Ashburn +35,0 °C Dangus giedras
Antradienis, 16 Lie 2024
Ashburn +35,0 °C Dangus giedras
Antradienis, 16 Lie 2024

Komisija skiria 77 mln. EUR skubios paramos ūkininkams Austrijoje, Čekijoje, Lenkijoje ir Portugalijoje

2024/07/09


Šiandien Komisija pasiūlė iš žemės ūkio rezervo 77 mln. EUR skirti Austrijos, Čekijos, Lenkijos vaisių, daržovių ir vyno sektorių ūkininkams, neseniai nukentėjusiems nuo precedento neturinčio masto nepalankių klimato reiškinių, taip pat Portugalijos vyno gamintojams, kurie susiduria su dideliais rinkos sutrikimais, remti.

Pagal Komisijos pasiūlymus, kuriems pritarė valstybės narės, Austrijai skiriama 10 mln. EUR, Čekijai – 15 mln. EUR, Lenkijai – 37 mln. EUR ir Portugalijai – 15 mln. EUR. Šios šalys gali iki 200 proc. papildyti šią ES paramą nacionalinėmis lėšomis.

Šių metų pavasarį Čekija, kai kurios Austrijos ir Lenkijos teritorijos nukentėjo nuo precedento neturinčių šalnų, kurios po neįprastai švelnios kovo mėn. temperatūros padarė didelį poveikį vaismedžių sodams ir vynuogynams. Papildomą žalą Lenkijoje padarė kruša. Atitinkami plotai ir produkcijos dalis yra dideli ir kelia pavojų paveiktų žemės ūkio valdų ekonominiam gyvybingumui. Nacionalinės valdžios institucijos skirs pagalbą tiesiogiai ūkininkams, kad kompensuotų jų ekonominius nuostolius.

Tuo tarpu Portugalijos vyno gamintojai kenčia nuo rinkos disbalanso, kuris gali virsti užsitęsusia ir platesne krize. Dabartinį precedento neturintį atsargų kaupimą Portugalijoje lėmė sumažėjęs raudonojo vyno pardavimas ir gamybos padidėjimas praėjusiais metais. 2023 m. Portugalija buvo valstybė narė, kurioje gamyba, palyginti su ankstesniais metais, padidėjo labiausiai. Šiandien Komisijos pristatytu paramos paketu bus finansuojamas laikinas distiliavimas krizės atveju šioje šalyje, siekiant pašalinti dalį šiuo metu perteklinių kiekių ir iš naujo subalansuoti rinką. Siekiant išvengti konkurencijos iškraipymo, distiliuojant gautą alkoholį galima naudoti tik pramoniniais tikslais, pvz., dezinfekavimo, farmacijos ir energijos tikslais.

Siekdama spręsti didesnius iššūkius, su kuriais susiduria ES vyno sektorius, Komisija taip pat neseniai įsteigė Vyno politikos aukšto lygio grupę, kuri, kaip tikimasi, iki 2025 m. pradžios pateiks rekomendacijų dėl būsimų politikos pokyčių.

Skubios finansinės paramos Čekijai, Austrijai ir Lenkijai išmokos ūkininkams turi būti išmokėtos iki 2025 m. sausio 31 d., o parama paramos gavėjams už laikiną išskirtinį distiliavimą krizės atveju Portugalijai turi būti išmokėta iki 2025 m. balandžio 30 d. Abu aktai, kuriais nustatomos paramos nuostatos, bus priimti artimiausiomis dienomis ir bus tiesiogiai taikomi po jų įsigaliojimo 2024 m. liepos mėn.

 

ŪP portalas su EK

123rf nuotr.

Dalintis