Ashburn +7,2 °C Dangus giedras
Penktadienis, 11 Spa 2024
Ashburn +7,2 °C Dangus giedras
Penktadienis, 11 Spa 2024

Kazio Starkevičiaus idėjos ne visiems patinka

2024/08/29


Naujasis žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius garsiai kalba apie pokyčius žemės ūkyje, tačiau kai kurie ministro pasisakymai tarp kaimo žmonių sulaukia visokių reakcijų: ir teigiamų, ir neigiamų.

Gulintiems, pilvus išvertus, išmokų nemokėti

Žemės ūkio ministras K. Starkevičius siūlo keisti tiesioginių išmokų dalybas – jas skirti tik ūkininkaujantiems. Tiesa, ir pats ministras pabrėžė, kad tokiems pokyčiams reikės politinės valios.

Ar teisinga būtų mokėti tiesiogines išmokas tik dirbantiems žemę? „Labai gerai būtų. Tam, kas dirba, tam ir turi mokėti“, – nedvejoja ūkininkė Arūna Dereškevičienė iš Vidzgailų kaimo (Lazdijų r.).

Asta Kiseliauskaitė
 Asta Kiseliauskaitė mano, kad ne visi bus patenkinti tokiu sprendimu, jei jau tikrai taip būtų nutarta. (Autorės nuotrauka)

Tačiau ne paslaptis, kad daug kas kaime savos žemės nedirba: vieni išnuomoja, kiti – tiesiog atiduoda ūkininkams, pvz., nusišienauti ar apsisėti, bet deklaruoja vis tik patys. „Aš dirbu žemę, moku didelę nuomą arba, jei leidžia nusišienauti, nušienauju, tai deklaruoju ne aš, o savininkas, kitaip tariant, „atiduodu deklaracijas“. Patys nedirba, bet deklaruoja ir išmokas pasiima. Yra gi kas išnuomoja ir laukia, kad jiems už žemės nuomą „baisius“ pinigus mokėtų“, – „Ūkininko patarėjui“ dėsto A. Dereškevičienė. O tokių protingų, kurie dirbti žemės nenori ir jos tikrai nedirba, bet deklaruoja ir išmokas gauna, tikrai yra, ir nemažai. Nei sėja, nei akėja, tik pinigus gauna. „Tai yra didžiausia nesąmonė, – rėžia ŪP pašnekovė. – Žemę reikia dirbti, o ne iš jos pinigų norėti, nieko nedarant.“

Labiausiai nepatenkinti tokia ministro pozicija tie, kurie turi žemės, jos nedirba, jų „ūkiuose“ kudakuoja vos kelios vištos, bet deklaruoja ir gauna išmokas. „Ūkininkai dirba žemę, o jie sau guli po obelimi pilvus išvertę ir jiems nesvarbu, ar lietus, ar dargana – tas pats, nei jų kas supūva, jiems nieko neišguldo, nieko neišvarto – ir pinigus dar nori pasiimti, o mes dirbame ir dar būna metų, kad tik šnipštas išeina“, – nevynioja į vatą žodžių A. Dereškevičienė. Bet gi išmokų pinigai visiems labai gerai? „Oi, ir aš norėčiau, kad nieko nereikėtų daryti, o pinigai kapsėtų. Tik kažkaip nekapsi man, nors labai norėčiau. Kai pagalvoju, Dieve, ar aš gyventi nemoku, ar kaip čia yra: man nieko neprikapsi, turiu, kiek užsidirbu“, – dėsto ji.

Ne visiems patiks

Asta Kiseliauskaitė iš Būdviečio kaimo (Lazdijų r.) sukasi tarp ūkininkaujančių žmonių, girdi jų kalbas, žino jų džiaugsmus ir rūpesčius. Sako, kad ne visi bus patenkinti tokiu sprendimu, jei jau tikrai taip būtų nutarta. „Tikrai bus tokių, kuriems netiks toks parėdymas“, – pastebi ji. Kaime žmonės žemės vieni daugiau, kiti mažiau turi, jei daugiau žemės valdo, tai ir išmokų nemenka suma susidaro. Pinigus gauti visiems patinka, gerai, kai sąskaitoje jų padaugėja. „Aišku, vieni patys dirba, patys deklaruoja. Aš esu išnuomojusi savo žemę, gaunu pinigus už nuomą, o deklaruoja nuomininkas“, – pasakoja ŪP pašnekovė. Jos ūkelis nedidelis: karvutę laiko tik, kaip žmonės sako, dėl savęs. „Daug kas turi nedidelius ūkelius: laiko piendavę, dar kokį veršelį. Tad įdomu, kokios ribos bus nubrėžtos, kam jau nepriklausys tos išmokos? Jei turi žemės, dar kokią karvutę – ūkelis smulkus, bet vis šis tas. Kas nieko jau neturi, gal tiems ir nereikėtų mokėti, bet kas bent šiek tiek ūkininkauja, tai vis tik išmokų pinigai – nemenka paspirtis. O dabar kas žino, kaip čia bus, gal vieną karvutę turint ir tik šiek tiek žemės jau išmokos nepriklausys?“ – svarsto A. Kiseliauskaitė. Kaime jau seniai pastebima tendencija: norima palikti tik didelius ūkius, jie labiau ir remiami, o mažųjų norima atsikratyti, sudarant jiems nepalankias sąlygas. „Juk ir už pieną didesniems mokama daugiau, mažiukams – mažiau“, – pastebi moteris.

„Tikrai ne visiems tai patiks, nes žemės mokestį juk visi moka“, – savo nuomonę išsako A. Kiseliauskaitė. Visai tikėtina, kad ir žemės nuomos kaina kils, jei toks siūlymas bus priimtas. „Nors dabar jau dažnas reiškinys, kad jei išnuomojama žemė, tai nuomininkas ir deklaruoja, o savininkas gauna pinigus tik už nuomą. Aišku, pavyzdžiui, pati deklaruodama tą patį žemės plotą, gaučiau daugiau, nei už nuomą gaunu. Čia yra tokių niuansų“, – pastebi pašnekovė.

Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane įvairioms tiesioginėms išmokoms numatyta per 3 mlrd. Eur. Šių išmokų Lietuvoje suma kasmet siekia vidutiniškai apie 205 Eur už ha, o ES vidurkis siekia 270 Eur.

 

Viršelyje: Žemės ūkio ministras išsakė idėją tiesiogines išmokas mokėti tik žemę dirbantiesiems. Asociatyvi 123rf nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis