Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023

Keičiantis klimatui didėja ūkininkų patiriami nuostoliai

2023/09/30


Rudenį į laukus išvažiuojantys ūkininkai skuba pasinaudoti geru oru. Žemdirbiai tiesiogiai jaučia, kad keičiantis klimatui anomalijų ir ekstremalių reiškinių daugėja bei supranta, kad stichijos gali juos palikti prie suskilusios geldos.

Nors metai dar nesibaigė, klimato reiškiniai per pirmus devynis šių metų mėnesius jau pridarė beveik 10 proc. daugiau žalos pasėliams bei ūkininkų turtui nei per visus praėjusius metus. Pernai siautusi stichija daugiausiai žalos pridarė Šiaulių, Joniškio, Pasvalio ir Panevėžio rajono ūkininkams. Ekspertai pažymi, kad klimatiniai pokyčiai atsispindi draudimo žalų suvestinėse, todėl neabejoja, kad ilgainiui nuostoliai taps ne tik dažnesni, bet ir didesni.

„Praėjusiais metais vidutinė ūkininko patirta žala dėl stichijų siekė apie 7 tūkst. eurų. Šiemet vidutinės žalos dydis kone keturiskart didesnis ir siekia apie 25 tūkst. eurų. Kelis pastaruosius metus stebima aiški tendencija: gausėja įvykių, susijusių su stichinėmis nelaimėmis. Jei pernai dažniausiai nukentėjo Šiaurės Lietuvos regionai, tai šiemet žalų žemėlapis prasiplėtė – stichija pridarė žalos ir Rytų bei centrinės Lietuvos regionams. Audra talžė ne tik pasėlius, bet ir ūkininkų techniką, pastatus“, – pasakoja Deividas Juodis, pasėlių draudimo rizikos vertintojas.

deividas juodis
Daividas Juodis. BTA nuotr.

Nerimauja dėl rudeninio lietaus

Raimundas Juknevičius, Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininkas, sako, kad šiemet skirtingos temperatūros oro masių kova, sukelianti škvalus, krušą, viesulus ir kitus ekstremalius gamtos reiškinius, buvo labai intensyvi. O metai dar nesibaigė – nemalonumų gali atnešti ir ruduo.

„Kalbant apie rudenį, tikėtina, gali būti smarkaus lietaus, nes vasara buvo sausa ir karšta. Tai, kas išgaravo, debesys turės atiduoti. Jei ciklonas po ciklono judės per Lietuvą, tai nieko gero. Yra buvę metų, kad lyja taip dažnai ir daug, jog neįmanoma įvažiuoti į laukus su technika ir laiku pasėti žiemkenčius“, – pasakoja R. Juknevičius.

Jis priduria, kad pasėliams kenkia ne tik ankstyvos šalnos. Keliolikos laipsnių skirtumas dienos ir nakties metu taip pat gali būti pražūtingas.

„Klimatologai tvirtina, kad ekstremalūs reiškiniai pasaulyje dažnėja. Vadinasi turime laukti, kad ir Lietuvoje bus daugiau viesulų, audrų ir temperatūros šuolių“, – teigia LŪS pirmininkas.

Anot jo, ūkininkai, ypač stambesni, Lietuvoje nuo tokių rizikų draudžiasi – šalyje apdrausta apie 30 proc. pasėlių. Tačiau smulkesni ir konservatyvesni prie tokios paslaugos dar neįprato, nes Lietuvoje pasėlių draudimo apskritai ilgą laiką niekas nesiūlė.

Padeda mokslas ir technologijos

Ieškoma ir kitų būdų sumažinti kintančio klimato įtaką. Štai, selekcininkai jau daug metų siekia išvesti vis atsparesnes rūšis. Anot R. Juknevičiaus, rapsų atsparumas šalčiui (kai augalai uždengti sniegu) vos per keletą metų padidintas nuo -16 iki -18 ar net -20 laipsnių Celsijaus. Taip pat sparčiai tobulėja sėjos ir laukų priežiūros technologijos.

 

Partnerio turinys

123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Hidroenergetikai dvaro sodyboje restauruoja stogą: „Esame bendruomenės nariai“

Hidroenergetikos įmonė Biržuvėnų dvaro sodybos (Telšių r.) buvusį kartono fabriką nuomojasi jau dvidešimt metų ir siekia apsaugoti šį kultūros paveldo objektą.
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Įvyko pirmosios žiemos sezono ristūnų žirgų lenktynės (nuotraukų galerija)

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją, Širvintų hipodrome įvyko pirmos žiemos ristūnų žirgų lenktynės. Rungėsi 15 ristūnų ir vadeliotojų duetų, įveikę 1800 m distanciją.
2023/12/10

Ko reikia aplinkos apželdintojui: mylėti augalus ir nebijoti išsitepti

Lietuvos gyventojai pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiria savo namų ar sodybų aplinkos puoselėjimui, tad auga ir kraštovaizdžio bei dekoratyvinio apželdinimo specialistų paklausa. Dirbantys šioje srityje ne vienerius metus sako,...
2023/12/10

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/10

Ekologinių Danijos ūkių sėkmės paslaptis: dėmesys efektyvumui, inovacijoms ir vartotojų pasitikėjimas

Danijos ūkiai pagrįstai laikomi vienais inovatyviausių pasaulyje. Keliuose jų apsilankęs žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis kartu su Žemės ūkio ministerijos, „Ekoagros“, ūkininkų bei jų atstovais domėjosi, kaip danų ūkininkai...