Kaunas +23,5 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +23,5 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025

Kaštonams nubarsčius žiedus, pasipuošia katalpos

2023/09/27


Katalpos – dekoratyvūs medžiai, mėgstami parkų augalai, o geltonžiedė Kinijoje sodinama prie šventyklų. Už grožį Londono karališkosios augalų draugijos šie augalai įvertinti apdovanojimais (paprastoji katalpa 1933 ir 1960 m., o geltonžiedė – 1933 m.). Įdomu, kad apdovanotos ne katalpų veislės, o rūšys. Tad susipažinkime su pas mus dar ne dažnu augalu.

Katalpos – bignonijinių šeimai (Bignoniaceae) priklausantys augalai. Į Europą atvežtos 1726 m. Žinoma apie 13 rūšių, paplitusių Šiaurės Amerikoje, ir 4 rūšys Kinijoje. „Pas mus populiariausios dvi rūšys, Europoje jos auginamos beveik 300 metų. Kai kurios rūšys, pavyzdžiui, puošnioji katalpa (C. speciosa) auga iki 30 metrų. Jų laja siaura, o mediena labai vertinama, dėl jos specialiai ir sodinamos“, – išskirtines savybes vardijo Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo botaninių kolekcijų kuratorė Jolanta Šabūnaitė.

katalpa
Katalpos žiedynas šiek tiek panašus į kaštono, bet pražysta vėliau.

Ji atkreipia dėmesį į didelius, vieną arba net du delnus užklojančius šio augalo lapus. Tad nenuostabu, kad indų kalboje vardas katalpa reiškia dramblio ausis. Ilgais lapkočiais prie šakų prisitvirtinę lapai šiek tiek primena ir širdies formą. Beje, ne mažiau įdomu ir tai, kad kitaip nei daugelio medžių, šio augalo lapai rudenį negelsta ir nerausta, bet spalio pabaigoje pajuoduoja ir nukrenta.

Itin puošnūs ir katalpų žiedai, Lietuvos sąlygomis įprastai žydi liepą apie 2–3 savaites. Žiedai piltuvėlio formos, iki 7 cm ilgio, balti arba kreminiai, žiotys išmargintos tamsiomis dėmėmis ir taškeliais. „Jie sutelkti į didelius šluotelės formos žiedynus. Vėliau susiformuoja maždaug 20–40 cm ilgio plonos vaisių dėžutės, primenančios dešreles“, – pasakojo J. Šabūnaitė.

katalpa
Geltonlapė katalpa

Šios dėžutės ant medžio kabo beveik visą žiemą, todėl katalpos ir be lapų atrodo labai originaliai.

Pasak botanikės, katalpos turi keistą savybę: jų šakos išsikerojusios į šalis maždaug 4–6 metrus, dėl to dažnai neišlaikiusios svorio nulinksta iki žemės, tad tenka jas ramstyti kaip Vestminsterio parko katalpą. Tačiau tinkamai pasirinkus veislę galima užauginti kompaktišką medį gražia, tankia laja. Vienos veislės labiau tiks didelėms sodyboms, parkams ar alėjoms, gražiai auga tarp ąžuolų ir magnolijų. Kitos, žemaūgės veislės arba įskiepytos į aukštą kamieną, auga apvaliu krūmu ir dera mažiems geometriniams želdynams.

Augimo sąlygos

Šiems augalams tinka purus, drėgnas dirvožemis, saulėta vieta, nors toleruoja ir šiokį tokį pavėsį, prastą drėgnesnį ar sausesnį gruntą, bet per sausras būtina palaistyti. Netinka vėjuotos vietos, nes vėjas išdrasko lapus.

katalpa
Vestminsterio Rūmų parko Londone (Jungtinė Karalystė) katalpa.

Pavasarį sprogsta vėlai – balandžio pabaigoje, gegužės viduryje, o vaisiai nukrinta tik prasidėjus naujai vegetacijai ar dar vėliau. Per sezoną katalpos gali išaugti net pusmetrį, todėl jeigu žiema šaltesnė, jauni ūgliai gali nušalti.

Dauginimas

Katalpos dauginamos įvairiai: sėklomis, šakelėmis pavasarį arba vasarą, skiepijamos žiemos metu. Jas netgi galima auginti kaip bonsus. Be to, šie medžiai atsparūs ligoms, kenkėjams, tad nesukelia papildomų rūpesčių.

GELTONŽIEDĖ KATALPA (Catalpa ovata, sin. Bignonia catalpa)

Paplitusi Centrinėje Kinijoje, auga kalnuose 500–2 500 m aukštyje. Vaisiai liaudies medicinoje naudojami inkstams valyti. Užauga iki 10 ar net 15 m aukščio. Žiedai gelsvi su rudai purpurinėmis dėmėmis, didokose kekėse, kvapūs, medingi, privilioja daug bičių. Jautrios šalčiui, apšąla. Į Europą ši rūšis introdukuota 1849 m. Šiaurės Amerikoje natūralizavosi, tapo invazinė.

PAPRASTOJI KATALPA (Catalpa bignonioides)

Savaime paplitusi Šiaurės Amerikoje: Floridos, Misisipės, Alabamos, Džordžijos valstijose. Užauga kiek aukštesnė nei geltonžiedė, žydi baltais žiedais su purpurinėmis ir geltonomis, oranžinėmis dėmėmis.

 

„Rasų“ informacija

Jolantos ŠABŪNAITĖS ir Rūtos VAITKEVIČIŪTĖS nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Septyniolika dienų – iki Žalgirio mūšio lauko

Šiauliai („Šiaulių kraštas“). Žmogus ir žirgas. Septyniolika dienų šiuo metu Kelmės rajone, Skruzdėlynės viensėdyje, gyvenantis Rytis Dragūnas savo Žemaitukų veislės žirgeliu Alniu jojo iki Griunvaldo, kur Ž...
2025/07/19

Grėsmė spygliuočių miškams

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos pristato Europos Sąjungos prioritetinių karantininių kenkėjų sąraše įtrauktą drugį – Dendrolimus sibiricus. Šio kenkėjas Lietuvoje kol kas neaptiktas, tačiau ...
2025/07/19

Baltijos šalyse pigiausi degalai yra Lietuvoje, o benzinas Lietuvoje pigesnis nei Lenkijoje

Praėjusią savaitę Lietuvoje benzino vidutinė kaina sumažėjo 0,8 procento, o dyzelino kaina padidėjo 0,3 procento. Europos Sąjungos šalių vidutinė svertinė benzino kaina nepakito, o dyzelino vidutinė kaina padidėjo 1 procentu. Palyginti su E...
2025/07/19

Žemės ūkio produkcijos ir trąšų prekybos grupei metai buvo nuostolingi

Žemės ūkio produkcijos ir trąšų prekybos grupė „Imlitex Holdings“ po pelningų 2023-ųjų pernai patyrė 1,86 mln. eurų grynojo nuostolio (užpernai – 757 tūkst. eurų pelno), jos konsoliduotos pajamos mažėjo 9,8 proc. iki 306 m...
2025/07/19

Nematomas pavojus duše: kodėl svarbu po atostogų bent minutei atsukti karšto vandens čiaupą?

Lietuvoje kiekvienais metais fiksuojama legioneliozės atvejų. Dėl šios priežasties gyventojams svarbu neužmiršti laikytis kelių paprastų taisyklių, kurios padės apsisaugoti. Efektyviausias būdas išvengti šios infekcijos...
2025/07/19

Rusijos alkoholio pramonė traukiasi

Rusija – keistų paradoksų šalis: nors rusai apskritai vartoja daugiau alkoholio, nei 2024 m., tačiau alkoholinių gėrimų gamyba smarkiai sumažėjo. Dėl to jau kenčia šalies biudžetas.
2025/07/19

Valstybės kontrolė: taikydama dirbtinį intelektą valstybė galėtų sutaupyti iki 30 proc. darbo laiko

Pritaikydama dirbtinį intelektą (DI) valstybė galėtų sutaupyti iki 30 proc. darbo laiko, bet tik 15 proc. institucijų juo naudojasi. Lietuvos viešajame sektoriuje neužtikrinama DI sistemų veikimui reikalinga infrastruktūra. 2021–...