Columbus +17,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 27 Bal 2024
Columbus +17,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 27 Bal 2024

Kasdien žiedų gamtoje daugiau, bet bitėms jų ne visada pakanka

2024/03/17


Į oro permainas kovą bitės netrunka reaguoti ir bitininkams ateina didžiųjų rūpesčių metas. Pasibaigus žiemojimo laikotarpiui, prasidės apsiskraidymas, lizdo viduryje bičių motinėlė jau deda kiaušinėlius, neturkus šeima ims auginti pirmąją pavasarinių bičių kartą. Bitininkui reikia budriai stebėti ir padėti bitėms sustiprėti.

Kovui prasidėjus bitininkams svarbu nepraleisti pirmųjų bičių apsiskraidymų. Sakoma, kad skydus ar eglišakius nuo avilių lakų reikia nuimti kovo 19 d. Suprantama, pasitaiko metų, kai dėl šaltų orų šioms darbininkėms pavojinga lįsti laukan arba, nelauktai atšilus žiemos pabaigoje, jos išskrenda jau paskutinėmis vasario dienomis. Vis tik, pasak garsaus bitininko Algirdo Amšiejaus, jau per tris dešimtmečius užsirašinėjančio svarbiausius šių vabzdžių gyvenimo momentus, pirmo išskridimo dienos vidurkis yra kovo 19-oji.

Pavasarį svarbiausia šiluma ir švara

Nors aplink jau žydi blindės ir kiti bičių mėgstami augalai, bitės iš avilio gali išskirsti tik tada, kai oro temperatūra pavėsyje ne žemesnė nei 8 °C. Todėl ir skydus ar eglės šakas nuo lakų nuimti reikia ne bet kada – stebėkite orus, jų prognozes, kad ankstyva pavasario saulė į dar neįšilusį orą neišviliotų bičių.

Bitėms apsiskraidžius, laką truputį sumažinkite – naktimis avilyje bus šilčiau. Temperatūrai avilyje pakilus iki 35 °C, ritasi perai.

Tomis dienomis laukia dar vienas itin svarbus darbas. Po apsiskraidymo šiltą saulėtą dieną, kai temperatūra pakyla iki 10–12 °C, būtinai išvalykite lakas, taip pat naudinga patikrinti lizdus, išvalyti avilių dugnus, surinkti ir sudeginti negyvas bites, išimti supelėjusius ir apviduriuotus korius.

Drėgnesnę šiltinamąją medžiagą (pagalvėles arba kamšą) reikia išvėdinti, jeigu per drėgna, pakeisti kita. Po pagalve padėkite dvigubai ar trigubai sulankstytą laikraštį – jis sulaikys temperatūros svyravimus. Sumažinkite lizdus, palikite tiek korių, kiek aptupia bitės.

Gali apnikti ligos

Specialistai atkreipia dėmesį, kad kuo anksčiau bitės apsiskraido, tuo ir joms, ir bitininkui geriau. Pirmą kartą pavasarį laukan išskridusios bitės pirmiausia išsituština. Tai joms svarbu, nes apsisaugo nuo itin pavojingo pirmuonio Nosema apis, sukeliančio bičių viduriavimą. Kol akloji žarna susitraukusi, jis pilvelio negali suerzinti. Bet jeigu akloji žarna išsitempia nuo ekskrementų, Nosema apis sudygsta, sporos pasidaugina ir bitės negali sulaikyti tuštinimosi, ima viduriuoti. Anksčiau Nosema apis buvo dažniausia bičių mirties priežastis.

Jeigu kyla įtarimas, kad bitės serga varoatozė, reikia paimti po 50 mirusių bičių iš kiekvieno avilio ir jas perduoti veterinarijos laboratorijai ištirti. Nustačius ligą, bites teks gydyti veterinarijos gydytojo rekomenduotais antibiotikais.

Maistas ir vanduo – štai ko dabar reikia bitėms

Bitėms išskridus į lauką, bitininkui tenka būti itin budriam. Jeigu diena saulėta, bet vėjuota ir dar yra sniego, į avilį negrįžta apie 20–30 proc. bičių, perspėja specialistai. Jeigu išskrenda labai greitai ir per 10 minučių grįžta atgal – galime pasidžiaugti.

Būna, kad išskridusios bitės nenori grįžti į avilį, tupi ant pastato sienos ir neskrenda atgal, to priežastis gali būti – žuvusi motina. Bitės neskuba grįžti ir tada, kai avilyje trūksta maisto. Kad šių vabzdžių šeima liktų gyvybinga ir aktyviai darbuotųsi, bitės pavasarį turi būti stiprios. Galite būti ramūs, jeigu po pirmo apsiskraidymo avilyje lieka ne mažiau nei 8 kg maisto: medaus, bičių duonos ir galbūt sirupo. Jo bitėms turėtų užtekti iki blindžių žydėjimo.

Jeigu bitėms trūksta maisto, A. Amšiejus pataria duoti kambario temperatūroje pašildytą (sušyla per parą) korį su medumi, arba cukraus sirupo, pagaminto iš 3 dalių cukraus ir 2 dalių minkšto vandens.

Jeigu oras pakankamai šiltas, bet bitės neapsiskraido, teks duoti kandi tešlos, pagamintos iš 4–5 dalių cukraus pudros ir 1 dalies medaus. Medų pašildykite, įberkite cukraus pudros ir suminkykite tešlą. Kandi tešlą įdėkite į polietileninį maišelį, subadykite iš apačios ir padėkite. Bitėms maisto pakaks 2–3 savaitėms.

Pavasarį, kai prasideda perų maitinimas, o skysto nektaro mažai arba dar nėra, padidėja vandens poreikis. Jo bitės ima vartoti keliskart daugiau, būtinai įrenkite girdyklas. Vandenį galima net pašildyti, toks bites labiau vilioja ir joms nereikės toli skristi, o vėliau ir pačios susiras vandens šaltinį.

 

„Rasų“ informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/27

Ką būsimas prezidentas pasišovęs nuveikti duonos augintojų labui?

Prieš Lietuvos piliečius yra platus pasirinkimas kandidatų į prezidentus – net aštuoni. Su jų programomis verta susipažinti ir svarbiausius teiginius net įsiminti, kad rinkimų laimėtojui reikiamu metu būtų galima priminti pažad...
2024/04/27

Pirmakursiams – agroverslo stipendijos (3)

Šiemet Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Inžinerijos fakulteto studijų programų Žemės ūkio mechanikos inžinerija ir Tvarioji inžinerija pirmakursiai sulaukė vardinių stipendijų iš penkių įmonių. Viena jų U...
2024/04/27

Mitai apie žaliąją energiją, kuriais vis dar tikime

Nepaisant sparčiai augančio susirūpinimo dėl klimato kaitos ir pastangų mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išskyrimą, perėjimas nuo iškastinio kuro prie atsinaujinančių elektros energijos šaltinių yra pilnas i&sc...
2024/04/27

„Moterų ralis“: vaizdingais Lietuvos keliais dalyvės įveiks beveik keturis šimtus kilometrų

Vilniaus Gedimino prospekte šiandien nuo 9 val. ryto vyksta „Moterų ralio“ ekipažų startas. Kas minutę startuoja po ekipažą. Lietuvos „moterų Dakaru“ tituluojamame renginyje šiemet užsiregistravo bemaž 200 eki...
2024/04/27

Veršingumas nustatomas ir iš pieno tyrimo

Karvių veršingumui nustatyti yra keletas būdų. Intervenciniai karvių veršingumo nustatymo metodai – rektinės palpacijos, ultragarsinis tyrimas – leidžia gana tiksliai (iki 98 proc.) nustatyti karvių veršingumą. Ta...
2024/04/27

Visiškai saugus dėl savo finansinės padėties jaučiasi tik 1 iš 10 gyventojų

Per pastaruosius metus visiškai dėl savo finansinio saugumo užtikrintų gyventojų sumažėjo beveik dvigubai – taip jaučiasi vos kas dešimtas. Tokius duomenis atskleidžia reprezentatyvi šalies gyventojų apklausa, kurios pag...
2024/04/27

Lęšiai – nauda dirvožemiui ir aukšta maistinė vertė

Sėjamieji lęšiai yra svarbūs pašarų ir maisto gamyboje dėl didelio kiekio (20–25 proc.) baltymų, mikroelementų (geležies, cinko, vario, mangano, fosforo) ir B grupės vitaminų. Visgi Europoje, taip pat ir Lietuvoje, jie nėra tok...
2024/04/27

Mėtas lenkia tik vanilė ir citrusai

Neretai aromatinius ir vaistinius augalus pirmiausia renkamės pagal jų išvaizdą, nes ne visada tiksliai žinome, kokiomis savybėmis jie pasižymi. Pavyzdžiui, mėtų genčiai mokslininkai priskiria 19 rūšių ir 13 hibridų, o Lietuvoje auga...
2024/04/27

Ūkininkai jau gali kreiptis lengvatinių paskolų į finansų tarpininkus

Pareiškėjai, turintys Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) išduotą pažymą, jau gali kreiptis į finansų tarpininkus dėl paskolos gavimo.