K.J. Tokajevas pareiškė, kad Kazachstanas yra pasirengęs padidinti esamų 175 prekių eksportą į ES, kurių vertė viršija 2 mlrd. eurų. Šiuo metu eksportuojami kviečiai, linų sėklos ir perdirbti grūdai, o kitu žingsniu siekiama atverti ES rinkas Kazachstano gyvulininkystei, pieno produktams ir aukštos kokybės ekologiškam maistui. Tokiems projektams finansuoti prezidentas paragino Europos įmones pasinaudoti Astanos tarptautinio finansų centro platforma.
Kazachstanas tebėra patikimas angliavandenilių tiekėjas Europai, kuriam tenka 13 proc. ES naftos importo, daugiausia per Kaspijos vamzdynų konsorciumą (CPC). K.J. Tokajevas labai gerai įvertino ES paramą, kuria siekiama užtikrinti stabilų ir ilgalaikį šio konsorciumo funkcionavimą. Jis pažymėjo, kad šalyje kuriami alternatyvūs žaliavų transportavimo maršrutai.
Kazachstanas įgyvendina atsinaujinančios energijos projektus su savo ilgamečiais Europos partneriais, tokiais kaip „Total“, „Eni“ ir „Svevind“. Be to, Kazachstanas kartu su Uzbekistanu ir Azerbaidžanu pradeda didelio masto projektą, kuriuo siekiama nutiesti žaliosios energijos perdavimo liniją per Kaspijos jūrą ir toliau patekti į Europos rinkas.
Kazachstanas išgauna 19 iš 34 ES ekonomikai reikalingų žaliavų, įskaitant uraną, titaną, varį, litį, kobaltą, volframą ir daugelį kitų. Šalis bendradarbiauja su Europos rekonstrukcijos ir plėtros banku (ERPB) tvarios kasybos ir naudingųjų iškasenų žvalgybos klausimais.
Prezidentas siūlo Astanoje sukurti Regioninį retųjų žemės metalų tyrimų centrą, kuris galėtų tapti naujausios informacijos šaltiniu įmonėms ir investuotojams apie turimus telkinius, technologijas ir jų plėtrą.
Pasak K.J. Tokajevo, sukūrus reikiamą infrastruktūrą, Centrinė Azija gali tapti klestinčiu tranzito centru, užtikrinančiu efektyvias tiekimo grandines tarp Rytų ir Vakarų. Kazachstanas daug investuoja į Trans-Kaspijos tarptautinį transporto maršrutą, kuris yra patikima alternatyva tradiciniams koridoriams.
Pernai krovinių srautas šiuo maršrutu išaugo 62 proc. iki 4,5 mln. t. Krovinių srautą iki 2027 metų planuojama padidinti iki 10 mln. t. Be to, K.J. Tokajevas parėmė ES „Global Gateway“ strategiją, skatinančią tvarių transporto jungčių plėtrą regione.
Kazachstanas taip pat yra dekarbonizacijos iniciatyvų priešakyje. Šalies vadovo teigimu, švarios energijos gamyboje šalis atlieka pagrindinį vaidmenį, tiekdama apie 40 proc. viso pasaulinio branduolinio kuro. Praėjusiais metais Kazachstane buvo įkurtas Regioninis klimato kaitos ir žaliosios energijos projektų biuras.
Kazachstanas investuoja į dirbtinį intelektą (DI) ir skaitmenines technologijas, kurios skatina augimą ir modernizavimą. „Alem.AI“ inovacijų centras Astanoje ir specializuotas rizikos fondas yra skirti palaikyti startuolių plėtrą.
K.J. Tokajevas pasiūlė „Astana Hub“ pagrindu įkurti Inovacijų miestelį „Centrinė Azija – Europos Sąjunga“. Jis paskelbė, kad šalyje jau yra įsteigta Tarptautinė DI patariamoji taryba, kurios tikslas – parengti 100 000 kvalifikuotų IT specialistų.
Šalies vadovas akcentavo glaudų bendradarbiavimą švietimo srityje su ES per „Erasmus+“, „Europos horizonto“ ir kitas programas. Kazachstane atidaryta daugiau nei 30 tarptautinių universitetų filialų, kurie padeda kurti pasaulinio lygio akademinį potencialą.
„Siūlome plėtoti „Erasmus+“ programą Centrinei Azijai, akcentuojant prioritetinių sektorių, tokių kaip DI, vandens išteklių valdymas, biotechnologijos ir kt., specialistų rengimą“, – sakė K.J. Tokajevas.
Anot Kazachstano lyderio, šalis atlieka viduriniosios jėgos ir tilto tarp Rytų ir Vakarų vaidmenį, vykdanti subalansuotą užsienio politiką. Didėjančio pasaulio nestabilumo laikotarpiu K.J. Tokajevas paragino visas šalis laikytis JT Chartijos ir visuotinai pripažintų tarptautinės teisės principų, taip pat remti JT generalinio sekretoriaus Antonio Guterreso veiklą.
„Kazachstanas visada pasisako už taikų konfliktų sprendimą, todėl sveikiname derybų dėl Ukrainos pradžią, tikimės palankaus rezultato, nors puikiai suprantame problemos sudėtingumą“, – pažymėjo jis.
K.J. Tokajevas padėkojo renginio dalyviams ir Europos partneriams už paramą iniciatyvai Almatoje sukurti JT regioninį Centrinės Azijos ir Afganistano darnaus vystymosi centrą. Jo nuomone, šis centras efektyviai pasitarnaus propaguojant visuotinę „Darbotvarkę-2030“, taip pat prisidės sprendžiant regione aktualius socialinius, ekonominius ir aplinkosaugos klausimus.
Be to, „Centrinės Azijos – Europos Sąjungos“ viršūnių susitikimo kuluaruose K.J. Tokajevas susitiko su Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen, Europos Vadovų Tarybos pirmininku Antonio Costa, Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko prezidente Odile Renaud-Basso ir Uzbekistano prezidentu Šavkatu Mirzijojevu.
Kazachstano ambasados informacija