Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Konkurencijos tarybos akiratyje – keturi prioritetiniai sektoriai

2024/01/18


Konkurencijos taryba (KT) nusprendė, kad 2024 m. ypatingą dėmesį vykdydama funkcijas skirs energetikos, sveikatos (įskaitant farmaciją), mažmeninės prekybos ir skaitmeninių rinkų sektoriams.

Institucijos vadovė Jolanta Ivanauskienė akcentavo, jog kasmet nustatydama sektorinius prioritetus, KT siekia savo ribotus žmogiškuosius ir finansinius išteklius nukreipti bei aktyvesnių veiksmų imtis tose Lietuvos ekonomikai reikšmingose ir sparčiai besivystančiose srityse, kur siūlomi daugeliui vartotojų aktualūs produktai bei paslaugos.

Energetika kaip prioritetinis sektorius išskirtas dėl to, kad jame tebevyksta reikšmingi pokyčiai, prasidėję nuo elektros tiekimo rinkos Lietuvoje liberalizavimo bei 2022 m. fiksuotų energijos išteklių kainų šuolių dėl Rusijos sukelto karo Ukrainoje.

Nors nemaža dalis energetikos sektoriaus yra reguliuojama ir prižiūrima valstybės, šioje srityje kasmet atliekama teisės aktų pakeitimų, kurių įtaką konkurencijai ir atitiktį valstybės pagalbos taisyklėms vertina KT. Šiais metais institucija, atsižvelgusi į Lietuvoje spartėjančią elektromobilių įkrovimo stotelių infrastruktūros plėtrą, siejamą su žaliosios energetikos kursu ir prisiimtais Lietuvos, kaip ES narės, įsipareigojimais, nusprendė atlikti stebėseną ir išsiaiškinti, ar šiame sektoriuje nekyla kliūčių konkurencijai.

Nebe pirmus metus tarp prioritetų išlieka sveikatos (įskaitant farmaciją) sektorius, kur institucija 2022 m. buvo nustačiusi Konkurencijos įstatymo pažeidimą ir dar vieną tyrimą tebetęsia. Be to, KT imasi veiksmų vertindama šiame sektoriuje taikomą bei siūlomą teisinį reglamentavimą, ypač susijusį su Farmacijos įstatymo ir kitų teisės aktų pakeitimais.

Mažmeninė prekyba kaip sektorinis prioritetas įvardytas atsižvelgiant į šio sektoriaus svarbą visiems Lietuvos vartotojams. Praėjusiais metais institucija skyrė dėmesį galimiems vertikaliesiems susitarimams elektroninėje erdvėje – nustatė susitarimą tarp kosmetikos priemonių gamintojos ir jos produkcijos platintojų, dėl ko vartotojai negalėjo prekių įsigyti pigiau.

Šiuo metu KT vykdo dar tris galimų pažeidimų tyrimus. Du iš jų institucija pradėjo 2023 m. savo iniciatyva: dėl kasdienio vartojimo prekių pardavimo veikla užsiimančių įmonių veiksmų ir dėl gėrimų gamyba bei prekyba užsiimančių įmonių veiksmų.

Kadangi ne tik prekyba, bet ir kiti verslai vis aktyviau veikia elektroninėje erdvėje, institucijoms tampa  aktualesni skaitmeninių rinkų klausimai. Praėjusiais metais KT pristatė kartu su kolegomis latviais vykdytos elektroninių prekyviečių rinkos stebėsenos išvadas, o šiemet planuoja parengti šio sektoriaus atstovams skirtas gaires, kuriose, be kita ko, bus apžvelgtos verslo praktikos, galinčios kelti konkurencijos ribojimo riziką.

Sektorinių prioritetų nustatymas savaime nereiškia, kad 2024 m. KT minėtuose sektoriuose nustatys pažeidimus ar priims kitų reikšmingų sprendimų. Kiekvienu konkrečiu atveju, prieš nuspręsdama imtis veiksmų, institucija vertins, ar tam tikras tyrimas atitiks KT veiklos prioritetą – reikšmingai prisidėti prie veiksmingos konkurencijos apsaugos ir taip užtikrinti kuo didesnę vartotojų gerovę. Vis dėlto institucija tikisi, kad didesnis dėmesys minėtiems sektoriams leis surinkti duomenų bei gauti informacijos, kuri pravers detaliau vertinant konkurencijos sąlygas ne tik šiemet, bet ir artimiausioje ateityje.

Įvardytuose prioritetiniuose sektoriuose ketinama ne tik stebėti padėtį, bet ir imtis aktyvių tyrimo bei prevencijos veiksmų, pavyzdžiui, nagrinėti koncentracijas, apie kurias ūkio subjektai neprivalo pranešti KT, vertinti teisės aktų ir jų projektų įtaką konkurencijai, nagrinėti skundus ir spręsti dėl pažeidimų tyrimų bei rinkos tyrimų pradėjimo, vykdyti šviečiamąją veiklą.

 

KT informacija

Dalintis
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/04

Bendruomenės iniciatyva Klaipėdos rajone – pirmieji savarankiško gyvenimo namai

Klaipėdos rajone duris atveria pirmieji savarankiško gyvenimo namai. Savivaldybė jau pasirašė akreditavimo sutartį su kaimo bendruomene „Smilgynai ir kaimynai“, o apgyvendinimo paslaugas pirmieji klientai čia galės gauti ...
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...