ES kviečių kainos stabiliai krito kas savaitę, o penktadienio, gegužės 30 d., sesija baigėsi net 5,75 EUR kritimu. Rugsėjo mėnesio sutarčių kaina krito iki 200,75 EUR/t, tai reiškia 1,75 EUR dienos kritimą. Paryžiaus biržos kainoms spaudimą daro silpna pagrindinių importuotojų paklausa ir geresnės pasaulinio kviečių derliaus prognozės 2025/26 m. sezone.
Vis dėlto, kviečių kainos šios savaitės pradžioje šiek tiek atsigavo po to, kai penktadienį buvo pasiektas naujas „Euronext“ kviečių 2025 m. rugsėjo mėnesio sutarties uždarymo minimumas. Antradienio prekyboje kainos pakilo beveik 2 eurais iki 202,75 EUR/t, nors manoma, kad tai laikinas pagyvėjimas, o toliau vėl vyraus kritimo tendencija.
Amerikos CBOT biržoje kviečių ateities sandorių kaina liepai siekia 5,3 USD/bušelį, tačiau reikėtų pastebėti, kad per mėnesį ji taip pat šiek tiek nukrito.
Kaip teigia agrarheute.de analitikas Dr. Olafas Zinke, kainų atsigavimą lėtina vėl pakilęs euro kursas dolerio atžvilgiu iki daugiau nei 1,14 JAV dolerio ir didelės Juodosios jūros regiono eksporto prognozės.
Tuo tarpu Prancūzijos žemės ūkio agentūra „FranceAgriMer“ pastebėjo nedidelį naujo kviečių derliaus pasėlių būklės įvertinimų pablogėjimą, 70 proc, augalų būklę įvertindama kaip „gerą arba puikią“. Analitikai mano, kad tai lėmė pakilusi temperatūra ir pastaruoju metu vyravę nepalankūs orai.
Kitų ekspertų manymu, kviečių ateities sandorių kainos krito, nes pagrindinėse auginimo vietovėse vyravo palankūs orai, darantys spaudimą kainoms. Pavyzdžiui, artimiausiomis savaitėmis JAV tikimasi lietaus ir saulės, o tai gerokai paskatins pasėlių vystymąsi ir darys neigiamą spaudimą ateities sandorių kainoms biržose.
Gegužės mėnuo buvo pesimistinis, ką tik patvirtina faktas, kad „Bloomberg“ žemės ūkio indeksas per mėnesį sumažėjo 3,6 proc. Tai reiškia, kad ši neigiama kainų kritimo tendencija biržose abiejose Atlanto pusėse, tiek CBOT, tiek „Matif“, tęsiasi jau tris mėnesius. Todėl tai nekelia optimizmo vietos ūkininkams ir gamintojams.
Gegužės pabaigoje Europos Komisija padidino 2025/26 m. ES kviečių derliaus gamybos prognozę 0,3 mln. tonų iki 126,6 mln. tonų. ES kviečių eksportas sudarė 18,8 mln. tonų, palyginti su 28,4 mln. tonų prieš metus.
Tuo tarpu naujausioje Pasaulinės žemės ūkio pasiūlos ir paklausos įvertinimo (WASDE) ataskaitoje prognozuojama, kad pasaulinė kviečių gamyba 2025/26 sezone pasieks rekordinius 808,5 mln. tonų, o bendra pasaulinė pasiūla išaugs iki 1,07 mlrd. tonų! Galutinės 2025/26 sezono atsargos, kaip prognozuojama, sieks 265,7 mln. tonų, tai yra šiek tiek daugiau nei praėjusiais metais.
Tikimasi, kad Australijos sezono pabaigos kviečių atsargos bus gerokai didesnės, nes eksportas į Kiniją smarkiai sumažėjo. Pavyzdžiui, nuo spalio iki kovo mėnesio buvo išgabenta tik 546 000 tonų, t. y. 2,9 mln. tonų mažiau nei prieš metus. Be to, didėjanti konkurencija su rusiškais kviečiais ir artėjantis derlius šiauriniame pusrutulyje užplūs rinką pigiais grūdais.
Tikimasi, kad padidėjusi kviečių produkcija ES, Indijoje, Jungtinėje Karalystėje, Kinijoje, Argentinoje, Rusijoje ir Kanadoje smarkiai kompensuos sumažėjimą Kazachstane, Australijoje, Pakistane ir Jungtinėse Valstijose.
Kviečių atsargos keliose šalyse, ypač Kinijoje, Turkijoje ir ES, turėtų mažėti. Prognozuojama, kad 2025/26 m. pasaulinis šių grūdų vartojimas padidės 4,4 mln. tonomis iki rekordinių 808,0 mln. tonų. Tikimasi, kad kviečių vartojimas maisto pramonėje toliau augs, o naudojimas pašarams didės santykinai mažiau, esant dideliems stambiųjų grūdų kiekiams.
Prognozuojama, kad 2025/26 m. pasaulinė kviečių prekyba sieks 213,0 mln. tonų, tai yra 6,9 mln. tonų daugiau nei praėjusiais metais, tačiau gerokai mažiau nei 2023/24 m. rekordas, kuris tuo metu siekė 222,2 mln. tonų.
Tikimasi, kad ES iš visų pagrindinių eksportuotojų pademonstruos didžiausią metinį augimą – 7,5 mln. tonų daugiau nei 34,0 mln. tonų.
Prognozuojama, kad Rusija 2025/26 m. išliks pagrindine pasauline kviečių eksportuotoja, kurios eksportas sieks 45,0 mln. tonų, palyginti su 43,5 mln. tonų 2024/25 m.
Taip pat prognozuojama, kad eksportas bus didesnis Argentinoje ir Ukrainoje, o mažesnis – Australijoje, Kazachstane ir Jungtinėse Valstijose.
Manoma, jog 2025/26 m. pasaulinės galutinės kviečių atsargos sieks 265,7 mln. tonų, tai yra 0,5 mln. tonų daugiau nei praėjusiais metais. Didžiausias sumažėjimas užfiksuotas Kinijoje ir Pakistane, o didžiausias padidėjimas – Indijoje, Jungtinėse Valstijose ir ES.
2025/26 m. sezono JAV kviečių prognozėse numatoma didesnė pasiūla, šiek tiek didesnis vidaus vartojimas, mažesnis eksportas ir didesnės atsargos. Prognozuojama, kad pasiūla, palyginti su 2024/25 m., padidės 2 proc., nes didesnės pradinės atsargos daugiau nei atsvers mažesnę gamybą.
Prognozuojama, kad bendra kviečių produkcija sieks 1 921 mln. bušelių, t. y. 3 proc. mažiau nei praėjusiais metais dėl mažesnio derliaus ploto.
Taip pat prognozuojama, kad bendras kviečių derlius sieks 51,6 bušelio iš akro, t. y. 0,4 bušelio daugiau nei praėjusiais metais. Pirmoji 2025 m. žieminių kviečių derliaus prognozė – 1 382 mln. bušelių – yra 2 proc. didesnė nei 2024 m., o didžiausią augiimą sudarys „Hard Red Winter“ ir „White“ veislės kviečių derlius. Bendras 2025/26 m. vidaus vartojimas turėtų būti nežymiai didesnis ir sieks rekordinius 977 mln. bušelių.
Prognozuojama, kad eksportas sumažės iki 800 mln. bušelių, nes 2025/26 m. Jungtinės Valstijos, kaip tikimasi, susidurs su didele daugelio pagrindinių eksportuotojų konkurencija.
Manoma, jog 2025/26 m. galutinės kviečių atsargos ybus 10 proc. didesnės nei praėjusiais metais ir sieks 923 mln. bušelių, tai yra aukščiausias lygis per šešerius pastaruosius metus.
Parengė Ričardas Čekutis