Columbus +15,2 °C Debesuota
Sekmadienis, 20 Bal 2025
Columbus +15,2 °C Debesuota
Sekmadienis, 20 Bal 2025

Kodėl muziejuje reikia sėti rugius

2024/11/22


Anykščiai (NYKŠČIAI.LT). Metai iš metų įgyvendindami Arklio muziejaus sumanytojo prof. Petro Vasinausko kurortinės žemdirbystės idėją muziejininkai organizuoja įdomias edukacines pamokas apie senąjį kaimą, žemės ūkį ir darbą su arkliais. Profesorius sakydavo, kad muziejuje lankytojų reikmėms reikia žemę dirbti su arkliais, nes technikos amžiuje kaimo žmogui kyla pavojus prasti ryšį su žeme ir tapti didelės sistemos sraigteliu.

arklio muziejus

Kitaip tariant kuo žmogus labiau atitolsta nuo žemės ir gamtos, tuo labiau nužmogėja. Todėl muziejininkai su lankytojais sėja rugius, kerta javus, kulia, mala miltus, kepa duoną, švenčia tradicines šventes. Visuose darbuose ir švenčių apeigose panaudojami arkliai. Edukacinių veiklų metu mokiniai ne, tik susipažįsta su praeities žmonių gyvenimu, bet ir patiria geras emocijas, kurios išlieka visą gyvenimą.

Šiais metais sėti rugių atvažiavo Vilniaus Valdorfo  ir Valdorfo Atvirosios mokyklos mokytojos su trečios klasės mokiniais. Užbaigę sėjos darbus, kūlė javus, vėtė ir švarius grūdus parsivežė namo. Vėliau netradicinės pamokos įspūdžiais pasidalino socialiniuose tinkluose.

arklio muziejus

Reikia priminti, kad Valdorfo mokyklos pedagogai naudoja savitą ugdymo programą, kuri remiasi antroposofiniu, žmogaus kaip dvasinių jėgų nešėjo, požiūriu į žmogų ir pasaulį. Jie švietimo ir mokymo pagalba siekia atverti vaiko galimybes, gebėjimą pažinti savo prigimtį, tiesą ir Dievą. Siekdami, kad vaikas užaugtų harmoninga asmenybe, šalia intelekto lavinimo mokytojai daug dėmesio skiria socialiniams, meniniams įgūdžiams ir praktinei moksleivių veiklai. Mokykloje svarbią vietą užima gamtos stebėjimas, žygių organizavimas. Buvimas gamtoje technologijų laikais gyvybiškai svarbus besivystančiam žmogui. Mokyklos išskirtinumas-arkliai. Mokiniai jais rūpinasi, jodinėja iš jų mokosi. Stebėdami gyvūnus, augalus ir besikeičiančią gamtą, kartu auga bei keičiasi patys vaikai.    

arklio muziejus

Valdorfo mokyklos mokytojos Jurga Sarapinienė ir Vaiva Mačienė rašo-trečia klasė yra devynerių metų krizės, vadinamojo Rubikono, metai. Vaikas save suvokia, kaip atskirą nuo aplinkos ir pasaulio. Šis etapas panašus į tą, kai Rojaus sode Adomas ir Ieva suvokė esantys nuogi ir buvo išvaryti. Mokytojai pasakodami apie pasaulio sukūrimą ir kitas Senojo Testamento legendas, padeda vaikams atpažinti tą baugų ir nerimo kupiną jausmą, kurį jie išgyvena. Užmegzti santykį su nauju, svetimu tapusiu pasauliu ir vėl jame pasijusti savais trečiokai mokosi per darbą ir senuosius amatus.

arklio muziejus

Parsivežę iš Niūronių grūdus trečiokai juos sumalė ir iškepė duoną. Svarbu ir tai, kad rugių šiai duonai pasėjo praėjusių metų trečiokai. Dabartiniai trečiokai pasėjo rugius būsimai trečiokų kartai. Mokytojos dėkingos muziejui, kad padeda palaikyti tokią mokyklos tradiciją.

Vilniečių pavyzdžiu pasekė Kupiškio Povilo Matulionio progimnazijos mokiniai. Viena klasė rugius sėjo, kita duoną kepė. Muziejininkai labai vertina ir džiaugiasi tokia draugyste.  Kviečia ir kitų mokyklų mokinius  atvažiuoti į muziejų, pajodinėti su žirgu, pasivažinėti arklio traukiamu vežimu, apžiūrėti atnaujintas ekspozicijas ir sudalyvauti įdomiuose edukaciniuose renginiuose. 

arklio muziejus

 

Egidijus MUSTEIKIS / NYKŠČIAI

Dalintis