Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023
Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023

Kovos su smurtu priemonė – orderis 15-ai parų

2023/07/25


Šiauliai („Šiaulių kraštas“). Policija gerų žinių neturi: smurtas artimoje aplinkoje, nepaisant 2011 metų pavasarį priimto Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo, ir toliau lieka vienas dažniausių nusikaltimų. Greičiausiai dėl to pareigūnai mėgsta sakyti, kad neretai gatvėje yra kur kas saugiau negu kai kuriuose namuose, kur smurtas tapęs kasdienybe. Vien pernai Šiaulių mieste bei rajone buvo pradėta daugiau nei pusė tūkstančio ikiteisminių tyrimų, kuriuose įtariamaisiais tapę artimiausi žmonės. Šiemet, liepos 1-ąją, policijai įteiktas dar vienas kovos su smurtu įrankis: apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis.

Kumščiai, peiliai ir žarstekliai

Vyras – prieš žmoną, sugyventinis – prieš savo moterį arba ji – prieš jį, tėvas – prieš sūnų, smurtas prieš artimiausius žmones – pilka pareigūnų kasdienybė.

Didžioji dalis smurtinių nusikaltimų namuose įvykdoma kažkuriai arba abiem pusėms padauginus alkoholio.

Raseinių rajone sutuoktinių girtuoklystės baigėsi tragiškai: vyras žmoną mirtinai uždaužė žarstekliu, už tai kalės 11 metų.

Liepos 21-osios naktį Joniškyje, Žemaičių gatvėje esančiuose namuose, moteris, kuriai nustatytas 2,44 promilės girtumas, neblaivų (2,46 promilės) 36 metų sutuoktinį sužalojo peiliu.

Liepos 18-osios pavakarę Šiauliuose, Sevastopolio gatvėje esančiuose namuose, neblaivus (1 promilė) 46 metų vyras delnu sudavė į veidą neblaiviai (2,39 promilės) moteriai. Kartu ši moteris, suduodama į galvą bei įdrėksdama nagais į kaklą, sužalojo minėtą vyrą. Nukentėjusieji į gydymo įstaigas nesikreipė. Tačiau moteris sulaikyta ir uždaryta į areštinę.

Tokių arba panašių smurtavimo atvejų, kaip ką tik paminėtas, visoje apskrityje galima suskaičiuoti šimtais.

Ypač daug pranešimų apie artimoje aplinkoje patiriamą smurtą policija sulaukia savaitgaliais, o ir pašalpų mokėjimo dienomis.

2022-aisiais Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato pareigūnai dėl tokio smurtavimo pradėjo 513 ikiteisminių tyrimų. Nuo šių metų sausio iki liepos 20 dienos ikiteisminių tyrimų pradėta jau per 340.

2011 metų gegužę įsigaliojęs Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas smurtautojų, panašu, nepažabojo, bent statistikoje to nematyti.

Orderis – nesant pagrindo ikiteisminiam tyrimui

Prieš kelias savaites, liepos 1 dieną, Lietuvos policijai įteikta dar viena kovos su smurtu artimoje aplinkoje priemonė – apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis.

Šiaulių miesto ir rajono policijos Reagavimo skyriaus viršininkas Aivaras Navickas viliasi, kad šis prevencinis įrankis padės sumažinti smurtavimo namuose atvejų skaičių. Skyrus minėtą orderį, smurto artimoje aplinkoje pavojų keliantis asmuo 15-ai parų įpareigojamas palikti gyvenamąją vietą, nesvarbu net ir tai, kam nuosavybės teise priklauso būstas.

Navickas
Šiaulių miesto ir rajono policijos Reagavimo skyriaus viršininkas Aivaras Navickas tikisi, kad nuo artimų žmonių orderiu laikinai atskirtas smurtautojas padarys tinkamas išvadas.

„Orderis – prevencinė priemonė, kurios užduotis – apsaugoti smurtą patyrusią auką, galbūt net užbėgti už akių rimtesnėms pasekmėms“, – sako Šiaulių miesto ir rajono policijos vyriausioji tyrėja Ramunė Beržanskienė.

Berzanskiene
Šiaulių miesto ir rajono policijos vyriausioji tyrėja Ramunė Beržanskienė sako, kad apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis policijai suteikė daugiau galių atskirti pavojingą šeimos narį nuo artimųjų.

Didelės patirties turinti pareigūnė žino daugybę šeimos istorijų, kuriose fizinis arba psichologinis smurtas yra tokie pat dažni, kaip vakarienė. Tačiau ne visais atvejais pavyksta rasti neginčijamų įrodymų, kurie yra pagrindas ikiteisminiam tyrimui pradėti – nėra akivaizdžių patirto smurto įrodymų arba pusės, neretai dėl padauginto alkoholio, negali atvykusiems pareigūnams pateikti paaiškinimų, argumentų ir panašiai. Todėl naujasis orderis, anot pareigūnės, įrankis apginti pavojų, baimę, įtampą namuose jaučiančius artimuosius. Vis dėlto jeigu įrodymai akivaizdūs, vienareikšmiai pradedamas ikiteisminis tyrimas.

„Anksčiau į „karštus“ taškus nuvykę ir pagrindo pradėti ikiteisminį tyrimą dėl smurto artimoje aplinkoje neradę pareigūnai, tik „nu nu nu“ padarydavo. Tokių iškvietimų – vidutiniškai po penkis per parą“, – sakė A. Navickas.

Jis pateikė kelis pavyzdžius, kada nepradedamas ikiteisminis tyrimas, bet išduodamas apsaugos nuo smurto orderis.

Šiaulių miesto gyventojas 15 parų turės gyventi skyriumi nuo sugyventinės, nes konfliktavo su ja dėl moters pavogtų 27 eurų. Šiaulių rajone supykęs vyras moterį iš namų išvarė vien su naktiniais drabužiais.

Šiaulių rajone, Aukštelkėje, girtas namo šeimininkas, tik paryčiui sulaukęs pareinant savo girtos sugyventinės, nebenorėjo įsileisti jos į namus. Per apsistumdymą vyras durimis prispaudė moters koją. Ji iškvietė policiją. Savininkui išduotas apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis. Beje, vyras orderio reikalavimus pažeidė, bandydamas sugrįžti į namus. Už tai jam numatyta bauda nuo 80 iki 320 eurų.

Jeigu asmuo jau buvo baustas už orderio nesilaikymą, bauda gali išaugti nuo 300 iki 780 eurų. Taip pat gali būti skiriamas įpareigojimas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, ankstyvosios intervencijos, sveikatos priežiūros, resocializacijos, bendravimo su vaikais tobulinimo, smurtinio elgesio keitimo ar kitose programose (kursuose).

Per tris savaites Šiaulių mieste pavojų keliantiems asmenims išduota jau keturios dešimtys minėtų orderių, rajone – 14.

Įmanomas laikinas apgyvendinimas

Reagavimo skyriaus viršininko teigimu, orderis nenurodo, kur pavojų keliantis asmuo turi gyventi 15 numatytų parų – svarbiausia sąlyga yra nesilankyti ir nenakvoti namuose, kuriuose kėlė pavojų artimiesiems. Pastebėta, kad orderiu nuo artimųjų atskirti žmonės bent kol kas laikinai dažniausiai apsigyvena pas giminaičius, draugus, pažįstamus.

Tačiau šalies savivaldybės neturintiems kur prisiglausti asmenims yra numačiusios laikiną apnakvindinimą. Šiaulių mieste tokių vietų yra trys: Šiaulių miesto savivaldybės socialinių paslaugų centras (Kauno gatvė 6), Šiaulių miesto savivaldybės globos namai (Energetikų g. 20A), kompleksinių paslaugų namai ALKA (Vytauto g. 182).

Šiaulių rajono ir kitos apskrities savivaldybės laikino apgyvendinimo vietų turi numačiusios daugiau.

 

Edita AKSOMAITIENĖ/ŠIAULIŲ KRAŠTAS

Artūro STAPONKAUS nuotraukos

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/09

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/09

Į ūkį traukia gausybė šeimų: šeimininkas siūlo ypatingą pramogą

Artėjančios šventos Kalėdos – stebuklingas laikas, kai norisi daugiau laiko skirti jaukumui, šeimai ir namams. Snieguotas ir šaltas gruodis kviečia parnešti į namus eglę ir skubėti su šeima ją puošti.
2023/12/09

Mėsos kukuliai per Kūčias ir kiti švedų kalėdinių tradicijų išskirtinumai

Nors kalėdinis laikotarpis džiugina įvairių tautybių žmones, gyvenantiems šiaurės šalyse jis dar ypatingesnis: šaltas ir tamsias žiemas norisi praskaidrinti šventišku spindesiu ir mielais ritualais. Lietuvių bend...
2023/12/09

Paraiškas teikę bendradarbiauti norintys smulkūs ūkio subjektai – pirmumo eilėje

Nuo spalio 2 d. iki lapkričio 13 d. šalies smulkieji ūkio subjektai teikė paraiškas dėl paramos tarpusavio bendradarbiavimui. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai jau sudarė ir šių paraiškų pirmumo eilę.
2023/12/09

Kretingos potvynio pamokos: ką prevenciškai gali padaryti savivaldybės ir patys gyventojai

Lapkričio pradžioje Kretingoje po stipraus lietaus kilęs potvynis, užpylęs gatves ir kiemus, ne tik naikino žmonių turtą, bet ir kilo taršos pavojus: teko į vandens telkinius išleisti nevalytas nuotekas. Šis įvykis atskleidė, ...
2023/12/08

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokykl...
2023/12/08

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/08

Investicijų projektams trūkstant valstybės žemės diskutuojama, iš kur jos paimti

Aplinkos viceministrei pareiškus, kad Lietuvoje beveik nėra laisvos valstybinės žemės investicijų projektams, Seimo Ekonomikos komiteto nariai abejoja, ar reikia steigti tokios žemės rezervo fondą. Kai kurie jų siūlo iš ūkininkų paim...
2023/12/08

Keisčiausios sukčių apgaulės – nuo Holivudo aktorių iki astronautų, neturinčių pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus. Todėl &s...