Columbus +14,7 °C Mažai debesuota
Antradienis, 23 Bal 2024
Columbus +14,7 °C Mažai debesuota
Antradienis, 23 Bal 2024

Kaulavaisių TOP su specialisto komentarais

2022/08/22


Feisbuko grupės „Stilingo sodo augalai“ narių teiravomės, kokias vyšnių ir trešnių veisles geriausiai žino ir augina sodybose. Atsakymas buvo vienareikšmis – žagarvyšnė tapo šių vaismedžių lydere. Įdomu, koks slyvų pavadinimas dažniausiai minimas lietuviškuose soduose? Jei pagalvojote apie vengrines slyvas, vadinamąsias „vengerkas“, pataikėte į dešimtuką! Nors taip pat gyrė ‘Skoroplod­naja‘ ir ‘Kometa‘. Internautų pasirinkimus komentuoja „Malinausko medelyno“ savininkas dr. Kęstutis Malinauskas.


Giedrė RYMEIKĖ

receptai, uogienes receptai, uogiene

Populiarumas pelnytas

„Toks veislių pasirinkimas nėra keistas. Tiek violetinės spalvos uogas vedanti ‘Kometa‘, tiek rausvai geltonomis stambesnėmis uogomis ‘Skoroplodnaja‘ lietuviams yra įprastos – anksčiau, kai veislių pasiūla dar buvo nedidelė, jas augino kiekviename sode. Atlaikė net kelių dešimtmečių išbandymą ir karaliauja iki šiol, nes ir skanios, ir nereiklios, – lietuvių sodininkų pasirinkimu nesistebi specialistas. – Medžiai augūs, atsparūs ligoms. Abi veislės derlingos. Uogos noksta viena prie kitos – jau žydint matyti, kad pumpurai išsidėstę ne pavieniui ar kekėmis, o aplipę šaką. Derliaus nuo suaugusio medžio galima priskinti 20–30 kg, priklauso, kaip pavyksta suvaldyti medžio dydį. Trūkumas – dėl daugybės vaisių šakos gali lūžti.“

Jis pasakoja, kad ir ‘Skoroplodnaja‘, ir ‘Kometa‘ yra ankstyvos veislės. Antroji kiek ankstyvesnė – uogas valgysite jau liepos viduryje. Šiemet noksta vėliau nei įprasta, tačiau palankiais metais ‘Kometa‘ slyvas sunokina liepos 10–15 dieną, o ‘Skoroplodnaja‘ apie savaitę vėliau. Tai irgi labai patrauklu žmonėms – juk visi laukia derliaus kuo anksčiau!

„Šių medžių problema – gausiai derėdami greičiau save nualina, susilpnėja atsparumas ligoms, tampa jautresni šalčiams. Gera priežiūra padeda to išvengti: nuosekliai genėti, pavasarį ir rudenį purkšti nuo ligų ir vabalų. Jei augalui nepadedi ir tik renki derlių, jis augs trumpiau“, – sako K. Malinauskas.

Abi veislės pirmiausia skirtos valgyti šviežios – jų kauliukai atsiskiria ne itin gerai (ypač ‘Skoroplodnaja‘), todėl perdirbti tinkamos mažiau. Netingint šias slyvas galima virti ar džiovinti, tik daugiau darbo.

Senoviškos vengrinės slyvos

„Vengerkomis“ žmonės dažniausiai vadina visas mėlynas vėlyvas slyvas.

Dalis žmonių apklausoje pasigedo savo mėgstamų vadinamųjų „vengerkų“ ir klausimyną papildė jomis. Specialistas komentuoja: „Vengrinės slyvos – tai vėlyvų mėlynų slyvų veislių grupė. Tokių veislių yra nemažai – jų pavadinimuose dažnai (bet nebūtinai) nors vienas žodis yra „vengrinė“. Tačiau žmonės taip dažniausiai vadina visas mėlynas vėlyvas slyvas. Šios grupės slyvų uogos nedidelės (nors atskirų veislių būna ir visai didelių), noksta nuo rugsėjo antros pusės iki spalio. Slyvų minkštimas geltonas į rudumą, kauliukai lengvai išsiima, todėl tinkamos perdirbti. Tinka ir valgyti šviežias, tačiau šaldyti, džiovinti, uogienėms – nepakeičiamos.“

Šias slyvas žmonės gerai atsimena iš vaikystės sodų. Sodininkas svarsto, iš kur galėjo atsirasti senovinė vengrinė slyva, tačiau visi žino jai būdingą savybę daugintis atžalomis, todėl sodinukų nė nereikėdavo pirkti – vaismedis natūraliai atsinaujindavo pats. „Tai ir suformavo požiūrį, kad dėl vengrinių slyvų nereikia sukti galvos, žmonės kartais sako: „Išsikasiau senelio turėtą, pasisodinau ir laukiu!“ – šypsosi K. Malinauskas ir primena, kad atžalomis dauginamos senovinės vengrinės slyvos.

Dabar yra naujesnių labai puikių veng­rinio tipo veislių su didesnėmis uogomis, pavyzdžiui, senos amerikietiškos veislės ‘Stanley‘,‘President‘,‘Jubileum‘. Yra net lietuviška ‘Štaro vengrinė‘ – labai puiki vengrinio tipo slyva. Visos dauginamos tik skiepijant, dažniausias poskiepis – kaukazinė slyva. Jei išsikasite tokios slyvos atžalą, tai bus jau ne vengrinė slyva, o kaukazinė ir ves tik smulkias, rūgščias geltonas uogas.

Lepūnai persikai ir nektarinai

persiku uogiene, slyvu uogiene, kompotas Lepūnėlis persikas.

Daug mažiau žmonių rinkosi sąraše pasiūlytus persikus, nektarinus, abrikosus. „Jie ne tokie atsparūs – sodininkai dažnai nesulaukia derliaus, nes žiedai pavasarį nušąla“, – tendenciją paaiškina K. Malinauskas.

Iš jų atspariausi abrikosai. Pasak specialisto, persikai ir nektarinai patys lepiausi iš visų sodo augalų. Norintiesiems ragauti savų persikų, rekomenduoja atsakingai parinkti sodinukui vietą. „Nevėjuota, nešaltiniuota, gera derlinga žemė, pietinė pusė – tokioje vietoje tikėtina, kad lepūs augalai augs ir derės“, – tvirtina pašnekovas.

Svarbi ir priežiūra

Socialinėje erdvėje žmonės dalijosi patirtimi, kad pasodinę net ir gerą veislę, ne visuomet sulaukia slyvų arba jos kirmija. „Dažnai galvojama, kad kirmija, nes prastas medis. Dėl to nei medis, nei jo veislė nekalta – vaisėdžiai puola visus. Taip dažnai nutinka po šiltų žiemų. Kai derlius gausus, visų uogų nepažeidžia. Vaisėdžių išvengti be chemijos sunku – būtina purkšti“, – paaiškina K. Malinauskas ir rekomenduoja slyvą purkšti prieš žydėjimą (nuo kitų kenkėjų), o praėjus 2–3 savaitėms po žydėjimo – insekticidais nuo vabalų.

Prastas derlius, specialisto teigimu, gali būti ir dėl to, kad kryžmadulkis augalas pasodintas vienas. Jei šalia ir auga kitos slyvos, gal jos žydi kitu metu ir jis negali būti apdulkintas? Persikai, nektarinai – savidulkiai. Abrikosai ir slyvos – kai kurie savidulkiai, bet dauguma kryžmadulkiai, tai irgi lemia derlių. Bet sodininkas atkreipia dėmesį, kad ir savidulkis augalas kompanijoje dera gausiau.

Jis pabrėžia ir kokybiško medžių genėjimo svarbą: „Veisles ‘Kometa‘ ir ‘Skoroplodnaja‘ būtina gerai išgenėti. Jų šakos linkusios svirti (nusveria ir derlius), nėra aiškios viršūnės, todėl negenimi medžiai išauga labai platūs, vainikas gali siekti ir 4 m pločio (medžio aukštis 3 m), todėl nurinkus derlių, reikėtų stipriai apgenėti. Šių slyvų gailėti neverta, geriau patrumpinkite šakas.“

Kokybiškai genimo medžio ir uogos didesnės, o negenimo smulkesnės. Žinoma, sulaukti gausesnio derliaus padės ir profilaktiniai purškimai pavasarį bei rudenį vario sulfatu arba su vario turinčiais preparatais.

  2022-08-22

Susijusios temos - skaitykite: slyvos, slyvų veislės, abrikosai, abrikosų veislės, persikai, persikų veislės

Dalintis

2024/04/23

Gyvulių augintojams ir pašarų gamintojams – dar vienas apynasris

Nuo kitų metų įsigaliosiantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 2023/1115 dėl tam tikrų su miškų naikinimu ir alinimu siejamų biržos prekių ir produktų tiekimo Europos Sąjungos (ES) rinkai bei jų eksportui iš ES, kit...
2024/04/23

Gydytoja: kiekviena profilaktinio skiepijimo vakcinos dozė yra svarbi ne tik vaiko, bet ir visuomenės sveikatai

Mažėjančios vaikų skiepijimų apimtys atveria kelią seniai pamirštoms ligoms ir pavojingiems jų protrūkiams – tai rodo ir šiuo metu Lietuvoje pradėjęs augti sergamumas kokliušu. Siekiant suvaldyti infekcinių ligų grėsmę r...
2024/04/23

Kauno regione mažėja laukuose pūvančių daržovių: dalis šio maisto pasiekia skurstančiuosius

Lietuvos ūkiuose iki 20 proc. visos produkcijos yra nerealizuojama. Tai daugiau nei 65 000 tonų vaisių ir daržovių, kurie yra išmetami ar paliekami laukuose supūti. „Maisto banko“ skaičiavimais, šis kiekis prilygsta 130 m...
2024/04/23

Galutinai patvirtinta: šiemet daugiamečių pievų atkurti nereikės

Pasėlius deklaravusiems Lietuvos ūkininkams daugiamečių pievų šiais metais atkurti tikrai nereikės – Europos Parlamentas (EP) patvirtino reglamento, susijusio su daugiamečių pievų išlaikymo nuostatomis, pakeitimus. Žemės ūkio m...
2024/04/23

Medžiotojų bilietai bus skaitmeniniai, reglamentuojamas naktinių taikiklių naudojimas

Aplinkos ministerija (AM) parengė Medžioklės taisyklių ir susijusių kitų teisės aktų pataisas, kuriose būtų atsisakyta šiuo metu galiojančių popierinių medžiotojų bilietų naudojimo, o juos pakeistų skaitmeniniai.
2024/04/23

Petro Auštrevičiaus veiklos Europos Parlamente ataskaita 2019-2024 m.

Detektyvų mėgėjams: mano 5-mečio darbų Europos Parlamente ataskaitoje sužinosite, kokiomis aplinkybėmis ir kieno paliepimu nebuvau įleistas į vieną svarbų skrydį iš Vilniaus. O taip pat, kodėl veto teisės atsisakymas keliose svarbiose ES po...
2024/04/23

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komi...
2024/04/23

Martynas Tyla. Sutvarkykime įstatymą, kad neliktų absurdiškų situacijų (papildyta Seimo pranešimu)

Šiuo metu LR Seime svarstomi Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai, susiję su galimybe mugėse, parodose ir masiniuose renginiuose prekiauti alkoholiniais gėrimais iki 15 laipsnių, nepaisant to, kokiu būdu jie yra pagaminti. Priimti pakeit...
2024/04/23

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkursas 2024

Etninės kultūros globos taryba kartu su Lietuvos kaimo turizmo asociacija, Žemės ūkio ministerija ir Turizmo rinkodaros asociacija kviečia Lietuvos kaimo turizmo sodybų šeimininkus dalyvauti Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2024.