Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023
Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023

Kiek ilgai vienintelė rajono žuvininkystės įmonė dar turės prašyti nuolaidų iš savivaldybės?

2023/11/10


Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Jau ne pirmi metai, kaip vienintelė Kėdainių rajono žuvininkystės įmonė „Kaplių žuvys“ turi prašyti iš rajono savivaldybės sumažinti jiems žemės nuomos mokestį perpus. Taip yra dėl to, kad žuvininkystės įmonei pritaikytas toks pats žemės nuomos tarifas, kaip ir kitiems ūkininkams, kurie dirba žemę. Problema ta, kad dalies turimos žemės „Kaplių žuvys“ nė nenaudoja, joje atlieka visuomenei naudingus darbus, o ir lyginti žemdirbystei naudojamą žemę su žuvininkystei reikalingais plotais nėra labai sąžininga.

Prašė kainą sumažinti pusiau

UAB „Kaplių žuvys“ yra maža įmonė, kurioje dirba tik 7 darbuotojai ir ji yra priskiriama labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms.

Iš valstybės nuomojamos žemės sklypo plotas yra beveik 340 hektarų, tačiau įmonė veiklą vykdo tik 228 hektaruose. Kitas plotas, kuris yra nenaudojamas, yra Obelies upės pakrantė, kur yra paukščių apsaugos zona.

Bendrovei taikomas 2,5 proc. žemės nuomos mokesčio tarifas, kuris yra didžiausias šalyje, taikomas žuvininkystės įmonėms.

Kasmet už žemės nuomą savivaldybei įmonė turi atseikėti daugiau kaip 30 tūkst. eurų mokesčių.

Motyvuodami tuo, kad mokestis yra neadekvačiai didelis, bendrovės atstovai prašo jį sumažinti pusiau.

zuvininkystes ukis
„Kaplių žuvims“ taikomas žemės nuomos mokesčio tarifas yra 2,5 proc., kai tokio pobūdžio įmonėms kitose savivaldybėse – vos 0,2 ar 0,7 proc. Algimanto Barzdžiaus / „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Siūlė sumažinti trečdaliu

Opozicinės frakcijos „Kėdainiai visų“ narė Indrė Saldytė-Egiridė posėdžio metu sakė, kad į ją jau kreipėsi keletas ūkininkų, kurie nėra patenkinti tuo, kad žuvininkystės įmonei jau ir pernai buvo suteikta 50 proc. nuolaida žemės nuomos mokesčiui.

„Siūlau atleisti nuo 32,68 proc. nuomos mokesčio grindžiant tuo, kad būtent 100 ha žemės negali įveiklinti.

Gavau jau tris ūkininkų paklausimus, jie irgi norėtų gauti lengvatą ir nuomotis žemę su 50 proc. lengvata. Nesuprantu, kodėl kasmet prašoma mažinti nuomos mokestį ir prašymams pritariama“, – stebėjosi politikė.

Vis dėlto paaiškėjo, kad jos siūlymas buvo pateiktas per vėlai ir taryba jo nė nesvarstė.

Pats ūkininkaujantis Jonas Talmantas kalbėjo priešingai opozicijos narei – jo teigimu, žuvininkystės įmonės palyginti su kitais žemės ūkio sektoriaus atstovais negalima.

Turi būti sumažintas tarifas

Kitas opozicijos atstovas, demokratų frakcijos lyderis Paulius Aukštikalnis atkreipė dėmesį, kad vargu ar tinkamas variantas „Kaplių žuvims“ kasmet eiti ir prašyti, kad jiems būtų sumažintas žemės nuomos mokestis.

„Mes arba kasmet komisijoje svarstome šios įmonės direktoriaus prašymus, arba tiesiog imame ir tarybos sprendimu sumažiname šiai įmonei žemės nuomos mokestį.

Būtų gerokai paprasčiau nei kasmet atleidinėti nuo mokesčio, o „Kaplių žuvims“ nuolat būti malonės prašytojo pozicijoje“, – siūlė jis.

Jam antrino ir liberalas Saulius Grinkevičius, kuris priminė, kad jau pernai savivaldybė buvo įpareigota pakeisti žemės nuomos mokesčio tarifą šiai įmonei, tik tai kažkodėl iki šiol nebuvo padaryta.

„Kaplių žuvų“ vadovas turėtų savivaldybei pateikti tokį prašymą, jis bus nagrinėjamas ir veikiausiai bus priimtas palankus įmonei sprendimas.

Atsisakyti nenaudojamos žemės – ne išeitis

Kaip sakė „Kaplių žuvų“ vadovas Arvydas Šurkus, tiesiog nebesinuomoti nenaudojamos žemės yra kaip ir variantas, vis dėlto – sudėtingas, mat Obelies upė juosia visą įmonės naudojamą žemę ir ją išskaidyti būtų sunku.

Be to, tai būtų nepalanku ir pačiai savivaldybei.

„Ten krūmynai, ten veikia paukščių apsaugos programa, mūsų teritoriją juosia Obelies upelis. Kitur yra servitutiniai keliai, apsaugos zonos palei upes, Kaplių tvenkinys, kuriame mes nieko negalime daryti. Jis prižiūrimas tam, kad žmonės jame galėtų maudytis, žvejoti, jis naudojamas rekreacijai. Jokio pelno iš to negauname, nors mokestį ir mokame.

Mes prižiūrime tas teritorijas, šienaujame, prižiūrime pylimus. Jei mes atsisakysime tos žemės, ten daugiau tikrai niekas nevyks“, – sakė A. Šurkus.

Taryba pritarė atleisti įmonę nuo 50 proc. nuomos mokesčio, tad į savivaldybės biudžetą nebus gauta kiek daugiau kaip 15 tūkst. eurų. Planuojama, kad mokesčio tarifas šiai konkrečiai įmonei bus sumažintas tiek, kad teikti prašymų kasmet jiems nebereikėtų.

 

Eglė KUKTIENĖ / RINKOS AIKŠTĖ

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/09

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/09

Į ūkį traukia gausybė šeimų: šeimininkas siūlo ypatingą pramogą

Artėjančios šventos Kalėdos – stebuklingas laikas, kai norisi daugiau laiko skirti jaukumui, šeimai ir namams. Snieguotas ir šaltas gruodis kviečia parnešti į namus eglę ir skubėti su šeima ją puošti.
2023/12/09

Mėsos kukuliai per Kūčias ir kiti švedų kalėdinių tradicijų išskirtinumai

Nors kalėdinis laikotarpis džiugina įvairių tautybių žmones, gyvenantiems šiaurės šalyse jis dar ypatingesnis: šaltas ir tamsias žiemas norisi praskaidrinti šventišku spindesiu ir mielais ritualais. Lietuvių bend...
2023/12/09

Paraiškas teikę bendradarbiauti norintys smulkūs ūkio subjektai – pirmumo eilėje

Nuo spalio 2 d. iki lapkričio 13 d. šalies smulkieji ūkio subjektai teikė paraiškas dėl paramos tarpusavio bendradarbiavimui. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai jau sudarė ir šių paraiškų pirmumo eilę.
2023/12/09

Kretingos potvynio pamokos: ką prevenciškai gali padaryti savivaldybės ir patys gyventojai

Lapkričio pradžioje Kretingoje po stipraus lietaus kilęs potvynis, užpylęs gatves ir kiemus, ne tik naikino žmonių turtą, bet ir kilo taršos pavojus: teko į vandens telkinius išleisti nevalytas nuotekas. Šis įvykis atskleidė, ...
2023/12/08

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokykl...
2023/12/08

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/08

Investicijų projektams trūkstant valstybės žemės diskutuojama, iš kur jos paimti

Aplinkos viceministrei pareiškus, kad Lietuvoje beveik nėra laisvos valstybinės žemės investicijų projektams, Seimo Ekonomikos komiteto nariai abejoja, ar reikia steigti tokios žemės rezervo fondą. Kai kurie jų siūlo iš ūkininkų paim...
2023/12/08

Keisčiausios sukčių apgaulės – nuo Holivudo aktorių iki astronautų, neturinčių pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus. Todėl &s...