Pas šilutiškius atvyko Seimo Kaimo reikalų (KRK) ir Europos reikalų komitetų (ERK) narys Kazys Starkevičius, premjero Gintauto Palucko patarėjas žemės ūkio klausimais dr. Vigilijus Jukna, žemės ūkio viceministras Arūnas Jagminas, ministro patarėjas Genadijus Vorobjovas, ŽŪM Melioracijos, žemės ūkio žemės ir infrastruktūros departamento direktorė Aura Šalūgienė, Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) direktorius Fortunatas Dirginčius, NMA Žemės ūkio paramos departamento direktorė Enrika Raibytė, NMA Kontrolės departamento direktorius Liutauras Šimkus, NMA Kaimo plėtros ir paramos regionams departamento direktorius Kšištofas Dokudovičius, Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininkas Raimundas Juknevičius ir Šilutės r. savivaldybės administracijos direktorius Andrius Jurkus.
Apie pradedančią atsirasti nepalankią situaciją pieno sektoriuje – kainų mažinimą žaliam pienui – kalbėjo Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) pirmininkas, LPGA prezidentas Jonas Vilionis. Žemės ūkio ministro patarėjas G. Vorobjovas papasakojo apie mėšlo tvarkymo reikalavimus, apie Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos darbe esančias nesibaigiančias bėdas.
Parlamentaras K. Starkevičius atkreipė dėmesį į 182 tūkst. sutarčių, kurias ūkininkai yra sudarę dėl 25 metų trukmės žemės nuomos, bei 20 tūkst. sutarčių dėl laikino žemės naudojimo ir veiklos apribojimų saugomose teritorijose. Jis kalbėjo apie dėl šių sutarčių kylančias problemas ir jų poveikį ūkininkams. NMA direktorius F. Dirginčius įvardijo, kad deklaravimas praėjusiais metais buvo sėkmingas, kad per tris pirmąsias dienas pavyko išmokėti 260 mln. Eur tiesioginių išmokų, o tai daugiau nei 4 kartus greičiau nei 2023-iaisiais.
Laučių k. ūkininkas Tomas Kazlauskas, 2021 metų „Metų ūkio“ konkurso pirmosios vietos laimėtojas, piktinosi privalomais tręšimo planais, kurių parengimas žemdirbiui kainuoja apie 600 Eur. KRK narys K. Starkevičius tikino, kad jis, būdamas ministru, buvo patvarkęs, jog ūkininkams nebereikėtų rengti tręšimo planų, tačiau jo sprendimas buvo atšauktas. Dabar kliuvo viceministrui A. Jagminui ir ministro patarėjui G. Vorobjovui. ŽŪM Melioracijos, žemės ūkio žemės ir infrastruktūros departamento direktorė A. Šalūgienė paaiškino, kad tręšimo planus privalomus įsakė padaryti buvęs aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Visą seriją priekaištų svečiams iš Vilniaus pažėrė Saugų sen. ūkininkas Donatas Jaunius, dirbantis apie 100 ha nuosavos ir 100 ha išsinuomotos žemės. Jis piktinosi, kad užsiregistravus Nacionalinėje žemės tarnyboje (NŽT), didžiuliame biurokratiniame mechanizme, priėmimą gauni tik po dviejų savaičių.
„Aš, pridavęs dokumentus, padariau klaidą ir tiktai po dviejų savaičių mane priėmė. Labai didelis skaičius žmonių tą dieną, antradienį, ateina į NŽT kabinetą Šilutėje. Jei neužsiregistravęs, tai moterys net paklausti neleidžia sakydamos: „Atsiprašome, mes neturime laiko.“ Nors jos dirba kiekvieną dieną, bet priėmimas yra tiktai antradieniais. Galėtų kiekvieną žmogų priimti bet kada, tada ir jokių eilių nebūtų, ir jos savo darbą galėtų dirbti. Nuo vasario 1 d. pasikeitė įstatymas, kad reikia informuoti parduodamos žemės kaimynus. Todėl prašymas parduoti žemę nusikelia mėnesiui, nes reikia informuoti kaimynus, o tas žmogus, kuris nori pirkti iš manęs žemę, dar privalo mėnesį informuoti, kad jis tą žemę perka. Įsivaizduokite, reikia trijų mėnesių vienam žemės sklypui parduoti. Dabar kalba apie valstybinės žemės ūkio paskirties žemės pardavimus surinkti lėšas šaliai ginti, kai į NŽT kabinetą neįmanoma įeiti. Kažkokios nesąmonės“, – aiškino D. Jaunius.
Pasak ūkininko, tokia tvarka parodo, kad NŽT ūkininkų išvis nenori matyti. Esą, Aplinkos ministeriją (AM) iš viso reikėtų panaikinti, nes ji prigalvojo daugybę perteklinių reikalavimų, kurių Europos Sąjunga net neprašo. „NŽT aiškina, kad jai dokumentus galima pateikti elektroniniu būdu. Tegul pabando nors vienas ne specialistas atsisėsti ir užpildyti dokumentą į NŽT. Sistema nepriima, nes mes, fiziniai žmonės, neturime galimybių dokumentus pateikti tokiais formatais, kokiais reikalaujama. Mano mama, kuriai jau 80 metų, nori parduoti žemės sklypą. Kaip tas senas žmogus gali jį parduoti elektroniniu būdu? Vežioju į Šilutę mamą ir dar galo toms kelionėms nematyti. Sakiau ir K. Starkevičiui, ir šilutiškei Seimo narei Daivai Žebelienei, kad tą AM reikia paimti į kumštį ir taip suspausti, kad visos tos S. Gentvilo fantazijos būtų panaikintos. Ir jeigu anksčiau mano tėvukas išgyvendavo iš 20 ha, tai dabar aš, dirbdamas 200 ha, nebesuduriu galo su galu. Visą pelną suėda mokesčiai“, – kalbėjo D. Jaunius.
VISAS STRAIPSNIS ČIA, 2025 m. vasario 18 d. numeryje!
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: ukininkopatarejas.lt,
arba susisiekus el. paštu: platinimas@ukininkopatarejas.lt, tel. +370 603 75 963.
Taip pat leidinio prenumerata priimama per www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.