Ashburn +2,9 °C Debesuota
Penktadienis, 3 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +2,9 °C Debesuota
Penktadienis, 3 Vas 2023

Kuriama savanoriška sistema aukštos kokybės anglies dioksido absorbentams sertifikuoti

2023/01/18


Europos Komisija paskelbė Reglamento dėl anglies dioksido absorbentų sertifikavimo pasiūlymą, kurio tikslas – sukurti patikimą aukštos kokybės anglies dioksido absorbentų sertifikavimo sistemą, skatinti inovatyvias anglies dioksido šalinimo technologijas ir tvarius, mažo CO2 kiekio ūkininkavimo sprendimus.

Taip ūkininkai, miškininkai ir kiti ūkio subjektai skatinami vykdyti papildomas anglies dioksido absorbavimo veiklas, kurios padėtų siekti Europos Sąjungos ir Lietuvos klimato, aplinkos ir nulinės taršos tikslų – atsodintų miškus, plėtotų neariminę žemdirbystę, rekultivuotų pažeistas žemes, atkurtų pelkes.

Sertifikavimo proceso skaidrumui ir patikimumui užtikrinti pasiūlyme nustatytos nepriklausomo anglies dioksido šalinimo patikrinimo ir sertifikavimo sistemų pripažinimo taisyklės.

Taip pat numatyti keturi kriterijai, kurie pagerins anglies dioksido šalinimo kokybę ir palyginamumą.

Kiekybinis įvertinimas – anglies dioksido šalinimo veikla turi būti tiksliai išmatuota ir duoti nedviprasmiškos naudos klimatui.

Papildomumas – anglies dioksido šalinimo veikla turi viršyti esamą praktiką ir galiojančių teisės aktų reikalavimus.

Ilgalaikis saugojimas – sertifikatai yra susieti su anglies dioksido saugojimo trukme, kad būtų užtikrintas nuolatinis saugojimas. Tai yra anglies dioksido „sugavimas“ ir „užrakinimas“, neleidžiant jam patekti į atmosferą, tam panaudojant įvairias pramonės technologijas, ūkininkavimo metodus, gaminant medines statybines medžiagas ir produktus.

Tvarumas – anglies dioksido šalinimo veikla turi prisidėti prie tvarumo tikslų, pavyzdžiui, prisitaikymo prie klimato kaitos, žiedinės ekonomikos, vandens ir jūrų išteklių bei biologinės įvairovės.

Prioritetas bus skiriamas tai anglies dioksido šalinimo veiklai, kuri duos didelės naudos biologinei įvairovei. Tai aktualu ir Lietuvai, siekiančiai tinkamai tvarkyti saugomas teritorijas.

Siekdamos ES klimato neutralumo tikslų, ES valstybės narės, tarp jų ir Lietuva, turės padidinti anglies dioksido šalinimą iš atmosferos, kad subalansuotų išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, kurio neįmanoma pašalinti.

Tai galimybė ir Lietuvos mokslo institucijoms aktyviau plėsti mokslinius tyrimus, eksperimentinę veiklą kuriant anglies dioksido šalinimo būdus, nes anglies dioksidą surinkti ir nuolat saugoti galima pasitelkus įvairias pramonines technologijas. Pavyzdžiui, bioenergijos su anglies dioksido surinkimu ir saugojimu arba tiesioginį anglies dioksido surinkimą ir saugojimą produktuose.

Darni veikla žemės ūkyje ir miškininkystėje gali pagerinti natūralų anglies kaupimąsi dirvožemyje ir miškuose, tuo pačiu sumažinti anglies išsiskyrimą iš dirvožemio ir sukurti naujas verslo galimybes ūkininkams, miškininkams.

Ilgaamžiai gaminiai ir medžiagos, pavyzdžiui, statybiniai medienos gaminiai, taip pat gali išlaikyti anglies dioksidą kelis dešimtmečius ar ilgiau. Lietuvoje medienos statybinių medžiagų gamybos plėtrai skiriamos didelės investicijos ir tobulinami statybos techniniai reglamentai.

 

Aplinkos ministerijos pranešimas

123rf nuotrauka

Dalintis

2023/02/03

Paukščių gripas patvirtinamas vis daugiau žinduolių rūšių: ko tikėtis?

Ypač didelio patogeniškumo paukščių gripo atmaina, pradėjusi plisti prieš pusantrų metų, virusologams kelia didelį susirūpinimą. Šis virusas lėmė apie 208 mln. paukščių visame pasaulyje žūtį. Dar labiau suklusti ...
2023/02/03

Naujausi VMI duomenys teikia vilčių, kad alkoholio vartojimo kultūra europietiškės

Naujausi Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) 2022 metų duomenys atskleidė, jog ženkliai sumažėjo degtinės pardavimai – 6,6 proc. Nykstamai mažėja tarpinių produktų – spirituoto vyno pardavimai, kurie per praėjusius metus susitraukė ...
2023/02/03

Ūkininkas Jurijus Michalkevičius renkasi ilgalaikį bendradarbiavimą su konsultantais

Šalčininkų r. ūkininkaujančio Jurijaus Michalkevičiaus augalininkystės ūkio veiklos pradžia skaičiuojama nuo 2007 m. ir 15 hektarų. Dabar žemės plotas išplėstas iki 80. Sėjami rugiai, avižos, grikiai. Šalčininkų krašte ...
2023/02/03

Darbdaviai apie VIKO Veterinarijos studijų programos absolventus

Vilniaus kolegijoje (VIKO) baigusių veterinarijos studijas absolventų įsidarbinimas siekia beveik 93 proc. Taigi, darytina išvada, kad absolventai yra paklausūs darbo rinkoje, nes studijos glaudžiai susijusios su realiomis profesinėmis situ...
2023/02/03

Žemės ūkiui skirto roboto bandymai nustebino: valdyti paprasta kaip žaislinę mašinėlę

Lietuvoje pradėtas pirmojo Lietuvoje tokio tipo žemės ūkio darbams skirto roboto testavimas ir darbuotojų mokymai. Pernai rudenį pasirašyta atstovavimo sutartis su šias autonomines mašinas gaminančia Olandijos bendrove „...
2023/02/03

Novatorė pasidalino patarimais, kaip sutaupyti: derėtų planuoti išlaidas

Ekonominė situacija padarė didžiulę įtaką kiekvieno namų ūkio finansinei būklei. Augančios maisto produktų, paslaugų, žaliavų, energetikos, degalų kainos lėmė, kad kasdieniams ir įprastiems pirkiniams gyventojai išleido ženkliai mažiau, neg...
2023/02/03

Prieš 90 metų Žemaitkiemio dangų nušvietė svečias iš kosmoso

Prieš 90 metų, 1933 m. vasario 2 d. 20 val. 30 min. Aukštaitijoje, virš Žemaitkiemio miestelio, Ukmergės apskr. (dabar Ukmergės r.), dangų nušvietė svečias iš kosmoso – krentantis meteoritas.
2023/02/03

Buvęs Anykščių rajono meras pripažintas kaltu dėl prekybos poveikiu

Panevėžio apygardos teismas, išnagrinėjęs Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus (ONKTS) prokurorės apeliacinį skundą, iš dalies jį patenkino ir buvusį Anykščių rajono savivaldyb...
2023/02/03

Sodininko vasaris

Darbai, darbai... Ir kada gi bus galima stabtelėti pailsėti, ramiai pagurkšnoti arbatos, pasvajoti, pasnūduriuoti... Jei dalį darbų nudirbote iš rudens ar žiemos pradžioje tai dabar jų turėsite žymiai mažiau, o laisvo laiko žymi...