Columbus +11,6 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 20 Bal 2024
Columbus +11,6 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 20 Bal 2024

Kerintis, bet nuodingas oleandrų žavesys

2023/02/01


Alytiškė Zita ZENKEVIČIENĖ prieš ketverius metus iš Gran Kanarijos atsigabeno oleandro šakelių, o praėjusį rudenį namuose ant vienintelės prigijusios sulaukė ryškiaspalvių žiedų. Manome, skaitytojams bus naudinga sužinoti, kaip šį egzotišką, bet išskirtinai nuodingą augalą auginti Lietuvos sąlygomis. Šis grožis puoselėjamas ir Kretingos muziejaus Žiemos sode.

Ispaniškos gėlės lietuviška versija

Z. Zenkevičienę taip sužavėjo Ispanijos gamta, tad į Gran Kanarijos salą vyko antrus metus iš eilės. 2019 metų balandį su kelionės draugais keliaudama pietine Gran Kanarijos dalimi, negalėjo nepastebėti nuo namų arkų ir balkonų, tvorų svyrančių oleandrų krūmų su gausiomis žiedų kekėmis. Vieni žiedai pilnaviduriai, kiti paprastesni, vieni rausvi, kiti balti, vieni už kitus įdpūdingesni.

„Kadangi norėjosi parsivežti kažką įspūdingo, nusiskyniau tris šio krūmo šakeles, nusvirusias nuo tvoros, net sunku buvo rasti tarp gausybės žiedų, ir sudėjau į buteliuką su keliais vandens lašeliais, – pasakojo šį augalą užsispyrusi žūtbūt parsivežti namo retais augalais besidominti alytiškė. – Lėktuvu vandens gabenti negalima, todėl to drėgmės šlakelio augalams turėjo užtekti. Prigijo tik viena iš šių trijų šakelių, o pernai rugsėjį nudžiugino rausvais pilnaviduriais žiedais. Jie buvo tokie sunkūs ir vandeningi, kad teko net parišti.“

Vėliau, kad augalas labiau šakotųsi, ji nuskynė tris viršūnėles – ir šakeles vėl įmerkė į vandenį, paskui įsmeigė į žemę. Viena jų prigijo ir jau padovanota, o vadinamąjį motininį oleandrą tebeaugina iki šiol. Jo ūgis siekia vos 40 centimetrų, tad bent jau čia, Lietuvoje, greitu augimu oleandras nepasižymėjo. Beje, svarbu žinoti, kad augalo sultys nuodingos.

„Vasarą, kai pati geriu daug vandens, vis su tuo pačiuku buteliuku prieinu pagirdyti ir oleandro, bent jau kas antrą dieną jam būtinai duodu atsigerti, – pasakojo Z. Zenkevičienė. – O žiemą užtenka vos kartą per savaitę palaistyti.“

Daugiau saulės, bet toliau nuo vaikų

Kaip auginti ir prižiūrėti oleandrą Lietuvoje, namų sąlygomis, pasiteiravome Jurgitos Tertelienės, Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vedėjos.

Jos žiniomis, paprastasis oleandras (Nerium oleander) – stepukinių šeimos atstovas, kilęs iš Viduržemio jūros regiono, kur auga miškų pakraščiuose, upių pakrantėse, kai kur sudaro tankius krūmynus. Dažniausiai pastebimas netoli vandens, užauga iki 6 m aukščio.

„Natūraliai gamtoje oleandrai – visžaliai, 2–5 m aukščio krūmai ar net medeliai, – arkreipė dėmesį J. Tertelienė. – Jei sąlygos palankios, oleandras auga labai greitai.“

Žiedai dideli, rausvi, raudoni, balti arba geltoni, tuščiaviduriai arba pilnaviduriai, susitelkę į žiedynus. Pašnekovė perspėjo, kad nors žiedai maloniai kvepia, gali sukelti galvos skausmą, jei augalas itin gausiai žydi. Natūralioje gamtoje augantys oleandrai sėklas subrandina 10 cm ilgio ankštyse.

Augalas mėgsta saulėtas patalpas bei šviežią orą. Vasaroti gali lauke (saulėtoje, šiltoje vietoje), žiemoti turėtų vėsioje (iki 10 °C) ir šviesioje patalpoje. Jei žiemą laikysime per šiltai, ims leisti laibus, ištįsusius ūglius: perspėja J. Tertelienė. Augalas pakenčia sausą patalpų orą.

Specialistė pataria oleandrą vasarą laistyti gausiai, pašildytu vandeniu, žiemą – retai, bet gausiai, vandenį iš padėklo išpilti. Senus oleandrus kas antrus metus turėtume smarkiai nugenėti, tada auga daugiau jaunų šakų, o gėlė gausiau žydi. Geriausia genėti kovą.

Persodinti reikėtų kas antrus metus, patariama sodinti į derlingą, bet vandeniui laidų dirvožemį, įmaišyti klinčių ar dolomito skaldos.

„Turbūt atkreipėte dėmesį, kad ant oleandro lapų ir žiedų dažnai būna nustipusių musių, – perspėjo J. Tertelienė. – Paragavę šio augalo, paukščiai ir gyvūnai nugaišta. Oleandras pavojingas ir žmonėms. Kai kurioje literatūroje rašoma, kad net vienas oleandro lapas – mirtina dozė vaikui.“

Oleandras priskiriamas prie ypač pavojingų ir nuodingų kambarinių augalų, kurio visos dalys nuodingos. Ypač pavojingos sėklos ir sultys, todėl prižiūrėti oleandrus reikia su pirštinėmis, o vaikų ir gyvūnų išvis neleisti arti.

J. Tertelienės žinomis, oleandrus augino senovės Graikijoje, Romos soduose, jis pavaizduotas senovinėse Pompėjaus freskose. Rūšies pavadinimas sudarytas iš dviejų Graikiškų žodžių oleo – kvepiantis ir andros – vienos iš Graikijai priklausančių salų vardas.

„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Zitos Zenkevičienės ir Jurgitos Tertelienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/19

Investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejamas nuo žemės ūkio veiklos sėkmės

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis ja...
2024/04/19

Seismologiniai duomenys rodo, kaip stipriai žmogaus veikla keičia net Žemės gelmes

„Žemės drebėjimai kyla ne tik dėl geologinių priežasčių, bet ir dėl žmogaus veiklos, tarkim, išgaunant žemės gelmių išteklius. Tad seisminiai stebėjimai būtini ir mūsų šalyje – jie svarbūs tiek mokslui, tiek visuom...
2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Dzūkai jau kviečia grybauti

Dzūkijos nacionaliniame parke balandžio 20 d. prasidės grybavimo sezonas. Direkcija kviečia eiti miškan ir ieškoti pavasarinių grybų. Vieni tokių – bobausiai.
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...