Columbus +20,6 °C Debesuota
Sekmadienis, 28 Bal 2024
Columbus +20,6 °C Debesuota
Sekmadienis, 28 Bal 2024

Kodėl per Velykas daužome kiaušinius? Kad ir kokių klausimų kiltų dėl Velykų, dėl mažų kainų „Maximoje“ – nekils

2024/03/23


Kodėl per Velykas marginame ir daužome kiaušinius? Kas yra Velykų bobutė? Ar per Velykas galima valgyti mėsą? Ką veikti per Velykas? Netgi – kodėl per Velykas reikia suptis? Tai yra vieni dažniausių klausimų, į kuriuos tautiečiai atsakymų ieško „Google“ paieškoje. Kaip teigia Vilniaus etninės kultūros centro etnologė ir kultūrinės veiklos koordinatorė Gailė Vanagienė, kone visame pasaulyje minimos Velykos ne tik žymi gamtos pabudimą, bet turi ir svarbią religinę bei istorinę prasmę, apipintą įvairiausiais papročiais ir giliausiomis tradicijomis. O štai prekybos tinklas „Maxima“ teigia, kad nors apie Velykas kyla daug klausimų, dėl mažų kainų „Maximoje“ ruošiantis šiai šventei – tikrai nekils.

Nustebino Velykų papročiai ir tradicijos, apie kurias nesusimąstome

Lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ Komunikacijos ir korporatyvinių ryšių departamento direktorės Indrės Trakimaitės-Šeškuvienės teigimu, šalies gyventojai kasmet ruošiasi Velykoms iš anksto ir kruopščiai planuoja apsipirkimus – ieško nuolaidų, specialių mažos kainos pasiūlymų būtiniausiems šventinio stalo produktams ar Velykų dekoracijoms.

„Klausimų apie Velykas ir jų tradicijas žmonėms kyla nemažai – tai mums rodo „Google“ paieškos rezultatai. Galvodami idėjas, kokia šiemet „Maximoje“ bus ši svarbiausia pavasario šventė, net ir patys nustebome, kad Velykų papročiai ir tradicijos yra tokie įdomūs ir magiški, o apie juos žinome tiek mažai. Tad kad ir kokių klausimų, diskusijų ar pašnekesių gyventojams prie šventinio stalo kiltų apie Velykas, pasirūpinome, kad vienas atsakymas visiems būtų tikrai aiškus – mažos velykinės kainos yra „Maximoje“.

Užtikrinome, kad pirkėjai nedvejotų, kuriame prekybos tinkle gali rasti viską, ko reikia šventėms, ir sutaupyti. Žinome, kaip mūsų pirkėjams svarbu šventėms ruoštis neišlaidaujant, todėl visą kovo mėnesį užtikrinsime mažos kainos pasiūlymus kone visoms prekių grupėms – nuo maisto produktų iki velykinių dekoracijų ar kiaušinių dažų“, – sako I. Trakimaitė-Šeškuvienė.

Velykų data priklauso nuo Mėnulio kalendoriaus

Pradedant Verbų sekmadieniu ir užbaigiant Atvelykiu, Velykos Lietuvoje švenčiamos dvi savaites. Šiemet Didįjį penktadienį, šeštadienį ir Velykas švęsime kovo 29–balandžio 1 dienomis. Etnologė G. Vanagienė pažymi, kad Velykos – kilnojama šventė, kurios data priklauso nuo Mėnulio kalendoriaus. „Velykos švenčiamos pirmąjį pilnaties sekmadienį po pavasario lygiadienio, t. y. kovo 21 d. Dažniausiai ši šventė nusikelia į balandžio mėnesį, bet kartais, kaip ir šiemet, pasitaiko, kad ją minime anksčiau – kovą“, – teigia G. Vanagienė.

Kalbėdama apie žodžio „Velykos“ kilmę, specialistė teigia, kad tikslaus atsakymo, kodėl šią šventę vadiname būtent taip, nėra. Vis tik populiariausia versija, kad Velykų pavadinimas atėjo iš baltarusių, kurie šią šventę vadina „velikij denj“, pažodžiui – „didžioji diena“. Kita hipotezė – Velykų pavadinimas yra kilęs iš žodžio „vėlės“. Tikėta, kad mirusiųjų vėlės išlenda kartu su atgimstančia gamta, o vėliau vėl pasitraukia į savo pasaulį.

Ant Velykų stalo – ne tik margučiai

Kalbant apie tradicinius Velykų patiekalus, be margučių, senovės lietuvių namuose būdavo galima rasti ir mėsos, ypač – kiaulienos. Pasak specialistės, tikėta, kad kiaulė yra labiausiai su žeme susijęs gyvūnas, simbolizuojantis lengvą žemės arimą. Be kiaulienos, ant šventinio stalo dar būdavo galima rasti vištienos, miežinio alaus ir baltų miltų pyragų ar bandelių. „Ar jau Velykos, kad pyragus valgai?“ – taip, anot etnologės, sakydavo lietuviai, kadangi įvairūs kepiniai iš baltų miltų dažniausiai būdavo valgomi tik švenčių metu.

Kiaušinis simbolizuoja atgimimą

Anot G. Vanagienės, marginti kiaušiniai yra vienas pagrindinių Velykų simbolių, kurio ištakos siekia tūkstančius metų. Tiksliau nuspėti, kelintą dešimtmetį skaičiuoja ši tradicija, anot etnologės, galima remiantis archeologiniais radiniais – nors nėra žinoma kada, kur ir kodėl atsirado kiaušinių marginimo paprotys, tačiau Lietuvoje kiaušinių randama jau nuo XIII a. Kadangi Velykos – gamtos atbudimo šventė, žyminti prasidėsiantį naujų metų ciklą, žiemos virsmą pavasariu, todėl ir kiaušinis, G. Vanagienės teigimu, simbolizuoja atgimimą.

„Kiaušinis nuo seno turi ypatingą reikšmę – jis simbolizuoja gyvybės atsiradimą, atgimimą, vaisingumą. Tikima, kad jis turi magiškos galios – suteikia jėgų, apsaugo nuo piktos akies, ligų. Nors nėra žinoma, kaip atsirado kiaušinių marginimo paprotys, tačiau galima daryti prielaidą, kad kiaušinių galia dar labiau sustiprėja, kai jie yra puošiami įvairiais raštais. Apskritai lietuvių margučių raštai yra archajiški, išlikę nuo labai senų laikų. Kaip dabar marginame kiaušinius, kadaise margino ir mūsų seneliai, proseneliai, protėviai. Tuo turėtume didžiuotis“, – sako etnologė.

Margučių daužymas – dar viena Velykų tradicija. Pasak liaudies išminties – kuo stipresnis kiaušinis, tuo pranašesnis už kitus yra jo savininkas. Todėl ruošiantis kiaušinių daužymo „varžyboms“, visuomet stengiamasi išsirinkti stipriausią margutį.

Velykų bobutė ir kiškis – vaikams sugalvoti personažai

Ši šventė neįsivaizduojama ir be Velykų bobutės ir kiškio. Kaip pasakoja G. Vanagienė, Velykė (taip dar vadinama Velykų bobutė) – močiutė, o kai kuriuose Lietuvos regionuose ir jauna mergina, gyveno pamiškėje ir cukriniu arba vaškiniu vežimaičiu kartu su kiškiais Velykų rytą veždavo vaikams kiaušinius.

„Seniau, kai nebūdavo parduotuvių ir žmonės žiemą valgydavo tai, ką per vasarą ir rudenį pavykdavo užsiauginti, tas kiaušinių dovanojimas turėjo visai kitokią reikšmę nei šiandien. Vaikai kiaušinių labai laukdavo ir jais džiaugdavosi, nes kasdien jų valgyti negalėdavo. O jei dar padovanoti kiaušiniai būdavo išmarginti...“ – pasakoja etnologė.

Vis tik, pasak G. Vanagienės, Velykų bobutė – personažas, skirtinguose regionuose vadinamas ir vaizduojamas vis kitaip. Nepaisant to, jo funkcija, šventinį rytą vaikams atnešti dovanų, išlieka ta pati. „Seniau kai kuriuose Lietuvos regionuose buvo ne tik Velykų bobutė – būdavo ir senelis, diedukas, dėdulė, senis, Velykis, o štai Klaipėdos regione margučius nešdavo zuikis, bobutės nebūdavo išvis. Vis tik Velykų senelis nebuvo toks stiprus personažas, kaip bobutė, jis laikui einant būdavo vis rečiau prisimenamas, kol dabar tokio, galima sakyti, mūsų pasakojimuose neliko visai“, – dalijasi G. Vanagienė.

Dar viena archajiška Velykų šventės apeiga – supimasis. Pasak etnologės, nuo senų laikų supimasis buvo sietas su vaisingumo magija – lietuvių papročių aprašymuose užfiksuota, kad šis ritualas duos gerą linų derlių, bus skatinamas augmenijos augimas, pažadinamas moters vaisingumas.

 

Nr. 84/7

Viršelio nuotr. – pasiruošimas: visą kovo mėnesį „Maxima“ užtikrins mažos kainos pasiūlymus kone visoms prekių grupėms – nuo maisto produktų iki Velykų dekoracijų ar kiaušinių dažų.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/28

Bus valgytojų, bus ir šparagų augintojų

Šparagų (smidrų) auginimas Lietuvoje jau nebe naujiena. VĮ Žemės ūkio duomenų centro duomenimis, mūsų šalies prekiniuose ūkiuose auginamų šparagų plotai plečiasi. Nauja, madinga daržovė vis labiau užkariauja augintojų š...
2024/04/28

Garsi gėlininkė ir mokslininkė darbą bei naują knygą dedikavo žmonėms ir Lietuvai: „kad gražėtų, gerėtų, turtėtų ir taptų Gėlių šalimi“

Gėlininkams, selekcininkams, kolekcininkams ir botanikams gerai žinoma Vilniaus universiteto mokslininkė, Lietuvos gėlių selekcininkų draugijos garbės narė dr. Danutė Jadvyga Dainauskaitė šią savaitę pristatė antrąją knygos „Lietuvių ...
2024/04/28

Apsemtoje ganykloje atsidūrusių avių gelbėjimo drama

Vėlų penktadienio vakarą Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai gelbėtojai ir policijos pareigūnai skubėjo į Pelėdnagių seniūnijos Pašilių kaimą. 20 val. 05 min. Bendrajame pagalbos centre gautas pranešimas, ka...
2024/04/28

Kauno rajone pradėta statyti bažnyčia

Giraitėje (Kauno r.) pradėta Šventosios Šeimos parapijos bažnyčios statyba. Pagal MB „Archplius“ (arch. Kęstutis Mikšys) projektuotojų parengtą techninį projektą statoma bažnyčia bus apvalios formos.
2024/04/27

Europa ruošiasi kovai su mėlynojo liežuvio liga

Pernai rudenį mėlynojo liežuvio liga Europos gyvulių augintojams bei gyvūnų sveikatos specialistams pridarė daug rūpesčių. Prognozuojama, kad gegužę kraujasiurbių mašalalų perduodama liga gali išplisti.
2024/04/27

Vyndarystės tradicijos Lietuvoje – jos egzistuoja ar visgi esame aludarių kraštas

Jeigu internetinėje enciklopedijoje „Vikipedija“ užsuktumėte į kategoriją „lietuviški gėrimai“, paieškoje atrastumėte tik vieną subkategoriją – „Lietuvos alus“. Tikriausiai, nuostabos tai nek...
2024/04/27

Prof. Eugenijus Laurinaitis apie hipnozę: tai pagalbinis instrumentas, žmogus pats turi norėti keistis

Hipnozė – psichoterapeutų taikomas pasaulyje pripažintas gydymo metodas. Nepaisant to, hipnoterapija išlieka apipinta įvairiausiais mitais bei gandais. Anot psichiatro-psichoterapeuto, Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto pr...
2024/04/27

Arimai ar pievos. Kas geriau švelninant klimato kaitą?

Pastaruoju metu Valstybinę miškų tarnybą (VMT) pasiekia vis daugiau visuomenininkų klausimų apie Lietuvos žemės ūkio išskiriamus šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekius bei jų apskaitą. Visuomenininkai klausia,...
2024/04/27

Ką būsimas prezidentas pasišovęs nuveikti duonos augintojų labui?

Prieš Lietuvos piliečius yra platus pasirinkimas kandidatų į prezidentus – net aštuoni. Su jų programomis verta susipažinti ir svarbiausius teiginius net įsiminti, kad rinkimų laimėtojui reikiamu metu būtų galima priminti pažad...