Kaunas +21,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +21,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025

Kasdien žiedų gamtoje daugiau, bet bitėms jų ne visada pakanka

2024/03/17


Į oro permainas kovą bitės netrunka reaguoti ir bitininkams ateina didžiųjų rūpesčių metas. Pasibaigus žiemojimo laikotarpiui, prasidės apsiskraidymas, lizdo viduryje bičių motinėlė jau deda kiaušinėlius, neturkus šeima ims auginti pirmąją pavasarinių bičių kartą. Bitininkui reikia budriai stebėti ir padėti bitėms sustiprėti.

Kovui prasidėjus bitininkams svarbu nepraleisti pirmųjų bičių apsiskraidymų. Sakoma, kad skydus ar eglišakius nuo avilių lakų reikia nuimti kovo 19 d. Suprantama, pasitaiko metų, kai dėl šaltų orų šioms darbininkėms pavojinga lįsti laukan arba, nelauktai atšilus žiemos pabaigoje, jos išskrenda jau paskutinėmis vasario dienomis. Vis tik, pasak garsaus bitininko Algirdo Amšiejaus, jau per tris dešimtmečius užsirašinėjančio svarbiausius šių vabzdžių gyvenimo momentus, pirmo išskridimo dienos vidurkis yra kovo 19-oji.

Pavasarį svarbiausia šiluma ir švara

Nors aplink jau žydi blindės ir kiti bičių mėgstami augalai, bitės iš avilio gali išskirsti tik tada, kai oro temperatūra pavėsyje ne žemesnė nei 8 °C. Todėl ir skydus ar eglės šakas nuo lakų nuimti reikia ne bet kada – stebėkite orus, jų prognozes, kad ankstyva pavasario saulė į dar neįšilusį orą neišviliotų bičių.

Bitėms apsiskraidžius, laką truputį sumažinkite – naktimis avilyje bus šilčiau. Temperatūrai avilyje pakilus iki 35 °C, ritasi perai.

Tomis dienomis laukia dar vienas itin svarbus darbas. Po apsiskraidymo šiltą saulėtą dieną, kai temperatūra pakyla iki 10–12 °C, būtinai išvalykite lakas, taip pat naudinga patikrinti lizdus, išvalyti avilių dugnus, surinkti ir sudeginti negyvas bites, išimti supelėjusius ir apviduriuotus korius.

Drėgnesnę šiltinamąją medžiagą (pagalvėles arba kamšą) reikia išvėdinti, jeigu per drėgna, pakeisti kita. Po pagalve padėkite dvigubai ar trigubai sulankstytą laikraštį – jis sulaikys temperatūros svyravimus. Sumažinkite lizdus, palikite tiek korių, kiek aptupia bitės.

Gali apnikti ligos

Specialistai atkreipia dėmesį, kad kuo anksčiau bitės apsiskraido, tuo ir joms, ir bitininkui geriau. Pirmą kartą pavasarį laukan išskridusios bitės pirmiausia išsituština. Tai joms svarbu, nes apsisaugo nuo itin pavojingo pirmuonio Nosema apis, sukeliančio bičių viduriavimą. Kol akloji žarna susitraukusi, jis pilvelio negali suerzinti. Bet jeigu akloji žarna išsitempia nuo ekskrementų, Nosema apis sudygsta, sporos pasidaugina ir bitės negali sulaikyti tuštinimosi, ima viduriuoti. Anksčiau Nosema apis buvo dažniausia bičių mirties priežastis.

Jeigu kyla įtarimas, kad bitės serga varoatozė, reikia paimti po 50 mirusių bičių iš kiekvieno avilio ir jas perduoti veterinarijos laboratorijai ištirti. Nustačius ligą, bites teks gydyti veterinarijos gydytojo rekomenduotais antibiotikais.

Maistas ir vanduo – štai ko dabar reikia bitėms

Bitėms išskridus į lauką, bitininkui tenka būti itin budriam. Jeigu diena saulėta, bet vėjuota ir dar yra sniego, į avilį negrįžta apie 20–30 proc. bičių, perspėja specialistai. Jeigu išskrenda labai greitai ir per 10 minučių grįžta atgal – galime pasidžiaugti.

Būna, kad išskridusios bitės nenori grįžti į avilį, tupi ant pastato sienos ir neskrenda atgal, to priežastis gali būti – žuvusi motina. Bitės neskuba grįžti ir tada, kai avilyje trūksta maisto. Kad šių vabzdžių šeima liktų gyvybinga ir aktyviai darbuotųsi, bitės pavasarį turi būti stiprios. Galite būti ramūs, jeigu po pirmo apsiskraidymo avilyje lieka ne mažiau nei 8 kg maisto: medaus, bičių duonos ir galbūt sirupo. Jo bitėms turėtų užtekti iki blindžių žydėjimo.

Jeigu bitėms trūksta maisto, A. Amšiejus pataria duoti kambario temperatūroje pašildytą (sušyla per parą) korį su medumi, arba cukraus sirupo, pagaminto iš 3 dalių cukraus ir 2 dalių minkšto vandens.

Jeigu oras pakankamai šiltas, bet bitės neapsiskraido, teks duoti kandi tešlos, pagamintos iš 4–5 dalių cukraus pudros ir 1 dalies medaus. Medų pašildykite, įberkite cukraus pudros ir suminkykite tešlą. Kandi tešlą įdėkite į polietileninį maišelį, subadykite iš apačios ir padėkite. Bitėms maisto pakaks 2–3 savaitėms.

Pavasarį, kai prasideda perų maitinimas, o skysto nektaro mažai arba dar nėra, padidėja vandens poreikis. Jo bitės ima vartoti keliskart daugiau, būtinai įrenkite girdyklas. Vandenį galima net pašildyti, toks bites labiau vilioja ir joms nereikės toli skristi, o vėliau ir pačios susiras vandens šaltinį.

 

„Rasų“ informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

E. Stonkutė. Ar JAV rinka tampa Europos akligatviu?

Jau pusmetį pasaulyje verda prekybos karas, tačiau kol kas Europos Sąjungos (ES) pramonė ir eksportas demonstruoja nemenką atsparumą. Šių metų pradžioje ES apdirbamosios gamybos apimtys ėmė augti – gegužę Vokietijos pramonė pirmą kart...
2025/07/19

Pagerbti 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesoriai

Liepos 16 d., kai minima Agronomų diena, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centre surengta 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesorių pagerbimo popietė.
2025/07/19

Žvėrys mieste

Meškos pasilakstymas Vilniaus gatvėse sukėlė nemažą šurmulį ir įplieskė plačias diskusijas visose žiniasklaidos priemonėse. Žinoma, Lietuvai tai buvo neeilinis įvykis, turint galvoje, kad tik pastaraisiais metais gauruotosios vis daž...
2025/07/19

Nuo darbo „Michelin“ restoranuose iki gelbstinčių gyvybes projektų

Darbas geriausiuose, net į „Michelin“ gidą įtrauktuose restoranuose, galimybė prisidėti prie vitaminų, skirtų besivystančioms šalims, formulių tobulinimo, naujų maisto produktų kūrimas – tik keletas tarptautinės produktų r...
2025/07/19

Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina ES daugiamečio biudžeto pasiūlymą

Europos Komisijai trečiadienį pristačius ES daugiamečio biudžeto 2028-2034 m. pasiūlymą, Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina pasiūlymo apimtį, ambicingumą ir finansavimą konkrečioms sritims.
2025/07/19

Garbanoti persikų lapai signalizuoja pavojingą ligą

Pavasarį sprogstant persikų lapams galima pastebėti, kad jauni lapeliai garbanojasi, keičia spalvą, sustorėja, formuojasi pūslės. Tai – tafrinozė. Ši liga gali pažeisti ir besiformuojančius vaisius, o pats kaulavaisis kitais metais ne...
2025/07/19

NMA: svarbu nuo plėšrūnų siekiantiems apsisaugoti ūkininkams

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) informuoja paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Apsaugos priemonės nuo didžiųjų plėšrūnų daromos žalos“ pla...