Ashburn +2,1 °C Mažai debesuota
Antradienis, 5 Grd 2023
Ashburn +2,1 °C Mažai debesuota
Antradienis, 5 Grd 2023


BNS

 

Keisis rinkliavos už komunalines atliekas, tikimasi daugiau skaidrumo

2023/09/01


Gyventojams šiemet arba kitų metų pradžioje turėtų keistis rinkliavos už komunalines atliekas – Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) netrukus tvirtins atliekų tvarkymo regionuose dydžius, o jų tvarkymo centrai turės aiškiai įvardyti sąnaudas, įtraukiamas į kainas. Aplinkos viceministrė sako, jog taip norima išskaidrinti šių paslaugų kainodarą. Be to, individualių namų savininkai, dabar mokantys pagal kvadratinius metrus, mokės pagal konteinerių skaičių, tūrį ir jų ištuštinimo dažnį.

Aplinkos ministerija tikisi, kad naujas paslaugų apmokestinimas bus skaidresnis ir suprantamesnis, dėl to sumažės skundų. Naujas ministerijos parengtas taisykles Vyriausybė turėtų patvirtinti artimiausiu metu.

„Pakeitimai buvo priimti dar 2021 metų gruodžio pabaigoje, komunalinių atliekų tvarkymas yra paskutinė iš viešųjų paslaugų, kur Seimo sprendimu atsirado naujas žaidėjas VERT. Jam suteikti įgaliojimai tvirtinti regionines atliekų tvarkymo kainas“, – BNS komentavo aplinkos viceministrė Raminta Radavičienė.

„Mintis viso kainodaros reguliavimo – skaidrinti kainodaros sistemą, įvertinti sąnaudų pagrįstumą, kurios įtraukiamos į gyventojų ir kitų atliekų turėtojų mokamą įmoką“, – pridūrė ji.

Šiemet VERT nustatys pirmąsias atliekų tvarkymo regionuose kainas trejiems metams, o pagal jas savivaldybių tarybos tvirtins įmokos dydžius.

„Taisyklės detalizuoja tvarką, kaip savivaldybės turi paskaičiuoti įmoką. Ji skaičiuojama iš skirtingų dedamųjų – regioninė kaina, kurią tvirtins VERT, savivaldybė prie regioninės kainos pridės atliekų surinkimo ir vežimo sąnaudas, taip pat sistemos administravimo ir lėšų administravimo sąnaudas“, – teigė viceministrė.

Be to, siūloma numatyti, kad į sąnaudas negali būti įtrauktos savivaldybės, atliekų tvarkymo sistemos administratoriaus arba atliekų tvarkytojo mokėtinos baudos, delspinigiai ir sąnaudos, kurias turi apmokėti gamintojai ar importuotojai.

Bendrosios būtinosios sąnaudos ir toliau bus skirstomos į pastoviąsias ir kintamąsias atsižvelgiant į tai, ar jos kinta priklausomai nuo atliekų turėtojams suteiktų paslaugų apimties.

Pasak viceministrės, dabar regioninių atliekų tvarkymo centrų sąnaudos nėra kontroliuojamos ir tikrinamos, jas patvirtina savivaldybės.

„Regioniniai centrai savo veiklų spektru augo, didėjo, galima teigti, kad tam tikros monopolijos regionuose susiformavo ir atsirado nepriklausomo ekonominio reguliuotojo poreikis, kad būtų skaidrumas, kad būtų iš šalies pasižiūrėjimas, ar sąnaudos pagrįstos, kurios deklaruojamos“, – teigia R. Radavičienė.

Ministerija pabrėžia, kad pokyčiai savaime nereiškia, jog gyventojams keisis paslaugų kainos. Anot R. Radavičienės, kol kas per anksti vertinti, kaip tai paveiks kainas.

„Tiesiogiai, kalbant apie įmokos dydį, taisyklės neprogramuoja ir negali programuoti pokyčio, nes jų paskirtis – nustatyti reikalavimus kainos paskaičiavimo. Šiandien kalbėti apie tai, koks tas pokytis galimas rinkliavų dydyje artimiausioje perspektyvoje, yra ankstyva, nes pokytis padarytas ir reguliavime kainodaros. Dabar vyksta regioninių kainų vertinimo ir tvirtinimo etapas“, – sakė viceministrė.

„Siekis yra išskaidrinti regioninę kainą, kad pasimatytų tikrieji kaštai, tikrosios sąnaudos, o nepriklausomas reguliuotojas pasižiūrėtų iš šalies“, – pridūrė ji.

Pagal ministerijos siūlymus rinkliavą mokėtų nekilnojamojo turto (NT) savininkai, jo objektų sąrašą patvirtinant ministrui. Iki šiol savivaldybės galėdavo šį sąrašą išplėsti, dėl to sulaukta skundų.

Be to, NT savininkams, kurie turi individualius atliekų konteinerius, pastovioji rinkliavos dalis bus skaičiuojama pagal konteinerių skaičių, tūrį ir ištuštinimo dažnį.

„Čia reaguojant į pasipiktinimus, kad dažnai savivaldybės taiko paprastą apskaičiavimo būdą pagal kvadratinius metrus, kas piktina visuomenę. Tai pakeitimas – tie savininkai, kurie turės individualų konteinerį, jie turės įmokos paskaičiavimą pagal konteinerių skaičių, tūrį ir ištuštinimo dažnį“, – sakė R. Radavičienė.

Be to, pastatams, kurie naudojami žemės ūkiui, rinkliava negalės būti skaičiuojama pagal jų bendrą plotą.

Rinkliavos nereikėtų mokėti po daugiabučiais namais esančių garažų savininkams. Dabar rinkliava netaikoma tik individualiose valdose esantiems garažams.

VERT pirmuosius tarifus turėjo patvirtinti iki spalio 1 dienos, tačiau, pasak viceministrės, regioniniai atliekų centrai vėlavo pateikti projektus, todėl procesas gali užsitęsti iki spalio pabaigos-lapkričio pradžios, kai kuriems regionams ir iki Naujųjų metų.

 

Autorė Erika Alonderytė-Kazlauskė/BNS

123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/05

Milijonai įsisavinti. O kur meldinės nendrinukės populiacijos šuolis? (I)

Turbūt daugelis Lietuvoje žino, kad brangiausias pas mus paukštukas – visaip išgarsinta meldinė nendrinukė. Brangus jis ne tik todėl, kad yra itin retas ir saugomas, bet ir pinigine išraiška. Tam skiriami milijona...
2023/12/05

Epideminį sergamumo lygį siekia vis daugiau savivaldybių

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius kas savaitę didėja. 48-ąją šių metų savaitę (la...
2023/12/05

Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų veiksmų programos uždarymo renginyje – padėkos sektoriaus atstovams

Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų veiksmų programos įgyvendinimui artėjant prie finišo tiesiosios, Žemės ūkio ministerija pakvietė žuvininkystės sektoriaus atstovus ir suinteresuotas institucijas apžvelgti šios p...
2023/12/05

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojui skirta 46,4 tūkst. eurų bauda

Vilniaus miesto apylinkės teismas išnagrinėjo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tirtą baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai kyšininkavimu buvo pareikšti dviem Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojams ir dviem juos papirk...
2023/12/05

Seimas patvirtino 2024 metų valstybės biudžeto projektą

Šiandien Seime patvirtintas Finansų ministerijos parengtas 2024 metų valstybės biudžeto projektas, kuriame didžiausias dėmesys skiriamas švietimo susitarimo įgyvendinimui ir trims Finansų ministerijos (FM) išskirtoms prioritet...
2023/12/05

Paprikos lauke – įdomesnės ir saldesnės

Ar visi esame matę vadinamųjų pomidorinių arba spiralinių paprikų, auginamų lysvėje? Tokių radome Salvinos Kievinienės ūkyje (Panevėžio r., Ramygala): čia paprikos pastaraisiais metais stebino derliumi ne tik šiltnamyje, bet ir lauke. Pa&sc...
2023/12/05

Parama tvarioms ūkių investicijoms

Šiais metais pradėtame įgyvendinti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginiame plane (SP) yra nauja intervencinė priemonė „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“, pagal kurią pirmasis kvietimas tei...
2023/12/05

Klaipėdos rajone pagerbti „Metų ūkis 2023“ prizininkai

Kasmetiniai apdovanojimai „Metų ūkis“ toliau tęsia tradiciją – šiemet buvo įteikti dar trys apdovanojimai prizines vietas pelniusiems ūkininkams, savo veiklą vystantiems Klaipėdos rajone.
2023/12/05

Renovuoti namai kelia naujų idėjų

Naujai renovuoti Kapčiamiesčio (Lazdijų r.) bendruomenės namai jau atidaryti. Ir visa tai pavyko padaryti gavus įvairią paramą. Daugiau nei 60 narių vienijanti Kapčiamiesčio bendruomenė, vadovaujama pirmininkės Ramintos Karauskienės, per 6 metus į...