Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023
Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023

Kieta kopūsto galva – pusė darbo, tad kaip ją saugiai išlaikyti žiemą?

2023/10/16


Kopūstai į žieminius namus sukeliauja, kai ten jau supiltos šakinės daržovės. Vėlyvieji daržo augalai bręsta ilgiau, šiek tiek užsibūna lysvėse, tad nepražiopsokime ir nepalikime jų pirmosios šalnoms pakandžioti. O jeigu sulaukėme gausaus ir sveiko derliaus, pasirūpinkime, kad rūsyje kopūstų nepažeistų ligos. Kaip teisingai tai daryti, papasakojo Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos doc. dr. Elena Survilienė.

Kopūstai yra gana atsparūs žemai temperatūrai, todėl nuimami vėliausiai. Jie pakenčia šiek tiek šalčio (maždaug iki –3 °C), bet tokius kopūstus geriau skirti perdirbti, o ne ilgam laikyti.

Laikymui skirti kopūstai atrenkami vėlyvųjų veislių. Paprastai jie išsiskiria gūžes dengiančiais intensyvesnės žalios spalvos lapais – kietesniais, standesniais, padengtais natūraliu vaškiniu sluoksniu.

Kopūstai nuimami tik visiškai subrendę, nes intensyviau kvėpuodami sandėliuose greitai apvysta ir blogai laikosi. Gūžes parenkame sveikas, nesužalotas ir neapšalusias. Peraugusios labiau trūkinėja, apsikrečia puviniais.

kopūstai
Per šiltai laikomi kopūstai pradeda gesti.

Laikyti skirti kopūstai kertami 5–6 cm ilgio kotais ir su 3–4 prigludusiais žaliais išoriniais lapais. Išoriniai lapai yra atsparesni mechaniniams ir ligų sukėlėjų pažeidimams. Kitus neprigludusius lapus geriau nuimti, nes laikant krūvose jie užkemša tarpus tarp gūžių, neleisdami prieiti orui.

Kopūstų gūžės laikomos dėžėse, konteineriuose, ant lentynų ar kaupuose. Kopūstai sudedami taip, kad būtų patogu juos išimti, perrinkti. Turint nedidelį kopūstų kiekį, neblogai kiekvieną gūžę apvynioti plonu popieriumi. Popierius izoliuoja vieną nuo kitos gūžes, neleidžia išplisti infekcijai, jei kuri pradeda pūti.

Kopūstai geriausiai laikosi vos per nulį laipsnių pakilusioje (0,2 °C) temperatūroje ir ne mažesnėje kaip 95 proc. drėgmėje. Daugiau negu 1,5 laipsnių šilumos kopūstų sandėlyje jau negerai – pradeda vystytis ligos. Lygiai taip pat blogai, jei temperatūra nukrenta žemiau 1 laipsnio šalčio, – tuomet gali būti pažeista vidinė gūžių dalis.

kopūstai
Sklerotinis puvinys

Apskritai su kopūstais reikia elgtis taip pat atsargiai kaip su kiaušiniais, nepatartina juos mėtyti. Kaupuose gūžės laikosi ilgiau, jeigu apibarstomos kreida (10 kg kopūstų – 200–300 g kreidos). Kreida turi būti be kalkių priemaišų.

Nupjovę kopūsto gūžę dažniausiai neatkreipiame dėmesio į kote esančias nežymias bakterinio puvinio dėmeles. Patekę į saugyklas, tokie kopūstai pradeda pūti, apkrečia šalia esančius ir paverčia juos gleivinga, dvokiančia mase.

Kartu su bakterijomis dažnai aptinkami kekerinio puvinio grybai. Šis puvinys pasirodo ant jau esamų pažeidimų, kurie atsiranda dėl kitų ligų ar kenkėjų veiklos. Pažeidimų vietose susidaro gana didelės, rudos, vandeningos dėmės, jos pasidengia pilkos spalvos apnašu, kuriame vėliau susiformuoja juodi grybo dariniai – skleročiai.

kopūstai
Kekerinis (pilkasis) puvinys

Sklerotinio puvinio infekcijos vietose susidaro balta, puri, panaši į vatą grybo grybiena.

Dėl netinkamos temperatūros gali atsirasti gūžių patamsėjimas. Jei temperatūra žemesnė kaip –1°C (bet ne žemiau kaip –4 °C), vidiniai gūžių lapai patamsėja. Taip atsitinka, kai apšalę lapai ir prilediję tarpai kliudo orui patekti prie centrinės gūžės dalies, ir audiniai žūva dėl deguonies trūkumo.

Neretai pasitaiko, kad kopūstų lapai būna nusėti smulkiomis pilkomis ar juodomis dėmelėmis. Ši taškuotoji nekrozė prasideda kopūstus per ilgai laikant žemoje, –1–4 °C temperatūroje.

kopūstai
Taškuotoji nekrozė

 

Elenos SURVILIENĖS nuotraukos

Titulinėje nuotr. – Bakterinis puvinys pradėjo pūdyti gūžę nuo koto, kur ir buvo infekcijos pradžia. Užsikrėtė nuo dirvos.

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/11/28

Didės valstybės reguliuojama elektros kainos dalis, kils ir planų su fiksuota elektros energijos kaina tarifai

Vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje lapkričio 1–28 d. buvo 0,101 Eur/kWh be PVM – apie 16 proc. didesnė už vidutinę spalio mėnesio kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą lėmė tai, kad pastarųjų trijų savaič...
2023/11/28

Lucasas: pilkoji zona – migracija - KOMENTARAS

Kai Kremlius ankstesnį kartą puolė Suomiją, jis pasitelkė tankus ir naikintuvus. Praėjus aštuoniasdešimčiai metų, jam pakanka mikroautobuso. Rusų pareigūnai veža 55 prieglobsčio prašytojus iš dabar jau uždaryto pasienio...
2023/11/28

Iki gruodžio pabaigos išmokas už deklaruotus plotus gaus 98 procentai paramos gavėjų

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nuo gruodžio 1 d. pradeda mokėti likusią tiesioginių išmokų ir paramos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (Strateginis planas) bei pagal Lietuvos kaimo plėtros...
2023/11/28

Kaip iš tos pačios žemės uždirbti dvigubai daugiau?

Grūdų kainos nuolat kinta, žemdirbystė – vienas iš sunkiausiai nuspėjamų sektorių. Kiekvienų metų rezultatus smarkiai veikia politinės, klimato ir finansų rinkos aplinkybės. Todėl surasti būdą, kaip atliepti kasmet besikeičiančius sek...
2023/11/28

Sergančiųjų kas savaitę sparčiai daugėja

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSVC) duomenimis, per savaitę sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius dar padidėjo. Bendras sergamumo ši...
2023/11/28

Bendra eismo įvykių statistika

Lietuvos kelių policijos tarnyba pateikia duomenis apie eismo įvykius šalyje registruotus iki šių metų lapkričio 22 d. įskaitytinai.
2023/11/28

Kaimo gyventojų finansinis raštingumas – kokia situacija?

(VDU ŽŪA langas) Kalbėdami apie kaimiškųjų savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimą bei kaimo vystymą negalime apeiti finansinio raštingumo temos, tai yra viena pagrindinių kompetencijų XXI amžiuje – finansinį ra&...
2023/11/28

Skambiai nuaidėjo LŽŪKT Raseinių r. biuro organizuota 30-ojo gimtadienio šventė

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Raseinių r. biuro komandai paskutinis lapkričio penktadienis buvo šventiškas. Kavinėje „Isada“ šurmuliavo biuro klientai ir partneriai, rėmę biuro iniciuotą renginį...
2023/11/28

Tiriama sisteminė korupcija ir nusikalstamos finansinės schemos Vilniaus apskr. atliekų tvarkymo centre

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sisteminės korupcijos ir finansinių nusikalstamų schemų Vilniaus regiono atliekų tvarkymo srityje, susijusių su stambaus masto ky...