Columbus +3,1 °C Dulksna
Penktadienis, 20 Grd 2024
Columbus +3,1 °C Dulksna
Penktadienis, 20 Grd 2024

Gyvūnų kontrabandos mastai didėja: žvėrelius bandoma išgabenti net kelnėse

2023/12/23


Gruodžio pradžioje Bankoko (Tailandas) tarptautinio oro uosto darbuotojų dėmesį patraukė keleivio kelnėse judantis didžiulis guzas. Turistą pasivedus į šalį ir patikrinus rentgeno aparatu, paaiškėjo, kad jis iš šalies bando išgabenti tris retus laukinius gyvūnus. INTERPOL‘o skaičiavimais, 60 proc. neteisėtos prekybos laukiniais augalais ir gyvūnais atvejų yra susiję su tarptautinėmis organizuoto nusikalstamumo grupėmis, apraizgiusiomis visą pasaulį, ir kelia rimtą grėsmę kai kurių laukinės gamtos rūšių išnykimui.

Kontrabandininkai veikia įvairiuose regionuose

Taivanietis kelnėse nelegaliai bandė į Kiniją išskraidinti dvi azijines ūdras ir prerijų šuniuką, apie įvykį rašo Mail Online. Išgelbėti gyvūnai dabar saugūs, muitininkų buvo perduoti Laukinės gamtos apsaugos tarnybai. O kontrabandininkui gresia kaltinimai dėl Tailando muitinės įstatymo, Gyvūnų epidemijos prevencijos įstatymo ir Gyvūnų apsaugos įstatymo straipsnių pažeidimo.

Azijinė benagė ūdra yra kilusi iš Pietų ir Pietryčių Azijos ir yra mažiausia ūdrų rūšis pasaulyje. Ji įtraukta į Tarptautinės gamtos apsaugos sąjungos (IUCN) Raudonąjį sąrašą kaip pažeidžiama gyvūnų rūšis. Prerijų šuniukai yra iš Šiaurės Amerikos pievų kilę graužikai, dvi iš penkių prerijų šuniukų rūšių pripažintos nykstančiomis.

Ir tai tikrai nėra pavienis gyvūnų kontrabandos atvejis. Šį rudenį per tame pačiame oro uoste įkliuvo moteris, kontrabanda gabenusi ūdrą, žiurkę ir kitų gyvūnų. Tailandas yra pagrindinis nelegalios prekybos laukiniais gyvūnais tranzito centras, o gyvi gyvūnai dažnai gabenami į netoliese esančią Kiniją.

Deja, nelegalios prekybos laukiniais gyvūnais keliai driekiasi per visą pasaulį, taip pat Europą.

Rudenį Serbijos gyventojas netoli sienos su Vengrija kelyje pastebėjo liūto jauniklį. Artėjant serbo automobiliui, alkanas liūtukas pakilo nuo žolės ir išėjo į kelią. Laimei, gyvūnas buvo draugiškas ir žmogui nekėlė grėsmės. Iškvietus policiją, jis buvo nuvežtas į zoologijos sodą. Gyvūną apžiūrėję veterinarai tvirtino, kad liūtukas buvo prastai maitinamas, todėl jo vystymasis taip sutrikęs, kad net sudėtinga tiksliau nustatyti jauniklio amžių.

Tokie įvykiai nėra reti Balkanų regione. Pasaulio gamtos fondo (World Wildlife Fund) ataskaitoje pastebima, kad kontrabandinėje rinkoje prekiaujama Serbijoje saugomais rudaisiais lokiais, miško vėžliais, pitonais, kikilių šeimos paukščiais.

Remiantis „Oxpeckers Investigative Environmental Journalism“ ir „Earth Journalism Network“ duomenimis, 2020 m. atliktas tyrimas atskleidė, kad neteisėta prekyba laukiniais gyvūnais paplitusi Rytų Europoje. Kaip viena iš priežasčių įvardijamas mažesnis teisėsaugos dėmesys šiai problemai.

Tarptautinės operacijos rezultatas – 500 areštų

INTERPOL‘o pareigūnai teigia, kad dėl nelegalių laukinės gamtos produktų juodosios rinkos, kurios vertė siekia iki 20 mlrd. JAV dolerių per metus, brakonieriavimas ir neteisėta prekyba laukiniais gyvūnais tapo pagrindine organizuotų nusikalstamų grupuočių veiklos sritimi ir vis labiau siejama su ginkluotu smurtu, korupcija ir kitomis organizuoto nusikalstamumo formomis. Tokių nusikaltimų pasaulyje vis daugiau, o daugelis gyvūnų ir augalų rūšių artėja prie išnykimo ribos.

Nuo 2017 m. INTERPOL‘o iniciatyva buvo pradėta programa „Thunder“, sutelkusi teisėsaugos institucijas (policiją, muitinę, sienų kontrolę), aplinkos, laukinės gamtos ir miškininkystės pareigūnus iš 133 šalių. Tai leidžia koordinuotai veikti prieš nelegalią prekybą laukiniais gyvūnais, augalais ir mediena.

Viena iš didelių tarptautinių operacijų, kurią inicijavo INTERPOL‘as ir Pasaulio muitinių organizacija (WCO), vyko šių metų spalį. Bendromis muitininkų ir policijos pareigūnų jėgomis buvo atlikta apie 500 areštų įvairiose pasaulio šalyse, konfiskuota daugiau nei 2000 gyvūnų ir augalų, kurie saugomi Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencijos (CITES).

rezultatai
Operacijos „Thunder 2023“ rezultatai (Šaltinis: INTERPOL).

Pareigūnai konfiskavo daugiau nei 300 kg dramblio kaulo, tūkstančius vėžlių kiaušinių, 30 t augalų, dešimtis didelių kačių kūno dalių ir raganosių ragų, primatų, paukščių ir jūros gyvūnų.

Taip pat konfiskuota 2624 kub. m medienos, kuri prilygsta 440 standartinių, transportuoti skirtų konteinerių.

Operacijos metu institucijos dalijosi žvalgybos duomenimis, koordinavo tyrimus ir sutelkė išteklius, kad policijos ir muitinės pareigūnai galėtų nustatyti ir suimti kontrabandininkus, bandžiusius nelegaliai gabenti gyvūnus ir medieną per sienas.

Kontrolės punktuose buvo apieškota šimtai automobilių, sunkvežimių ir krovininių laivų. Ieškoti paslėptų gyvūnų ir medienos siuntų padėjo apmokyti šunys ir rentgeno skaitytuvai.

 

ŪP portalo informacija

INTERPOL nuotr.

Dalintis