Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Kitokios braškės

2023/09/11


Be įprastų braškių veislių galima rasti ir įdomesnių variantų. Jau yra išvesta veislių ir baltomis, ir tamsiai raudonomis (beveik juodomis) uogomis. Pasitaiko ir tokių braškių, kurios išvis yra fantazijos kūrinys, melagingais pažadais ploninantis kišenes.

Baltos ir ananasų kvapo

Viena iš ryškiausių baltų braškių atstovių – tai iš Čilės kilusios laukinės braškių rūšies Fragaria chiloensis veislės. Kyla klausimas, kodėl jos baltos?

Braškėms raudoną spalvą suteikia pigmentas. Jo intensyvumas priklauso nuo antocianinų sudėties ir jų kiekio uogose. Baltose braškių uogose jo nėra arba yra visiškai mažai, todėl uogos baltos.

Baltauogės braškės savo išvaizda, skoniu, aromatu ir konsistencija artimos įprastoms braškių veislėms. Pavyzdžiui, veislės ‘Albicarpa’, ‘Cream’, ‘Pineapple Crush’, ‘White Delight’, ‘White Giant’, ‘White Solemacher’, ‘White Soul’. Nors jos mažiau derlingos nei įprastos dabartinės desertinės raudonų braškių veislės, tačiau tai tikra egzotika mėgėjams eksperimentuoti.

Šios braškės išsiskiria neįprasta balta uogų spalva, atrodo patraukliai vienos arba puikiai kontrastuoja pintinėlėje su raudonomis braškėmis. Jos skanios šviežios, taip pat galima šaldyti ar konservuoti.

braškių veislės
Ananaso skonio baltauogės braškės.

Beje, yra braškių ir baltomis uogomis, kvepiančių ananasais. Užsienio augintojai dažnai sako, kad tai braškių ir ananaso hibridas, tačiau iš tiesų tai ne hibridas, o baltauogių braškių atmaina, turinti išskirtinį, ananasus primenantį kvapą. Šios braškės kilusios iš Pietų Amerikos, iš kur buvo atvežtos į Prancūziją, o iš čia paplito į kitas šalis.

Baltauoges braškes auginti ir prižiūrėti galima kaip įprastas, tačiau jos mažiau atsparios žiemos šalčiams, todėl mūsų sąlygomis geriau auginti šiltnamiuose.

Tamsesnės – sveikesnės?

Yra sukurta ir braškių veislių su tamsiai raudonomis, vos ne juodomis uogomis. Pasak selekcininko dr. Courtney Weberio, Kornelio universiteto sodininkystės specialistai išvedė naują braškių veislę, pavadintą ‘Purple Wonder’, kurios uogos itin tamsiai raudonos.

braškių veislės
‘Purple Wonder’ veislės uogos – tamsiai raudonos, įprastų braškių – raudonos.

Jos yra vertingos, su didesniu antocianinų kiekiu nei įprastinės braškių veislės, todėl turi tokią išskirtinę tamsiai vyšninę spalvą. Pradėjusios nokti uogos būna kremiškai baltos, vėliau nusidažo intensyvia, tamsiai raudona spalva. Tai išskirtinė jų savybė tarp įprastų raudonuogių braškių. Uogos saldžios, aromatingos.

Šios veislės braškės neleidžia ūsų, todėl dauginamos sėklomis. Dėl to labai tinka auginti vazonuose. Augalai atsparūs ligoms ir kenkėjams, taip pat šalčiams. Tikimasi jų auginimą išplėsti daugumoje vidutinio klimato Jungtinių Amerikos Valstijų.

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Autorės ir 123rf nuotr.

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/10/02

Žemdirbys ar žemsaugys?

Nuo žemės ūkio iki kaimo reikalų ir aplinkosaugos skyrių – taip keičiasi rajonų savivaldybių administracijų padalinių, kurie padeda įgyvendinti valstybės politiką žemės ūkio, melioracijos ir kaimo plėtros srityse, pavadinimai. Iš jų t...
2023/10/02

Angelai sargai su šaulio uniforma

Tiek tarpukariu, tiek atgavus nepriklausomybę Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) šauliai talkino įvairioms valstybės institucijoms, tarp jų – ir policijai. Vis dėlto tai, kas vyksta Vilniuje – unikalu: jau bene de&scar...
2023/10/02

Didiesiems prekybininkams atsisakius rusiškų trąšų jos vis dar keliauja į Lietuvą

Nepaisant Rusijos pradėto karo Ukrainoje ir Lietuvos draudimo vežti baltarusiškas kalio trąšas, kai kurios Lietuvos įmonės vis dar importuoja tūkstančius tonų rusiškų trąšų – joms Europos Sąjungos (ES) sankcijos t...
2023/10/02

„Žemaitijos pienas“: grynasis pelningumas didėjo sumažinus veiklos sąnaudas

AB „Žemaitijos pienas“ per Vilniaus vertybinių popierių biržą pranešė šių metų pirmojo pusmečio veiklos rezultatus. Sumažinus gamybos sąnaudas, padidėjo grynasis pelningumas. Pelnas viršijo 7 mln. eurų ir buvo &sca...
2023/10/02

Vijoklinės pupelės – margos it putpelių kiaušinukai

Kaunietė Vilija Bacevičienė šį rugsėjį galėjo džiaugtis gražiu vijoklinių margaspalvių pupelių ‘Borlotto Lingua di Fuoco 2’ derliumi, subrandintu Dzūkijoje. Nors šių pupelių vegetacijos periodas ilgokas, pastaroji vasara ...
2023/10/02

ES ir Japonija: dar 42 abiejų šalių saugomos geografinės nuorodos

Pagal ES ir Japonijos ekonominės partnerystės susitarimą abi šalys suteikė apsaugą dar 42 geografinėms nuorodoms (GN), tokioms kaip sūris „Raclette de Savoie“, šerio actas „Vinagre de Jerez“ (ES) ar Japonijos ...
2023/10/02

Juridiniai asmenys vėl kviečiami teikti paraiškas elektromobilių privačioms įkrovimo prieigoms įrengti

Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Finansavimas skiriamas pagal Energetikos minister...
2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...
2023/10/01

„East West Agro“ darbuotojams nemokamai skyrė 1,66 proc. įmonės akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ su savo darbuotojais sudarė opcionų sutartis, pagal kurias jie nemokamai galės įgyti 1,66 proc. bendrovės akcijų.