Columbus +24,6 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024
Columbus +24,6 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024

Rūta VAITKEVIČIŪTĖ
„Rasų“ redaktorė
 

Kokių veislių agurkus sėsime šiemet?

2024/01/12


Kada jei ne dabar padiskutuoti apie geriausias daržovių veisles?! Agurkai – viena tų, be kurių neįsivaizduojame nei vasaros, nei žiemos. Kasmet bandome naujų veislių, greta pasėjame ir jau išbandytų, bet ne vienas daržininkas yra pastebėjęs, kad senųjų veislių derlius ne toks, kaip anksčiau. Apie atradimus ir „praradimus“ pasakoja devynerius metus agurkus sodyboje auginanti vilnietė Rasa Spetyliene.

Šiltnamio agurkus valgo tik šviežius

Iš sostinės su šeima pašnekovė persikėlė į greta įsikūrusį Daržininkų kaimą ir iškart ėmėsi daržo darbų. Ji pasakoja, kad nereikėjo visko mokytis nuo nulio, nes pirmąsias pamokas jau buvo gavusi iš Mamos, kuri įvairių daržovių užsiaugina visą gyvenimą. „Ir dabar pasitariame vienu ar kitu klausimu. Bet daug kas keičiasi, tad kartais ji jau pasimoko ir iš manęs“, – apie paveldėtą potraukį daržininkavimui užsimena pašnekovė.

Per kone dešimtmetį vilnietė išbandė daug įvairių agurkų veislių, pastaraisiais metais pamėgo ‘Mirabelle H‘, ‘Atomic H‘, ‘Polan H‘, ‘Passlimo H‘. Patiko tai, kad jos derlingos, gero skonio ir – labai svarbu – atsparios ligoms. Vienas atsirinko kasmet išmėgindama naujoves, kitas rekomendavo jau jas auginę daržininkai. „Vis išbandau ką nors nauja, skaitau veislių aprašymus, atsiliepimus. Šios dar patiko ir dėl to, kad tinka tiek raugti, tiek konservuoti, – teigia vilnietė. – Na, o tas veisles, kurios ilgiau laikyti netinka, auginu šiltnamyje ankstyvajam derliui ir vaisius valgome šviežius.“

Bet jų augina nedaug. Paprastai šiltnamyje pasodina 6–8 ‘Mirabelle‘ daigus. Pernai gerai augo labai ankstyvi ‘Adam H‘ ir ‘Gracie H‘, taip pat ilgavaisiai ‘Asker H‘. Bet kur kas daugiau agurkų auga lauko lysvėse. Pasak R. Spetylienės, šiltnamyje agurkams blogiau, nes greta pasodinti pomidorai, kuriems reikia visai kitokių oro sąlygų ir priežiūros. O štai lauke šios žaliosios daržovės dera net iki rudeninių šalnų, be to, mažiau serga.

agurkų veislės
Šiltnamyje pasodintos veislės ‘Gracie H‘ agurkai.

Šiltnamiui ir lauko lysvėms sėja atskirai

Šiltnamiui skirtus agurkus pašnekovė sėja balandžio pradžioje, o daigus į nuolatinę vietą perkelia po mėnesio. Lysvėms skirtas veisles ji sėja vėliau, balandžio pabaigoje: „Lauke agurkų niekada nesėju tiesiai į dirvą, sodinu tik daigus. Pasėjusi balandžio pabaigoje į lysvę juos persodinu birželio pradžioje, kai jau nebūna šalnų. Kol nepradeda žydėti, nakčiai uždengiu agroplėvele.“

Sėklas daržininkė beria į sėjai skirtą „Durpetos“ substratą, kiekvieną sėklytę dėdama į atskirą indelį, kad vėliau nereikėtų pikuoti – šios procedūros agurkai itin nemėgsta. Daigeliams sudygus, jie iškeliauja į šiltnamį, kad užsigrūdintų ir gautų pakankamai šviesos. Sodindama į nuolatinę vietą lysvėje R. Spetylienė pasirūpina į duobutes įdėti po komposto saują ir ekologiškų „Condit“ trąšų.

„Prigijusius daigus tręšiu minimaliai, 2–3 kartus per sezoną palaistau pelenų tirpalu. Sintetinių trąšų su mikroelementais naudoju tik tada, kai lapai ar vaisiai rodo, kad trūksta maisto medžiagų“, – paaiškina pašnekovė. Bet ir tai ne visada užtikrina, kad būsimi vaisiai pasižymės veislei būdingomis savybėmis.

Patyrusi ir atidi daržininkė yra pastebėjusi, kad skirtingais metais ta pati veislė gali duoti kitokį derlių. Todėl sėja mažiausiai penkias skirtingas veisles. „Tai garantuoja, kad turėsiu pakankamai agurkų, – sako ji. – Ir būtinai sėju skirtingo ankstyvumo veislių, kad visas derlius nebūtų vienu metu.“

Lauko agurkų pašnekovė niekada neriša prie atramų, jie laisvai kerojasi lysvėje. Taip ir darbo mažiau, ir auga geriau, nes lapai sulaiko drėgmę ir žemės šilumą – juk agurkai šilumamėgiai augalai.

Karštos diskusijos dėl populiariųjų ‘Rodničiok‘

Ši veislė šalies daržuose karaliauja jau labai seniai. Ją dar mūsų mamos pamėgo ne dėl to, kad anksčiau nebuvo iš ko rinktis, bet dėl to, kad ji derlinga, vaisiai skanūs, tinka raugti ir konservuoti. Tačiau pastaruoju metu vis dažniau pasigirsta ja nusivylusių balsų.

R. Spetylienei ši veislė taip pat puikiai pažįstama. Trejus metus augino ‘Rodničiok Natur H‘, bet ji lūkesčių nepateisino, derlius buvo menkas, tad ją pakeitė kita – ‘Atomic‘. Ši davė žymiai geresnį derlių, agurkai nebuvo kartūs, išvaizda panašūs į ‘Rodničiok‘, bet skonis, vilnietės nuomone, geresnis.

„Nežinau, kas galėtų įtakoti ‘Rodničiok‘ savybių pokyčius. Aišku tik tai, kad dabar paduodama hibridinė veislė ir ji labai skiriasi nuo mūsų mamų ir močiučių augintosios“, – pastebi pašnekovė.

Skaniausi – marinuoti su ciberžole ir garstyčiomis

Renkantis agurkų veisles daugeliui svarbu, kad vaisius būtų galima raugti ir konservuoti. Ne išimtis ir R. Spetylienė. Jos rauginti agurkai skanūs ir traškūs išlieka iki pat pavasario. O receptas visai nesudėtingas. „Agurkus raugiu paprastai: į litrą šalto nefiltruoto vandens beriu 1,5 šaukšto druskos. Į stiklainį dedu tik krapų ir česnakų, jeigu ilgam laikymui dar krieno lapą, bet nenaudoju nei vyšnių, nei serbentų lapų. Užpylusi vandeniu, stiklainius statau tiesiai į šaldytuvą“, – pasakoja pašnekovė.

Na, o agurkus marinuodama aklai nesilaiko receptų, visada improvizuoja, ingredientus parenka pagal savo skonį, teigia daržininkė ir priduria: „Bet favoritai yra marinuoti su ciberžole ir garstyčiomis.“

 

Rasos SPETYLIENĖS nuotr.

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis