Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Kupiškėnas „sodina“ akmeninį sodą

2023/04/16


ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ. – Šiandieninis Kupiškis turi savitą veidą, ir tai yra įvairių kartų kūrėjų, tiek profesionalių menininkų, tiek tautodailininkų, nuopelnas. Prie to, kad Kupiškis prisistato kaip muziejus po atviru dangumi, prisideda savamokslis akmens skulptorius Vytautas Jasinskas.

Tautodailininko namus gali atpažinti iš to, kad  juos supa ne įprasti medžiai ar gyvatvorės, o akmeninis sodas.

Šeimininkas svečius pasitinka su akmeniniu sūriu („suraikytu“ griežinėliais), pasiūlo... akmeninių kiaušinių. Jie natūralaus dydžio, nugludinto lauko akmens ar marmuro – stebinantys raštais ir spalvomis. Kuo ne margučiai. V. Jasinskas sako, kad parenka spalvingesnius akmenis ir dirbina tokius mažuosius gaminius tam, kad žmonės pamatytų lietuviško akmens grožį.

Vytautas Jasinskas
Šeimininkas svečius pasitinka su akmeniniu sūriu.
Vytautas Jasinskas
Kuo ne margučiai!

Tautodailininko sode akmuo prabyla įvairiausiais gyvūnais, kitais personažais. „Pasodintas“ ir įspūdingas akmeninis medis, kurio viršūnėje nutūpęs paukštis. Pasak meistro, tas medis čia atsirado žmonėms pradėjus kalbėti, esą jis būtinas sodyboje.

Vytautas Jasinskas
"Pasodintas" akmeninis medis.
Vytautas Jasinskas
Katinėlis ir Laikrodis.

Akmens skulptūrų sodas kadaise prasidėjo nuo karžygių, kurie tarsi sargybiniai stovi vartelių vietoje. Pasak tautodailininko, tada jis dar neturėjo kampinio šlifuoklio, darbavosi tik akmentašio įrankiais.

Vytautas Jasinskas
Akmeninis sodas prasidėjo nuo šių Karžygių.

Šios gamtinės medžiagos grožį ir norą kurti skulptūras vyras pajuto įvaldęs akmentašio amatą. Likimas su juo suvedė daugiau negu prieš 45 metus, kai vyras jau buvo trumpai išmėginęs kelis kitus darbus Panevėžyje bei Rokiškio rajone. Nepatiko. Bet kartą laikraštyje jis pamatė skelbimą, kad „Žemtiekimui“ Kupiškyje reikalingi paminklų meistrai.

Paminklų gamyba – jau seniai baigtas gyvenimo etapas. Liko kūryba iš akmens. Šioje veikloje vyras atrado save.

Ilgesnes savęs paieškas, neramią sielą gal formavo vaikystės patirtis.

Vytautas – tremtinio sūnus. Gimė Rinkūnuose (Pasvalio r.), bet ten šeima neužsibuvo. Tėvas pabėgo iš Vorkutos lagerio, tad, vengiant suėmimo, šeimai teko nuolat slapstytis ir bėgti iš vienos gyvenamos vietos į kitą. Vieni metai Šimonyse, kiti – Adomynėje. Nuo penkerių metų Vytautas augo Kupiškyje.

Tai, kaip pradėjo savo kūrybą neturėdamas jokio mokytojo, V. Jasinskas apibūdina paprastai: „Pasižiūri į vabalų ar kų paveiksliuky ir darai“.

Vytautas Jasinskas
Jautis.
Vytautas Jasinskas
Moters skulptūra.

Paklausas, ar jis pats dabar turi mokinių, tautodailininkas juokiasi: vienu metu akmentašybos paslapčių buvo pasišovę mokytis net 18 vaikinų iš vietos proftechninės mokyklos. Tik jų noras labai greitai ištirpo. Nubyrėjo grupė, o greitosiomis padarytais dirbiniais iniciatyva ir užsibaigė.

Darbas su akmeniu nėra nei greitas, nei lengvas. Pirštai nukenčia, kvėpavimo takus nuo akmens dulkių reikia saugoti. Ką jau kalbėti apie pačios medžiagos svorį. Tokias skulptūras nugabenti į parodą – tikras iššūkis.

V. Jasinsko akmeninio sodo lankytojai neretai pasiteirauja – ar nebijantis tautodailininkas, kad jo štai taip atvirai eksponuojamos skulptūros gali būti pavogtos.

„Jeigu štai šitą skulptūrą paimsi ir nuneši iki gatvės kampo – atiduosiu“, – juokdamasis prisimena V. Jasinskas, kaip kartą pasiūlė vienam jaunuoliui pamėginti nusinešti palyginti nedidelę voverės skulptūrą. Vyrukas su tokiu nešuliu tenuėjo visai netoli, lažybas pralaimėjo. Tas atvejis akivaizdus įrodymas, jog  akmeninis sodas yra saugus iš prigimties.

Vytautas Jasinskas
Nesudėvimos klumpės.
Vytauto Jasinsko darbai
Seneliai. Tautodailininkas iš smiltainio kuriamus darbus nudažo.

Tautodailininko V. Jasinsko sukurtų darbų galima rasti ne tik Kupiškyje ar šiame rajone, bet visoje Lietuvoje.

 

Autorės nuotraukos

 

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/10/02

Žemdirbys ar žemsaugys?

Nuo žemės ūkio iki kaimo reikalų ir aplinkosaugos skyrių – taip keičiasi rajonų savivaldybių administracijų padalinių, kurie padeda įgyvendinti valstybės politiką žemės ūkio, melioracijos ir kaimo plėtros srityse, pavadinimai. Iš jų t...
2023/10/02

„Žemaitijos pienas“: grynasis pelningumas didėjo sumažinus veiklos sąnaudas

AB „Žemaitijos pienas“ per Vilniaus vertybinių popierių biržą pranešė šių metų pirmojo pusmečio veiklos rezultatus. Sumažinus gamybos sąnaudas, padidėjo grynasis pelningumas. Pelnas viršijo 7 mln. eurų ir buvo &sca...
2023/10/02

Vijoklinės pupelės – margos it putpelių kiaušinukai

Kaunietė Vilija Bacevičienė šį rugsėjį galėjo džiaugtis gražiu vijoklinių margaspalvių pupelių ‘Borlotto Lingua di Fuoco 2’ derliumi, subrandintu Dzūkijoje. Nors šių pupelių vegetacijos periodas ilgokas, pastaroji vasara ...
2023/10/02

ES ir Japonija: dar 42 abiejų šalių saugomos geografinės nuorodos

Pagal ES ir Japonijos ekonominės partnerystės susitarimą abi šalys suteikė apsaugą dar 42 geografinėms nuorodoms (GN), tokioms kaip sūris „Raclette de Savoie“, šerio actas „Vinagre de Jerez“ (ES) ar Japonijos ...
2023/10/02

Juridiniai asmenys vėl kviečiami teikti paraiškas elektromobilių privačioms įkrovimo prieigoms įrengti

Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Finansavimas skiriamas pagal Energetikos minister...
2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...
2023/10/01

„East West Agro“ darbuotojams nemokamai skyrė 1,66 proc. įmonės akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ su savo darbuotojais sudarė opcionų sutartis, pagal kurias jie nemokamai galės įgyti 1,66 proc. bendrovės akcijų.
2023/10/01

Ūkininkas Nikolajus Dubnikovas: „Būtinas vartotojų supratingumas ir sąmoningumas“

„Kai Lietuvoje atsirado mėsinė galvijininkystė, mes neturėjome didelės, gilios patirties ir istorijos. Tai ne itin buvo susiformavę ir prieškariniu laikotarpiu, o per sovietinį laikotarpį praktiškai nebuvo net galimybės. Tik at...
2023/10/01

Prieškario Kalvarija: Šv. Uršulės atlaidai ir didžiausias jomarkas apskrityje

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą mieste buvo įsikūrusios stambiausios apskrities įmonės. Prašmatniose kareivinėse stovėjo caro kariuomenės pulkai. Buvo milžiniškas kalėjimas, kuriame 1905 m. kalėjo sukilėliai. Tarpukaryje į didžia...