Živile, ar kiekviename kieme galima įrengti vertikaliąsias lysves?
Norint jas įsirengti, būtina įvertinti kiemo erdves. Parenkant vietą, būtina atsižvelgti į planuojamus sodinti augalus. Šviesamėgiams netiks pavėsinga vieta, o pavėsio augalams – saulėta. Geriausia vieta, kur augalai gautų saulės ryte arba po pietų, yra užuovėja.
Skirtingai nei atvirame grunte augantiems augalams, uždarose sistemose būtina kontroliuoti šviesos ir vandens kiekį. Pavyzdžiui, jeigu norėsite auginti šviesą mėgstančius čiobrelius, bet sistemą įrengsite pavėsyje, augalai skurs, o ilgainiui ir nunyks.
Gamintojai pateikia konstrukcijas, kuriose yra vandens kanalai ir vandens pertekliaus nutekėjimo sistemos. Rekomenduojama retkarčiais augalus palieti per lapus. Ypač vasarą, kai dienos karštos, saulėtos. Geriausia tai daryti iš ryto arba vakare. Tik labai svarbu neperlieti, kad neužmirktų šaknys.
Tokios lysvės – geras sprendimas, kai norisi sukurti žaliąją oazę ten, kur labai mažai vietos, nėra galimybės auginti atvirame grunte ar vazonuose. Jos įvairių dydžių, galima įrengti siaurose, aukštose ar žemose, plačiose vietose. Dauguma montuojamos prie tvirtos atramos. Tai gali būti stacionari vieta: pastato siena, tvora, arba mobili, tik šiam auginimo būdui sukonstruota atrama. Svarbu tvirtas pagrindas, kadangi konstrukcija su augalais yra sunki.
Sakote, kad galima sukurti dekoratyvų naudingų augalų paveikslą. Kaip derinti skirtingus augalus?
Svarbu parinkti žemaūges rūšis, augalus karpyti, formuoti. Jei augalai nutįsę, matysis konstrukcija, nebus dekoratyvaus vaizdo. Man patinka derinti vaistinius, prieskoninius augalus ir uogas. Pavyzdžiui, juostomis ar įstrižai gali augti skirtingų rūšių mėtos, bazilikai, čiobreliai ir žemuogės. Galima pasisodinti vazoninių pomidorų, aitriųjų paprikų, salotų, petražolių. Arbatoms, prieskoniams karpomi augalai turėtų augti viršutinėje dalyje, šonuose. Vaisius, uogas auginantieji geriausiai atrodys apatinėse juostose.
Rinkitės kompaktišką antžeminę masę auginančius augalus. Pasodinę daigelį, pašalinkite viršutinį pumpurą – paskatinsite šoninių pumpurų dygimą ir augalas plėsis į šonus. Praėjus keletui dienų, verta vėl pakarpyti viršūnėles. Taip formuoti galima mėtas, bazilikus, čiobrelius, pomidoriukus, tačiau nepatartina petražolių, žemuogių, salotų.
Artėja šaltasis metų laikas, tad norisi paklausti, ar galima jose palikti augalus?
Tokiose lysvėse geriausia auginti daugiamečius augalus. Anksčiau išvardytos žolelės gali peržiemoti. Jei norite pavasarį pamatyti sprogstančius pumpurus, reikia visą sezoną augalus tinkamai prižiūrėti. Peržiemos tie, kurie bus suformavę gerą šaknų sistemą. Geras drėgmės režimas, tinkamas substratas, tręšimas – tai esminiai dalykai.
Jei daugiamečiai augalai žiemos lysvėje, pakirpkite stiebelius, bet palikite ne trumpesnius kaip 10–15 cm. Labiau trumpinti reikia tik pavasarį – balandžio pabaigoje ar gegužę, kai pasirodo pirmieji pumpurai. Jeigu nukirpsite augalus iš rudens, jie gali iššalti.
O kokias gėles galima sodinti, kokių geriau – ne?
Gebenės, pelargonijos augina tankius kerelius, yra plastiškos, nelūžta. Jos tikrai atrodo dekoratyviai vertikaliosiose sistemose. Nereikėtų sodinti begonijų, kitų sunkius kerus auginančių, trapių gėlių.
„Rasų“ korespondentė Aurelija UŠACKĖ
Živilės Juknevičienės nuotraukos
Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.