Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024


Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ
ŪP korespondentė
 

Kokių sojų reikia Lietuvai? Savų ar genetiškai modifikuotų?

2023/12/13


Neseniai kai kurie Lietuvos ūkininkai dar piktinosi, kad šalyje, skirtingai nei Lenkijoje, Čekijoje ar kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse, neskatinama auginti sojų – daugiausia baltymų turinčių augalų. Situacija pradeda keistis. Beveik prieš mėnesį sojos atsirado ir Lietuvos baltymingų augalų, tinkamų paramai gauti, sąraše.

Gamina iš genetiškai modifikuotų sojų

„Augalinės kilmės baltymai – pašarų pagrindas. Jie svarbūs ir žmonių mityboje. Sojų pupelėse yra iki 45 proc. baltymų – gerokai daugiau nei įprastose pupelėse ar pupose, žirniuose, kviečiuose, rapsuose, kukurūzuose, kituose baltyminguose augaluose, iš kurių gaminami pašarai, lesalai ir maisto produktai“, – „Ūkininko patarėjui“ teigia Kauno rajono, Babtų seniūnijos, Pagynės kaimo ūkininkas Kęstutis Svečiulis.

Jis vardija, kiek ir kokių baltymų užsiaugina ES: rapsų – 69 proc., kukurūzų – 79 proc., kviečių – 95 proc., o sojų baltymų – tik 3 proc. Likusią sojų baltymų dalį (97 proc.), reikalingą gaminti pašarus ir lesalus, importuoja.

Pasak K. Svečiulio, kasmet ES gyvulininkystėje sunaudojama apie 27 mln. t sojų rupinių, pagamintų iš importuotų sojų pupelių. Jos dažnu atveju yra genetiškai modifikuotos, užaugintos JAV, Brazilijoje, Argentinoje, kitose Pietų Amerikos valstybėse. Pašnekovas genetiškai modifikuotus organizmus (GMO) vadina įsilaužimu į gamtą. Tad Lietuvoje naudojamus pašarus ir lesalus, kurių sudėtyje yra iš genetiškai modifikuotų sojų pagamintų rupinių, laiko nekokybiškais, galinčiais kenkti naminių gyvūnų, o kartu ir jų mėsą, pieną, kiaušinius vartojančių žmonių sveikatai. „Baltymai labai reikalingi melžiamoms karvėms. Manau, dideli ūkiai, joms duodantys pašaro, kuriame yra importuotų sojų rupinių, gamina genetiškai modifikuotą pieną“, – spėja K. Svečiulis.

Teršia, plukdydami iš kito pasaulio galo

Sojos rupiniai yra tai, kas lieka iš šio augalo pupelių išspaudus aliejų ir iš jų pašalinus tripsino inhibitorių – gyvūnams kenksmingą medžiagą.

Pasak K. Svečiulio, ši medžiaga sunaikinama iš sojų pupelių spaudžiant aliejų labai aukštoje temperatūroje.

„Sojų pupelės atplukdomos iš JAV arba Pietų Amerikos į Nyderlandus. Čia iš jų 145 °C temperatūroje išspaudžia aliejų, atskiria baltymus. Tokiame karštyje sunaikinamas tripsino inhibitorius, bet lieka triptofanas ir licinas – gyvūnams naudingos aminorūgštys“, – ŪP priduria Kauno rajono, Čekiškės seniūnijos, Lelerviškių kaimo ūkininkas Romualdas Majeras.

„Politikai blevyzgoja apie žaliąjį kursą – taršą, atsinaujinančios energijos šaltinius. Ketina naikinti lengvatą žaliajam dyzelinui, kad ūkininkai mažiau jo naudotų. O kiek šio kuro sudegina laivai, plukdydami sojas per Atlantą, ir vilkikai, veždami sojų rupinius į Lietuvą, kitas ES šalis?! Kiek dyzelino sudeginama Lietuvos žirnius vežant į Rygos uostą, o iš ten plukdant į Indiją?!“ – retoriškai klausia ukmergiškis ūkininkas Saulius Daniulis.

Visi trys pašnekovai pavydžiai mini Lenkiją, Čekiją. Neva ten jau kelerius metus vykdoma speciali sojų auginimo programa, siekiant apsirūpinti augaliniais baltymais, užuot juos importavus. Tenykščiai ūkininkai skatinami sojas auginti, mokant už jas papildomą išmoką. Tokia išmoka Lietuvoje nemokama, nes sojų nebuvo mūsų šalies paramai tinkamų baltyminių augalų sąraše. Ūkininkų trijulė stebisi – sojos turi daugiau baltymų nei kiti augalai, tačiau Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) valdininkai turbūt to nežinojo, jei jų neįtraukė į šį sąrašą, o kitų ES šalių sojų augintojai gavo papildomas išmokas už jas.

Pasak K. Svečiulio, Lenkijos ūkininkų už sojų auginimą gaunama bendra – tiesioginė ir papildoma – išmoka yra apie 400 Eur/ha. Papildoma išmoka už jas – nacionalinio biudžeto pinigai.

Parama už sojas –  nuo kitų metų

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 140, 2023 m. gruodžio 12 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

Redakcijos nuotraukos

Titulinėje nuotr. – Saulius Daniulis: „Net Smetonos laikais lietuviai mokėjo užsiauginti sojų.“

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...
2024/04/25

EP patvirtino taisykles dėl pakartotinio pakuočių naudojimo ir perdirbimo

Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė naujas taisykles, kuriomis siekiama, kad ES rinkoje pakuotės taptų tvaresnės ir jų būtų naudojama mažiau. Taisyklėse, dėl kurių preliminariai susitarta su ES Taryba, numatytas pakuočių atliekų kiekio mažinimo...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...
2024/04/24

Vienas „Vičiūnų“ vadovų: verslo Rytuose pardavimo kaina nėra džiaugsminga

Kauno mero Visvaldo Matijošaičio iš dalies valdomai žuvies bei kitų maisto produktų gamybos ir prekybos „Vičiūnų grupei“ po beveik dvejus metus trukusio proceso pagaliau pardavus verslą Rusijoje, Baltarusijoje ir kitose N...