Ashburn +22,0 °C Debesuota
Pirmadienis, 29 Geg 2023
Ashburn +22,0 °C Debesuota
Pirmadienis, 29 Geg 2023

Kukurūzų laukas virto labirintu

2022/09/28

Vilkaviškio krašto ūkininkai greta rajono centro esantį 5 ha kukurūzų lauką nusprendė paversti labirintu. Pasiskolinę idėją iš pramogų organizatorių, jie nutarė, kad iš to paties lauko galima ir derlių gauti, ir dar šiek tiek prisidurti iš smagių pramogų. Pernai pirmą kartą pamėginę, šiemet ūkininkai vėl sukūrė du klaidžius labirintus. Jų uždarymas priklausys nuo rudens šalnų. Ūkininkai juokauja: jei kas iš labirinto neras išėjimo, pasiklydėlius suras kuldami kukurūzus.

Taip atrodo Vilkaviškio labirintas kukurūzų lauke iš paukščio skrydžio.

Nepabūgo surizikuoti

Vilkaviškio krašto ūkininkas Arvydas Šlivinskas, kurio dirbami plotai siekia kelis šimtus hektarų, o laukai driekiasi ir už pusšimčio kilometrų, garsėjo savo pieno ūkiu. Tačiau prieš porą metų jis paskaičiavo, kad melžiamas karves laikyti nuostolinga ir apie 100 jų pardavė lenkų ūkininkams. A. Šlivinskas džiaugiasi ūkį perleidęs sūnui Rokui, pasiliko tik šiek tiek žemių ir nedidelę bandą mėsinių galvijų. Gero ūpo nestokojantis ūkininkas džiugiai sutiko jaunimo pasiūlytą idėją – viename iš kukurūzų laukų sukurti labirintą. Sūnus Rokas, jo draugas Marius Rudzevičius ir ūkininkas nepabūgo rizikuoti ir su entuziazmu ėmėsi tai įgyvendinti.

„Greta šio ploto yra mano namas. Rokas čia pasėjo kukurūzus, kai jie pradėjo dygti, kavą begeriant ir žiūrint pro langą šovė mintis padaryti ką nors panašaus kaip Anykščiuose. Pasiūliau Rokui pabandyti kukurūzuose padaryti labirintą, jam ši idėja patiko.

Kasmet vis kitokie

Kai kukurūzai dar buvo neaukšti, projektuotojas iš palydovo nuotraukos sukūrė labirinto brėžinius. Pagal projektuotojo sukurtą planą, kuris yra suskirstytas 4,20 m kvadratėliais, reikėjo išrėžti kukurūzų lauke takus. Samdėme matininkus ir, pasižymėję taškus, juos jungėme. Po žingsnelį išpjovėme kukurūzuose visą brėžinį. Dirbome gana ilgai ir sunkiai. Vienas labirintas užima apie 3,5 ha, o kitas – apie 1,5 ha. Labirinto plotis yra apie 120 m, ilgis – 700 metrų. Neklaidžiojant labirintas yra apie kilometro ilgio, bet su aklavietėmis dar prisideda antra tiek. Kas dvi savaites ar pusantros maždaug 1 m pločio takus kukurūzuose vėl tenka pjauti, nes jie per parą paauga apie 15 cm. Tam naudojame žoliapjovę ir traktoriuką. Šiemet labirintai kitokie, nei buvo pernai, juk nebus įdomu, jei kartotųsi. Pirmą kartą darėme apvalų labirintą. Toks – sudėtingesnis, nes jame yra daugiau klaidinančių vietų. Vieni po labirintą klaidžioja apie valandą, o kiti juose praleidžia ir keletą valandų“, – pasakojo Marius.

Greta kukurūzo lauko vyksta ir daug kitų pramogų.

Ir derlius, ir pramoga

Pasak A. Šlivinsko, čia pasėti ne patys aukščiausi kukurūzai, jų aukštis siekia maždaug 2,5–3 metrų. Pernykščiai buvo kiek aukštesni, buvo pirkti iš kitos firmos, be to, daug lėmė ir gamtos sąlygos. Šiemet buvo šaltas, šlapias pavasaris, kukurūzus teko sėti kiek vėliau. Labirinte pasėti ‘Pioneer’ veislės kukurūzai. Jų tankis tradicinis – maždaug10–15 cm tarpai tarp kiekvieno kukurūzo. Dalis labirinto numirko, kaip ir daugelis laukų. Kai kuriose labirinto vietose kukurūzai neužaugo tiek, kiek reikia. Tačiaudidžioji dalis buvo aukštesni nei 2 m, ir derlių subrandino gausų. Vėliau visi šie kukurūzai tradiciškai bus nuimti, iškulti.

„Labirintų takams tenka paaukoti dalį derliaus. Paskaičiavus, kad ant vieno stiebo auga vidutiniškai dvi burbuolės, kurios kiekviena sveria apie 400 g, turbūt susidarytų apie 4–5 t.

Apsilanko ir žvėrys

labirintas, pramogos, kukuruzu labirintas Kukurūzų labirinte kai kas mėgsta paklaidžioti ir naktimis.

Labirintuose galima sutikti čia atklydusių zuikių, stirnų, rečiau apsilanko šernai, jiems čia per arti miestas. Dėl sėjomainos kol kas nereikia nerimauti, nes kukurūzai vienoje vietoje gali būti auginami apie 10 metų. Svarbu duoti pakankamai trąšų, mėšlo. Įvertinus, kiek viskas pabrango, yra nemažai išlaidų, antai trąšos šiemet kainuoja 1,5 tūkst. Eur, o pernai buvo po 600 Eur. Labirintas nėra nuostolingas, nors didelio pelno iš to taip pat nesusikrausi. Suskaičiuosime, kas iš viso to mūsų biznio šiemet išeis, gal kitąmet nuspręsime, kad jo nereikia. Juk esame suvalkiečiai, mokame skaičiuoti, savo pinigais tikrai nemokėsime už kitų pramogas“, – pusiau juokais, pusiau rimtai kalbėjo A. Šlivinskas ir čia pat pridūrė, kad ne pelno siekia, smagu, kad visiems tai gera pramoga, vaikai nors keletui valandų atitrūksta nuo kompiuterių.

Ne viską skaičiuoja pinigais

Arvydo ir Mariaus teigimu, šio labirintų verslo smegenys, dizainerė, kuratorė yra Mariaus žmona Edita. Su ja tariamasi, kaip ką daryti, o vyrai atlieka visus ūkinius darbus – pasėja kukurūzus, išpjauna takus ir pasikeisdami dirba su lankytojais, o ji užsiima visa viešinimo ir organizacine veikla.

„Tai buvo gera Mariaus idėja, nes šis plotas greta miesto. Žinoma, kur kas geresnis verslas iš kukurūzų nei iš labirinto. Nemažai burbuolių nulaužo labirinto svečiai, bet tai yra pramoga, užsiėmimas, ne viską skaičiuojame pinigais. Jei už plotą gausime šimtu eurų mažiau, ne esmė. Svarbiausia – pramoga, bendravimas. Šeimos čia praleidžia visą dieną, yra batutas, rengiame putų šou, kukurūzų dėdė organizuoja pramogas, galima pajodinėti poniais ar pasivažinėti vežime. Viskas mūsų teritorijoje vyksta nemokamai, kainuoja tik bilietas į labirintą ir, žinoma, maistas. Pirmais metais čia plūdo minios. Šiemet lankytojų kiek mažiau, bet atvyksta iš visos Lietuvos.

Labirintui ūkininkai panaudojo 5 ha kukurūzų plotą, klaidžiais keliukais čia klaidžiojama po kelias valandas.

Pasiklydusius ras rudenį

Kai kūrė labirintą, jie aptarė ir variantus, ką darys su paklydusiais, kaip juos reikės iš labirintų išvesti. „Ir mes savo labirintuose pasiklystame. Be plano nieko nebūtų. Sprendėme, kaip reikėtų rasti ir išvesti iš labirinto paklydėlius, bet jie patys anksčiau ar vėliau randa išėjimą. Juk ir miške pasiklydę kažkaip iš jo išeina. Tokiems turime paguodos prizą – ledų porciją. Mums netenka eiti jų ieškoti. Yra tradicinis orientyras – saulė. Pernai čia leidome muziką, o kai išjungėme muziką, tuomet žmonės pradėjo pasiklysti. Būna, kad iki sutemų klaidžioja ir tik užleidus muziką pavyksta susiorientuoti. Būna ir klaustrofobijos atvejų, kai žmonėms atsiranda uždaros erdvės baimė. Nedidelių vaikų vienų neleidžiame, kad neišsigąstų.

Gali greitai pradingti

Šiame kukurūzų labirinte sukurtas ne vienas muzikinis klipas. Čia lankėsi įvairūs atlikėjai, jiems kukurūzai – kūrybinė terpė. Dažniausiai apie labirintus prie Vilkaviškio žmonės sužino per socialinius tinklus. „Kartą per didžiulį lietų atvyko jaunimas. Stebėjomės, ką jie čia veiks, o jie buvo kaip reikiant pasiruošę – apsirengę lietpalčiais, apsiavę guminiais batais, tai jie labirintų takeliuose taškėsi po balas, džiūgavo, lakstė, jiems buvo puiki atrakcija. Daug kas čia atvyksta ir su savo augintiniais, mes tai toleruojame, nors būna ir taip, kad šuo pabėga ir reikia jį po labirintą gaudyti.

Pasak ūkininko, kukurūzus planuojama kulti lapkričio mėnesį, tačiau gal pavyks kūlimą atidėti iki gruodžio, svarbiausia, kad pasiektų reikiamą baltymingumą, nors jau dabar kukurūzų burbuolės gražios, stambios ir gerai išsivysčiusios. Šie metai tiko kukurūzams. Labirinte augo pašariniai kukurūzai, jie bus kuliami grūdams.

labirintas, kukuruzu laukas, pramogos, zum, nma Ūkininkas Arvydas Šlivinskas (pirmas iš kairės), Gustas ir Marius Rudzevičiai prie savo sumanyto kukurūzų labirinto.

Autorės ir „Vilkaviškio labirinto“ nuotraukos

2022.09.28 Milda JONKIENĖ Susijusios temos - skaitykite: kukurūzai, ūkininkas, pramogos Vilkaviškyje, labirintas
Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/05/29

Gyvenimo kokybė kaimiškosiose savivaldybėse: išties viskas puiku?

VDU ŽŪA langas. LR Finansų ministerija (FM) gegužės pradžioje paskelbė kaimiškųjų savivaldybių gyvenimo kokybės indeksą (GKI), pasak kurio 2013–2021 metais gyvenimo kokybė gerėjo visose kaimiškosiose savivaldybėse.  FM sud...
2023/05/29

Prasidėjo ritininkų vasara

Ritinio sporto bendruomenei šios dienos kupinos įtemptų treniruočių prieš artėjančias varžybas. Lietuviško ritinio tradiciją, kuri 2021-aisiais yra įrašyta į Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą, pala...
2023/05/29

Svarstantiems apie savo verslą – iki 26 tūkst. eurų parama ateities darbo vietai

Darbo neturintys ar mažas pajamas gaunantys, bet verslūs gyventojai galės gauti paramą verslo pradžiai informacinių technologijų, žaliosios ir žiedinėse ekonomikose, praneša Socialinės apsaugos ir darbo (SADM) ministerija. Paramai numatyti ...
2023/05/29

Prezidentas: žengtas svarbus žingsnis skatinant gynybos industrijų plėtrą Lietuvoje

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pasirašė Laisvųjų ekonominių zonų pagrindų įstatymo pakeitimus, kuriais numatoma leisti gynybos ir saugumo pramonės veiklą vykdyti laisvosiose ekonominėse zonose (LEZ). Šios...
2023/05/29

Jaunos mokslininkės tikslas – rasti efektyvų gydymo nuo vėžio metodą

„2020 m. visame pasaulyje nuo vėžio mirė 10 mln. žmonių. Lietuvoje tais pačiais metais šia liga sirgo daugiau nei 17 tūkst. Mokslininkai nuolat ieško būdų, kaip patobulinti gydymo technologijas ir vėžio terapiją padaryti dar ef...
2023/05/29

Žaliojo vandenilio gamybos pajėgumų plėtrai – 50 mln. Eurų

Energetikos ministerija (EM) informuoja, kad gegužės 29 d. paskelbtas kvietimas teikti paraiškas investicijoms žaliojo vandenilio gamybos pajėgumų plėtrai. Šiai veiklai numatyta skirti iki 50 mln. eurų iš Modernizavimo fondo l...
2023/05/29

Smūgis tarptautiniam nesąžiningam kriminaliniam verslui - sutriuškinta grupuotė, klastojusi prekių tinkamumo vartoti galiojimo terminus

Po Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnų atlikto neviešo tyrimo, išaiškinta, gerai organizuota 29 asmenų grupė, tarptautiniu mastu vykdžiusi nesąžiningą kriminalinį verslą didmeninėje bei mažmeninėje prekyboje Lietuv...
2023/05/29

300 ha dirbantis ūkininkas: trūksta norinčių dirbti

Marijono Mikutavičiaus daina „Trys milijonai“ jau seniai nebeatspindi realybės – Lietuvos gyventojų kiek daugiau nei 2,8 mln. Šalyje mažėja ne tik gyventojų, bet ir norinčių dirbti, teigia šalies ūkininkai, darbymeč...
2023/05/29

Kokios paramos galimybės siūlomos sodininkams?

Šalnoms pakandus žydinčius sodus, prognozės dėl obuolių, kriaušių derliaus nedžiugina. Sodininkai viliasi lietaus iki Joninių, nes kitaip sausra sunaikins likusias vaisių užuomazgas – tai esminė Lietuvos verslinių sodų asociaci...