Columbus +9,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Lap 2024
Columbus +9,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Lap 2024

Kuo mažiau žalios spalvos – tuo lepesnis

2023/03/02


Jeigu palepinsite dėmesiu, margieji turkleniai ne tik pagyvins namus, bet ir praskaidrins nuotaiką. Vis dėlto tam, kad ši raštuota ir spalvinga kambarinė gėlė džiugintų kuo ilgiau, teks ja kiek atidžiau pasirūpinti. Gležni lapeliai reikalauja kiek daugiau nei įprasta garuojančios drėgmės ir kitų sąlygų, apie kurias teiravomės Kristinos BALNYTĖS, Vilniaus universiteto Botanikos sodo vyresniosios botaninių kolekcijų kuratorės.

Ateiviai iš Madagaskaro

Margojo turklenio (Hypoestes phyllostachya, sin. Hypoestes sanquinolenta) botaninis vardas kilęs iš graikų kalbos – hypo reiškia po, hestenai – statyti. Gal tuo norėta pasakyti, kad šie augalai, natūraliai gamtoje augantys kaip sąžalynai, užsisėja po daugelį kerelių, tinka žemei uždengti. Liaudyje margieji turkleniai dar vadinami vaikų ašaromis (Baby Tears).

Margasis turklenis tėvynėje Afrikoje, Madagaskare, užauga iki pusmetrio aukščio krūmelis, tai viena iš 141 turklenio rūšių. Madagaskare natūraliai paplitę turkleniai tamsiai žaliais, kiek rusvokais lapais su vyšninėmis dėmėmis.

„Margieji turkleniai introdukuoti šiltuose kraštuose – Pietų ir Centrinėje Amerikoje, Pietų Indijoje, Australijoje, Meksikoje. Ten jie gali augti lauke, – atkreipia dėmesį botanikė K. Balnytė. – O šaltesnėmis klimato sąlygomis auginami kaip kambariniai arba vienamečiai lauko augalai.“ Priskiriamas akantinių (Acanthaceae) šeimai.

Margieji turkleniai namuose auginami kompaktiškais, iki 10–15 cm visžalis kereliais, dėl itin dekoratyvių lapų – jie širdiški, apvalaini ir smailėjantys, apie 3–5 cm skersmens.

Smulkūs ornamentiški lapeliai

Kuo daugiau šviesos lapai gauna, tuo jų spalvos ryškesnės, kontrastingesnės. Tad šias gėles tinka auginti ant palangių.

Jų lapai tarsi nutaškyti įvairių spalvų dėmėmis ar taškais, bet pagrindas toli gražu ne visada žalias, gali būti ir rausvas, violetinis, baltas, kitų spalvų, kaip ir dėmės. O kartais akinančiai švyti ryškios lapo gyslos.

Kad kereliai būtų dekoratyvesni, patartina nuolat skabyti viršūnėles ir ištįsusius ūglius. Kartais jie tįsta pertręšus augalus, tad tai daryti turėtume saikingai, daugiau nuo pavasario, pirmiau palaistę vandeniu.

„Tiesa, nugnaibę viršūnėles, nesulauksime žiedelių, primenančių smulkias orchidėjas, išaugančias iš lapų ir stiebo pažastėlių, – perspėja K. Balnytė. – Tačiau lapai vis dėlto gerokai įspūdingesni.“

Laistyti, ypač žiemą, marguosius turklenius reikia saikingai. Geriausia šiuos gležnus lapelius purkšti. K. Balnytė pataria juos auginti įstačius į antrą, didesnį, platoką ir nekiaurą vazoną, kur įpiltas vanduo garuodamas gaivina lapelius.

Optimali temperatūra margiesiems turkleniams augti yra 20–25 °C , o žiemą apie 18 °C. Geriausia žemė šiems augalams – neutrali, lengva ar silpnai rūgštinė (6–7 pH).

Pavasarį jie dauginami ūgliais arba sėklomis. Sėklų dėžutės subręsta rudeniop.

Spalvų žaismas

„Kuo mažiau lapeliuose žalios spalvos, tuo margasis turklenis lepesnis, – atkreipė dėmesį K. Balnytė. – O dar egzotiškiau šie augalai atrodo tada, kai jų ir stiebeliai rausvi.“

Iš skirtingų veislių spalvų galima būtų sudėlioti kone vaivorykštę: toks platus jų spektras. Antai ‘Carmina’ – tamsiai žali lapai su raudonomis dėmėmis, ‘Confetti Splash’ – pilkšvo alyvmedžio žalumo, ‘Pink Splash’ – žali su rausvomis-alyvinėmis dėmelėmis, ‘Red Splash’ – raudonomis gyslomis ar dėmėmis, ‘White Splash’ – baltai žali.

 

 

„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis