Ashburn +28,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024
Ashburn +28,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024

Ko bijo stalo aristokratai

2022/05/13


Penktą sezoną aristokratiškas daržoves auginanti Pakruojo r. Klovainių miestelio ūkininkė Oksana Gelčienė nusiteikusi optimistiškai: orai jau baigia sušilti, smidrai atkakliai kelia aukštyn savo stiebus. Kai saulėtos dienos, skynėjai pluša nuo ryto iki vėlyvo vakaro. Smidrų fiesta tęsiasi – gardūs šių daržovių patiekalai jau puikuojasi ant mėgėjų stalo.

Prekybai paruošti smidrų ryšulėliai.

Pluša smidrų skynėjų komanda

Ūkininkė O. Gelčienė, be daugelio kitų daržovių ir sodo gėrybių, savo plantacijoje „Užauginta prie Ramytės“ puoselėja ir pusę hektaro smidrų.

Penktus metus ilgose lysvėse ji augina keleto rūšių smidrus, kuriuos gurmanai dėl skoninių savybių vadina stalo aristokratais. Šiemet Oksana klientams jau gali pasiūlyti trijų skonių ir spalvų smidrų: ankstyvųjų, žirnelių skonio ‘Bacchus’, populiariųjų ‘Ginjlim’ ir šį sezoną pradėtų skinti violetinės spalvos ‘Erasmus’.

Šiemet lietuviškų smidrų derlius gana vėlyvas, mat ilgai tęsėsi šaltas pavasaris. Smidrams reikia šilumos, jei jos trūksta, jie nedygsta. Oksana vaizdingai kalbėjo, kad jei lysvėje koks stiebelis ir buvo išlindęs pasižvalgyti, šalnos tuoj jį pakando, tik atsparesni nepasidavė. Nušalusius stiebelius ir galvutes kompostavo, o vietoj jų išaugo nauji daigeliai. O. Gelčienė apgailestavo, kad pasėlių draudimo rinkoje kol kas nėra smidrų draudimo nuo šalnų, viskas palikta gamtos valiai. Smidrų augintojai patiria nemenkų nuostolių, tačiau dėl gamtos padarytos žalos negauna jokių išmokų.

Ūkininkės daržovių valdose nuo gegužės mėnesio pradžios pluša smidrų rinkėjų komanda. Pasak Oksanos, yra nemažai norinčiųjų dirbti, tačiau smidrus skinti – ne akmenukus laukuose rinkti, tai – kruopštus darbas, reikia atidumo, kantrybės ir fizinės ištvermės.

Nors sezono pradžia nedžiugino, nes nušalo nemažai smidrų, dabar nuotaikos daug linksmesnės – į saulę stiebiasi sveiki, geros prekinės išvaizdos smidrai, kuriuos ūkininkė pasiūlys nuolatiniams klientams.

Kitoks tręšimas – sveikos ir kokybiškos daržovės

Ūkininkė Oksana Gelčienė smidrus augina penktą sezoną.

Tikro skonio daržo ir sodo gėrybių augintoja O. Gelčienė, rodydama prekybai paruoštus smidrų ryšulėlius, „Ūkininko patarėjui“ tvirtino, kad jų ūkio produkcija  išskirtinė. Smidrai yra ekologiškos daržovės, kurios tręšiamos tik perpuvusiu šinšilų mėšlu ir pelenais. Toks žemdirbystės būdas pasiteisino – smidrai auga kokybiški, skanūs ir sveiki. Nuolatiniai klientai ir smidrų ragautojai vertina šias ekologiškas daržoves. Kokybiškų smidrų iš ūkio „Užauginta prie Ramytės“ klientai gali nusipirkti tiesiai iš smidrų lauko, taip pat ūkininkė jais prekiauja Pakruojo turguje ir Šiaulių ūkininkų turgelyje, įsikūrusiame prekybos centro „Akropolis“ žemutiniame aukšte, pardavinėja Šiauliuose esančioje „Dvaro“ turgavietėje. Ūkininkė nemažai smidrų siuntų į Vilnių išsiunčia autobusais. Dabar smidrų kilogramas kainuoja 10 Eur.

Oksana minėjo, kad išrankiausieji klientai itin vertina smidrų ‘Erasmus’ skonines savybes. Ūkininkė daug dėmesio skiria naujų rinkų paieškoms, bendrauja su maitinimo įstaigomis ir mažomis parduotuvėlėmis.

Smidrai – ne tik gurmanams skirta daržovė

Ūkio šeimininkė Oksana pasakojo, kad smidrai yra pavasarinė sezoninė daržovė, bet ja galima mėgautis visus metus, tik svarbu juos tinkamai paruošti. Šeimininkės smidrus gali šaldyti, konservuoti, raugti. Kiekvienas atranda mėgstamiausią smidrų patiekalą. Savo klientams ūkininkė O. Gelčienė nemokamai dalija smidrų patiekalų ruošimo atmintinę. Gardūs 2–5 min. virti apskusti smidrų koteliai, tik paskui juos reikia trumpam pamerkti į šaltą vandenį, kad išsaugotų spalvą. Smidrus galima virti ir virš garų, jie išlieka traškūs. Pagardinti šlakeliu alyvuogių aliejaus, citrinos sultimis, pipirais. Kiti smidrus kepa keptuvėje. Kepti reikia neilgai, kol suminkštės, bet turi išlikti traškūs. Kitos šeimininkės smidrus 8–10 min. kepa orkaitėje, paskui apibarsto tarkuotu sūriu. Itin gardūs lauko kepsninėje kepti smidrai. Oksana sakė, kad smidrus galima valgyti ir žalius, be to, jie tinka ir salotoms daryti, tik reikia patinkančių prieskonių, šlakelio citrinų sulčių, alyvuogių aliejaus.

Skanių smidrų patiekalų jums linki ūkininkė O. Gelčienė!

 

Autorės nuotraukos

2022.05.13 ŪP korespondentė - Aldona SIREIKIENĖ

Susijusios temos - skaitykite: smidrai; receptaidaržovės; daržininkystėgyvenimas kaime;

Dalintis
2024/05/23

Tarptautinei bendrovei „Mondelēz“ EK skyrė 337,5 mln. eurų baudą

Europos Komisija (EK) tarptautinei bendrovei „Mondelēz International, Inc.“ („Mondelēz“)skyrė 337,5 milijono eurų baudą už ES konkurencijos taisyklių pažeidimus: trukdymą tarpvalstybinei prekybai šokoladu, sausainiai...
2024/05/23

Ne medžioklės sezono vilkams nebūna

Gyvenimas sukasi nenutrūkstamu ratu – ūkininkai augina gyvulius, o vilkai, pasitaikius progai, juos pjauna. To negali sustabdyti nei padidintos medžioklės kvotos, nei probleminių vilkų paėmimas iš gamtos, nei elektrinės tvoros. Pasitv...
2024/05/23

Patikrinome žievėgraužio tipografo gaudykles. Skaičiuojame laimikį

Valstybinės miškų tarnybos (VMT) Miško sanitarinės apsaugos skyriaus specialistai patikrino žievėgraužio tipografo gaudykles.
2024/05/23

„Elektrum“ ir „Enefit“ gaminantiems vartotojams kompensuos 2,5 mln. eurų

Didžiausiai Lietuvos elektros tiekėjai „Ignitis“ paskelbus apie 5 mln. eurų kompensacijas gaminantiems vartotojams už jų nesuvartotą elektrą, kiti du rinkos dalyviai pranešė klientams skyrę iš viso 2,5 mln. eurų.
2024/05/23

Europos ūkininkai augina sveiką maistą: ekspertai ragina jiems netrukdyti

Europos Sąjungoje auginamas maistas yra vienas saugiausių pasaulyje, patvirtino Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) metinė ataskaita. 2022 m. ištyrus rekordinį maisto mėginių, nustatyta, kad didžioji dalis jų neviršijo nustatytų pe...
2024/05/23

Čia truputį pavogsiu...

Kartais atrodo, kad kalbi su siena. Ta siena yra LR Vyriausybė ir Finansų ministerija. Lietuvos verslo konfederacija (LVK) kartu su partneriais paskatino tikslą – finansuoti krašto gynybą 4 proc. nuo BVP. Trims procentams pasiekti rei...
2024/05/23

Aplinkos ministerija nori paskatinti jaunimą rinktis karjerą miškininkystės sektoriuje: skyrė 21 stipendiją

Nuo rudens 21 miškininkystės studijas Vytauto Didžiojo universitete ir Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijoje pasirinkęs pirmakursis gaus skatinamąsias stipendijas – 250 eurų per mėnesį. Stipendijas, skatindama jaunimą ...
2024/05/23

Siuntimai pas gydytojus specialistus: ką reikia žinoti?

Ligonių kasos gyventojams primena šiais metais įsigaliojusias siuntimų pas gydytojus specialistus išdavimo naujoves: prasiplėtė siuntimus išduodančių gydytojų ir kitų specialistų ratas, daugėja išimčių, kai siuntimo kon...
2024/05/23

LSA patvirtino siūlymus rinkimams besiruošiančioms šalies politinėms partijoms

Gegužės 23 dieną, ketvirtadienį, Raudondvaryje vykusiame Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) suvažiavime šalies savivaldybėms atstovaujantys vietos savivaldos politikai patvirtino strateginius savivaldos siūlymus šalies politinėm...