Ashburn +10,4 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +10,4 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Kokiomis nuotaikomis metus baigia kiaulių rinkos Europoje?

2023/12/28


Jau ilgiau nei mėnesį Vokietijos rinkose penimų kiaulių supirkimo kainos išlieka nepakitusios. Visai nežymiai, vos 1 ct, jos ūgtelėjo Prancūzijoje, o Ispanijoje, Nyderlanduose, Danijoje ir Austrijoje visai nekito. Tikriausiai jau būtų galima sakyti, kad iki metų pabaigos šis sektorius stabilizavosi, tačiau atvirkštinis procesas vyksta Lenkijoje.

Vokietijos Gyvulių ir mėsos gamintojų asociacijų asociacijos (VEZG) biržoje jau ilgiau nei mėnesį penimų kiaulių supirkimo kainos laikosi ties 2,10 Eur/kg riba. Aukščiausią tašką jos buvo pasiekusios vasarą, nuo birželio pabaigos iki liepos pabaigos kiaulės buvo superkamos po 2,50 Eur/kg. Tuo pat metu 2022 m. kainos siekė 1,85 Eur/kg, o metų pabaigoje visą gruodį laikėsi ties 2,00 Eur/kg riba.

Pastebima, kad Europos Sąjungos rinkose gyvų kiaulių paklausa šiemet yra mažesnė nei pernai, nes gyventojai pradėjo mažiau vartoti kiaulienos, be to, sumažėjo eksportas į trečiąsias šalis.

Šiuo metu kiaulių supirkimas vyksta sklandžiai, perteklinės pasiūlos nesitikima ir kitų metų pradžioje. Ekspertai prognozuoja, kad artimiausiomis savaitėmis situacija kiaulių supirkimo rinkose turėtų išlikti stabili ir didelių supirkimo kainų pokyčių nebus.

Prieš Kalėdas nesidžiaugė lenkų kiaulių augintojai. Šalies perdirbimo įmonės įsigijo nemažai pigesnės importuotos mėsos žaliavos, tad artimiausiu metu planuoja nupirkti mažiau kiaulių iš savų augintojų ir siūlo žemesnes kainas nei Vokietijos rinkos.

Praėjusią savaitę, kai VEZG rinkoje už penimas kiaules buvo mokama 2,10 Eur/kg (arba 9,12 PLN), Lenkijos augintojai už savo E klasės produkciją galėjo tikėtis 8,60–8,70 PLN/kg.

Dėl staigaus ir drastiško kainų kritimo Lenkijos profesinės sąjungos ir pavieniai ūkininkai kreipėsi į šalies Konkurencijos ir vartotojų apsaugos tarnybą, kaltindami perdirbimo įmones naudojimusi galios svertais rinkoje ir slaptu susitarimu.

Perdirbėjai atsikerta, kad šiuo metu labai sumenko prekyba paruoštais lenkiškais kiaulienos produktais, nes juos išstumia dideliais kiekiais importuojama pigesnė mėsa.

Manoma, kad įtakos kainų kritimui turėjo ir staigus skerdimui paruoštų gyvulių perteklius. Ūkininkai ir perdirbėjai kaip įprastai planavo, kad šventiniu laikotarpiu prekyba kiaulienos produktais pagyvės, bet realybė nepatenkino lūkesčių. Todėl gamyklose susidarė eilės ir žaliavos kainos nukrito.

Šiuo metu Konkurencijos ir vartotojų teisių apsaugos tarnyba atlieka tyrimą ir spręs, ar šių priežasčių pakanka, kad supirkimo kainos taip stipriai nukristų per trumpą laiką.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...
2024/03/03

Verslo partneriams iš Kinijos labūnaviškis padovanojo savo tapytą „Monos Lizos“ kopiją

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Laikrodžiui išmušus 17 valandą verslininkas Audronius VAIDALAUSKAS užveria kabineto duris. Medžio granulių gamyba užsiimančios bendrovės „Eco standartas“ savininkas i&scaron...
2024/03/03

Savo kandidatus į EP patvirtino dar viena politinė partija: sąrašą ves A. Kubilius

Šiandien Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą (EP).
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.