Ashburn +18,3 °C Mažai debesuota
Sekmadienis, 1 Spa 2023
Ashburn +18,3 °C Mažai debesuota
Sekmadienis, 1 Spa 2023

Kuriama savanoriška sistema aukštos kokybės anglies dioksido absorbentams sertifikuoti

2023/01/18


Europos Komisija paskelbė Reglamento dėl anglies dioksido absorbentų sertifikavimo pasiūlymą, kurio tikslas – sukurti patikimą aukštos kokybės anglies dioksido absorbentų sertifikavimo sistemą, skatinti inovatyvias anglies dioksido šalinimo technologijas ir tvarius, mažo CO2 kiekio ūkininkavimo sprendimus.

Taip ūkininkai, miškininkai ir kiti ūkio subjektai skatinami vykdyti papildomas anglies dioksido absorbavimo veiklas, kurios padėtų siekti Europos Sąjungos ir Lietuvos klimato, aplinkos ir nulinės taršos tikslų – atsodintų miškus, plėtotų neariminę žemdirbystę, rekultivuotų pažeistas žemes, atkurtų pelkes.

Sertifikavimo proceso skaidrumui ir patikimumui užtikrinti pasiūlyme nustatytos nepriklausomo anglies dioksido šalinimo patikrinimo ir sertifikavimo sistemų pripažinimo taisyklės.

Taip pat numatyti keturi kriterijai, kurie pagerins anglies dioksido šalinimo kokybę ir palyginamumą.

Kiekybinis įvertinimas – anglies dioksido šalinimo veikla turi būti tiksliai išmatuota ir duoti nedviprasmiškos naudos klimatui.

Papildomumas – anglies dioksido šalinimo veikla turi viršyti esamą praktiką ir galiojančių teisės aktų reikalavimus.

Ilgalaikis saugojimas – sertifikatai yra susieti su anglies dioksido saugojimo trukme, kad būtų užtikrintas nuolatinis saugojimas. Tai yra anglies dioksido „sugavimas“ ir „užrakinimas“, neleidžiant jam patekti į atmosferą, tam panaudojant įvairias pramonės technologijas, ūkininkavimo metodus, gaminant medines statybines medžiagas ir produktus.

Tvarumas – anglies dioksido šalinimo veikla turi prisidėti prie tvarumo tikslų, pavyzdžiui, prisitaikymo prie klimato kaitos, žiedinės ekonomikos, vandens ir jūrų išteklių bei biologinės įvairovės.

Prioritetas bus skiriamas tai anglies dioksido šalinimo veiklai, kuri duos didelės naudos biologinei įvairovei. Tai aktualu ir Lietuvai, siekiančiai tinkamai tvarkyti saugomas teritorijas.

Siekdamos ES klimato neutralumo tikslų, ES valstybės narės, tarp jų ir Lietuva, turės padidinti anglies dioksido šalinimą iš atmosferos, kad subalansuotų išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, kurio neįmanoma pašalinti.

Tai galimybė ir Lietuvos mokslo institucijoms aktyviau plėsti mokslinius tyrimus, eksperimentinę veiklą kuriant anglies dioksido šalinimo būdus, nes anglies dioksidą surinkti ir nuolat saugoti galima pasitelkus įvairias pramonines technologijas. Pavyzdžiui, bioenergijos su anglies dioksido surinkimu ir saugojimu arba tiesioginį anglies dioksido surinkimą ir saugojimą produktuose.

Darni veikla žemės ūkyje ir miškininkystėje gali pagerinti natūralų anglies kaupimąsi dirvožemyje ir miškuose, tuo pačiu sumažinti anglies išsiskyrimą iš dirvožemio ir sukurti naujas verslo galimybes ūkininkams, miškininkams.

Ilgaamžiai gaminiai ir medžiagos, pavyzdžiui, statybiniai medienos gaminiai, taip pat gali išlaikyti anglies dioksidą kelis dešimtmečius ar ilgiau. Lietuvoje medienos statybinių medžiagų gamybos plėtrai skiriamos didelės investicijos ir tobulinami statybos techniniai reglamentai.

 

Aplinkos ministerijos pranešimas

123rf nuotrauka

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/09/30

Prokuratūra nesiims veiksmų dėl B. Lubio atminimo skulptūros statymo teisėtumo

Klaipėdos apygardos prokuratūroje buvo išnagrinėtas Lietuvos Respublikos valstybinės kultūros paveldo komisijos pareiškimas dėl Plungės rajono savivaldybės administracijos išduoto statybos leidimo statyti skulptūrą Bronislovui...
2023/09/30

Ūkininkai Kairaičiai: neturime, kur dėtis

Marijampolė („Suvalkietis“). „Keturi mėnesiai iš eilės nei krinta, nei kyla pieno kaina. Ji stabiliai maža ir nuostolinga. Mūsų ūkiui ji tikrai nepalanki. Bet mes neturime, kur dėtis: pasistatėme melžimo aikštelę, t...
2023/09/30

Degučių sentikių protėvių takais

Bendruomenė ,,Degučių rimtis“ dalyvavo Zarasų rajono savivaldybės nevyriausybinių organizacijų dalinio finansavimo iš Zarasų rajono savivaldybės biudžeto lėšų paraiškų konkurse ir gavo paramą projektui ,,Degučių sentikių...
2023/09/30

G. Jakštas: derybas su mokytojais galime tęsti ir šiandien

Su streikuojančiais ir ilgalaikę akciją prie Vyriausybės pradėjusiais mokytojais galima nedelsiant tęsti derybas dėl jų reikalavimų, sako švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
2023/09/30

Nepaisant sudėtingos ligos moteris susilaukė kūdikio – tai pirmasis toks atvejis Baltijos šalyse

Didelės daugiadalykės Santaros klinikų medikų komandos pastangos išsaugojo jaunos moters gyvybę – ir ji pati, ir jos artimieji, kartu su gydytojais atėjo iki gyvenimo stebuklo – gimusio mažylio. Tai pirmasis atvejis Baltijos &sc...
2023/09/30

„Maisto bankas“ džiaugiasi sustiprėjusia partneryste su ūkininkais

Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ skelbia, jog per paskutinius aštuonis mėnesius Lietuvoje nuo iššvaistymo pavyko išsaugoti 4790 tonų maisto ir, lyginant su ankstesniais metais, tai yra rekordinis p...
2023/09/30

Skundžiasi, jog ūkininkai kaimą turgumi pavertė

Plungė („Žemaitis“). Pavasarį ir rudenį daug kur galima išvysti pakelėse įsikūrusį prekiautoją, pravažiuojantiesiems siūlantį miško, sodo ar daržo gėrybių. Pro šalį važiuojantys žmonės tokia prekyba patenkinti, nes...
2023/09/30

Sidabro švytėjimas gėlynuose

Sidabrinių atspalvių įvairovė kiekvienam gėlynui suteikia savitą koloritą: dieną pilka spalva pati neutraliausia, o naktį – švyti sidabru ar beveik baltu pilkumu. Ji sušvelnina šalia esančias ryškias spalvas, suku...
2023/09/30

Naminės legalizavimo klausimas „pakibęs“, o pilstuko ir naminės vartojimas auga

Dar vasarą buvo pristatytas Vilniaus universiteto mokslininkų atliktas alkoholio vartojimo įpročių Lietuvoje tyrimas. Jis atskleidė, kad prieš dvejus metus pradėjo formuotis pilstuko ir naminės degtinės vartojimo augimo tendencija. Oficialū...