Ashburn +2,1 °C Debesuota
Antradienis, 28 Lap 2023
Ashburn +2,1 °C Debesuota
Antradienis, 28 Lap 2023

Kur ir kodėl mažėja pasaulinės prekybos vertė?

2023/10/26


Tarptautinė Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), pateikdama prekybos stebėjimo statistiką, teigia, kad antrąjį šių metų ketvirtį fiksuojama pasaulio G20 valstybių prekybos mažėjimo tendencija, lyginant su pirmuoju ketvirčiu. Kodėl tai vyksta ir kaip tai atsispindi Europos valstybėse? Kokią vietą tarptautinio eksporto sraute užima Lietuva?

Lyginant su pirmais trimis šių metų mėnesiais G20 eksporto ir importo vertė sumažėjo atitinkamai 3,1 ir 2,0 proc. EBPO internetinėje platformoje pateikiamoje apžvalgoje tai siejama su sumažėjusios pasaulinės paklausos ir mažėjančiomis prekių, ypač energijos, kainomis.

Krintančios energijos kainos prisidėjo prie prekybos vertės sumažėjimo Šiaurės Amerikos valstybėse. Eksportas ir importas JAV sumenko 5,7 proc. ir 2,0 proc., Kanados eksportas sumažėjo 3,7 proc., o importas išliko nepakitęs.

Europos Sąjungoje (ES) prekių eksportas mažėjo Vokietijoje ir Italijoje, tačiau Prancūzijoje augo dėl transporto įrangos, ypač aeronautikos. ES importas krito 1,2 proc. ir tam daugiausia įtakos turėjo sumažėjusios energijos kainos. Pagerėjus mašinų ir transporto įrangos pardavimams Jungtinėje Karalystėje, šalies eksportas išaugo 2,1 proc.

Pasak EBPO, prekyba prekėmis smarkiai sumažėjo Rytų Azijoje. Eksportas Kinijoje krito net 5,7 proc. Tai nutiko iš dalies dėl sumažėjusių plataus vartojimo elektronikos prekių pardavimų. Importas ženkliai sumažėjo Japonijoje (8,1 proc.) ir Korėjoje (7,9 proc.). Mažėjančios žaliavų kainos taip pat sumažino eksportą Australijoje ir Indonezijoje.

Lėtėjanti prekyba fiksuojama ir paslaugų sektoriuje. Apskaičiuota, kad 2023 m. antrąjį ketvirtį eksportas išaugo vos 0,2 proc., importas smuko 0,6 proc., nors po pirmojo šių metų ketvirčio buvo fiksuotas gana didelis augimas: 4,5 proc. ir 8,8 proc.

G20 eksportas importas

Lenkija iš eksporto uždirbo daugiau

Situaciją šalyje stebinčio Lenkijos Nacionalinis žemės ūkio paramos centro duomenimis, nuo sausio iki rugpjūčio 73 proc. šalies žemės ūkio produktų eksporto iškeliavo į ES rinkas. Nors Lenkija nepriklauso G20-ukui, Europoje ji yra viena iš didžiausių maisto produktų eksportuotojų. Daugiausia išvežama tabako gaminių, paukštienos ir pieno produktų. Skaičiuojama, kad maisto ES šalims pardavimo vertė – 25 mlrd. PLN.

Bendra lenkiškų žemės ūkio ir maisto prekių eksporto vertė per šį laikotarpį siekė 34,1 mlrd. eurų (157 mlrd. PLN) ir buvo 11 proc. didesnė nei pernai, o ES rinkoje parduota prekių už 25 mlrd. eurų, t. y. 9 proc. daugiau nei užpernai, rašoma portale Agropolska.pl.

Nacionalinis žemės ūkio paramos centro direktoriaus pavaduotojas Marcin Wroński, komentuodamas šią situaciją, atkreipė dėmesį į tai, kad Lenkija jau daug metų yra pagrindinė produktų tiekėja Europos šalims ir ši tendencija išlieka. Jo nuomone, greičiausiai tai lemia seniai sudarytos prekybos sutartys, palankūs Lenkijos įmonių pasiūlymai, santykinis rinkų artumas, nusistovėję transporto maršrutai ir panašūs maisto gavėjų pageidavimai.

Gerų eksporto rezultatų pasiekti pavyko, M. Wroński tvirtinimu, dėl gana aukštų sandorių kainų ES rinkoje (nepaisant tendencijos mažėti, kurias sukėlė karas Ukrainoje), taip pat daug kas priklausė ir nuo zloto kurso euro atžvilgiu: nuo 2023 m. vasario iki 2023 m. liepos pabaigos zlotas stiprėjo, o tai neigiamai paveikė prekybos apyvartą.

Daugiausia į ES šalis eksportuoti tabako gaminiai (vertė 2,6 mlrd. eurų), paukštiena (2,1 mlrd. eurų), pieno produktai (1,6 mlrd. eurų), duona ir duonos gaminiai (1,3 mlrd. eurų), jautiena (1,2 mlrd. eurų), gyvulinio maisto (1,1 mlrd. eurų), taip pat šokolado gaminių (1 mlrd. eurų) – rodo Nacionalinis žemės ūkio paramos centro analizės ir strategijos biuro duomenys.

Tarp didžiausių lietuviškų produktų pirkėjų pirmiausiai minima Vokietija, po rikiuojasi Nyderlandai, Prancūzija, Italija ir Čekija.

Už ES ribų Lenkija daugiausia eksportavo kviečius (887 mln. eurų, 3,3 mln. t), pieno produktus (789 mln. eurų, 421 tūkst. t), paukštieną (630 mln. eurų, 341 tūkst. t), duonos ir kepinių gaminius, šokoladą ir jo gaminius, tabako gaminius. Žemės ūkio maisto produktų importas iš Lenkijos siekė 21,6 mlrd. eurų ir buvo 6 proc. didesnis nei pernai.

Didžiausios lenkiško maisto gavėjos trečiosiose šalyse, kaip ir ankstesniais metais, buvo Didžioji Britanija, Ukraina, JAV ir Saudo Arabija, taip pat Nigerija, Turkija ir Izraelis.

Lietuvoje stebimas eksporto stabilumas

Žemės ūkio ir maisto produktų eksporto per pirmuosius šių metų septynis mėnesius pateikia ir Lietuvos Žemės ūkio ministerija. Joje pateikiami Valstybės duomenų agentūros išankstiniais duomenys rodo, kad 2023 m. sausio–liepos mėn. iš Lietuvos eksportuota žemės ūkio ir maisto produktų už 4274,0 mln. eurų arba 10,3 proc. daugiau nei per 2022 m. sausio–liepos mėn., o importuota – už 3566,9 mln. eurų arba 10,1 proc. daugiau nei per 2022 m. sausio–liepos mėn. teigiamas prekybos balansas šiuo laikotarpiu sudarė 707,1 mln. EUR ir, palyginti su 2022 m. sausio–liepos mėn., padidėjo 11,2 proc.

prekyba
1 lentelė. Lietuvos užsienio prekyba žemės ūkio ir maisto produktais. (Šaltinis. Valstybės duomenų agentūra)

Šių metų sausio–liepos mėn. žemės ūkio ir maisto produktų eksportas sudarė 18,6 proc. viso šalies prekių eksporto, o palyginti su 2022 m. sausio–liepos mėn. jo dalis padidėjo 2,4 procentinio punkto. Importas sudarė 13,6 proc. viso importo, jo dalis padidėjo 2,1 procentinio punkto.

Trumpoje ministerijos apžvalgoje teikiama, kad šių metų liepą, tebesitęsiant karo veiksmams Ukrainoje, reikšmingai padidėjus palūkanų normoms ir nuosaikiai sumažėjus bendram prekių eksportui, stebima žemės ūkio ir maisto produktų eksporto didėjimo tendencija. Dėl to galima teigti, kad Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų eksportas pasižymi stabilumu, augimas stebimas net esant nepalankioms geopolitinėms ir makroekonominėms aplinkybėms.

Valstybės duomenų agentūros duomenimis, šiemet iki liepos mėn. javų grūdų supirkta 1129 tūkst. t arba 62,8 proc. daugiau, palyginti su 2022 m. tuo pačiu laikotarpiu. Rapsų sėklų supirkta 249 tūkst. t arba 74,2 proc. daugiau.

Bet mažiau nei pernai supirkta gyvulių ir paukščių gyvojo svorio (164 tūkst. t arba 1,2 proc. mažiau) ir natūralaus pieno (757 tūkst. t arba 2,1 proc. mažiau).

supirkimas
2 lentelė. Žemės ūkio produktų supirkimas 2018–2023 m. sausio–liepos mėn., tūkst. t (Šaltinis. Valstybės duomenų agentūra)

Dar viena prasta tendencija – kritusios žemės ūkio produktų supirkimo kainos. 2023 m. liepą, palyginti su tuo pačiu mėnesiu pernai, žemės ūkio produktų supirkimo kainos sumažėjo 23,5 proc. Šį sumažėjimą, manoma, lėmė 28,7 proc. sumažėjusios augalininkystės produktų supirkimo kainos ir 14,6 proc. sumažėjusios gyvulių ir gyvulininkystės produktų supirkimo kainos.

Tačiau didėjo maisto produktų ir gėrimų gamyba: 2023 m. liepą maisto produktų gamybos įmonių parduotos produkcijos apimtis buvo 4,5 proc. didesnė nei lygiai prieš metus, o gėrimų gamybos įmonių pardavimus padidino 2,9 proc.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/11/28

Didės valstybės reguliuojama elektros kainos dalis, kils ir planų su fiksuota elektros energijos kaina tarifai

Vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje lapkričio 1–28 d. buvo 0,101 Eur/kWh be PVM – apie 16 proc. didesnė už vidutinę spalio mėnesio kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą lėmė tai, kad pastarųjų trijų savaič...
2023/11/28

Lucasas: pilkoji zona – migracija - KOMENTARAS

Kai Kremlius ankstesnį kartą puolė Suomiją, jis pasitelkė tankus ir naikintuvus. Praėjus aštuoniasdešimčiai metų, jam pakanka mikroautobuso. Rusų pareigūnai veža 55 prieglobsčio prašytojus iš dabar jau uždaryto pasienio...
2023/11/28

Iki gruodžio pabaigos išmokas už deklaruotus plotus gaus 98 procentai paramos gavėjų

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nuo gruodžio 1 d. pradeda mokėti likusią tiesioginių išmokų ir paramos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (Strateginis planas) bei pagal Lietuvos kaimo plėtros...
2023/11/28

Kaip iš tos pačios žemės uždirbti dvigubai daugiau?

Grūdų kainos nuolat kinta, žemdirbystė – vienas iš sunkiausiai nuspėjamų sektorių. Kiekvienų metų rezultatus smarkiai veikia politinės, klimato ir finansų rinkos aplinkybės. Todėl surasti būdą, kaip atliepti kasmet besikeičiančius sek...
2023/11/28

Sergančiųjų kas savaitę sparčiai daugėja

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSVC) duomenimis, per savaitę sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius dar padidėjo. Bendras sergamumo ši...
2023/11/28

Bendra eismo įvykių statistika

Lietuvos kelių policijos tarnyba pateikia duomenis apie eismo įvykius šalyje registruotus iki šių metų lapkričio 22 d. įskaitytinai.
2023/11/28

Kaimo gyventojų finansinis raštingumas – kokia situacija?

(VDU ŽŪA langas) Kalbėdami apie kaimiškųjų savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimą bei kaimo vystymą negalime apeiti finansinio raštingumo temos, tai yra viena pagrindinių kompetencijų XXI amžiuje – finansinį ra&...
2023/11/28

Skambiai nuaidėjo LŽŪKT Raseinių r. biuro organizuota 30-ojo gimtadienio šventė

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Raseinių r. biuro komandai paskutinis lapkričio penktadienis buvo šventiškas. Kavinėje „Isada“ šurmuliavo biuro klientai ir partneriai, rėmę biuro iniciuotą renginį...
2023/11/28

Tiriama sisteminė korupcija ir nusikalstamos finansinės schemos Vilniaus apskr. atliekų tvarkymo centre

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sisteminės korupcijos ir finansinių nusikalstamų schemų Vilniaus regiono atliekų tvarkymo srityje, susijusių su stambaus masto ky...