Ashburn +25,9 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 1 Bir 2023
Ashburn +25,9 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 1 Bir 2023

Kredito unijos didino palūkanas už indėlius ir daugiau skolino

2023/03/24


2022 m. Lietuvos kredito unijų sektorius tvariai augo, daugiau skolino gyventojams ir ypač verslui. Tačiau besitęsiantis karas ir sulėtėjęs ekonominis aktyvumas verčia atidžiai stebėti paskolų portfelio kokybę ir didinti kapitalą, informavo Lietuvos bankas (LB).

„Kredito unijų sektorius po reformos nuolat ir stabiliai auga, yra pelningas. Siekdamos bendrų tikslų, kredito unijos pademonstravo lankstumą prisitaikydamos prie kintančių sąlygų. Vis dėlto infliacija bei ekonominės aplinkos neapibrėžtumas toliau reikalauja padidinto dėmesio tinkamam kredito rizikos valdymo užtikrinimui bei kapitalo didinimui“, – sako Lietuvos banko Bankų ir draudimo priežiūros departamento direktorė Renata Bagdonienė.

Su 2023 m. baigėsi pereinamasis kredito unijų sisteminės reformos laikotarpis, kai kredito unijos turėjo pasirinkti – tęsti veiklą centrinės kredito unijos sudėtyje arba tapti specializuotu banku. 2022 m. pabaigoje keturios likusios atskiros kredito unijos (Rato, LTL, „Saulėgrąža“ ir „Taupa“) prisijungė prie centrinių kredito unijų. Minėta reforma sustiprino kooperatinę bankininkystę ir centrinių kredito unijų vaidmenį – jos ne tik teikia finansines paslaugas, bet ir privalo palaikyti savo narių kredito unijų likvidumą, užtikrinti jų mokumą, stebėti ir tikrinti jų prisiimamą riziką.

Kredito unijų 2022 m. veiklos rezultatai buvo geresni nei prieš metus. Tą lėmė dėl skolinimo reikšmingai didėjusios grynosios palūkanų pajamos, per 2022 m. metus išaugusios 26 proc. (palyginimui – bankų grynosios palūkanų pajamos išaugo daugiau nei 50%). 2022 m. pelningai dirbusios 56 kredito unijos uždirbo 10,2 mln. Eur pelno, o trys patyrė 0,2 mln. Eur nuostolį. Bendras kredito unijų sektoriaus veiklos rezultatas – 10 mln. Eur neaudituoto pelno, 8 proc. didesnis nei 2021 m. Tuo tarpu bankų sektoriaus neaudituotas pelnas per metus padidėjo daugiau nei 40 proc.

2022 m. pabaigoje kredito unijos savo nariams buvo suteikusios 930,3 mln. Eur paskolų, iš jų 659,5 mln. Eur – gyventojams ir 270,8 mln. Eur – įmonėms. Paskolos gyventojams padidėjo 61 mln. Eur, arba 10,2 proc., įmonėms – 71,5 mln. Eur, arba 35,9 proc. Kredito unijos aktyviau skolina įmonėms jau antrus metus iš eilės.

2022 m. indėliai kredito unijose sudarė 1,05 mlrd. Eur. Iš jų – 718,8 mln. terminuotųjų ir 331,3 mln. Eur neterminuotųjų indėlių. Pastarieji padidėjo 35,6 mln. Eur, arba 12 proc., terminuotieji indėliai – 54,7 mln. Eur, arba 8,2 proc. Didžiausią indėlių portfelio dalį (90 %) sudarė gyventojų indėliai – šią priemonę jie renkasi taupymui ir investavimui. Palūkanų normas už 12 mėn. trukmės terminuotuosius indėlius eurais pernai didino 35 kredito unijos, arba beveik 60 proc. jų.

2022 m. kredito unijų pajinis kapitalas padidėjo 8,6 mln. Eur, arba 13,6 proc., ir sudarė 71,9 mln. Eur. Pajinio kapitalo augimas siejamas su didėjančiu kapitalo poreikiu augant kredito unijų skolinimo apimčiai.

Kredito unijų turtas padidėjo 14 proc. ir, neaudituotų ataskaitų duomenimis, sudarė 1,27 mlrd. Eur, arba 2,2 proc. bankų sektoriaus turto (prieš metus – 2,6%). Visos kredito unijos vykdė veiklos riziką ribojančius normatyvus ir sėkmingai atlaikė geopolitikos ir ekonomikos iššūkius. Kredito unijų paskolų portfelio kokybė ir toliau buvo stabili, tiesa, kai kurie rodikliai šiek tiek pablogėjo.

Šiuo metu kredito unijų sektoriuje veikia Lietuvos centrinė kredito unija, vienijanti 45 kredito unijas, ir Jungtinė centrinė kredito unija, vienijanti 14 kredito unijų. 2023 m. sausio 1 d. finansines ir priežiūrai skirtas ataskaitas Lietuvos bankui pateikė 59 kredito unijos, vienijusios 167 tūkst. narių. Be pagrindinės buveinės, kredito unijos paslaugas teikė dar 74 struktūriniuose padaliniuose.

 

LB informacija

123rf nuotrauka

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/01

Europos ūkininkai – prieš Gamtos atkūrimo įstatymą

Šiandien, birželio pirmąją, Briuselyje buvo surengta greita akcija (flešmobas). Ja norėta parodyti, kad pagal siūlomą reglamentavimą Europos paveiksle ūkininkui nelieka vietos.
2023/06/01

Girdiškės pasididžiavimas – unikalūs bažnyčios altoriai

Šilalė („Šilalės artojas“). Vos kelias dešimtis gyventojų turinti Girdiškė nuo se­no garsėja Švenčiausiosios Mergelės Marijos Snieginės baž­nyčia. Legendomis api­pintas ne tik jos pavadini...
2023/06/01

Baltijos valstybių užgrobimo byla JAV Kongrese 1953 metais – ką prisimename?

Prieš 70 metų Jungtinėse Amerikos Valstijose valstybiniu lygiu buvo plačiai tirta komunistinės SSRS įvykdyta Baltijos valstybių okupacija 1940 m. ir jos aplinkybės. Apie tai Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Lietuvių išeivijos inst...
2023/06/01

Vaikų apsauga socialiniuose tinkluose: 5 moksliniais tyrimais paremti patarimai

Birželio 1 d. minima Tarptautinė vaikų gynimo diena kasmet primena pareigą ginti mažųjų interesus ne tik realiame, bet ir virtualiame pasaulyje. Ekspertai sako, kad vaikų auklėjimo sėkmės receptas slypi pusiausvyroje tarp švietimo ir protin...
2023/06/01

Nuo birželio 1 d. įmokos „Sodrai“ grynaisiais pinigais – tik „Perlo“ terminaluose

Nuo birželio 1 d. nebelieka galimybės įmokų „Sodrai“ mokėti grynaisiais pinigais Lietuvos pašte. Įmokas „Sodrai“ grynaisiais pinigais galima sumokėti „Perlo“ terminaluose.
2023/06/01

Seimas pradeda apkaltos procesą Seimo nariui P. Gražuliui

Seimas nusprendė pradėti apkaltos procesą Seimo nariui Petrui Gražuliui ir kreiptis į Konstitucinį Teismą išvados, ar šio parlamentaro konkretūs veiksmai, nurodyti Seimo specialiosios tyrimo komisijos išvadoje, prieštar...
2023/06/01

VDU Žemės ūkio akademija ir AB „Kauno grūdai“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį

Siekiant abipusiškai naudingos strateginės partnerystės verslo, mokslo, studijų srityse Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) kanclerė prof. Astrida Miceikienė ir AB „Kauno Grūdai“ generalinis direktorius...
2023/06/01

Lenkų ūkininkams apmaudu, kad kaip lietuviai negaus subsidijų už pieną

Lenkijos agrosektoriaus žiniasklaida jau rašo apie šalies ūkininkų apmaudą išgirdus, kad Europos Komisija ruošia pagalbos schemą Lietuvos ir Latvijos pieno gamintojams, tačiau Lenkija yra paliekama už borto.
2023/06/01

„BIOVELA Group“ augino rinkos dalį ir pardavimų pajamas

Mėsos perdirbimo įmonių grupė „BIOVELA Group“ praėjusiais metais ir toliau augino pardavimo pajamas, kurios didėjo 36 proc. ir pasiekė 234 mln. eurų.