Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Kompostuojant atliekų dumblą siūloma atsisakyti perteklinių reikalavimų

2023/09/08


Aplinkos ministerija parengė dviejų įsakymų, reglamentuojančių nuotekų dumblo tvarkymą ir panaudojimą, pakeitimus. Šiais pakeitimais siūloma atsisakyti perteklinių reikalavimų nuotekų dumblo kompostavimui, anaerobiniam apdorojimui ir laikymui.

Siekiant išvengti nepageidaujamų kvapų 2020 m. liepos 3 d. buvo priimtas aplinkos ministro įsakymas, numatantis reikalavimą visiems nuotekų dumblo tvarkytojams priimti, laikyti, kompostuoti, anaerobiškai apdoroti (rauginti, pūdyti) nuotekų dumblą ir kitas kartu įrenginiuose apdorojamas biologiškai skaidžias atliekas uždarose patalpose, užtikrinant kvapų sklidimo prevenciją, dujų išvalymą prieš išleidžiant į aplinką. Šis įsakymas turėjo įsigalioti 2025 m. sausio 1 d.

Tačiau 2018-2023 m. gyventojų skundų dėl nepageidaujamų kvapų sulaukiama sąlyginai mažai ir išimtinai tik dėl kai kurių dumblą apdorojančių įmonių veiklaviečių: per pastaruosius penkerius metus Nacionalinio visuomenės sveikatos centro pateiktais duomenimis pasitvirtino tik vienas skundas Vilniaus regione.

Atsižvelgiant į šias aplinkybes siūloma įmonėms, priimančioms, laikančioms, tvarkančioms ir apdorojančioms nuotekų dumblą leisti pasirinkti kvapų sklidimo prevencijos priemonę įvertinus vietovės ir apdorojamų atliekų specifiką: naudoti kvapus surišančias medžiagas, probiotikus, uždarą atliekų apdorojimo technologiją ar kitas priemones. Atsisakius šio reikalavimo taip pat bus išvengta perteklinių investicijų, kurios galimai sąlygotų gyventojams teikiamų paslaugų brangimą.

Tokias priemones galima numatyti išduodant ar keičiant taršos leidimus ar taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimus. Pažymėtina, kad Aplinkos apsaugos agentūra ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras turi teisę inicijuoti šių leidimų keitimą, jei yra nustatomas kvapo koncentracijų ribinių verčių viršijimas. Todėl jei pasirinktų kvapų prevencijos priemonių nepakanka, jos gali būti papildytos.

 

AM informacija

ŪP redakcijos nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/03

Pagerbiant genijaus atminimą keliama idėja Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna

Pagerbiant vieno iškiliausių Lietuvos dailininkų ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio atminimą svarstoma Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna.
2023/12/03

Šiltnamių rinkai žadama šviesi ateitis, bet technologijos pasirinkimas – jau galvosūkis

Ūkininkavimas versliniuose šiltnamiuose daugelyje šalių atneša milijonines pajamas. Ekspertų prognozėmis, toks daržovių ir uogų auginimo būdas ateityje tik augs, todėl tiek valstybiniu, tiek verslo lygiu daug investuojama į na...
2023/12/03

Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai

Stichinė nelaimė miškuose, sukelta žievėgraužio tipografo, vaizdingai dar vadinama ruduoju gaisru, rudąja stichija. Ji pražudė jau apie 3500 ha medynų. Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai.
2023/12/03

Duokite psichikos ligoniams advokatą!

„Tai itin sudėtinga tema. Kiekvienu atveju tenka individualiai spręsti mįslę, kaip laviruoti“, – įsitikinęs Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius, kalbėdamas, kaip padėti namuose prižiūrim...
2023/12/03

Galima veikti inovatyviai ir efektyviai, vienas sprendimų – sėtiniai žolynai

Esamoje geopolitinėje situacijoje sunkiai prognozuojamos grūdų supirkimo kainos, augantys energetikos kaštai, dažnėjantys ekstremalūs gamtos reiškiniai, griežtinami aplinkosaugos reikalavimai – šiandienos realijos, skati...
2023/12/03

Kada reikalingas augalo pasas?

Augalo pasas yra reikalingas tiekiant rinkai savo užaugintą augalinę produkciją mažmenine prekyba užsiimantiems ūkio subjektams, taip pat savo užaugintą augalinę produkciją tiekiant rinkai galutiniam vartotojui.
2023/12/03

Seime priregistruota naujų pasiūlymų 2024-ųjų biudžetui už milijardą eurų

Praėjus daugiau nei savaitei po to, kai Seimas antrą kartą apsvarstė kitų metų biudžeto projektą, parlamentarai vėl pateikė šūsnį siūlymų papildomai finansuoti kai kurias sritis.
2023/12/03

Kraujažolinio grublio pokštai – atsitiktinumas ar klimato kaitos pasekmė?

Pastaraisiais metais vis dažniau pavasarines daržoves atakuojantys juodi, kuproti „kirminai“ verčia nerimauti daržininkus, ypač tuos, kurie daržoves augina mažuose sklypuose ir nenaudodami insekticidų. Tai kraujažolinio grublio (Galeru...
2023/12/03

Priminimas poledinės žūklės mėgėjams: nerizikuokite

Atšalus orams ir žvejams jau ruošiantis žvejoti ant užšalusių vandens tvenkinių, aplinkosaugininkai primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti smaigus...