Ashburn +13,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +13,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Kasdien žiedų gamtoje daugiau, bet bitėms jų ne visada pakanka

2024/03/17


Į oro permainas kovą bitės netrunka reaguoti ir bitininkams ateina didžiųjų rūpesčių metas. Pasibaigus žiemojimo laikotarpiui, prasidės apsiskraidymas, lizdo viduryje bičių motinėlė jau deda kiaušinėlius, neturkus šeima ims auginti pirmąją pavasarinių bičių kartą. Bitininkui reikia budriai stebėti ir padėti bitėms sustiprėti.

Kovui prasidėjus bitininkams svarbu nepraleisti pirmųjų bičių apsiskraidymų. Sakoma, kad skydus ar eglišakius nuo avilių lakų reikia nuimti kovo 19 d. Suprantama, pasitaiko metų, kai dėl šaltų orų šioms darbininkėms pavojinga lįsti laukan arba, nelauktai atšilus žiemos pabaigoje, jos išskrenda jau paskutinėmis vasario dienomis. Vis tik, pasak garsaus bitininko Algirdo Amšiejaus, jau per tris dešimtmečius užsirašinėjančio svarbiausius šių vabzdžių gyvenimo momentus, pirmo išskridimo dienos vidurkis yra kovo 19-oji.

Pavasarį svarbiausia šiluma ir švara

Nors aplink jau žydi blindės ir kiti bičių mėgstami augalai, bitės iš avilio gali išskirsti tik tada, kai oro temperatūra pavėsyje ne žemesnė nei 8 °C. Todėl ir skydus ar eglės šakas nuo lakų nuimti reikia ne bet kada – stebėkite orus, jų prognozes, kad ankstyva pavasario saulė į dar neįšilusį orą neišviliotų bičių.

Bitėms apsiskraidžius, laką truputį sumažinkite – naktimis avilyje bus šilčiau. Temperatūrai avilyje pakilus iki 35 °C, ritasi perai.

Tomis dienomis laukia dar vienas itin svarbus darbas. Po apsiskraidymo šiltą saulėtą dieną, kai temperatūra pakyla iki 10–12 °C, būtinai išvalykite lakas, taip pat naudinga patikrinti lizdus, išvalyti avilių dugnus, surinkti ir sudeginti negyvas bites, išimti supelėjusius ir apviduriuotus korius.

Drėgnesnę šiltinamąją medžiagą (pagalvėles arba kamšą) reikia išvėdinti, jeigu per drėgna, pakeisti kita. Po pagalve padėkite dvigubai ar trigubai sulankstytą laikraštį – jis sulaikys temperatūros svyravimus. Sumažinkite lizdus, palikite tiek korių, kiek aptupia bitės.

Gali apnikti ligos

Specialistai atkreipia dėmesį, kad kuo anksčiau bitės apsiskraido, tuo ir joms, ir bitininkui geriau. Pirmą kartą pavasarį laukan išskridusios bitės pirmiausia išsituština. Tai joms svarbu, nes apsisaugo nuo itin pavojingo pirmuonio Nosema apis, sukeliančio bičių viduriavimą. Kol akloji žarna susitraukusi, jis pilvelio negali suerzinti. Bet jeigu akloji žarna išsitempia nuo ekskrementų, Nosema apis sudygsta, sporos pasidaugina ir bitės negali sulaikyti tuštinimosi, ima viduriuoti. Anksčiau Nosema apis buvo dažniausia bičių mirties priežastis.

Jeigu kyla įtarimas, kad bitės serga varoatozė, reikia paimti po 50 mirusių bičių iš kiekvieno avilio ir jas perduoti veterinarijos laboratorijai ištirti. Nustačius ligą, bites teks gydyti veterinarijos gydytojo rekomenduotais antibiotikais.

Maistas ir vanduo – štai ko dabar reikia bitėms

Bitėms išskridus į lauką, bitininkui tenka būti itin budriam. Jeigu diena saulėta, bet vėjuota ir dar yra sniego, į avilį negrįžta apie 20–30 proc. bičių, perspėja specialistai. Jeigu išskrenda labai greitai ir per 10 minučių grįžta atgal – galime pasidžiaugti.

Būna, kad išskridusios bitės nenori grįžti į avilį, tupi ant pastato sienos ir neskrenda atgal, to priežastis gali būti – žuvusi motina. Bitės neskuba grįžti ir tada, kai avilyje trūksta maisto. Kad šių vabzdžių šeima liktų gyvybinga ir aktyviai darbuotųsi, bitės pavasarį turi būti stiprios. Galite būti ramūs, jeigu po pirmo apsiskraidymo avilyje lieka ne mažiau nei 8 kg maisto: medaus, bičių duonos ir galbūt sirupo. Jo bitėms turėtų užtekti iki blindžių žydėjimo.

Jeigu bitėms trūksta maisto, A. Amšiejus pataria duoti kambario temperatūroje pašildytą (sušyla per parą) korį su medumi, arba cukraus sirupo, pagaminto iš 3 dalių cukraus ir 2 dalių minkšto vandens.

Jeigu oras pakankamai šiltas, bet bitės neapsiskraido, teks duoti kandi tešlos, pagamintos iš 4–5 dalių cukraus pudros ir 1 dalies medaus. Medų pašildykite, įberkite cukraus pudros ir suminkykite tešlą. Kandi tešlą įdėkite į polietileninį maišelį, subadykite iš apačios ir padėkite. Bitėms maisto pakaks 2–3 savaitėms.

Pavasarį, kai prasideda perų maitinimas, o skysto nektaro mažai arba dar nėra, padidėja vandens poreikis. Jo bitės ima vartoti keliskart daugiau, būtinai įrenkite girdyklas. Vandenį galima net pašildyti, toks bites labiau vilioja ir joms nereikės toli skristi, o vėliau ir pačios susiras vandens šaltinį.

 

„Rasų“ informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...
2024/04/25

EP patvirtino taisykles dėl pakartotinio pakuočių naudojimo ir perdirbimo

Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė naujas taisykles, kuriomis siekiama, kad ES rinkoje pakuotės taptų tvaresnės ir jų būtų naudojama mažiau. Taisyklėse, dėl kurių preliminariai susitarta su ES Taryba, numatytas pakuočių atliekų kiekio mažinimo...
2024/04/24

Vienas „Vičiūnų“ vadovų: verslo Rytuose pardavimo kaina nėra džiaugsminga

Kauno mero Visvaldo Matijošaičio iš dalies valdomai žuvies bei kitų maisto produktų gamybos ir prekybos „Vičiūnų grupei“ po beveik dvejus metus trukusio proceso pagaliau pardavus verslą Rusijoje, Baltarusijoje ir kitose N...
2024/04/24

Kova su nesąžiningos prekybos praktika maisto tiekimo grandinėje: EK įžvalgos

Šiandien Komisija paskelbė Direktyvos dėl nesąžiningos prekybos praktikos (NPP) įgyvendinimo maisto tiekimo grandinėje ataskaitą. 2019 m. priimta vadinamąja apsaugos nuo NPP direktyva draudžiama 16 praktikų, kurios gali turėti žalingą povei...
2024/04/24

Kuo daugiau uždaroma bankų skyrių – tuo didesni pelnai

„Vien tik auksas valdo mus, žmonės jam tarnauja!“ (J. V. Goethe, Mefistofelio sparnuota frazė dramoje „Faustas“) Lietuvos komerciniai bankai, žarstantys įspūdingus pelnus, regionuose uždaro skyrius, gyventojai lieka be...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...
2024/04/24

VMVT kviečia diskusijai: kodėl geriausią žmogaus draugą kaustome grandinėmis?

Balandžio 24 dieną minima Šuns diena. Anot Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistų, tokios progos minėjimas skatina atkreipti dėmesį į problemas, keisti požiūrį į augintinius ir elgesį su jais. Anksčiau šuo bu...
2024/04/24

Gyventojai dažniau skundžiasi dėl keliamo triukšmo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, kasmet minimą balandžio paskutinį trečiadienį, atkreipia dėmesį į triukšmo žalą sveikatai ir primena, kur kreiptis, kai ramybės neduod...