Columbus +15,1 °C Debesuota
Pirmadienis, 28 Spa 2024
Columbus +15,1 °C Debesuota
Pirmadienis, 28 Spa 2024

Keturi kilometrai pažinčių, paslapčių ir linksmybių

2023/04/08


Jei kada važiuosite krašto keliu Nr. 160, atkarpa Telšiai–Varniai, nepamirškite, kad maždaug pusiaukelėje yra nuoroda į Jomantų miško pažintinį taką. Varnių regioniniame parke (Telšių r.) esantis takas populiarus visais metų laikais. Čia vaikštinėja ir norintieji pažinti medžius ar tiesiog pasimėgauti miško takeliais ir Žemaitijos miško oru, ir smalsaujantieji, kur prasideda Minijos upė: visi šiame miške esantys šaltiniai subėga į Sydeklio ežeriuką – tai Minijos aukštupys! „Didįjį akmenį, Triliemenį ąžuolą dar 1964 m. atrado tuometinis girininkas Jonas Kulvinskas. Jį galima vadinti šio tako pradininku“, – pasakoja Irena Zimblienė, biologė, parko direktorė, prisidėjusi prie šio tako kūrimo.

Pradžia – prieš 14 metų

Jomantų miško pažintinis takas lankytojams pristatytas 2007 m. rudenį. Projektuojant taką, kaip tyčia miškas nebuvo gražus – vos pradėjęs atsigauti po gamtos stichijos. 1992 m. per Lietuvą praūžęs uraganas išjudino miške augusias didžiules egles, jos nusilpo, pradėjo sirgti, džiūti, miškininkams teko iškirsti, o mišką naujai atsodinti mažais medeliais: ąžuoliukais, eglaitėmis, berželiais. Labai apsidžiaugiau, kad buvau neteisi – vos atidarius įrengtą taką, jis iškart labai patiko lankytojams“, – šypsosi Irena.

Per mišką einantis pažintinis takas veda ne tik pro gamtos paveldo objektus, atskleidžia ypatingą gamtinę įvairovę, bet ir yra nenuobodus, neprailgstantis.

Pamatysite arba ne

Vienas įspūdingiausių botaninių gamtos paveldo objektų – Triliemenis ąžuolas. Ilgėliau stabtelėti norisi prie daugiau kaip 27 metrų aukščio Jomantų ąžuolo, besipuikuojančio didžiule dreve. Jo šerdis išdegė, kai į jį trenkė žaibas, tačiau senolis gyvas, lapoja ir auga iki šiol.

Pažintinis takas atves ir prie respublikinės reikšmės geologinių paminklų. Geologų mįslė – Aklaežeris (Vokštelis), unikalus sprūdinis ežerėlis, kuriame vandens lygis nuolatos kinta. Anksčiau gyventojai, neišeidami iš savo kiemo, galėdavo pasakyti, kiek jame vandens. Kai jų šuliniai pilni, vadinasi, pilnas ir Vokštelis, kai šuliniai nusenka – ežeras visiškai išsekęs. Tad eidami pro ežerėlį nenustebkite, jei nepamatysite vandens. Užtat apie 2,5 m matomas ir visada savo vietoje!

Vokštelio vandens lygio matuoklis Kaukutis. Požeminių vandenų maitinimo ežeriuko vandens lygis svyruoja – jei Kukučio nematyti, Vokštelis pilnas.

Edukacija ir džiaugsmas akims

Take daug dėmesio skiriama tiek suaugu­siųjų, tiek vaikų edukacijai. Biologė pasakoja, kad kuriant taką norėjosi parodyti ne tik kaip atrodo medžio kamienas, bet ir kokie jo lapai, žiedai, vaisiai – tai iliustruojančiomis lentelėmis su trumpais aprašymais dabar paženklinti Medžių alėjoje ir kitur take au­gantys medžiai ir krūmai. Jomantų miško pažintiniame take didelė sumedėjusių augalų įvairovė, net per 20 medžių ir krūmų rūšių pažymėta lentelėmis.

Minėta gamtinė įvairovė čia tokia di­delė todėl, kad miškas – gana kalnuo­toje vietovėje. Kalvelės miške neatrodo ryškios, bet jas išduoda augmenija – ant kalvų ji vienokia, o lomose, tarp kalvelių susidariusiose pelkutėse, – kitokia. „Greta Aklaežerio suradome pelkę – Varnapelkę, kurioje auga visi pelkei būdingi augalai“, – pasakoja Varnių regioninio parko vadovė.

Take įrengta nemažai įdomybių, kurios ypač džiugina mažuosius. Miške stovi skulptūros: Miško dievybės, Aklaežerio vandens matuoklis Kaukutis. Mėgstantieji pamuzikuoti ras medžiofoną, unikalų, į skrabalus panašų muzikos instrumentą, pagamintą iš išskobtų ąžuolų. Mėgstantieji iššūkius gali išmėginti karstynių-kliūčių ruožą. Na, o linkusieji tyrinėti, galės nu­klysti į Juodųjų paslapčių taką, Inkilų alėjoje susipažinti su uoksiniais, inkiluose gyvenančiais paukščiais. Zuikių mokyklė­lėje atidūs lankytojai ras kryžiažodį, kuris patikrins miške įgytas žinias.

Medžia pažymėti pažintiniais aprašais, kad tako lankytojai išmoktų juos skirti. Nuotraukoje užfiksuotas triliemenis ąžuolas. 

Miške įamžintas ir pirmojo Lietuvos jūrų kapitono Liudviko Stulpino atminimas. Jo vedamas laivas net gelbėjo legendinio Ti­taniko keleivius. Būsimasis kapitonas gimė Jomantų kaime, deja, sodyba neišliko, todėl paminklas pastatytas miške, kuriame, manoma, vaikštinėjo būdamas vaikas.

Maršrutą galima trumpinti

Didžioji keturių kilometrų tako dalis eina aštuoniuke – taip patogiau tiems, kurie abejoja savo jėgomis, nes gali perpus sutrumpinti maršrutą. Bet paprastai net darželinukams šis takas neprailgsta, nes vaizdai nuolat keičiasi.

Planuokite čia sugaišti apie porą valandų. Be abejo, nepamirškite pasiruošti taip, kaip ir bet kokiam pasivaikščiojimui po mišką: patogūs batai, priemonės nuo uodų ir erkių nepakenks, nors einant tik takeliais, tikimybė sutikti pastarąsias labai maža.

Karstynių ruožas – subalansuotas vaikams, bet tinka ir suaugusiesiems.

Įdomybės greta

Važiuojant dviračiais, galima aplan­kyti ir Biržuvėnų dvarą, ir Auksinio elnio dvarą su senovinių motociklų muziejumi, Angelų malūną, užkopti į Žąsūgalos kalną, mat Jomantų takas įsilieja į 32 km ilgio Žąsūgalos dviračių trasą.

Atvykusieji automobiliais gali užsukti ir į Žemaitijos sostinę Telšius, įsikūrusius ant septynių kalvų. Ne taip toli ir Žemai­tijos širdimi vadinami Varniai, kuriuose Šv. Aleksandro bažnyčia (pirmoji pastatyta Žemaitijoje po jos apkrikštijimo), Varnių katedra, Žemaičių vyskupystės muziejus (pastate buvo seminarija, kurioje mo­kėsi Antanas Baranauskas ir Motiejus Valančius). Ir būtina apsilankyti Varnių regioninio parko Lankytojų centre, kur galima susipažinti su parko vertybėmis ekspozicijoje „Septyni keliai iš Varnių“.

 

 

„Rasų“ korespondentas Rytas PAUKŠTYS

Irenos Zimblienės nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis