformavę gerą šaknų sistemą. Geras drėgmės režimas, tinkamas substratas, tręšimas – tai esminiai dalykai.

Jei daugiamečiai augalai žiemos lysvėje, pakirpkite stiebelius, bet palikite ne trumpesnius kaip 10–15 cm. Labiau trumpinti reikia tik pavasarį – balandžio pabaigoje ar gegužę, kai pasirodo pirmieji pumpurai. Jeigu nukirpsite augalus iš rudens, jie gali iššalti.

O kokias gėles galima sodinti, kokių geriau – ne?

Gebenės, pelargonijos augina tankius kerelius, yra plastiškos, nelūžta. Jos tikrai atrodo dekoratyviai vertikaliosiose sistemose. Nereikėtų sodinti begonijų, kitų sunkius kerus auginančių, trapių gėlių.

 

„Rasų“ korespondentė Aurelija UŠACKĖ

Živilės Juknevičienės nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/09/28

UAB „Pieno tyrimai“ – jau 30 metų

UAB „Pieno tyrimai“ šie metai yra ypatingi – spalio mėnesį sukanka 30 metų. 1993 m. spalio 15 d. įregistruota „Valstybinė eksperimentinė pieno kokybės tyrimo laboratorija“, nuo 1994 metų vadinama Pieno tyrimais.
2023/09/28

Lietuvoje degalų kainų augimo tempai lėtėja

Per savaitę degalų vidutinės kainos Lietuvoje nežymiai padidėjo: benzinas pabrango 0,04 proc., dyzelinas 0,7 procento. Nors mūsų šalyje degalų kainos yra 0,11–0,21 Eur/l mažesnės nei Latvijoje ir Estijoje, tačiau benzino vidutinė kain...
2023/09/28

Seime skinasi kelią siūlymas branginti mėgėjų žvejybą

Seimas pradėjo svarstymus, ar du–keturis kartus pabranginti mėgėjų leidimus žvejoti valstybiniuose vandens telkiniuose.
2023/09/28

Ekonomikos vargo indeksas: šalies ekonomikos atsparumas ir toliau išlieka esminiu uždaviniu

2023 m. Lietuva pradėjo didžiausią ekonomikos vargą patiriančių valstybių trejetuke, skelbia Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI).
2023/09/28

Įsisiautėjo mėlynojo liežuvio liga

Rugsėjo pradžioje keturiuose Nyderlandų avininkystės ūkiuose buvo patvirtinta mėlynojo liežuvio liga. Šiandienos oficialiais duomenimis, užkratas pateko jau į 319 ūkių. Padėtis rimta: kol kas nėra vakcinos, prekyba sustabdyta, ūkiai skaičiu...
2023/09/28

Europos Komisija skelbia rugsėjo mėnesio sprendimus dėl pažeidimų

Šiandien Europos Komisija (EK) paskelbė rugsėjo mėnesio sprendimus dėl pažeidimų. Jais EK imasi teisinių veiksmų prieš valstybes nares, nevykdančias ES teisėje nustatytų prievolių.
2023/09/28

Demencija: kai žodis išties žeidžia

Kalbiname asociacijos „Demencija Lietuvoje“ pirmininkę Ievą Petkutę apie bendravimo iššūkius su demencija sergančiais pacientais. Ji akcentuoja, kad visų pirma turėtume jausti pagarbą žmogui. Dažnai žeminančios replikos a...
2023/09/28

Ministras K. Navickas: „Jau dabar turime pradėti kalbėti ir galvoti, ką mums reikš Ukrainos ir jos žemės ūkio sektoriaus priėmimas į ES šeimą“

Paryžiuje vykusiame septintajame leidinio „Politico“ organizuotame aukšto lygio susitikime politikai, ūkininkai, maisto pramonės lyderiai, mokslininkai ir nevyriausybinių organizacijų atstovai diskutavo, kas laukia Europos maist...
2023/09/28

Pateiktos paraiškos dėl paramos apsisaugoti nuo plėšrūnų

Iki rugsėjo 22 d. Nacionalinėje mokėjimo agentūroje buvo priimamos paraiškos dėl paramos įsigyti priemones, reikalingas apsaugoti ūkinius gyvūnus nuo plėšrūnų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonė...