Ashburn +20,3 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 23 Rgs 2023
Ashburn +20,3 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 23 Rgs 2023

Kopūstų augintojai raitoja rankoves

2022/05/06


Nepaisydami sausrų ir kitų kopūstinėms daržovėms auginti nepalankių sąlygų, didelio Zakų šeimos ūkio (Joniškio r., Gataučių k.), šiais metais mininčio veiklos 20-metį, savininkai ir darbuotojai ne tik nesiliovė auginti jas šviežiam vartojimui, bet ir džiaugiasi atradę daug patikimų veislių, tinkamų raugti ar perdirbti. Vienas iš ūkio įkūrėjų ir puoselėtojų Kęstutis Zakas sutiko pasidalyti patirtimi ir patarimais.

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

kopustai, kopustu veisles

Ar du dešimtmečiai ūkiui daug, ar mažai? Nuo ko viskas prasidėjo ir kuo šiandien labiausiai džiaugiatės?

Net patys nesusimąstėme, kad ūkis gyvuoja jau 20 metų. Jį įkūrėme kartu su žmona Asta. Veikla prasidėjo 4 ha nuo bulvių ir kitų lauko daržovių. Iki šiol bulvės išlieka pagrindinė šio ūkio veiklos sritis.

Ilgainiui ūkio žemės plotas išsiplėtė, išaugo ir dirbančių šeimos narių, samdomų darbuotojų skaičius. Visi trys mūsų vaikai su šeimomis dirba ūkyje. Tuo jis ir išskirtinis – kituose ūkiuose nepamatysi tiek daug dirbančių šeimos narių.

Džiaugiamės, kad pradėjome perdirbti ūkyje užaugintas daržoves. Pastaraisiais metais klientams galime pasiūlyti ne tik šviežių, bet ir raugintų daržovių, taip pat salotų ir pagardų (adžika, krienai).

Kaip plačiai žinomi Jūsų raugti kopūstai ir jų salotos? Kodėl juos mėgsta pirkėjai?

Mūsų gaminamą produkciją ragauja ne tik Lietuvoje, bet ir Anglijoje gyvenantys lietuviai. Pirkėjai juos vertina dėl skonio. Rauginti kopūstai ne per rūgštūs, neperrūgę. Kol skonis netinka visai šeimynai, tol produktas tobulinamas.

kopustai, kopustu veisles Baltagūžis kopūstas ‘Alfredo F1’. kopustai, kopustu rusys Savojos kopūstas ‘Melissa F1’ po rugpjūčio krušos.                    

Kokias baltagūžių ir raudongūžių kopūstų veisles labiausiai vertinate?

Mums labiausiai tinka perdirbimui naudoti ‘Paradox F1’, ‘Hurricane F1’, ‘Alfredo F1’ veislių baltagūžius kopūstus.

Paradox F1’ – šios veislės baltagūžiai kopūstai švelnaus skonio. Gūžės apvalios, užauga 3–5 kg svorio. Sandėliuojami ilgai nepraranda prekinės išvaizdos.

Hurricane F1’ veislės baltagūžių kopūstų gūžių svoris siekia 2,5–4 kg, kietos, apvalios. Puikiai sandėliuojamos apie penkis mėnesius, o geromis sąlygomis – ir ilgiau. Visą šį laiką jos išsaugo gražią, gyvą spalvą. Puikaus skonio, galima raugti.

Alfredo F1’ veislės baltagūžiai kopūstai skirti ilgiau sandėliuoti. Gūžės apvalios, kietos, sunkios, užauga iki 3–4 kg svorio, kokybe labai panašios į žieminius.

Ilgai sandėliuoti tinkami ir raudongūžiai kopūstai ‘Klimaro F1’. Gūžės pailgai apvalios formos, labai tamsios, sodrios spalvos, užauga 2,5–4 kg svorio. Ūkyje juos ir perdirbame, šiais metais pradėjome gaminti ir salotas.

Kokie kopūstai mėgstamiausi ant Jūsų šeimos stalo?

Rauginti. Balandėliai mūsų šeimoje verdami iš Savojos (gūžinių garbanotų) kopūstų. Kai pradėjome juos auginti, pabandėme patys, o dabar ir klientams balandėliams siūlome tik juos.

Iš Savojos kopūstų ūkyje pamėgta veislė ‘Melissa F1’. Gūžės standžiai susuktos, geros vidinės struktūros, užauga 1,5–2,5 kg svorio. Lapai gofruoti, susiraukšlėję, šiek tiek kitokios konsistencijos nei baltagūžių kopūstų: juose daugiau baltymų ir vitaminų, švelnaus skonio. Tinka ir salotoms, pyragų įdarams.

kopustai, kopustu veisles Ūkio daržovės vertinamos ir šviežios, ir perdirbtos.

Su kokiais iššūkiais tenka susidurti auginant kopūstines daržoves? Kaip pavyksta užauginti sveikus daigus, skanius kopūstus?

Didžiausi iššūkiai auginant daržoves – vasaros išdaigos: sausra, kruša. Ypač sunku kovoti su vabalais. Jei blogos oro sąlygos, tai visus kopūstus užauginti bus sunku.

Kopūstų daigus stengiamės užsiauginti patys. Kitiems galėtume patarti kuo anksčiau persodinti daigus, kad dar prieš atsirandant pirmiesiems kenkėjams, spėtų sustiprėti, būtų kuo vešlesnė lapija. Svarbu, kad šalia kopūstų nebūtų apleistų plotų arba reikėtų juos nupjauti, nes ten veisiasi daug pavojingų kenkėjų. Vertėtų nepamiršti, kad į tą pačią vietą kopūstai gali būti sodinami tik po 3–5 metų.

Kaip užauginti sveikus ir skanius kopūstus, vieno stebuklingo recepto nėra. Stengiamės ieškoti naujausios informacijos, dalyvauti seminaruose. Pasitaiko, kad ir patys padarome klaidų. Pernai pavasarį dalis ankstyvųjų kopūstų daigų nudegė: priėjome išvadą, kad buvo per daug šilumos, per vėlai nuėmėme plėvelę.

Kokį ūkį įsivaizduojate ateityje?

Visą laiką daugiausia dėmesio skyrėme bulvėms, kopūstai niekada nebuvo pagrindiniai. Tik neseniai pradėję juos perdirbti, svarstome apie minimalų didinimą. Auginame ir žiedinių kopūstų, brokolių – pastaraisiais metais ir juos pradėjome raugti.

Ypač vertiname žiedinius kopūstus ‘Altamira F1’, jų žiedynai labai tankūs, sunkūs, visiškai balti, puikiai tinka smulkinti ir šaldyti.

 

Donatos Zakienės nuotraukos

2022.05.08

Susijusios temos - skaitykite: kopūstų rūšys; kopūstų receptaisodasdaržininkystėdaržovės;

Dalintis
2023/09/22

Po darbo su pacientais – į gėlių plantaciją

Pasvalys („Darbas“). Dar besimokant Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnazijoje, joniškėlietį Remigijų Laurinčiką traukė biologija ir sodininkystė. Nors gyvenimo keliai ir klystkeliai vaikiną nuvedė į medicinos pasaulį, jaunystės ...
2023/09/22

Prancūzijos mokslininkai vertino Lietuvos eglynų genetinius rodiklius

Tarptautinio projekto FORGENIUS mokslininkai Nicolas Mariotte ir Florence Jean iš Prancūzijos rugsėjo pradžioje lankėsi Lietuvoje ir atliko miško medžių matavimus, rinko mėginius genetiniams tyrimams atlikti. Valstybinė miškų ...
2023/09/22

Ūkininkams – lengvatinės paskolos

Ūkininkai vis dažniau ieško sprendimų, kaip dirbti efektyviau ir tvariau. Tokias tendencijas pastebi Medicinos bankas, kuris bendradarbiauja su INVEGA teikiant lengvatines paskolas žemesnėmis nei rinkos kainomis ūkio subjektams, įskaitant j...
2023/09/22

Gyvensenos medicinos specialistai padės mažinti lėtinių ligų tikimybę

Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) skatinant gydymo įstaigas burti šeimos gydytojo komandas, prie jų jungiasi gyvensenos medicinos specialistai. Jie padeda pacientams formuoti sveiko gyvenimo būdo įpročius ir mažinti tikimybę susirgti lė...
2023/09/22

Dėl savavališkų bendruomenės veiksmų Turto bankas kreipiasi į teismą

Gindamas valstybės interesus Turto bankas (TB) kreipėsi į teismą, prašydamas sustabdyti savavališkus Skaistgirių bendruomenės atstovų veiksmus ir grąžinti valstybei priklausantį turtą.
2023/09/22

Latviją vėl gręžiasi į cukrinių runkelių verslą

Sovietmečiu tvirtas pozicijas cukrinių runkelių auginimo srityje užėmusi Latvija, pastaraisiais dešimtmečiais buvo beveik atsisakę šios žemės ūkio kultūros. Vis tik daugiau nei prieš penkerius metus ryšius su didžiausia...
2023/09/22

Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo atranką laimėjo A. Mikalauskienė – šaltiniai

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo atranką, BNS žiniomis, laimėjo laikinai įstaigai vadovaujanti direktoriaus pavaduotoja Audronė Mikalauskienė.
2023/09/22

Gydomosios augalų vonios

Pastarosios savaitės mūsų kūnams nebuvo lengvos – veiklos darže, sode ir gėlynuose rudenėjant tikrai daugiau nei vasarą. Palepinkime odą, raumenis ir sielą atpalaiduojančiomis, gydančiomis augalų voniomis, pasinerkime į aromatų terapiją.
2023/09/22

Pradėti tvirtinti natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltinynų žemėlapiai

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymu, šiandien išleido įsakymą „Dėl natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltin...