Kaunas +17,9 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +17,9 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Asociatyvi freepik.com nuotr.

Kodėl SNL virusas toks gyvybingas? Mokslininkai priartėjo prie atsakymo

2025/04/28


Snukio ir nagų liga (SNL) yra viena labiausiai užkrečiamų gyvūnų virusinių ligų. Ji paveikia daugiau kaip 70 naminių ir laukinių rūšių, įskaitant galvijus, kiaules, avis ir ožkas. Ligos neapimtos šalys nėra apsaugotos nuo šios ligos, kaip parodė naujausi 2025 m. atvejai Vokietijoje, Vengrijoje ir Slovakijoje. SNL socialinis ir ekonominis poveikis gyvulininkystės sektoriams yra milžiniškas – tiek vietovėse, kuriose virusas nuolat cirkuliuoja, tiek tais atvejais, jei patenka į teritorijas, kuriose anksčiau užkrato nebuvo.

Daugiau nei 50 metų buvo svarstoma: kodėl vietovėse, kuriose virusas cirkuliuoja, maždaug pusės persirgusių atrajotojų organizmuose jis gali išlikti gyvybingas, nors gyvūnai akivaizdžiai pasveiko? Tai klausimas, į kurį vykdant tarptautinį mokslinių tyrimų projektą siekė atsakyti Prancūzijos nacionalinės sveikatos ir saugos agentūros (ANSES) gyvūnų sveikatos laboratorija. Atrasta, kad dėl viruso išlikimo yra atsakingas vienas viruso baltymas.

Projekto tikslas buvo suprasti mechanizmus, lemiančius snukio ir nagų ligos viruso išlikimą atrajotojų organizme, pagerinti ligos diagnostiką ir sukurti terapines priemones.

Iš tiesų kai kurie atrajotojai net ir pasveikę lieka viruso nešiotojai. Tai gali trukti nuo kelių savaičių (mažiems atrajotojams) iki kelerių metų (kai kurioms laukinių galvijų rūšims, pavyzdžiui, vandeniniams buivolams). Projekto koordinatorė ir ANSES gyvūnų sveikatos laboratorijos Virusologijos jungtinio tyrimų skyriaus mokslininkė Sandra Blaise-Boisseau aiškina:  „Šis reiškinys ypač svarbus galvijams, kurių paveikia daugiau nei 50 proc. užsikrėtusiųjų. Kyla potenciali viruso perdavimo kitiems ligai imliems gyvūnams rizika, taip pat padermių rekombinacijos rizika, jei gyvūnas nešiotojas pakartotinai užsikrečia“.

Nuo 2021 m. kovo iki 2025 m. sausio vykdytas projektas subūrė penkis tarptautinius partnerius: ANSES, Sciensano institutą Belgijoje, Friedricho-Loefflerio institutą Vokietijoje, Švedijos žemės ūkio mokslų universitetą ir SAP institutą Turkijoje.

Viruso baltymo reikšmė viruso išlikimui

Norėdami geriau suprasti viruso gyvybingumo mechanizmą mokslininkai sukūrė SNL viruso versiją, kurioje nėra pagrindinio baltymo – „Leader“ baltymo, kuris slopina šeimininko imuninį atsaką. Galvijų tyrimai parodė, kad šis baltymas yra būtinas viruso išlikimui.

Mokslininkai taip pat išbandė molekulę, kuri galėtų sutrikdyti šią baltymų pusiausvyrą ir taip užkirsti kelią viruso išlikimui arba jį sustabdyti. Rezultatai bus paskelbti netrukus.

Galima bus kurti naujas vakcinas

Nustatyta, kad virusas, kuriame trūko „Leader“ baltymo, turėjo stiprų susilpnintą poveikį galvijams ir negalėjo išlikti, skirtingai nei motininė padermė. Šis virusas yra saugesnė alternatyva palyginti su gamtinio tipo virusu atliekant mokslinius tyrimus kuriant diagnostines priemones ir gaminant inaktyvintas vakcinas esant žemesniam biologinės saugos lygiui.

Taigi tai galėtų sumažinti SNL vakcinų gamybos sąnaudas. Gyva susilpninta vakcina, sukurta iš šio viruso, tiriama vykdant Europos SPIDVAC projektą, kurį bendrai koordinuoja ANSES gyvūnų sveikatos laboratorija ir Friedricho-Loefflerio institutas.

Padės rasti daugiau atsakymų

Abiejų organizacijų bendradarbiavimas tęsiamas pagal Europos mokslininkų ir finansuotojų, padedančių gerinti gyvūnų sveikatą ir gerovę, partnerystę.

Šis tyrimas, be kita ko, galėtų padėti paaiškinti SNL protrūkį Vokietijos vandeninių buivolų ūkyje, kai sausio mėnesį trims gyvūnams buvo patvirtinta SNL, nors liga toje šalyje nebuvo nustatyta nuo 1988 m. ir paprastai nėra mirtina sveikiems suaugusiems gyvūnams. Tyrimas taip pat gali padėti paaiškinti neseniai Vidurio Europoje atsiradusią ligą.

 

ŪP portalas su ANSES

Dalintis
2025/07/18

Nei bėgti, nei rėkti. Daržovių auginimo lietuviški ypatumai

Vilniaus universiteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas prof. dr. Rimantas Stukas, pasidžiaugęs, kad viskas, ko reikia mūsų organizmui, užauga Lietuvoje, teigė: „Visos ligos – nuo nervų, nuraminti juos gali padėti tik daržovės.&ldq...
2025/07/18

Patvirtintas 18-as ES sankcijų paketas, nutaikytas į Rusijos karo mašiną – energetikos ir finansų sektorius

Šiandien, liepos 18 d., Europos Sąjungos (ES) Taryba priėmė 18-ą ekonominių ir individualių sankcijų paketą, skirtą riboti kritiškai svarbių Rusijos naftos ir finansų sektorių veiklą ir toliau visapusiškai varžyti režimo galim...
2025/07/18

Kubiliaus amatas perduodamas iš kartos į kartą

Šilalė („Šilalės artojas“). Kasmetiniame Bilionių plenere „Šimtmečio veidai ir vardai“ visada galima sutikti įdomių užsi­ėmimų turinčių žmonių. Šiemet prie tvenkinio šeimininkavo kubil...
2025/07/18

Europos Komisija saugos plieno sektorių

Europos Komisija pradėjo tikslines konsultacijas, siekdama padėti nustatyti būsimas priemones, skirtas apsaugoti ES plieno sektorių nuo nesąžiningos prekybos praktikos ir neigiamo pasaulinio plieno pertekliaus poveikio.
2025/07/18

Aplaidaus sutarčių vykdymo aukomis tampa vaikai, permokėdami už kotletą

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) atliko 8 ugdymo įstaigų Kaune ir Vilniuje maitinimo sutarčių vertinimus: Kauno Kazio Griniaus progimnazijos; Vytauto Didžiojo universiteto „Rasos“ gimnazijos; Kauno Varpo gimnazijos; Kauno Maironio ...
2025/07/18

Pieno supirkimo kaina: birželis

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) paskelbė informaciją apie vidutines pieno supirkimo kainas ir supirktą pieną Lietuvoje 2025 m. birželio mėnesį.
2025/07/18

Moksleivių fizinis aktyvumas – ką nustatė profilaktiniai jų sveikatos patikrinimai?

Daugėja ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo įstaigas lankančių vaikų, kuriems profilaktinio sveikatos patikrinimo metu nustatoma pagrindinė fizinio ugdymo grupė. Tai rodo Higienos instituto administruojamos Vaikų sveikatos stebėsenos informacinės sis...
2025/07/18

Mėšlo eksportas: lyderiai ir autsaideriai

Lietuvoje gyvulininkystės sektorius yra gilioje krizėje, o štai Nyderlandai veržliai plečia mėšlo eksportą. 2025 m. pirmąjį pusmetį jis smarkiai išaugo ir yra 27,4 proc. didesnis nei 2024 m. pirmąjį pusmetį. „Ūkinin...