Ashburn +1,4 °C Mažai debesuota
Antradienis, 19 Kov 2024
Ashburn +1,4 °C Mažai debesuota
Antradienis, 19 Kov 2024

Kerintis, bet nuodingas oleandrų žavesys

2023/02/01


Alytiškė Zita ZENKEVIČIENĖ prieš ketverius metus iš Gran Kanarijos atsigabeno oleandro šakelių, o praėjusį rudenį namuose ant vienintelės prigijusios sulaukė ryškiaspalvių žiedų. Manome, skaitytojams bus naudinga sužinoti, kaip šį egzotišką, bet išskirtinai nuodingą augalą auginti Lietuvos sąlygomis. Šis grožis puoselėjamas ir Kretingos muziejaus Žiemos sode.

Ispaniškos gėlės lietuviška versija

Z. Zenkevičienę taip sužavėjo Ispanijos gamta, tad į Gran Kanarijos salą vyko antrus metus iš eilės. 2019 metų balandį su kelionės draugais keliaudama pietine Gran Kanarijos dalimi, negalėjo nepastebėti nuo namų arkų ir balkonų, tvorų svyrančių oleandrų krūmų su gausiomis žiedų kekėmis. Vieni žiedai pilnaviduriai, kiti paprastesni, vieni rausvi, kiti balti, vieni už kitus įdpūdingesni.

„Kadangi norėjosi parsivežti kažką įspūdingo, nusiskyniau tris šio krūmo šakeles, nusvirusias nuo tvoros, net sunku buvo rasti tarp gausybės žiedų, ir sudėjau į buteliuką su keliais vandens lašeliais, – pasakojo šį augalą užsispyrusi žūtbūt parsivežti namo retais augalais besidominti alytiškė. – Lėktuvu vandens gabenti negalima, todėl to drėgmės šlakelio augalams turėjo užtekti. Prigijo tik viena iš šių trijų šakelių, o pernai rugsėjį nudžiugino rausvais pilnaviduriais žiedais. Jie buvo tokie sunkūs ir vandeningi, kad teko net parišti.“

Vėliau, kad augalas labiau šakotųsi, ji nuskynė tris viršūnėles – ir šakeles vėl įmerkė į vandenį, paskui įsmeigė į žemę. Viena jų prigijo ir jau padovanota, o vadinamąjį motininį oleandrą tebeaugina iki šiol. Jo ūgis siekia vos 40 centimetrų, tad bent jau čia, Lietuvoje, greitu augimu oleandras nepasižymėjo. Beje, svarbu žinoti, kad augalo sultys nuodingos.

„Vasarą, kai pati geriu daug vandens, vis su tuo pačiuku buteliuku prieinu pagirdyti ir oleandro, bent jau kas antrą dieną jam būtinai duodu atsigerti, – pasakojo Z. Zenkevičienė. – O žiemą užtenka vos kartą per savaitę palaistyti.“

Daugiau saulės, bet toliau nuo vaikų

Kaip auginti ir prižiūrėti oleandrą Lietuvoje, namų sąlygomis, pasiteiravome Jurgitos Tertelienės, Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vedėjos.

Jos žiniomis, paprastasis oleandras (Nerium oleander) – stepukinių šeimos atstovas, kilęs iš Viduržemio jūros regiono, kur auga miškų pakraščiuose, upių pakrantėse, kai kur sudaro tankius krūmynus. Dažniausiai pastebimas netoli vandens, užauga iki 6 m aukščio.

„Natūraliai gamtoje oleandrai – visžaliai, 2–5 m aukščio krūmai ar net medeliai, – arkreipė dėmesį J. Tertelienė. – Jei sąlygos palankios, oleandras auga labai greitai.“

Žiedai dideli, rausvi, raudoni, balti arba geltoni, tuščiaviduriai arba pilnaviduriai, susitelkę į žiedynus. Pašnekovė perspėjo, kad nors žiedai maloniai kvepia, gali sukelti galvos skausmą, jei augalas itin gausiai žydi. Natūralioje gamtoje augantys oleandrai sėklas subrandina 10 cm ilgio ankštyse.

Augalas mėgsta saulėtas patalpas bei šviežią orą. Vasaroti gali lauke (saulėtoje, šiltoje vietoje), žiemoti turėtų vėsioje (iki 10 °C) ir šviesioje patalpoje. Jei žiemą laikysime per šiltai, ims leisti laibus, ištįsusius ūglius: perspėja J. Tertelienė. Augalas pakenčia sausą patalpų orą.

Specialistė pataria oleandrą vasarą laistyti gausiai, pašildytu vandeniu, žiemą – retai, bet gausiai, vandenį iš padėklo išpilti. Senus oleandrus kas antrus metus turėtume smarkiai nugenėti, tada auga daugiau jaunų šakų, o gėlė gausiau žydi. Geriausia genėti kovą.

Persodinti reikėtų kas antrus metus, patariama sodinti į derlingą, bet vandeniui laidų dirvožemį, įmaišyti klinčių ar dolomito skaldos.

„Turbūt atkreipėte dėmesį, kad ant oleandro lapų ir žiedų dažnai būna nustipusių musių, – perspėjo J. Tertelienė. – Paragavę šio augalo, paukščiai ir gyvūnai nugaišta. Oleandras pavojingas ir žmonėms. Kai kurioje literatūroje rašoma, kad net vienas oleandro lapas – mirtina dozė vaikui.“

Oleandras priskiriamas prie ypač pavojingų ir nuodingų kambarinių augalų, kurio visos dalys nuodingos. Ypač pavojingos sėklos ir sultys, todėl prižiūrėti oleandrus reikia su pirštinėmis, o vaikų ir gyvūnų išvis neleisti arti.

J. Tertelienės žinomis, oleandrus augino senovės Graikijoje, Romos soduose, jis pavaizduotas senovinėse Pompėjaus freskose. Rūšies pavadinimas sudarytas iš dviejų Graikiškų žodžių oleo – kvepiantis ir andros – vienos iš Graikijai priklausančių salų vardas.

„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Zitos Zenkevičienės ir Jurgitos Tertelienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/03/19

Seimas po svarstymo pritarė samanės įteisinimui

Seimas nusiteikęs legalizuoti naminukės gamybą kaimo turizmo sodybose. Iki 65 laipsnių stiprumo naminio alkoholio būtų leidžiama pagaminti 100 litrų per metus – 10 kartų mažiau, nei siūlyta anksčiau.
2024/03/19

Užsienietis mugėje nešiojosi pelėdą, ūkininkas su ūkiniais gyvuliais laikė makaką

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) pareigūnai nustatė du neteisėtus laukinių gyvūnų laikymo atvejus: vienas asmuo Vilniuje Kaziuko mugėje turėjo į Lietuvos raudonąją knygą įtrauktą paukštį – liepsnotąją pelėdą, kitas – &Scaron...
2024/03/19

„DeLaval“ melžimo robotas palengvino ūkininko gyvenimą

Šilalės rajono Palentinio kaimo ūkininkas Gražvydas Kairys, laikantis 72 juodmarges ir holšteinų veislės pienines karves, beveik prieš pusantrų metų įsigijo „DeLaval“ savanoriško melžimo sistemos robotą VMS ...
2024/03/19

VDU Žemės ūkio akademijoje – 28-oji tarptautinė žemės ūkio paroda „Ką pasėsi... 2024“

Į Kauno  r. esantį Akademijos mstl. kovo 21–23 d. suvažiuos moderniausia žemės ūkio technika ir įranga – traktoriai, kombainai, krautuvai ir kita. Ją, kaip ir daugelį žemės ūkiui skirtų produktų ir paslaugų, atstovaus per 400 įmon...
2024/03/19

Politikų pažadai – šakėmis ant vandens

Praėjusią savaitę Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) išplatino pranešimą: „Daugiamečių pievų atstatymo klausimas – finišo tiesiojoje: Europos Komisija (EK) pritaria Lietuvos siūlymui.“ Žemdirbių bendruomenė sukluso...
2024/03/19

Žemės ūkio ministerija taps atviresnė socialiniams partneriams

Per praėjusius metus daugiau nei 200 susitikimų su partneriais dalyvavusi Žemės ūkio ministerija žengia dar vieną žingsnį bendradarbiavimui stiprinti. Atsižvelgiant į Valstybės kontrolės rekomendacijas, gerinamos sąlygos socialiniams partneriams į...
2024/03/19

Panevėžio rajone kompensacijos skirtos tik gyvenamųjų namų stogams tvarkyti

Panevėžys (JP.lt). Po 2023 metų vasarą praūžusios galingos krušos didesnių nei milijono eurų nuostolių patyrę Panevėžio rajono gyventojai negaus didelių kompensacijų, nes šalies Vyriausybė nusprendė iš dalies kompensuoti tik i...
2024/03/19

Priartėjo terminas kreiptis paramos dėl miškų atkūrimo ir saugojimo

Kovo 25 d. startuoja paraiškų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės veiklos sritį „Miškams padarytos žalos prevencija ir atlyginimas“ teikimo Nacionalinei mokėjimo agentūrai laikotarp...
2024/03/19

Riešute, riešute, kas tai per žiedelis?

Ne taip, kaip kitais metų laikais, pavasarį kur be pažvelgsi, pamatysi kokį nors stebuklą. Vieni greičiau pastebimi, kitų reikia atidžiai paieškoti. Lietuvos etnografijos muziejaus Kultūrinio kraštovaizdžio skyriaus vyresnioji muziej...