Ashburn +23,8 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024
Ashburn +23,8 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024

Kodėl gi neauginti paprasčiau?!

2023/05/01


Arbūzų ir melionų augintojai turėtų suklusti! Ukmergiškė Gabija GRAKAVINAITĖ pasidalijo patirtimi, kaip arbūzus ir melionus užauginti patogesniu ir greitesniu būdu. Kukliai save vadinanti daržininke mėgėja, jauna augintoja, pastebi, kad perteklinis dėmesys šiems šiltųjų kraštų augalams gali netgi pakenkti.

Sėja tiesiai į vazonėlius

„Daržoves auginu ne pirmus metus ir mėgstu išbandyti vis ką nors naujo, ypač nesigailiu pradėjusi auginti arbūzus ir melionus, – prisipažino Gabija. – Susidomėjimas jais kasmet didėja ir Ukmergės krašte. Karštomis vasaromis arbūzai atgaivina, o melionai stipriau negu gėlės visą daržą iškvėpina saldžiais kvapais.“

Gabija Grakavinaitė

Kaip auginti šiuos vaisius, patarimų mergina rado internete, bet greitai išbandė ir supaprastintus, „greitesnius“ būdus daigams užauginti – būtent šis etapas yra lemiama proceso dalis.

Lengvą, purią žemę mėgstančius arbūzus ir melionus Gabija sėja tiesiai į vazonėlius (po vieną sėklą), uždengia plėvele, pastato į šiltą vietą, o kai prasikala daigelis, tuomet nudengia ir neša į vėsesnę vietą. Ten geriausia daigus kelias dienas palaikyti 18 °C temperatūroje, o naktį gali būti ir 16 °C.

Stiebiasi arbūzų daigai.

Kai užauga sveiki ir tvirti daigeliai, didysis darbas padarytas: galime tikrai tikėtis gero derliaus, nors dar vienas išbandymas jų laukia – persodinimas, šioks toks stresas šiems daigams.

Nei ravi, nei laisto

Po to Gabija arbūzus ir melionus augina lauke. Gegužės pabaigoje arba birželio pradžioje, po šalnų, sodindama arbūzus, į duobutę deda kelias saujas komposto žemės – daugiau nieko. O melionai puikiai jaučiasi pakeltose lysvėse.

Melionas ‘Emir F1’ iš pradžių būna pilkšvai žalias.

„Aš arbūzų ir melionų lauke niekada neraviu, nes jiems nepatinka bet koks judinimas, – ukmergiškė nedrumsčia augalų ramybės be reikalo. – Be to, visą daržą dengiu polietileno plėvele (skirta daugiausia braškėms), o joje prakerpu skylutes. Ir nelaistau, nes užtenka drėgmės iš dangaus. Jiems vanduo labiau pavojingas negu reikalingas. Tręšiu tomis pačiomis universaliomis trąšomis, kaip ir agurkus, pomidorus.“

Veislės, kurios nenuvils

Tad kokios gi tos arbūzų ir melionų veislės, kurios Gabijai dosnios kasmet? Vieną kitą aptarsime.

‘Sugar Baby’ – nedidukų arbūzų veislė, kuri augintojos dar nė vienais metais „neišdavė“. Pats pavadinimas gana tiksliai apibūdina ir vaisių dydį, ir ypač saldų skonį. Vėsesnę vasarą ant vieno kero užauga 2–3 arbūzai, karštesnę – 4–5. Vaisių vidus rausvas, odelė tamsokai žalia, vos dryžuota. Bent jau pradedantys augintojai šiais arbūziukais niekada nenusivils.

Meliono ‘Emir F1’ vidus – oranžinis ir saldus kaip medus.

‘Red Star F1’ – kiek didesni, galintys sverti 3–6 kg arbūzai tamsiai žalia žievele ir raudonu vidumi. Šie ankstyvi arbūzai pradeda nokti paskutinėmis liepos dienomis arba rugpjūčio pradžioje. Sėklos smulkios ir jų vaisiuose būna nedaug, todėl šį hibridą Gabija rekomenduoja auginti tiems, kurie mėgsta beveik besėklius arbūzus: pastaruoju metu tokie itin populiarėja Lietuvoje.

Arbūzas cukrinukas ‘Sugar Baby’.

‘Emir F1’ – melionas, iš tolo viliojantis saldžiu, gaiviu medaus kvapu. Tai kartu ir daržo puošmena, kviečianti grožėtis gelsvais, ovaliais vaisiais šviesiu, sultingu oranžiniu vidumi. Jie užauga daugiau iki kilogramo svorio.

 

 

„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Gabijos Grakavinaitės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis