Ashburn +23,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024
Ashburn +23,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024

Kopūstų augintojai raitoja rankoves

2022/05/06


Nepaisydami sausrų ir kitų kopūstinėms daržovėms auginti nepalankių sąlygų, didelio Zakų šeimos ūkio (Joniškio r., Gataučių k.), šiais metais mininčio veiklos 20-metį, savininkai ir darbuotojai ne tik nesiliovė auginti jas šviežiam vartojimui, bet ir džiaugiasi atradę daug patikimų veislių, tinkamų raugti ar perdirbti. Vienas iš ūkio įkūrėjų ir puoselėtojų Kęstutis Zakas sutiko pasidalyti patirtimi ir patarimais.

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

kopustai, kopustu veisles

Ar du dešimtmečiai ūkiui daug, ar mažai? Nuo ko viskas prasidėjo ir kuo šiandien labiausiai džiaugiatės?

Net patys nesusimąstėme, kad ūkis gyvuoja jau 20 metų. Jį įkūrėme kartu su žmona Asta. Veikla prasidėjo 4 ha nuo bulvių ir kitų lauko daržovių. Iki šiol bulvės išlieka pagrindinė šio ūkio veiklos sritis.

Ilgainiui ūkio žemės plotas išsiplėtė, išaugo ir dirbančių šeimos narių, samdomų darbuotojų skaičius. Visi trys mūsų vaikai su šeimomis dirba ūkyje. Tuo jis ir išskirtinis – kituose ūkiuose nepamatysi tiek daug dirbančių šeimos narių.

Džiaugiamės, kad pradėjome perdirbti ūkyje užaugintas daržoves. Pastaraisiais metais klientams galime pasiūlyti ne tik šviežių, bet ir raugintų daržovių, taip pat salotų ir pagardų (adžika, krienai).

Kaip plačiai žinomi Jūsų raugti kopūstai ir jų salotos? Kodėl juos mėgsta pirkėjai?

Mūsų gaminamą produkciją ragauja ne tik Lietuvoje, bet ir Anglijoje gyvenantys lietuviai. Pirkėjai juos vertina dėl skonio. Rauginti kopūstai ne per rūgštūs, neperrūgę. Kol skonis netinka visai šeimynai, tol produktas tobulinamas.

kopustai, kopustu veisles Baltagūžis kopūstas ‘Alfredo F1’. kopustai, kopustu rusys Savojos kopūstas ‘Melissa F1’ po rugpjūčio krušos.                    

Kokias baltagūžių ir raudongūžių kopūstų veisles labiausiai vertinate?

Mums labiausiai tinka perdirbimui naudoti ‘Paradox F1’, ‘Hurricane F1’, ‘Alfredo F1’ veislių baltagūžius kopūstus.

Paradox F1’ – šios veislės baltagūžiai kopūstai švelnaus skonio. Gūžės apvalios, užauga 3–5 kg svorio. Sandėliuojami ilgai nepraranda prekinės išvaizdos.

Hurricane F1’ veislės baltagūžių kopūstų gūžių svoris siekia 2,5–4 kg, kietos, apvalios. Puikiai sandėliuojamos apie penkis mėnesius, o geromis sąlygomis – ir ilgiau. Visą šį laiką jos išsaugo gražią, gyvą spalvą. Puikaus skonio, galima raugti.

Alfredo F1’ veislės baltagūžiai kopūstai skirti ilgiau sandėliuoti. Gūžės apvalios, kietos, sunkios, užauga iki 3–4 kg svorio, kokybe labai panašios į žieminius.

Ilgai sandėliuoti tinkami ir raudongūžiai kopūstai ‘Klimaro F1’. Gūžės pailgai apvalios formos, labai tamsios, sodrios spalvos, užauga 2,5–4 kg svorio. Ūkyje juos ir perdirbame, šiais metais pradėjome gaminti ir salotas.

Kokie kopūstai mėgstamiausi ant Jūsų šeimos stalo?

Rauginti. Balandėliai mūsų šeimoje verdami iš Savojos (gūžinių garbanotų) kopūstų. Kai pradėjome juos auginti, pabandėme patys, o dabar ir klientams balandėliams siūlome tik juos.

Iš Savojos kopūstų ūkyje pamėgta veislė ‘Melissa F1’. Gūžės standžiai susuktos, geros vidinės struktūros, užauga 1,5–2,5 kg svorio. Lapai gofruoti, susiraukšlėję, šiek tiek kitokios konsistencijos nei baltagūžių kopūstų: juose daugiau baltymų ir vitaminų, švelnaus skonio. Tinka ir salotoms, pyragų įdarams.

kopustai, kopustu veisles Ūkio daržovės vertinamos ir šviežios, ir perdirbtos.

Su kokiais iššūkiais tenka susidurti auginant kopūstines daržoves? Kaip pavyksta užauginti sveikus daigus, skanius kopūstus?

Didžiausi iššūkiai auginant daržoves – vasaros išdaigos: sausra, kruša. Ypač sunku kovoti su vabalais. Jei blogos oro sąlygos, tai visus kopūstus užauginti bus sunku.

Kopūstų daigus stengiamės užsiauginti patys. Kitiems galėtume patarti kuo anksčiau persodinti daigus, kad dar prieš atsirandant pirmiesiems kenkėjams, spėtų sustiprėti, būtų kuo vešlesnė lapija. Svarbu, kad šalia kopūstų nebūtų apleistų plotų arba reikėtų juos nupjauti, nes ten veisiasi daug pavojingų kenkėjų. Vertėtų nepamiršti, kad į tą pačią vietą kopūstai gali būti sodinami tik po 3–5 metų.

Kaip užauginti sveikus ir skanius kopūstus, vieno stebuklingo recepto nėra. Stengiamės ieškoti naujausios informacijos, dalyvauti seminaruose. Pasitaiko, kad ir patys padarome klaidų. Pernai pavasarį dalis ankstyvųjų kopūstų daigų nudegė: priėjome išvadą, kad buvo per daug šilumos, per vėlai nuėmėme plėvelę.

Kokį ūkį įsivaizduojate ateityje?

Visą laiką daugiausia dėmesio skyrėme bulvėms, kopūstai niekada nebuvo pagrindiniai. Tik neseniai pradėję juos perdirbti, svarstome apie minimalų didinimą. Auginame ir žiedinių kopūstų, brokolių – pastaraisiais metais ir juos pradėjome raugti.

Ypač vertiname žiedinius kopūstus ‘Altamira F1’, jų žiedynai labai tankūs, sunkūs, visiškai balti, puikiai tinka smulkinti ir šaldyti.

 

Donatos Zakienės nuotraukos

2022.05.08

Susijusios temos - skaitykite: kopūstų rūšys; kopūstų receptaisodasdaržininkystėdaržovės;

Dalintis
2024/05/23

Tarptautinei bendrovei „Mondelēz“ EK skyrė 337,5 mln. eurų baudą

Europos Komisija (EK) tarptautinei bendrovei „Mondelēz International, Inc.“ („Mondelēz“)skyrė 337,5 milijono eurų baudą už ES konkurencijos taisyklių pažeidimus: trukdymą tarpvalstybinei prekybai šokoladu, sausainiai...
2024/05/23

Ne medžioklės sezono vilkams nebūna

Gyvenimas sukasi nenutrūkstamu ratu – ūkininkai augina gyvulius, o vilkai, pasitaikius progai, juos pjauna. To negali sustabdyti nei padidintos medžioklės kvotos, nei probleminių vilkų paėmimas iš gamtos, nei elektrinės tvoros. Pasitv...
2024/05/23

Patikrinome žievėgraužio tipografo gaudykles. Skaičiuojame laimikį

Valstybinės miškų tarnybos (VMT) Miško sanitarinės apsaugos skyriaus specialistai patikrino žievėgraužio tipografo gaudykles.
2024/05/23

„Elektrum“ ir „Enefit“ gaminantiems vartotojams kompensuos 2,5 mln. eurų

Didžiausiai Lietuvos elektros tiekėjai „Ignitis“ paskelbus apie 5 mln. eurų kompensacijas gaminantiems vartotojams už jų nesuvartotą elektrą, kiti du rinkos dalyviai pranešė klientams skyrę iš viso 2,5 mln. eurų.
2024/05/23

Europos ūkininkai augina sveiką maistą: ekspertai ragina jiems netrukdyti

Europos Sąjungoje auginamas maistas yra vienas saugiausių pasaulyje, patvirtino Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) metinė ataskaita. 2022 m. ištyrus rekordinį maisto mėginių, nustatyta, kad didžioji dalis jų neviršijo nustatytų pe...
2024/05/23

Čia truputį pavogsiu...

Kartais atrodo, kad kalbi su siena. Ta siena yra LR Vyriausybė ir Finansų ministerija. Lietuvos verslo konfederacija (LVK) kartu su partneriais paskatino tikslą – finansuoti krašto gynybą 4 proc. nuo BVP. Trims procentams pasiekti rei...
2024/05/23

Aplinkos ministerija nori paskatinti jaunimą rinktis karjerą miškininkystės sektoriuje: skyrė 21 stipendiją

Nuo rudens 21 miškininkystės studijas Vytauto Didžiojo universitete ir Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijoje pasirinkęs pirmakursis gaus skatinamąsias stipendijas – 250 eurų per mėnesį. Stipendijas, skatindama jaunimą ...
2024/05/23

Siuntimai pas gydytojus specialistus: ką reikia žinoti?

Ligonių kasos gyventojams primena šiais metais įsigaliojusias siuntimų pas gydytojus specialistus išdavimo naujoves: prasiplėtė siuntimus išduodančių gydytojų ir kitų specialistų ratas, daugėja išimčių, kai siuntimo kon...
2024/05/23

LSA patvirtino siūlymus rinkimams besiruošiančioms šalies politinėms partijoms

Gegužės 23 dieną, ketvirtadienį, Raudondvaryje vykusiame Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) suvažiavime šalies savivaldybėms atstovaujantys vietos savivaldos politikai patvirtino strateginius savivaldos siūlymus šalies politinėm...