Ashburn -1,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 5 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -1,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 5 Vas 2023

Kas žiemoja vertikaliosiose lysvėse?

2022/12/31


Vertikalusis apželdinimas leidžia vidaus patalpoms ir pastato sienoms, kolonoms, įvairioms pertvaroms suteikti gyvybės. Toks ūdas leidžia išspręsti tiek mažų, tiek didelių plotų problemas: vienus padeda estetiškai išskaidyti zonomis, kituose sutalpina tai, ko nepasodinsi įprastu būdu. Bet artėja vasara baigiasi ir kyla kitų klausimų, į kuriuos atsako Žemės ūkio mokslų dr. Živilė Juknevičienė.

Živile, ar kiekviename kieme galima įrengti vertikaliąsias lysves?

Norint jas įsirengti, būtina įvertinti kiemo erdves. Parenkant vietą, būtina atsižvelgti į planuojamus sodinti augalus. Šviesamėgiams netiks pavėsinga vieta, o pavėsio augalams – saulėta. Geriausia vieta, kur augalai gautų saulės ryte arba po pietų, yra užuovėja.

Skirtingai nei atvirame grunte augantiems augalams, uždarose sistemose būtina kontroliuoti šviesos ir vandens kiekį. Pavyzdžiui, jeigu norėsite auginti šviesą mėgstančius čiobrelius, bet sistemą įrengsite pavėsyje, augalai skurs, o ilgainiui ir nunyks.

Gamintojai pateikia konstrukcijas, kuriose yra vandens kanalai ir vandens pertekliaus nutekėjimo sistemos. Rekomenduojama retkarčiais augalus palieti per lapus. Ypač vasarą, kai dienos karštos, saulėtos. Geriausia tai daryti iš ryto arba vakare. Tik labai svarbu neperlieti, kad neužmirktų šaknys.

Tokios lysvės – geras sprendimas, kai norisi sukurti žaliąją oazę ten, kur labai mažai vietos, nėra galimybės auginti atvirame grunte ar vazonuose. Jos įvairių dydžių, galima įrengti siaurose, aukštose ar žemose, plačiose vietose. Dauguma montuojamos prie tvirtos atramos. Tai gali būti stacionari vieta: pastato siena, tvora, arba mobili, tik šiam auginimo būdui sukonstruota atrama. Svarbu tvirtas pagrindas, kadangi konstrukcija su augalais yra sunki.

Sakote, kad galima sukurti dekoratyvų naudingų augalų paveikslą. Kaip derinti skirtingus augalus?

Svarbu parinkti žemaūges rūšis, augalus karpyti, formuoti. Jei augalai nutįsę, matysis konstrukcija, nebus dekoratyvaus vaizdo. Man patinka derinti vaistinius, prieskoninius augalus ir uogas. Pavyzdžiui, juostomis ar įstrižai gali augti skirtingų rūšių mėtos, bazilikai, čiobreliai ir žemuogės. Galima pasisodinti vazoninių pomidorų, aitriųjų paprikų, salotų, petražolių. Arbatoms, prieskoniams karpomi augalai turėtų augti viršutinėje dalyje, šonuose. Vaisius, uogas auginantieji geriausiai atrodys apatinėse juostose.

Rinkitės kompaktišką antžeminę masę auginančius augalus. Pasodinę daigelį, pašalinkite viršutinį pumpurą – paskatinsite šoninių pumpurų dygimą ir augalas plėsis į šonus. Praėjus keletui dienų, verta vėl pakarpyti viršūnėles. Taip formuoti galima mėtas, bazilikus, čiobrelius, pomidoriukus, tačiau nepatartina petražolių, žemuogių, salotų.

Artėja šaltasis metų laikas, tad norisi paklausti, ar galima jose palikti augalus?

Tokiose lysvėse geriausia auginti daugiamečius augalus. Anksčiau išvardytos žolelės gali peržiemoti. Jei norite pavasarį pamatyti sprogstančius pumpurus, reikia visą sezoną augalus tinkamai prižiūrėti. Peržiemos tie, kurie bus suformavę gerą šaknų sistemą. Geras drėgmės režimas, tinkamas substratas, tręšimas – tai esminiai dalykai.

Jei daugiamečiai augalai žiemos lysvėje, pakirpkite stiebelius, bet palikite ne trumpesnius kaip 10–15 cm. Labiau trumpinti reikia tik pavasarį – balandžio pabaigoje ar gegužę, kai pasirodo pirmieji pumpurai. Jeigu nukirpsite augalus iš rudens, jie gali iššalti.

O kokias gėles galima sodinti, kokių geriau – ne?

Gebenės, pelargonijos augina tankius kerelius, yra plastiškos, nelūžta. Jos tikrai atrodo dekoratyviai vertikaliosiose sistemose. Nereikėtų sodinti begonijų, kitų sunkius kerus auginančių, trapių gėlių.

 

„Rasų“ korespondentė Aurelija UŠACKĖ

Živilės Juknevičienės nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/02/04

Sutrypė Pieno įstatymą?

Tauragės rajono Girininkų kaime ūkininkaujantis, pieninių karvių bandą laikantis Egidijus Kleinaitis, neapsikentė pieno supirkėjų savivalės ir ketvirtadienio rytą pieno išvežti jau nebedavė.
2023/02/04

Brandiname pieno ūkių tragediją

„Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) trečiadienį posėdžiavusi visuomeninė Pieno taryba konstatavo, jog kažkas kaltas, kad žemdirbiai dėl kritusių pieno supirkimo kainų likviduoja ūkius, tačiau kaip bus toliau – atsakymo nerasta“,...
2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/04

VVTAT skelbia ataskaitas apie 2022 m. vykdytą ūkio subjektų veiklos stebėseną

Valstybinė vartotojų teisių tarnyba (VVAT) praėjusiais metais, kaip ir iki anksčiau, vykdė ūkio subjektų stebėseną 4 srityse: reklamos, nesąžiningos komercinės veiklos, nesąžiningų sutarčių sąlygų ir nuotolinės prekybos. Stebėsena vykdyta konkreči...
2023/02/04

Penktadalis lietuvių „juodai dienai“ neatsideda nė kiek

Aukštos infliacijos sąlygomis Lietuvos gyventojams nemenku iššūkiu tampa pasirūpinti pakankamo dydžio finansine pagalve ir atsidėti ateičiai. Kaip rodo kreditų valdymo bendrovės „Intrum“ paskelbtos naujausios Europ...
2023/02/04

Erdvioje Gustonių sodyboje namų šilumą patiria ir globojami vaikai

Pasvalio rajone 48 globėjai augina 73 vaikus, be to, yra keturi budintys globėjai, pasiruošę visą parą priimti vaikus, jeigu jų šeimoje dėl priežiūros ir saugumo staiga iškilo rimtų problemų. Gustoniuose gyvenanti Viktorija Ob...
2023/02/04

Plungiškis užsimojo pastatyti darželį Kenijoje

Dažnas, apsilankęs trečiojo pasaulio šalyse, pradeda labiau vertinti tai, ką turime čia, Lietuvoje, tačiau ne kiekvienas imasi veiksmų, kad suteiktų realią pagalbą skurdžiau gyvenantiems žmonėms. Keli lietuviai pasiryžo prisiimti tokią soci...
2023/02/04

Santaros klinikų medikai: vėžio diagnozavimo ir gydymo būdai kartais primena fantastinių filmų scenarijus

Vasario 4 d. minima Pasaulinė kovos su vėžiu diena. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose per metus gydoma virš 4000 naujų vėžio atvejų – čia diagnozuojami ir gydomi visų rūšių navikai vaikams ir suaugusiesiems, gy...
2023/02/04

Tarsi vyšnios... ant palangės žiemą

Ar esate matę žiemą ant palangės vyšnias? Jeigu einant pro langą taip pasirodė, iš tiesų tai optinė apgaulė: ryškiaspalvėmis raudonomis arba oranžinėmis uogytėmis iš tolo švyti vėlyvosios kiauliauogės „karo...