Nuo nykštukų iki aukštaūgių
Jurginų veislių tiek daug, tad nieko nuostabaus, kad gėlynuose jų atsiranda gerokai daugiau nei planuojame iš anksto. Jie tinka auginti ir tiems, kurie neturi daug žemės, ir tiems, kurių kiemas išsiplečia per 10 arų ir daugiau.
Miniatiūriniai jurginai gali papuošti želdynų apvadus, praturtinti vienmečių vazoninių gėlių kompozicijas. Nuo vasaros vidurio iki šalčių jie gali puošti terasas, balkonus, saulėtas sodo vietas. Formuojant žemaūgių jurginų juostą, patogu juos įkasti į žemę su vazonais. Skirtingai nuo aukštaūgių, šių jurginų stiebų skaičiaus nereikia reguliuoti. Taip pat nereikia prignybti viršūnių. Žemaūgių veislių šakojimasis prasideda nuo apatinių lapų pažastų ir kyla į viršų. Susiformuoja kompaktiškas kupolo formos keras su daugybe žiedų ir pumpurų viršūnėse.
Apie 90 cm aukščio siekiančius parko jurginus galima drąsiai sodinti labirinte, nes jiems nereikia atramos. Pastaruoju metu sodybų savininkai itin pamėgo tokius labirinto formos želdynus, nes smagu paklaidžioti margaspalvių žiedų jūroje, o juose sukurtose poilsio salelėse jauku pailsėti.
Žiedų grožiu ir kompaktiškomis kero formomis žemaūgiai ar vidutinio ūgio nerišami parko jurginai puikiai išsiskirs jurginų alėjoje, netoliese laisvai augančių natūralistinio tipo gėlynų ar vejos fone.
Per metrą užaugantiems aukštosioms veislėms jau reikės atramų, tad jie kieme galėtų augti kaip įspūdinga akcentinė augalų grupė. Norint sulaukti kokybiškų žiedų, specialistai rekomenduoja juos rišti bent vieną du kartus per sezoną. Tam tinka mediniai ar bambukiniai kuolai, aukšti dekoratyviai augalų laikikliai.
Renkant jurginams vietą, ne pro šalį atsižvelgti ir į žiedo dydį. Mažųjų veislių tuščiavidurių jurginų žiedelių skersmuo gali siekti vos 2–5 cm ir pasodinti atokiau nuo zonos, kurioje dažnai vaikščiojame, gali nesimatyti. Užtat gigantiškus, iki 30 cm skersmens, žiedus užauginančias veisles pasodinę toliau nuo pagrindinių takelių apsaugosime nuo netyčinio pažeidimo. Jų žiedai bus gerai matomi ir iš toli.
Augalų deriniai
Kuriant kompozicijas su kitais augalais, gėlininkai pataria nepamiršti ir jurginų lapų spalvos – kol žiedų nėra, jie įsilies į želdyno fono visumą. Galbūt vienais atvejais labiau tiks šviesiau žalia lapų masė, kitais – tamsi ar tamsiai raudono atspalvio turinti spalva.
Deriniuose su jurginais gražiai vilnija plunksninės ašuotės (Stipa tenuissima) ‘Pony tails’. Siaurų, svyrančių lapų kerai liepą išleidžia daugybę šluotelių su ilgais, pūkuotais akuotais, kurie puošnūs išlieka ir rudenėjant.
Kompozicijoje su jurginais švyti geltonžiedės kosmėjos (Cosmos) ‘Xantos’, bronzinės spalvos lapija išsiskiria pankolis (Foeniculum vulgare) ‘Bronze’.
Greta jurginų dera ir oranžiniai gumbinių montbrečių (Crocosmia x crocosmiiflora) žiedynai, o paprastųjų krapų (Anethum graveolens) žiedynai ir ažūrinė jų lapija suteikia išskirtinio švelnumo. Puošnų darželio apvadą gali apjuosti tankia lapija suvešėjusios žemuogės.
Dėmesio vertos veislės
Pernai Vytauto Didžiojo universiteto botanikos sodo surengtoje tarptautinėje jurginų parodoje iš daugiau nei 700 veislių gražiausiu lankytojai išrinko 'Fleurel'. Tai olandų selekcininko Lans-de Boer 1997 m. sukurta masyviais baltais žiedais žydinti veislė.
2018-aisiais surengtoje pirmoje tarptautinėje jurginų parodoje laimėjo pirmąją vietą skinamų jurginų grupėje laimėjo Virginijos Gasiūnaitės išvestas jurginas ‘Otilija‘, o 2020 m. tokio pat įvertinimo sulaukė ir kita jos išvesta veislė ‘Vaidilos ainis‘.
Nuostabios ir kitos veislės:
‘Black Jack’ – tamsiai raudoni, beveik juodi pusiau kaktusiniai jurginai.
‘Hapet Red Jack’ – tamsialapis, pusiau kaktusinis, žiedai šviesiai raudoni, 20–25 cm skersmens, augalas siekia 120–140 cm aukščio.
‘Tiny Treasure’ – pomponinis, žiedai balti, 10 cm skersmens, užauga 90–120 cm aukščio.
‘Hapet Champagne’ – skeltažiedis, žiedai šampano spalvos, gelsvos, pereinančios į rožinę, 15–20 cm skersmens, augalas siekia 90–120 cm aukščio.
‘Schloss Schwerin’ – dekoratyvinis, žiedai balti, 10–15 cm skersmens, užauga iki metro aukščio.
‘Caballero’ – dekoratyvinis, žiedai geltonai raudoni. Vainiklapiai tamsiai raudoni su geltonais apvadais, 10–15 skersmens, užauga 120 cm aukščio.
‘Robann Royal’ – rutulinis, žiedai šviesiai violetiniai, 10–15 cm skersmens, augalas siekia 120 cm aukščio. Tinka skinti.
‘Sancho’ – tamsialapis, taisyklingas dekoratyvinis, žiedai raudonai violetiniai, 17 cm skersmens. Tai vienas aukščiausių jurginų – užauga 170 cm aukščio.
‘Tahoma Vivian’ – dekoratyvinis, žiedai geltonai raudoni, 10 cm skersmens, augalas užauga 80–90 cm aukščio.
‘AC Cougar’ – pusiau kaktusinis, žiedai geltonai oranžiniai su geltonais galiukais, 15–20 cm skersmens, užauga 140 cm aukščio.
‘Table Dancer’ – kaktusinis, žiedai violetiniai su baltais krašteliais, 12–15 cm skersmens. Augalas siekai 80–100 cm aukščio.
‘Felida Solar Flare’ – pusiau kaktusinis, žiedai geltonai rožiniai, 10–15 cm skersmens, užauga 120 cm aukščio.
‘Dina’ – žvaigždiškas, žiedai oranžiniai su geltonu viduriu.
‘Ryecroft Peace’ – rutulinis, žiedai balti, 7–10 skersmens, užauga 140 cm aukščio.
‘Jillcrest Jonathan’ – dekoratyvinis, žiedai dvispalviai: baltos ir purpurinės, violetinės mišinys, 10–15 cm skersmens, augalas siekia 90–120 cm aukščio.
‘Gita’ – raudonlapis, taisyklingas dekoratyvinis, žiedai purpuriniai raudoni, 17 cm skersmens.
‘Colvood Scheri’ – skeltažiedis, žiedai dvispalviai: raudonos ir geltonos spalvos mišinys, 15 cm skersmens, užauga 80 cm aukščio.
‘Intriga’ – taisyklingas dekoratyvinis, gausiai žydintis, žiedai rudai raudoni su geltonais galiukais, 12 cm skersmens, augalas siekia 120 cm aukščio.
‘Henriette’ – pusiau kaktusinis, žiedai rožiniai persikiniai, 10–15 cm skersmens, užauga 120 cm aukščio.
‘Chamois D’Or’ – dekoratyvinis, žiedai bronziniai, 15–17 cm skersmens, užauga 100 cm aukščio.
‘Ms. Zelda’ – rutulinis, žiedai margi, purpurinės ir baltos spalvos mišinys, 10 cm skersmens, augalas siekia metrą aukščio. Tinka skinti.
‘Uragan’ – dekoratyvinis, žiedai tamsiai raudoni, 20 cm skersmens ir didesni, linksta žemyn. Užauga iki 120–130 cm aukščio.
Stipriausieji
Ne visi metai jurginams būna palankūs, ne visi gumbeliai vėliau sėkmingai peržiemoja saugyklose. Bet gėlininkai ir kolekcininkai pastebi, kad kai kurios veislės atsparesnės už kitas ir pasižymi ne vien gebėjimu išgyventi, bet ir užauginti, nors ir smulkesnius, bet sveikus gumbelius. Tarp tokiu galima paminėti šias veisles:
‘Sciura’ ir ‘Chic’ – tamsialapės žemaūgės.
‘Hy Blackfire’ ir ‘Purple Haze’ – tamsialapiai parko grupės jurginai.
Anemoninis jurginas ‘Platinum Blonde’, pusiau kaktusinis ‘Miss Scarlet’, pomponiniai ‘Treby Dainty’ ir ‘Fatima’.
Jurginų veislės dekoratyviais žiedynais: ‘Tartan’, ‘Calgary’, ‘Banshu No Mori’, ‘Salmon Giant’, ‘Sombrero’, ‘Yozora’, ‘Hollyhill 6 in 1/red’, ‘Hollyhill Lemon Ice’, ‘Ac Paint’, ‘Ac Ben’, ‘Ac David’.
Verti išsaugoti
Nors jurginai iš tėvynės Meksikos į Europą pateko tik prieš daugiau nei 230 metų, o į mūsų šalį dar vėliau, jie taip stipriai prigijo lietuviškų gėlių darželių tradicijoje, kad be jų žiedų sunku įsivaizduoti močiutės gėlyną. Daug įspūdingų veislių sukūrė prancūzai, amerikiečiai, kanadiečiai, austrai, vokiečiai, čekai, kaimynai latviai. Lietuvių selekcininkai taip pat stengiasi nustebinti savo sukurtomis, mūsų klimatui pritaikytomis veislėmis.
2013 m. 15-a lietuviškų jurginų veislių buvo įtrauktos į Lietuvos augalų nacionalinių genetinių išteklių sąrašą. Tai – A. Gražio išvesti jurginai ‘Juozas Miltinis‘, ‘Lietuvos Knygnešiams‘, ‘Sabonis‘,‘ ‘Ona Skeivienė‘, ‘Saulėlydis‘, ‘Sniegius‘, ‘Teatras‘, ‘Ugnius‘, ‘Vitalija‘ ir A. Liutkevičiaus veislės ‘Baltijos Kelias‘, ‘Margiris‘, ‘Oginskis‘, ‘Provincinis‘, ‘Rambynas‘, ‘Tumas Vaižgantas‘.
Bent vieną kitą lietuvišką jurginą verta pasisodinti kiekvienam jurginų mylėtojui.
„Rasų“ informacija
UP redakcijos archyvo ir 123rf nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.